Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και απο μενα. Ταλαίπωρος πελάτης Vodafone 50mbps εδω και 4 μηνες..

Εχω το εξής πρόβλημα, η γραμμη συντονιζει κανονικα 55 - 5.5 αλλά έχω συνεχεις διακοπες στο ιντερνετ (οχι αποσυγχρονισμό) καθε 10-15 λεπτά περίπου συμβαινει και μια διακοπή 20" επανερχεται και ξανα μια διακοπή, ενώ οταν συμβαινει αυτό κοβεται και ο ήχος στο τηλέφωνο ή κλείνει αν διαρκέσει περισσότερο.

Οταν συμβαίνει αυτό εχω παρατηρήσει ανεβαίνουν και τα CRC errors, αν π.χ. ειναι 1 οταν γινεται η διακοπη αυτή θα πανε 30.000, αποτελεσμα χθες να γράψουμε σε 1 μερα 1.000.000CRC errors. Επίσης αυτό που εχω παρατηρήσει ότι οταν εχουμε μεγάλη διακοπή, αν και παλι δεν αποσυγχρονιζει αλλάζει η IP (πολλες φορές μεσα στη μερα) και αλλάζει ελάχιστα ο συγχρονισμός π.χ. απο 55000 θα παει 54717 κλπ.

Εχουμε αλλάξει 3 H300s αλλά ολα εχουν την ιδια συμπεριφορα.. Εχει ερθει τεχνικός 2 φορες σπίτι, δεν βρηκε κατι.

Το περιεργο; Οτι για ενα διαστημα 6 βδομαδων αρχες Οκτωβρη έως μεσα Νοεμβρη μετα απο ενα ακομα reset ηταν απολυτως σταθερο, ωσπου ξαναρχισε να κανει τα ίδια.

Εχουμε καμια ιδεα πριν ξανακανω αιτηση για επιστροφή στην cosmote που 3 χρονια δεν ειχαμε ποτε αποσύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 minutes ago, Chrisxxx said:

Καλησπερα και απο μενα. Ταλαίπωρος πελάτης Vodafone 50mbps εδω και 4 μηνες..

Εχω το εξής πρόβλημα, η γραμμη συντονιζει κανονικα 55 - 5.5 αλλά έχω συνεχεις διακοπες στο ιντερνετ (οχι αποσυγχρονισμό) καθε 10-15 λεπτά περίπου συμβαινει και μια διακοπή 20" επανερχεται και ξανα μια διακοπή, ενώ οταν συμβαινει αυτό κοβεται και ο ήχος στο τηλέφωνο ή κλείνει αν διαρκέσει περισσότερο.

Οταν συμβαίνει αυτό εχω παρατηρήσει ανεβαίνουν και τα CRC errors, αν π.χ. ειναι 1 οταν γινεται η διακοπη αυτή θα πανε 30.000, αποτελεσμα χθες να γράψουμε σε 1 μερα 1.000.000CRC errors. Επίσης αυτό που εχω παρατηρήσει ότι οταν εχουμε μεγάλη διακοπή, αν και παλι δεν αποσυγχρονιζει αλλάζει η IP (πολλες φορές μεσα στη μερα) και αλλάζει ελάχιστα ο συγχρονισμός π.χ. απο 55000 θα παει 54717 κλπ.

Εχουμε αλλάξει 3 H300s αλλά ολα εχουν την ιδια συμπεριφορα.. Εχει ερθει τεχνικός 2 φορες σπίτι, δεν βρηκε κατι.

Το περιεργο; Οτι για ενα διαστημα 6 βδομαδων αρχες Οκτωβρη έως μεσα Νοεμβρη μετα απο ενα ακομα reset ηταν απολυτως σταθερο, ωσπου ξαναρχισε να κανει τα ίδια.

Εχουμε καμια ιδεα πριν ξανακανω αιτηση για επιστροφή στην cosmote που 3 χρονια δεν ειχαμε ποτε αποσύνδεση.

Τετοιοι αριθμοι CRC errors δειχνουν οτι υπαρχει θεμα συνδεσμολογιας ειτε μεσα στο διαμερισμα (γραμμη-πριζες) ή προβλημα στη καθετη γραμμη, η οποια ξεκιναει απο το κουτι γραμμων στο υπογειο εως το διαμερισμα.

Αν δεν κανω λαθος, στην Cosmote λογικα ειχες ADSL? Αν ναι, να ξερεις οτι το ADSL ειναι πιο σταθερο σε τετοια προβληματα ενω το VDSL ειναι υπερ-ευαισθητο και λαθος συνδοσμολογιες οδηγουν σε τετοια θεματα που αναφερεις. Αν στην Cosmote δεν ειχες ADSL αλλα VDSL και δεν ειχες θεματα, πολυ πιθανον να προεκυψε το προβλημα στο ενδιαμεσο της μεταφορας σου απο εταιρια σε εταιρια ή το μοντεμ να ειχε καλυτερη διαχειριση της γραμμης και να κρατουσε συνδεση σου σταθερη.

Σε καθε περιπτωση, πριν πας σε εναλλακτικες επιλογες οπως μεταφορα σε OTE ή κατι αλλο, διαβασε τον παρακατω οδηγο: https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf και προσπαθησε να ελεγξεις μονος σου αν ειναι ενταξει ή φερε καποιον ηλεκτρολογο.

Υ.Γ: Μια καλη και αμεση λυση ειναι να ριξεις καλωδιο τηλεφωνικο (για εξωτερικη χρηση) απο το μπαλκονι εως το κουτι γραμμων στο υπογειο, θα το κουμπωσεις, και θα το εχεις απευθειας συνδεδεμενο με το μοντεμ σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cosmote ειχα 30vdsl.

Η συνδεσμολογια μεσα ειναι οκ, την ειδαμε με τον τεχνικό της vodafone. Οπως ερχεται το καλωδιο απο κατω συνδεεται απευθειας στο router.

Το θεμα ειναι ομως γιατι τις 6 βδομαδες που δεν ειχαμε καμια αποσυνδεση δεν ανεβαζε CRC, ειχε μονο μερικες δεκαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή όσο έψαξα στο thread δε βρήκα κάπου να αναφέρονται οι root κωικοί προκειμένου να έχουμε το H300s σε bridge mode, μπορεις καποιος να μου πει αν υπάρχουν ή να τους στείλει στο inbox? Και γενικά ένας mini οδηγός για μετατροπή του H300S σε bridge mode θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, furiousboy13 είπε

Καλησπέρα, επειδή όσο έψαξα στο thread δε βρήκα κάπου να αναφέρονται οι root κωικοί προκειμένου να έχουμε το H300s σε bridge mode, μπορεις καποιος να μου πει αν υπάρχουν ή να τους στείλει στο inbox? Και γενικά ένας mini οδηγός για μετατροπή του H300S σε bridge mode θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ!!

Δες στη σελίδα 45.

Με λίγα λόγια δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δες στη σελίδα 45.

Με λίγα λόγια δεν...

Οκκ!!

Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξης:
Πρόσφατα αναβάθμισα σε 100 vdsl. Με το ZTE H267A συγχρονιζα στα 99 και με το H300S συγχρονίζω στα 103.4
Τους κωδικούς voip έχω καταφέρει να τους κάνω retrieve, για το ZTE μάλιστα και τους root.

Επίσης είμαι σε αναμονή αποστολής του Fritz7530. Και φοβάμαι μήπως το Fritz συγχρονίσει κάτω από 103 και τότε μπω στο δίλλημα να έχω για modem το H300s (αλλά γι αυτο το ήθελα σε bridge) κάτι που δε θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Καλησπερα και απο μενα. Ταλαίπωρος πελάτης Vodafone 50mbps εδω και 4 μηνες..

Εχω το εξής πρόβλημα, η γραμμη συντονιζει κανονικα 55 - 5.5 αλλά έχω συνεχεις διακοπες στο ιντερνετ (οχι αποσυγχρονισμό) καθε 10-15 λεπτά περίπου συμβαινει και μια διακοπή 20" επανερχεται και ξανα μια διακοπή, ενώ οταν συμβαινει αυτό κοβεται και ο ήχος στο τηλέφωνο ή κλείνει αν διαρκέσει περισσότερο.

Οταν συμβαίνει αυτό εχω παρατηρήσει ανεβαίνουν και τα CRC errors, αν π.χ. ειναι 1 οταν γινεται η διακοπη αυτή θα πανε 30.000, αποτελεσμα χθες να γράψουμε σε 1 μερα 1.000.000CRC errors. Επίσης αυτό που εχω παρατηρήσει ότι οταν εχουμε μεγάλη διακοπή, αν και παλι δεν αποσυγχρονιζει αλλάζει η IP (πολλες φορές μεσα στη μερα) και αλλάζει ελάχιστα ο συγχρονισμός π.χ. απο 55000 θα παει 54717 κλπ.

Εχουμε αλλάξει 3 H300s αλλά ολα εχουν την ιδια συμπεριφορα.. Εχει ερθει τεχνικός 2 φορες σπίτι, δεν βρηκε κατι.

Το περιεργο; Οτι για ενα διαστημα 6 βδομαδων αρχες Οκτωβρη έως μεσα Νοεμβρη μετα απο ενα ακομα reset ηταν απολυτως σταθερο, ωσπου ξαναρχισε να κανει τα ίδια.

Εχουμε καμια ιδεα πριν ξανακανω αιτηση για επιστροφή στην cosmote που 3 χρονια δεν ειχαμε ποτε αποσύνδεση.

Εδώ και τρεις μέρες μου ενεργοποίησαν και μένα 50αρα με το H300s. Είχα συνεχείς αποσυνδέσεις. Μόλις σήμερα βρήκα τι έφταιγε για αυτές. Ήταν τα powerlines που είχα κουμπωμένα. Ευτυχώς είχαν μια επιλογή για να κοπούν οι παρεμβολές. Μέχρι τώρα τα προβλήματα μου δείχνουν να έχουν σταματήσει. Από ότι φαίνετια το H300s είναι ευαίσθητο στο θόρυβο.

Στη γραμμή χτυπάω 22/5. Με attenuation 22db και snr 8.5-10. Το καφάο είναι ψιλομακρυά (επαρχία) αλλά υποθέτω κάτω από 1,5km. Έχω φωνάξει τεχνικό να ρίξει μια ματιά αλλά αμφιβάλλω ότι θα γίνεται κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, smokejohn είπε

Εδώ και τρεις μέρες μου ενεργοποίησαν και μένα 50αρα με το H300s. Είχα συνεχείς αποσυνδέσεις. Μόλις σήμερα βρήκα τι έφταιγε για αυτές. Ήταν τα powerlines που είχα κουμπωμένα. Ευτυχώς είχαν μια επιλογή για να κοπούν οι παρεμβολές. Μέχρι τώρα τα προβλήματα μου δείχνουν να έχουν σταματήσει. Από ότι φαίνετια το H300s είναι ευαίσθητο στο θόρυβο.

Στη γραμμή χτυπάω 22/5. Με attenuation 22db και snr 8.5-10. Το καφάο είναι ψιλομακρυά (επαρχία) αλλά υποθέτω κάτω από 1,5km. Έχω φωνάξει τεχνικό να ρίξει μια ματιά αλλά αμφιβάλλω ότι θα γίνεται κάτι καλύτερο.

Και εγω αυτην την εντυπωση εχω. 

Τα ξηλωσα ολα, το συνδεσα μονο σε άλλη μπριζα, βλεπω ο μεγιστος ρυθμος ανεβηκε απο 90 σε 118, και παρα το οτι παλι ανεβαζει λαθη οι αποσυνδεσεις εχουν ελαχιστοποιηθει. Θελει αρκετο ψαξιμο ακομα. Καλωδια τα εχω αλλάξει ολα. Θα παρω μια μπριζα να δινει σταθερη ταση και θα ξανατσεκαρω.

image.png.9498697402ad5995c8469c93e261243e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, pp6210 είπε

μπες ρυθμίσεις Internet->DNS & DDNS και βάλε off την ασφάλεια DNS, ήταν tip για τις περιπτώσεις που δεν έβγαινε το ps4 στο νετ, μπορεί να βοηθήσει...

Ευχαριστώ πολύ, δούλεψε έτσι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, smokejohn είπε

Ευτυχώς είχαν μια επιλογή για να κοπούν οι παρεμβολές

Ποια powerline εχεις αν επιτρέπεται και ποια επιλογή πάτησες γιατί είχα και εγώ και φίλος πρόβλημα με τα powerline της devolo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harrysfil είπε

Ποια powerline εχεις αν επιτρέπεται και ποια επιλογή πάτησες γιατί είχα και εγώ και φίλος πρόβλημα με τα powerline της devolo.

TPlink έχω.

Τσίμπα εδώ το λινκ για πιο πολλές πληροφορίες: https://www.tp-link.com/it/support/faq/2027/

Πρέπει να πας από την εφαρμογή για το PC.

Δες κάτι αντίστοιχο για τα devolo αν παίζει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλσηπέρα,

 

Πως μπορώ να κάνω να εχω acces στο ρουτερ απομακρυσμενα?
Εχω διαβάσει ενα κάρο αρθρα αλλά κάτι πάει λάθος....Εχω κανει λογαριασμό στο no-ip.com και εχω παρει static ip.

Για να μπορέσω μετα να εχω απομακρυσμενη διαχειριση  με WAKE UP ON LAN.

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2020 στις 10:08 ΠΜ, geoavlonitis είπε

Λοιπον.... Το ρυθμιζεις να λειτουργει ως wireless router απο το Advanced->Operation mode. Μετα το ανοιγεις, πας Advanced->Network->Internet και στην νεα συνδεση επιλεγεις Static IP, βαζεις IP address μια της μορφης 192.168.2.X (το Χ κατα προτιμηση πανω απο 20), Subnet mask=255.255.255.0, Gateway=192.168.2.1,Primary DNS=192.168.2.1

Ευχαριστώ πολύ! Μόλις βρω χρόνο θα προσπαθήσω μπας και καταφέρω τίποτα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ θελω να αλλαξω dns στο ρουτερ και σε ενα boxaki που εχω αλλα στο ρουτερ δεν μου εμφανιζει να απενεργοποιησω την ασφαλεια dns εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοιο προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...