Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βάλεις ip camera και μπορείς να την βλέπεις remotely μπορώ και εγώ να την δω remotely. ΄Ασε που χάνεις σε θέμα ασφάλειας μιας και οι περισσότερες "smart" λύσεις κάνουν upload cloud μόνο και όχι τοπική καταγραφή. No internet - no recordings.

Αν θες κάμερες, πάρε ένα σύστημα με τοπικό DVR για καταγραφή και μην τo κάνεις network enabled. 

Επεξ/σία από GRat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GRat είπε

Αν βάλεις ip camera και μπορείς να την βλέπεις remotely μπορώ και εγώ να την δω remotely. ΄Ασε που χάνεις σε θέμα ασφάλειας μιας και οι περισσότερες "smart" λύσεις κάνουν upload cloud μόνο και όχι τοπική καταγραφή. No internet - no recordings.

Αν θες κάμερες, πάρε ένα σύστημα με τοπικό DVR για καταγραφή και μην τις κάνεις network enabled. 

Βασικά έχω αλλάξει το Password στη κάμερα οπότε θέωρησα ότι δεν θα είναι εκόλως προσβάσιμη από όποιον δεν έχει το password. Οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GRat είπε

Μπορείς να βρείς τα vulnerabilities - public at least - εδώ.

Σε σχέση με τη κάθετη πτώση στη ποιότητα τηλεφωνίας από τότε που η γραμμή άλλαξε σε voip και πήρα τον εν λόγω router, και προβλήματα όπως πχ η ενταση με την οποία με ακούνε οι συνομιλητές μου, να ανοίξω καινούριο thread εδω;

Επεξ/σία από argiriosk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το sercom είναι σκουπίδι γενικότερα.

Αν επιστρέφεις τηλεφωνία στο εσωτερικό σου δίκτυο είναι λογικό να χάσεις σε ένταση, ειδικά αν τα καλώδια και οι πρίζες είναι παλιά θα έχεις και θόρυβο. Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις μια βάση με όσα  headsets χρειάζεσαι και να βάλεις την βάση απευθείας στο phone1 στο sercom.

Επεξ/σία από GRat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GRat είπε

Το sercom είναι σκουπίδι γενικότερα.

Αν επιστρέφεις τηλεφωνία στο εσωτερικό σου δίκτυο είναι λογικό να χάσεις σε ένταση, ειδικά αν τα καλώδια και οι πρίζες είναι παλιά θα έχεις και θόρυβο. Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις μια βάση με όσα  headsets χρειάζεσαι και να βάλεις την βάση απευθείας στο phone1 στο sercom.

Είχα δοκιμάσει να βάλω το καλώδιο του τηλεφώνου κατευθείαν στο sercomm οπότε δεν είχα τηλεφωνία στις υπόλοιπες συσκευές. Δεν μπορώ να πω ότι είχα βελτίωση στη ποιότητα σε σχέση με το πως ήταν προ voip. Απλά δεν ξέρω αν η ποιότητα έπεσε λόγω 1) του router ή 2)λόγω της γραμμής που έγινε voip και άρα η τηλεφωνία μέσω ιντερνετ

Εάν είναι λόγω της τηλεφωνίας μέσω internet τότε αν είναι θέμα ποιότητα που προσφέρει ο πάροχος ή αν συμβαίνει γενικότερα με τις συνδέσεις voip σε σχέση με το pots και εάν θα πρέπει να αλλάξω τηλεφωνική συσκευή που να είναι πιο συμβατή με γραμμή voip [εάν υπάρχουν τέτοιες συσκευές]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, GRat είπε

Όλες οι συσκευές συμβατές είναι εκτός αν έχεις rotary phone. 

image.jpeg.bb64547209d2cc2f52830e1b64264625.jpeg

Δοκίμασε και ένα reset στο sercom, αν δεν στρώσει πάρε την vodafone τηλέφωνο να σου το αλλάξουν.

Πικρή σιστορία... Του έxω καλέσει και έχουμε κάνει εκτεταμένες συζητήσεις και για την ip camera και για τη ποιότητα τηλεφωνίας. Αλλαξα και router [πάλι Sercomm όμως] και το πρόβλημα δεν λύθηκε όσον αφορά τη τηλεφωνία. Για την ip camera και το επίπεδο του firewall το ανακάλυψα τυχαία όταν κάνοντας εγκατάσταση του router ξαφνικά η camera έγινε προσβάσιμη. Προσπάθησα να δω από τα settings τι άλλαξε και είδα πως το επίπεδο ασφάλειας firewall του router ήταν στο Low μετά την εγκατάσταση του νέου router. Στον προηγούμενο ήταν στο Medium. Επαιξα λίγο με τη ρύθμιση και είδα πως αυτό επηρεάζει τελικά. Για να μην σε κουράζω, και αν ξέρεις, ο ZTE πχ ο 267 που είδα πολλούς χρήστες να αναφέρουν, διαχειρίζεται με διαφορετικό τρόπο τις ip cameras; Δηλαδή μπορεί να είναι προσβνάσιμη και με μεσαίο επίπεδο ασφάλειας του firewall αντί για χαμηλό; Μήπως δλδ το μεσαίο επίπεο ασφάλειας του ZTE είναι ρυθμισμένο έτσι ώστε να είναι πιο συμβατό με ip cameras?

 

Επεξ/σία από argiriosk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ZTE απ'όσο θυμάμαι σου δίνει πλήρη έλεγχο του firewall και μπορείς να ανοίξεις και να κλείσεις ότι θες εσύ, οπότε σίγουρα θα έχεις παραπάνω έλεγχο στο τι είναι ανοιχτό και κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GRat είπε

Tα ZTE απ'όσο θυμάμαι σου δίνει πλήρη έλεγχο του firewall και μπορείς να ανοίξεις και να κλείσεις ότι θες εσύ, οπότε σίγουρα θα έχεις παραπάνω έλεγχο στο τι είναι ανοιχτό και κλειστό.

Ευχαριστώ! Θα τους αναφέρω και για αλλαγή σε ZTE router τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, argiriosk είπε

Βασικά έχω αλλάξει το Password στη κάμερα οπότε θέωρησα ότι δεν θα είναι εκόλως προσβάσιμη από όποιον δεν έχει το password. Οχι;

Αν άλλαξες το pass αλλά το username είναι σταθερό (πχ admin, user κλπ) μπορεί εύκολα να μπει κάποιος και να βλέπει την κάμερα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι 

Αλλά δεν ξέρω αν κάθε 15 λεπτά τα σβήνει η είναι τα συνολικά απο όταν συνδέθηκε 

Εμένα κοντά σε 63 ώρες συχρονισμό έχω download 361 upload 4

 
Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill2015 είπε

Ναι 

Αλλά δεν ξέρω αν κάθε 15 λεπτά τα σβήνει η είναι τα συνολικά απο όταν συνδέθηκε 

Εμένα κοντά σε 63 ώρες συχρονισμό έχω download 361 upload 4

 

Ευχαριστω.....Δεν πρεπει να τα σβηνει.24 ωρες τωρα ,εχω 55/1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...