Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2020 στις 12:55 ΜΜ, Chrisxxx είπε

Καλησπερα και απο μενα. Ταλαίπωρος πελάτης Vodafone 50mbps εδω και 4 μηνες..

Εχω το εξής πρόβλημα, η γραμμη συντονιζει κανονικα 55 - 5.5 αλλά έχω συνεχεις διακοπες στο ιντερνετ (οχι αποσυγχρονισμό) καθε 10-15 λεπτά περίπου συμβαινει και μια διακοπή 20" επανερχεται και ξανα μια διακοπή, ενώ οταν συμβαινει αυτό κοβεται και ο ήχος στο τηλέφωνο ή κλείνει αν διαρκέσει περισσότερο.

Οταν συμβαίνει αυτό εχω παρατηρήσει ανεβαίνουν και τα CRC errors, αν π.χ. ειναι 1 οταν γινεται η διακοπη αυτή θα πανε 30.000, αποτελεσμα χθες να γράψουμε σε 1 μερα 1.000.000CRC errors. Επίσης αυτό που εχω παρατηρήσει ότι οταν εχουμε μεγάλη διακοπή, αν και παλι δεν αποσυγχρονιζει αλλάζει η IP (πολλες φορές μεσα στη μερα) και αλλάζει ελάχιστα ο συγχρονισμός π.χ. απο 55000 θα παει 54717 κλπ.

Εχουμε αλλάξει 3 H300s αλλά ολα εχουν την ιδια συμπεριφορα.. Εχει ερθει τεχνικός 2 φορες σπίτι, δεν βρηκε κατι.

Το περιεργο; Οτι για ενα διαστημα 6 βδομαδων αρχες Οκτωβρη έως μεσα Νοεμβρη μετα απο ενα ακομα reset ηταν απολυτως σταθερο, ωσπου ξαναρχισε να κανει τα ίδια.

Εχουμε καμια ιδεα πριν ξανακανω αιτηση για επιστροφή στην cosmote που 3 χρονια δεν ειχαμε ποτε αποσύνδεση.

βάλε ενα σπλιτερ επάνω στο tel 1 του h300 και εκει συνδεσε το τηλέφωνο .

έχεις αλλες συσκευες τηλεφωνου στο σπίτι ?

μήπως η συσκευη τηλεφώνου έχει προβλημα ?

δοκίμασε μονο το μοντεμ χωρις συσκευες τηλεφώνου στο σπιτι .

 

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, makis269 said:

βάλε ενα σπλιτερ επάνω στο tel 1 του h300 και εκει συνδεσε το τηλέφωνο .

έχεις αλλες συσκευες τηλεφωνου στο σπίτι ?

μήπως η συσκευη τηλεφώνου έχει προβλημα ?

δοκίμασε μονο το μοντεμ χωρις συσκευες τηλεφώνου στο σπιτι .

 

Το τηλεφωνο μπαινει απευθειας στη θυρα TEL 1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα εχω δοκιμασει ολα, δεν αλλαζει συμπεριφορα.. Αλλωστε το τηλεφωνο θα επηρεαζε τον συγχρονισμό, σε αυτό ο συγχρονισμος μενει σταθερός αλλά στις μικρες διακοπες είτε απλώς κολλάει το ιντερνετ για 20" και το τηλεφωνο αφου ειναι voip είτε στις μεγάλες εχει 3-5' διακοπη και αλλάζει IP. 

Ηρθε τριτη φορα τεχνικος δεν βλεπει τι αλλο μπορει να κανει, μου λεει να βαλω και sftp απο τον 4ο ως την εισοδο μηπως εχει παρεμβολες. Θα το δεχομουν, αλλα 2 χρονια πριν με 30αρι κοσμοτε δεν ειχα κανενα πρόβλημα. Επίσης με Vodafone:

- 9 Αυγουστου με 10 Οκτωβρη ειχα τις αποσυνδεσεις και τις διακοπες που περιεγραψα.

- 10 Οκτωβρη ως 20 Νοεμβρη μετα από ενα ακομα reset δεν ειχα κανενα θεμα

- 20 Νοεμβρη, βλεπω No internet κ κοκκινο το τηλεφωνο, το κλεινω το ανοιγω παλι διακοπες. 

- Αρχες Δεκεμβρη μετα απο reset φτιαχνει για 1 μερα. Επειδη ειναι να ερθει τεχνικός το κλεινω, το ανοιγω ξανα χιλιαδες ερρορ και διακοπες.

- Ερχεται τεχνικός μου λεει για sftp γιατι βλεπει εκεινη τη στιγμη να ανεβαινουν χιλιαδες λαθη κλπ. Μου λεει μηπως το επηρεαζει το ασανσερ κλπ.. Μου λεει οτι μαλλον failαρει και το ping και δεν βλέπουν το router up και γι' αυτο αλλαζει η IP. Δεν μπορει να κανει κατι αλλο φευγει.

- Συνεχιζουν τα λαθη, αλεπάλληλα reset και απο την κυριακη ειναι κομπλε παλι, 5 μερες up κανενα θεμα.. 

================

Συμπερασμα μου καποια στιγμή μετα από 10-20-30; βαλε βγαλε κλειδωνει κανονικα και δεν ανεβαζει errors και συμπεριφερεται κανονικα. Αν για καποιο λογο παλι το κλεισω αρχιζουν τα προβλημαρα μεχρι την επομενη φορα που θα σταθεροποοιηθει..

Δεν εχουμε ιδεα τι μπορει να φταιει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, jok είπε

Καλησπερα στο φορουμ θελω να αλλαξω dns στο ρουτερ και σε ενα boxaki που εχω αλλα στο ρουτερ δεν μου εμφανιζει να απενεργοποιησω την ασφαλεια dns εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοιο προβλημα;

Ναι, ήθελα κι εγώ να το αλλάξω, και μετά από επικοινωνία με την υποστήριξή τους μού είπαν ότι αυτή η ρύθμιση είναι κλειδωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Το τηλεφωνο μπαινει απευθειας στη θυρα TEL 1. 

δεν παθαίνει κατι αν βάλεις και ενα σπλίτερ πριν ,δοκιμασετο και θα δεις. dont panic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα 

Τελευταία βλέπω το h300s κάθε βράδυ τα μεσάνυχτα κόβει και αλλάζει ip 

Δεν αποσυχρονίζει απλά χάνει την ip και παίρνει νέα 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, makis269 said:

δεν παθαίνει κατι αν βάλεις και ενα σπλίτερ πριν ,δοκιμασετο και θα δεις. dont panic.

No one is panicking. Λογω ευαισθησιας του VDSL, το ιδανικο θα ηταν να μην τοποθετουνται αντικειμενα χωρις λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα ξανά το Η300 για μια βδομάδα λόγω προβλημάτων στη γραμμή και θυμήθηκα πόσο οικτρό είναι. Όχι μόνο θέλει ένα πεντάλεπτο να ανάψει και να συνέλθει, αλλά 9/10 φορές που ήθελα να μπω στο web interface απλώς μουλάρωνε και δεν έκανε τίποτα. Το ίδιο issue με παλιά δηλαδή.

Στις 10/12/2020 στις 1:56 ΠΜ, jok είπε

Καλησπερα στο φορουμ θελω να αλλαξω dns στο ρουτερ και σε ενα boxaki που εχω αλλα στο ρουτερ δεν μου εμφανιζει να απενεργοποιησω την ασφαλεια dns εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοιο προβλημα;

Για την ασφάλεια DNS πάντως είμαι 99% σίγουρος ότι δεν είναι κλειδωμένη γιατί ήταν το πρώτο πράγμα που άλλαξα. Πρώτα έκλεισα τη ρύθμιση για προστασία του DNS και μετά έβαλα να δίνει το 1.1.1.1. Προσπάθησα χθες βράδυ να μπω να βγάλω screenshot αλλά 10 φορές που το πάτησα σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα, 10 φορές δεν έμπαινε στο web interface και το παράτησα.

Σήμερα το πρωί το ξήλωσα πάλι εντελώς και ησύχασα.

edit: εδώ απενεργοποιείται το DNS security

966582631_Screenshot2019-01-11at19_04_36

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα στην ομαδα.Κατοχος Παλιας τεχνολογιας γραμμης,εβαλα 100 και περιμενω το 300 το γνωστο μαλλον μοντεμ και τα διαφορα προβληματα.Πραγματικα διαβασα 50 σελιδες και μου ερχεται να ΑΚΥΡΩΣΩ το συμβολαιο μου το νεο.

Τοκακαο ειναι οτι η γυναικα θελει καθετα τηλεφωνο και το ιντερνετ,ειδα οτι ειναι παρταλι το μοντεμ και ειμαι και σε δυσκολη περιοχη και εχω σαλταρη.Κατοχος Asus ΜΟΝΤΕΜ που εφτιχνα τα παντα,τωρα νομιζω οτι θα πνιγω με το 300.

Βοηθεια,και τροπους ...

Ο ενας τροπος,,,, νεο voip Asus voip ,,ολιγον φευγει η τιμη....αντε το πηρα,εχουμε τροπο να εχει και το τηλεφωνο πανω του,ξερει καποιος ακριβως τι βαζουμε./???Και πως.?? παρακαλω.....βοηθεια.

Ο αλλος τροπος,να βαλω ,μετα απο το 300,στην σειρα το asus που εχω,,,θα παιξει.??? θα ρυθμιζω απο το Asus τα παντα η απλα μονο το ασυρματο θα εχω απο εκει.??

 

Λιγο βοηθεια παιδια ...ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dbconan είπε

Kαλησπερα στην ομαδα.Κατοχος Παλιας τεχνολογιας γραμμης,εβαλα 100 και περιμενω το 300 το γνωστο μαλλον μοντεμ και τα διαφορα προβληματα.Πραγματικα διαβασα 50 σελιδες και μου ερχεται να ΑΚΥΡΩΣΩ το συμβολαιο μου το νεο.

Τοκακαο ειναι οτι η γυναικα θελει καθετα τηλεφωνο και το ιντερνετ,ειδα οτι ειναι παρταλι το μοντεμ και ειμαι και σε δυσκολη περιοχη και εχω σαλταρη.Κατοχος Asus ΜΟΝΤΕΜ που εφτιχνα τα παντα,τωρα νομιζω οτι θα πνιγω με το 300.

Βοηθεια,και τροπους ...

Ο ενας τροπος,,,, νεο voip Asus voip ,,ολιγον φευγει η τιμη....αντε το πηρα,εχουμε τροπο να εχει και το τηλεφωνο πανω του,ξερει καποιος ακριβως τι βαζουμε./???Και πως.?? παρακαλω.....βοηθεια.

Ο αλλος τροπος,να βαλω ,μετα απο το 300,στην σειρα το asus που εχω,,,θα παιξει.??? θα ρυθμιζω απο το Asus τα παντα η απλα μονο το ασυρματο θα εχω απο εκει.??

 

Λιγο βοηθεια παιδια ...ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας..

Αν είχες διαβάσει 50 σελίδες, θα έβλεπες πως υπάρχει τρόπος να πάρεις τους κωδικούς απ το "ΓΝΩΣΤΟ μάλλον μόντεμ" και πως να τους σετάρεις πάνω σε καινούργιο ρούτερ, το οποιο προφανώς πρέπει να υποστηρίζει VOIP. 

Πάρε και αυτό και ξεκίνα διάβαζε (όντως διάβασε αυτή τη φορά) Είναι πανεύκολα όλα.
 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nzeppos είπε

Έβαλα ξανά το Η300 για μια βδομάδα λόγω προβλημάτων στη γραμμή και θυμήθηκα πόσο οικτρό είναι. Όχι μόνο θέλει ένα πεντάλεπτο να ανάψει και να συνέλθει, αλλά 9/10 φορές που ήθελα να μπω στο web interface απλώς μουλάρωνε και δεν έκανε τίποτα. Το ίδιο issue με παλιά δηλαδή.

Για την ασφάλεια DNS πάντως είμαι 99% σίγουρος ότι δεν είναι κλειδωμένη γιατί ήταν το πρώτο πράγμα που άλλαξα. Πρώτα έκλεισα τη ρύθμιση για προστασία του DNS και μετά έβαλα να δίνει το 1.1.1.1. Προσπάθησα χθες βράδυ να μπω να βγάλω screenshot αλλά 10 φορές που το πάτησα σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα, 10 φορές δεν έμπαινε στο web interface και το παράτησα.

Σήμερα το πρωί το ξήλωσα πάλι εντελώς και ησύχασα.

edit: εδώ απενεργοποιείται το DNS security

966582631_Screenshot2019-01-11at19_04_36

Καλησπερα οπως εγραψε και ενας φιλος πιο πανω επικοινωνησε με την υποστηριξη και του ειπαν πως ειναι κλειδωμενη αυτη η επιλογη. Κανω ακριβως τα ιδια βηματα απλα μου εμφανιζει ενα κενο παιδιο δεν βγαζει την εικονα που ανεβασες,δυστυχως εχουμε μπλεξει με αυτο το ρουτερ και η αλλαγη του ειναι μονοδρομος 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, jok said:

Καλησπερα οπως εγραψε και ενας φιλος πιο πανω επικοινωνησε με την υποστηριξη και του ειπαν πως ειναι κλειδωμενη αυτη η επιλογη. Κανω ακριβως τα ιδια βηματα απλα μου εμφανιζει ενα κενο παιδιο δεν βγαζει την εικονα που ανεβασες,δυστυχως εχουμε μπλεξει με αυτο το ρουτερ και η αλλαγη του ειναι μονοδρομος 😒

Δοκιμασε μεσω internet explorer / microsoft edge / incognito chrome. Αν δεν λειτουργησει, θα επικοινωνησω μαζι σου να δοκιμασουμε κατι.. αρκει να βρω λιγο χρονο. Θα ειναι ενα γρηγορο 5λεπτο μεσω teamviewer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Δοκιμασε μεσω internet explorer / microsoft edge / incognito chrome. Αν δεν λειτουργησει, θα επικοινωνησω μαζι σου να δοκιμασουμε κατι.. αρκει να βρω λιγο χρονο. Θα ειναι ενα γρηγορο 5λεπτο μεσω teamviewer.

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση απλα ειχα βρει ενα μεταχειρισμενο φριτζμποξ 7530 σε πολυ καλη τιμη και για αυτο σκεφτηκα την αλλαγη αξιζει απο οτι εχω διαβασει εδω 

3 λεπτά πριν, jok είπε

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση απλα ειχα βρει ενα μεταχειρισμενο φριτζμποξ 7530 σε πολυ καλη τιμη και για αυτο σκεφτηκα την αλλαγη αξιζει απο οτι εχω διαβασει 

μετα εφοσον δουλεψει και κλεισει η ασφαλεια DNS θα μπορω μα τα βγαλω και να βαλω google?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...