Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι γονείς μου γύρισαν πριν λίγες μέρες από πρώην cyta σε vodafone 24αρα και τους έδωσαν ένα ZTE 268. Λίγες μέρες μετά του πήραν τηλέφωνο και τους έδωσαν δωρεάν την 50αρα (αλλάζουν όλοι στο ΑΚ Kαλαμακιου). Σήμερα τους πήγε το νέο modem και μαντέψτε..... Η300s.

 

Καμία ελπίδα να παίξουν αυτά που έχω στήσει στο σπίτι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αναβάθμιση σε VDSL και ήρθε ο Η300, αρχικά απογοητεύτηκα γιατι εκτός του ότι ο Η300 είναι περιορισμένων δυνατοτήτων ο παλιός μου router TD-W9980 δεν συγχρονιζε σε VDSL. Τελικα η λύση είναι απλή, γυρισα τον 9980 σε router mode και την έξοδο WAN την έκανα είσοδο στον Η300 ο οποίος δουλεύει μόνο ως modem και τηλέφωνο. Απενεργοποιησα και το WiFi του Η300 (για να το ελαφρύνω) και όλα παιζουν ρολοϊ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, elsierastat είπε

Έκανα αναβάθμιση σε VDSL και ήρθε ο Η300, αρχικά απογοητεύτηκα γιατι εκτός του ότι ο Η300 είναι περιορισμένων δυνατοτήτων ο παλιός μου router TD-W9980 δεν συγχρονιζε σε VDSL. Τελικα η λύση είναι απλή, γυρισα τον 9980 σε router mode και την έξοδο WAN την έκανα είσοδο στον Η300 ο οποίος δουλεύει μόνο ως modem και τηλέφωνο. Απενεργοποιησα και το WiFi του Η300 (για να το ελαφρύνω) και όλα παιζουν ρολοϊ. 

Ποια είναι τα όλα που παίζουν ρολόι? Δεν έχεις double nat?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ποια είναι τα όλα που παίζουν ρολόι? Δεν έχεις double nat?

ναι και ; κανω forwarding και ο H300s υποστηρίζει Dynamic DNS. Δεν είναι τυπικος χρήστης, έχω υποδομή από πίσω από τον 9980 με VPN κλπ. Λιγες ρυθμίσεις θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, elsierastat είπε

ναι και ; κανω forwarding και ο H300s υποστηρίζει Dynamic DNS. Δεν είναι τυπικος χρήστης, έχω υποδομή από πίσω από τον 9980 με VPN κλπ. Λιγες ρυθμίσεις θέλει.

Δεν είπα ότι είσαι τυπικός χρήστης. Λύση στα δικά μου ψάχνω να βρω. Βέβαια τώρα πια έχω το 100v αλλά και με το h300s δεν μου δούλευε το ddns.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Δεν είπα ότι είσαι τυπικός χρήστης. Λύση στα δικά μου ψάχνω να βρω. Βέβαια τώρα πια έχω το 100v αλλά και με το h300s δεν μου δούλευε το ddns.

Μηπως δεν έχεις public ip αλλα σε έχουν πίσω από NAT? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elsierastat είπε

Μηπως δεν έχεις public ip αλλα σε έχουν πίσω από NAT? 

Δεν γνωρίζω και δεν είχα και τον χρόνο να το ψάξω η αλήθεια είναι. Τώρα καλοκαίρι θα ασχοληθώ. Αυτό που ξέρω είναι ότι όσο ήμουν cyta με το δικό τους modem δούλευαν όλα ρολόι. Απομακριμσμενος έλεγχος του microserver μου, πολλές ασύρματες συσκευές ταυτόχρονα κλπ. Με το συγκεκριμένο δεν μου δούλεψε το ddns ποτέ και η voda μου έλεγε απλά ότι "λογικά για να υπάρχει η επιλογή θα δουλεύει".

Έβαλα ένα tplink μετά το h300s (και αργότερα το 100v) και τουλάχιστον έτσι δουλεύουν οι ασύρματες συσκευές σωστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fingolfingr είπε

Δεν γνωρίζω και δεν είχα και τον χρόνο να το ψάξω η αλήθεια είναι. Τώρα καλοκαίρι θα ασχοληθώ. Αυτό που ξέρω είναι ότι όσο ήμουν cyta με το δικό τους modem δούλευαν όλα ρολόι. Απομακριμσμενος έλεγχος του microserver μου, πολλές ασύρματες συσκευές ταυτόχρονα κλπ. Με το συγκεκριμένο δεν μου δούλεψε το ddns ποτέ και η voda μου έλεγε απλά ότι "λογικά για να υπάρχει η επιλογή θα δουλεύει".

Έβαλα ένα tplink μετά το h300s (και αργότερα το 100v) και τουλάχιστον έτσι δουλεύουν οι ασύρματες συσκευές σωστα. 

Πριν λίγα χρόνια η Voda με είχε βάλει πίσω απο ΝΑΤ και δεν επαίζε το DDNS, έστειλα μαιλ και μου το άλλαξαν. Πληροφοριακά χρησιμοποιώ no-ip.com για ddns. Με όσα έγραψα δεν θέλω να ξεπλύνω την Voda για το Η300, απλά γράφω πως λύσεις υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα,θα ηθελα υην βοηθεια σας.Πριν καμια βδομαδα απεκτησα 50αρα γραμμη της vodafone,κ μ στειλαν το h300 που αποτι βλεπω σας ειναι γνωστο.Το ερωτημα μου γιατι βλεπω οτι υπαρχει ασταθεια στις συσκευες με wifi...κραταω αυτο η βαζω το tp link ac 1200;χρειαζονται ρυθμισεις γτ δεν το κατεχω.Το tp link δεν εχει υποδοχη για τηλεφωνο,αν βαλω το φιλτρο phone-modem θα εχω προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pontios jo είπε

Καλησπερα στην παρεα,θα ηθελα υην βοηθεια σας.Πριν καμια βδομαδα απεκτησα 50αρα γραμμη της vodafone,κ μ στειλαν το h300 που αποτι βλεπω σας ειναι γνωστο.Το ερωτημα μου γιατι βλεπω οτι υπαρχει ασταθεια στις συσκευες με wifi...κραταω αυτο η βαζω το tp link ac 1200;χρειαζονται ρυθμισεις γτ δεν το κατεχω.Το tp link δεν εχει υποδοχη για τηλεφωνο,αν βαλω το φιλτρο phone-modem θα εχω προβλημα;

Αν βάλεις splitter phone modem απλά δεν θα έχει τηλεφωνία. Τώρα πια η τηλεφωνία σου περνάει μέσα από τον h300s. Αυτό βέβαια θα έπρεπε να στο πουν κατά την πωληση. Οπότε χωρίς αυτό... Δεν έχει τηλέφωνο. Όχι εύκολα τέλος πάντων. 

 

Μπορείς να βάλεις το tp link σου μετά το h300s ώστε να παίρνεις ασύρματο από εκεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κάνω port forward για το utorrent αλλά κάτι δε δουλεύει καλά.. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει screenshot? 

Σχετικά με το ρουτερ, το πρώτο που μου έστειλαν στην εβδομάδα πάνω χάλασε (δε συγχρονιζε το dsl και δε λειτουργούσε το WiFi.) μου το άλλαξαν και το δεύτερο ειναι οκ σε επίπεδο wifi, συγχρονισμού κλπ. 

Το κακό στην ιστορία ήταν η υποστήριξη της Vodafone. 

Α) με ρωτάνε τα κλασσικά για τα λαμπάκια. Τους λέω ολα κλειστά εκτός από το power. Δε θα έπρεπε να χτυπήσει καμπανάκι ότι είναι χαλασμένο το ρουτερ αφού δεν είναι αναμένω το λαμπάκι του WiFi? Αντίθετα, πρότειναν τεχνικό, ο οποίος θα με έπαιρνε τηλέφωνο την επόμενη μέρα για να κλείσουμε ραντεβού σε 2-3 εργάσιμες. Ευτυχώς σκέφτηκα εγώ να δοκιμάσω άλλο ρουτερ και λειτουργούσε κανονικά. Στα θετικά, με πίστεψαν ότι φταίει το ρουτερ και κίνησαν άμεσα διαδικασία για να στείλουν καινούριο με κούριερ (μέσα σε 3 μέρες ήρθε). Στα αρνητικά δε μπορούσα να πάω να το πάρω μόνος μου. 

Β) η ρεζέρβα για το Internet έχει πολιτική ορθής χρήσης. Όταν δουλεύουν 3 άτομα από το σπίτι και υπάρχει μόνο ένας αριθμός Vodafone για tethering, δε γίνεται να σου λένε ότι θα έχεις περιορισμό στα 3 gb την ημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο γραφείο είχα το ίδιο θέμα 

είχα ρο zte zxhn h267a  απο το 2018 νμζ χάλασε ,στέλνουν το h300s  σε 3 μέρες κάηκε το wifi δεν δούλευε το 2,4 έστειλαν τεχνικό έκανε 3 μέρες να έρθει,4

Τελος ήρθε και την επόμενη μου έστειλαν το tp link 100v και όλα κομπλέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...