Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
8 hours ago, DanielRGr said:

Ειναι ευρωπαικη οδηγια

Δεν ισχύει αυτό. Απλά συμφέρει τον εκάστοτε πάροχο, από πλευράς κόστους/διαχείρισης/ανταλλακτικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, knackrack είπε

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες,

Ονομάζομαι Χρήστος, είμαι ένας από τους developers του RouterHAK

 

Αν και αργήσαμε λίγο (λόγω υποχρεώσεων), με την σειρά μας και εμείς θα θέλαμε να σας παρουσιάσουμε το δικό μας εργαλείο που επιτρέπει την εμφάνιση αλλά και την αλλαγή του superuser (root) password στο Sercomm H300s της Vodafone Hellas.

 

Έχουμε κάνει ένα μικρό demo που δείχνουμε το proof of concept που μπορείτε να βρείτε παρακάτω.

 

Η πλήρης πλατφόρμα του RouterHAK θα είναι διαθέσιμη στις ερχόμενες ημέρες, που θα επιτρέπει πολλές παραπάνω δυνατότητες καθώς και provisioning σε όλους τους παρόχους της Ελλάδας.

 

Αναμείνατε νεότερο post :)

Ωραία δουλεία 

Περιμένουμε ενημέρωση για να έχουμε πλέον όλοι root πρόσβαση 

Μόλις τώρα, bill2015 είπε

Ωραία δουλειά 

Περιμένουμε ενημέρωση για να έχουμε πλέον όλοι root πρόσβαση 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Thresh said:

Δεν ισχύει αυτό. Απλά συμφέρει τον εκάστοτε πάροχο, από πλευράς κόστους/διαχείρισης/ανταλλακτικών...

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/downloads/Announcments/old_Announcments/VoIP_Consultation.pdf&ved=2ahUKEwiOnuOHvs3uAhXP1qQKHTGfBmcQFjABegQICBAB&usg=AOvVaw1F9-GdWralX0UFQbnBBQsa

Και αλλα πολλα, γενικα η ευρωπη σπρωχνει αρκετες τεχνολογικες οδηγιες με καποια deadlines. Φυσικα συμφωνω με αυτο που λες, αλλα χωρις οδηγιες μπορει να ημασταν σε φαση "τα ζωα μου τα αργα" 🤔

6 hours ago, knackrack said:

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες,

Ονομάζομαι Χρήστος, είμαι ένας από τους developers του RouterHAK

 

Αν και αργήσαμε λίγο (λόγω υποχρεώσεων), με την σειρά μας και εμείς θα θέλαμε να σας παρουσιάσουμε το δικό μας εργαλείο που επιτρέπει την εμφάνιση αλλά και την αλλαγή του superuser (root) password στο Sercomm H300s της Vodafone Hellas.

 

Έχουμε κάνει ένα μικρό demo που δείχνουμε το proof of concept που μπορείτε να βρείτε παρακάτω.

 

Η πλήρης πλατφόρμα του RouterHAK θα είναι διαθέσιμη στις ερχόμενες ημέρες, που θα επιτρέπει πολλές παραπάνω δυνατότητες καθώς και provisioning σε όλους τους παρόχους της Ελλάδας.

 

Αναμείνατε νεότερο post :)

👏 Συγχαρητηρια

Πιθανοτατα να δουλευει και στο Τουρκικο μοντελο, 2 σε 1 :)

Πολυ καλη δουλεια, μπραβο σας. Θα εχετε ανοιχτο repo για contributions;

Επεξ/σία από DanielRGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, DanielRGr said:

Και αλλα πολλα, γενικα η ευρωπη σπρωχνει αρκετες τεχνολογικες οδηγιες με καποια deadlines

Στο .2 νομοθετικό πλαίσιο δεν βλέπω κάπου να λέει ότι ωθεί η ΕΕ στο VoIP, απλά ότι υπάρχουν οδηγίες/κανονες/κτλπ για όσους πάνε προς τα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Thresh said:

Στο .2 νομοθετικό πλαίσιο δεν βλέπω κάπου να λέει ότι ωθεί η ΕΕ στο VoIP, απλά ότι υπάρχουν οδηγίες/κανονες/κτλπ για όσους πάνε προς τα εκεί.

Ευρωπαικη οδηγια εγραψα κι εγω χαχα :D

Δεν το εννοουσα ακριβως οτι το υποχρεωνουν, περισσοτερο οτι αυτοι λενε το πως θα πρεπει να γινει η εγκατασταση, μιας και ο συμφορουμιτης ρωτησε μεταξυ πριζας τοιχου και θυρας πανω στο μοντεμ, κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/downloads/Announcments/old_Announcments/VoIP_Consultation.pdf&ved=2ahUKEwiOnuOHvs3uAhXP1qQKHTGfBmcQFjABegQICBAB&usg=AOvVaw1F9-GdWralX0UFQbnBBQsa

Και αλλα πολλα, γενικα η ευρωπη σπρωχνει αρκετες τεχνολογικες οδηγιες με καποια deadlines. Φυσικα συμφωνω με αυτο που λες, αλλα χωρις οδηγιες μπορει να ημασταν σε φαση "τα ζωα μου τα αργα" 🤔

👏 Συγχαρητηρια

Πιθανοτατα να δουλευει και στο Τουρκικο μοντελο, 2 σε 1 :)

Πολυ καλη δουλεια, μπραβο σας. Θα εχετε ανοιχτο repo για contributions;

Το συγκεκριμένο bug απ' όσο έχουμε δει επηρεάζει όλα τα router που έχουν το συγκεκριμένο firmware.

 

Όσο αφορά το κομμάτι του open-source, για τώρα ο πυρήνας του RouterHAK θα παραμείνει closed-source, αλλα θα δοθεί η δυνατότητα σε αυτούς που το επιθυμούν, να επεκτείνουν την λειτουργικότητα προσθέτοντας δικά τους router models (περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με αυτό στις ερχόμενες ημέρες όταν τελειοποιηθεί)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,εχω βάλει εξωτερικό δίσκο πανω στο ρουτερ (h300s) αλλα δεν το ανιχνευει στο local network απ τα windows ενω μεσα στο router λεει οτι ειναι συνδεμενος επίσης και οταν ειχα βαλει εκτυπωτη μου εμφανιζε την επιλογη να εκτυπωσω αλλα δεν εκανε τιποτα ξερει κανεις τι μπορω να κανω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εκανα μια μ...κιούλα 

Έκανα προσφατα αναβάθμιση σε 50ΜΒ vodafone και μου εσταλη το εν λογω ρουτερ.

Σημερα μετα απο εβδομαδες μπηκα πρωτη φορα στις ρυθμισεις του ρουτερ μεσω ιντερνετ. Μολις μπηκα ειχε μια ειδοποιηση "Δεν εχετε ενεργοποιησει τη συνδεση σας" η κατι τετοιο, παροτι χρησιμοποιουσα κανονικα τη γραμμη εδω και μερικες εβδομαδες. 

Προχωρησα λοιπον την ενεργοποιηση και επελεγα οτι ειχε προεπιλεγμενο η οτιδηποτε ηταν το πιο λογικο. Στο τελος ομως (το μοναδικο που ηταν αμφιβολο) ειχε επιλογη για την τηλεφωνικη γραμμη Voip η POTS και επελεξα POTS :(

Μαλλον ομως ειναι Voip η γραμμη μου απο οτι το εψαξα στη συνεχεια. 

Θα υπαρξει καποιο προβλημα πιστευετε; Αν ναι μπορω να ξανατρεξω το προγραμμα εγκαταστασης, η να αλλαγω την επιλογη απο POTS σε Voip απο καπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, archer100 είπε

Μαλλον εκανα μια μ...κιούλα 

Έκανα προσφατα αναβάθμιση σε 50ΜΒ vodafone και μου εσταλη το εν λογω ρουτερ.

Σημερα μετα απο εβδομαδες μπηκα πρωτη φορα στις ρυθμισεις του ρουτερ μεσω ιντερνετ. Μολις μπηκα ειχε μια ειδοποιηση "Δεν εχετε ενεργοποιησει τη συνδεση σας" η κατι τετοιο, παροτι χρησιμοποιουσα κανονικα τη γραμμη εδω και μερικες εβδομαδες. 

Προχωρησα λοιπον την ενεργοποιηση και επελεγα οτι ειχε προεπιλεγμενο η οτιδηποτε ηταν το πιο λογικο. Στο τελος ομως (το μοναδικο που ηταν αμφιβολο) ειχε επιλογη για την τηλεφωνικη γραμμη Voip η POTS και επελεξα POTS :(

Μαλλον ομως ειναι Voip η γραμμη μου απο οτι το εψαξα στη συνεχεια. 

Θα υπαρξει καποιο προβλημα πιστευετε; Αν ναι μπορω να ξανατρεξω το προγραμμα εγκαταστασης, η να αλλαγω την επιλογη απο POTS σε Voip απο καπου;

Καλύτερα να ρωτήσεις την τεχνική υποστήριξη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, archer100 είπε

Μαλλον εκανα μια μ...κιούλα 

Έκανα προσφατα αναβάθμιση σε 50ΜΒ vodafone και μου εσταλη το εν λογω ρουτερ.

Σημερα μετα απο εβδομαδες μπηκα πρωτη φορα στις ρυθμισεις του ρουτερ μεσω ιντερνετ. Μολις μπηκα ειχε μια ειδοποιηση "Δεν εχετε ενεργοποιησει τη συνδεση σας" η κατι τετοιο, παροτι χρησιμοποιουσα κανονικα τη γραμμη εδω και μερικες εβδομαδες. 

Προχωρησα λοιπον την ενεργοποιηση και επελεγα οτι ειχε προεπιλεγμενο η οτιδηποτε ηταν το πιο λογικο. Στο τελος ομως (το μοναδικο που ηταν αμφιβολο) ειχε επιλογη για την τηλεφωνικη γραμμη Voip η POTS και επελεξα POTS :(

Μαλλον ομως ειναι Voip η γραμμη μου απο οτι το εψαξα στη συνεχεια. 

Θα υπαρξει καποιο προβλημα πιστευετε; Αν ναι μπορω να ξανατρεξω το προγραμμα εγκαταστασης, η να αλλαγω την επιλογη απο POTS σε Voip απο καπου;

Εφόσον δουλεύει η τηλεφωνία λογικά δεν έχεις θέμα. Μπορείς πάντα να κάνεις reset και να ξανατρεξεις το πρόγραμμα. Ή και όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, archer100 είπε

Μαλλον εκανα μια μ...κιούλα 

Έκανα προσφατα αναβάθμιση σε 50ΜΒ vodafone και μου εσταλη το εν λογω ρουτερ.

Σημερα μετα απο εβδομαδες μπηκα πρωτη φορα στις ρυθμισεις του ρουτερ μεσω ιντερνετ. Μολις μπηκα ειχε μια ειδοποιηση "Δεν εχετε ενεργοποιησει τη συνδεση σας" η κατι τετοιο, παροτι χρησιμοποιουσα κανονικα τη γραμμη εδω και μερικες εβδομαδες. 

Προχωρησα λοιπον την ενεργοποιηση και επελεγα οτι ειχε προεπιλεγμενο η οτιδηποτε ηταν το πιο λογικο. Στο τελος ομως (το μοναδικο που ηταν αμφιβολο) ειχε επιλογη για την τηλεφωνικη γραμμη Voip η POTS και επελεξα POTS :(

Μαλλον ομως ειναι Voip η γραμμη μου απο οτι το εψαξα στη συνεχεια. 

Θα υπαρξει καποιο προβλημα πιστευετε; Αν ναι μπορω να ξανατρεξω το προγραμμα εγκαταστασης, η να αλλαγω την επιλογη απο POTS σε Voip απο καπου;

Μην αγχώνεσαι,δεν είναι τίποτα.ειχα κάνει το ίδιο πρόσφατα. Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ειτε μόνος σου, είτε οι τεχνικοί απομακρυσμένα και βγαίνει ο ίδιος οδηγός και βάζειςvoip.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, NikosPtech είπε

h300s root  

superuser

4tfbckam

 

ναι αλλα Bridge/PPPoE passthrough not found. Οτι κανουμε και με το js "hack"

Επίσης αλλάξτε άμεσα το superuser password γιατί από default το interface ειναι accessible απο το WAN

Επεξ/σία από toketog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...