Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ!

Σύμφωνα με το status της γραμμής μου από τη σελίδα του H300s 

 

 Η μέτρηση στο speedtest μου δίνει χαμηλό το upload. Η μέτρηση έγινε ενσύρματα με καλώδιο ethernet από τη LAN 1 του δρομολογητή.

 

Να σημειώσω πως με τη μπάντα 5G στο κινητό μου , το upload δίνει άνετα 9-10 
σε αντίθεση με τη μπάντα 2,4 που πίανει το λάπτοπ κυμαίνεται πάλι στο 5-6 το upload.

Καμιά ιδέα; Τι λέτε να το επηρεάζει;

Screenshot (3).png

Screenshot (2).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 12:23 ΠΜ, stred είπε

Παιδιά είμαι κάνα μήνα στη Vodafone με το συγκεκριμένο ρούτερ και ενω συγχρονίζει καλά καρφωμένα 50 και πάει σφαίρα μια φορά την ημέρα μίνιμουμ θα κάνει ρεσταρτ και μετά κάνα 5λεπτο να επανέλθει, έχει τύχει σε κανέναν αυτό; Τι να κάνω;

 

Στις 7/11/2020 στις 10:11 ΠΜ, koukis hlias είπε

πες τους να σου δωσουν καινουριο ρουτερ

Καλησπέρα, είμαι περίπου 4 μήνες με 50άρα χρησιμοποιώντας το συγκεκριμένο router. Συγχρονίζει μια χαρά και από ταχύτητα είμαι κομπλέ όταν παίζω με καλώδιο ή μετά από restart σε 5GHz. Κατά τα άλλα:

Κάνει minimum 2 φορές επανεκκίνηση μέσα στη μέρα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ εδώ και 4 μήνες και θέλει 5-7 λεπτά για να επανέλθει, γεγονός που μας τσακίζει και τους 2 μέσα στο σπίτι καθώς εργαζόμαστε remote. Έχω δηλώσει βλάβη στην VF 4 φορές και μου έχουν στείλει 4 διαφορετικά router. Παρόλα αυτά δεν έχει αλλάξει τίποτα, οπότε το τελευταίο που μου έχουν στείλει δεν μπήκα καν στον κόπο και έχει μείνει στο κουτί του. Τα παιδιά στην VF είναι πολύ εξυπηρετικά και μου λένε οτι πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι, απλά λόγω πανδημίας και νεογέννητου το αποφεύγω (προς το παρόν) αλλά και να έρθει δεν ξέρω τι μπορεί να δει παραπάνω, το router μετά απο επανεκκίνηση μπορει για τις επόμενες 6-8 ώρες να δουλεύει ρολόι, μετά δαιμονίζεται.

Ασχέτως πάντως αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή μου ή στην γενικότερη εγκατάσταση, η συγκεκριμένη συσκευή είναι ΣΑΠΙΑ. Όταν κάνει restart, όλα παίζουν γαμώ, κινητά και laptop πάνε σφαίρα ακόμα και στο 2.4GHz Wi-Fi κανάλι, όμως μετά από κάποιες ώρες αρχίζουν όλα να αγκομαχούν, αργεί να μπει στο web interface του router, το σταθερό σταματά να λειτουργεί, αν δεν συνδεθείς στο 5GHz δεν φορτώνει ούτε με σφαίρες αλλά και για να συνδεθείς στο 5GHz πρέπει να είσαι πολύ τυχερός.

Δεν ξέρω αν φταίει κάποια συσκευή ή κάτι άλλο που μπορεί να επηρεάζει την λειτουργία των συγκεκριμένων routers, πριν πάντως γίνει η μετάβαση σε VDSL όλα λειτουργούσαν ρολόι με το ZTE και το εσωτερικό μου ασύρματο δίκτυο ήταν σταθερότατο ενώ έκανε restart 1 φορά το μήνα και αν.

Η ίδια η VF μου πρότεινε ως λύση να προμηθευτώ μόνος μου 3rd party router απλά θα χάσω το VoIP. 

19 ώρες πριν, Spyrious είπε

Έχω ένα 2ο h300s.Μπορώ να το κάνω wifi bridge;Δεν βρήκα στις ρυθμίσεις κάποια επιλογή.Ευχαριστώ!

Έχω 4 και το ένα είναι στο κουτί του, αν χρειαστείς κανένα πες μου.. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, union21 είπε

Χαιρετώ το φόρουμ!

Σύμφωνα με το status της γραμμής μου από τη σελίδα του H300s 

 Η μέτρηση στο speedtest μου δίνει χαμηλό το upload. Η μέτρηση έγινε ενσύρματα με καλώδιο ethernet από τη LAN 1 του δρομολογητή.

Να σημειώσω πως με τη μπάντα 5G στο κινητό μου , το upload δίνει άνετα 9-10 
σε αντίθεση με τη μπάντα 2,4 που πίανει το λάπτοπ κυμαίνεται πάλι στο 5-6 το upload.

Καμιά ιδέα; Τι λέτε να το επηρεάζει;

Screenshot (3).png

Screenshot (2).png

κακης ποιοτητας καλωδιο, η καποιο splitter που μπωρει να εχεις η ακομα και hub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, snarp7 είπε

Η ίδια η VF μου πρότεινε ως λύση να προμηθευτώ μόνος μου 3rd party router απλά θα χάσω το VoIP. 

Εντελώς τραγικό αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Εντελώς τραγικό αυτό

Ίσως μου το προτείνουν ως εναλλακτική από την στιγμή που έχω αρνηθεί επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι, ίσως για να με ξεφορτωθούν καθώς αν συνεχίσουν να μου στέλνουν router για αντικατάσταση θα ξεστοκάρουν 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snarp7 είπε

Ίσως μου το προτείνουν ως εναλλακτική από την στιγμή που έχω αρνηθεί επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι, ίσως για να με ξεφορτωθούν καθώς αν συνεχίσουν να μου στέλνουν router για αντικατάσταση θα ξεστοκάρουν 😁

Να παρεις after market ναι, να χασεις voip; οχι :whistle:

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Να παρεις after market ναι, να χασεις voip; οχι :whistle:

Ωραίος Daniel, δεν είχα ψάξει αρκετά στο forum. Σ' ευχαριστώ.

Άρα πάμε καρφί για after market, αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι "άχαστο" ας το ρίξει σαν πρόταση. Πάω να διαβάσω τι έχουν κάνει οι υπόλοιποι "παθόντες"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snarp7 είπε

Ωραίος Daniel, δεν είχα ψάξει αρκετά στο forum. Σ' ευχαριστώ.

Άρα πάμε καρφί για after market, αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι "άχαστο" ας το ρίξει σαν πρόταση. Πάω να διαβάσω τι έχουν κάνει οι υπόλοιποι "παθόντες"

Ολοι οι παθοντες, προτεινουν το αχαστο fritz!box 7530! Αριστη ποιοτητα!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Ολοι οι παθοντες, προτεινουν το αχαστο fritz!box 7530! Αριστη ποιοτητα!

Πόνεσα λίγο με τα 130+€ αλλά μου θύμισε πριν 15 ίσως χρόνια το fritz! ISDN που είχα με τη HOL και συγκινήθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, snarp7 είπε

Πόνεσα λίγο με τα 130+€ αλλά μου θύμισε πριν 15 ίσως χρόνια το fritz! ISDN που είχα με τη HOL και συγκινήθηκα.

Ειναι VFM, δεν νομιζω να χρειαστει καποιος να αλλαξει μοντεμ για τουλαχιστον 5+ χρονια αφου καλυπτει και πιο εξελιγμενα profile και παιρνει συνεχως αναβαθμισεις. Δες το σαν μια μακροχρονια επενδυση, βαλε μεταβλητες καλο ιντερνετ, ταχυτητα, αξιοπιστια, πεταμα το h300s, χωρις αποσυνδεσεις, πολλες ενημερωσεις, οι οποιες σου τρωνε λιγοτερο χρονο, και φυσικα οπου χρονος = χρημα :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Ειναι VFM, δεν νομιζω να χρειαστει καποιος να αλλαξει μοντεμ για τουλαχιστον 5+ χρονια αφου καλυπτει και πιο εξελιγμενα profile και παιρνει συνεχως αναβαθμισεις. Δες το σαν μια μακροχρονια επενδυση, βαλε μεταβλητες καλο ιντερνετ, ταχυτητα, αξιοπιστια, πεταμα το h300s, χωρις αποσυνδεσεις, πολλες ενημερωσεις, οι οποιες σου τρωνε λιγοτερο χρονο, και φυσικα οπου χρονος = χρημα :D 

Γενικά καλά τα λες, ίσως για users που θέλουν κάτι πέρα από τα βασικά όσον αφορά τα δικτυακά, να είναι VFM. Προσωπικά θεωρώ πως απλα για να ξεφορτωθείς την σαπίλα που αναδύει το H300s είναι λίγο off-budget, ειδικά για κάτι που δεν θα έπρεπε να με έχει απασχολήσει και έπρεπε να παίζει ικανοποιητικά out-of-the-box. Όλα αυτά όμως είναι υποκειμενικά.

Thanx anyway Daniel, θα το ζυγίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snarp7 είπε

Γενικά καλά τα λες, ίσως για users που θέλουν κάτι πέρα από τα βασικά όσον αφορά τα δικτυακά, να είναι VFM. Προσωπικά θεωρώ πως απλα για να ξεφορτωθείς την σαπίλα που αναδύει το H300s είναι λίγο off-budget, ειδικά για κάτι που δεν θα έπρεπε να με έχει απασχολήσει και έπρεπε να παίζει ικανοποιητικά out-of-the-box. Όλα αυτά όμως είναι υποκειμενικά.

Thanx anyway Daniel, θα το ζυγίσω.

Για κάποιον που θελει τα βασικά το fritz είναι overkill. Αλλά παρόλα αυτά θα ηρεμίσει το μυαλό σου. Εγώ πήγα στο 7590 και είναι όντως υπερβολικό για την χρήση μου. Παρόλα αυτά.... εχει πολλα εξτρα που βόλεψαν. Πχ με το fritzfon εχω το σταθερό μου (και τους χρόνους του) παντού. 

 

Από την αλλη αν δεν θες να δώσεις λεφτά, μπορείς να ζητήσεις αν υπαρχει ακομα το tplink 100v που εδιναν. Σε εμενα το 100v ελυσε το πρόβλημα με τις αποσυνδεσεις αλλα και παλι δεν μου δουλευαν πολλα. Οπότε και πηγα στο fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, koukis hlias είπε

κακης ποιοτητας καλωδιο, η καποιο splitter που μπωρει να εχεις η ακομα και hub

Τελικά όλως περιέργως έφταιγε ο browser, ο  Edge της Microsoft , όταν μέτρησα και στον Chrome το upload ήταν σωστό

Επεξ/σία από union21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...