Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, bill2015 είπε

τπτ το είχα απο πιο παλιά 

Γτ να το δόσψ να κάψω κάπιον 

Τέτοια σαπίλα τι να το κάνουν; 

Τους καλεσες να σου ρυθμίσουν την τηλεφωνία στο ZTE ή απλά επαιξε. Αν επαιξε απλά τότε λογικά με το 1ο reset θα εχεις πρόβλημα

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο ενεργοποιειται το cdsl στο σπιτι. Εχω το ZXHN H267N, να κρατησω αυτο ή να βαλω το h300s ? Τα κινητα υποστηριζουν 5g αλλα οι αλλες συσκευες οχι. Επισης πιο γρηγορο/καλο στο ethernet πιο πιστευετε οτι θα ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ήρθε χθες ο τεχνικός και βρήκε την γραμμή πεντακάθαρη (χωρίς λάθη κλπ και μέγιστα γραμμής 130mbps+), χθες έκανε πάλι 2 αποσυνδέσεις και σήμερα από το πρωί ζήτημα να είναι Online μία ώρα. Με κάλεσαν από το τεχνικό (σαν συνεχεία της επίσκεψης του τεχνικού) και εφόσον είδαν τις αποσυνδέσεις θα κάνουμε για ακόμα μια φορά αλλαγή modem και θα στείλουν αίτημα στον ΟΤΕ να δει την καμπίνα.

 

Ζήτησα αν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής με ZTE αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει απόθεμα. Οπότε.... για άλλη μια φορά με το h300s. Τουλάχιστον θα έχω καβατζα τροφοδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Καλημέρα 

Δες απο αγγελίες αν μπορείς να πάρεις κάπιο zte 

Αν βρω θα μπορούν να μου περάσουν ρυθμίσεις σε εκείνο? Και συγκεκριμένα την τηλεφωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Αν πάρεις το zte zxhn h267a θα κάνει update και θα τα πάρει αυτόματα αν δεν καλείς vf και θα το δουν απο εκεί 

Στην cyta τουλάχιστον για να πάρει το μόντεμ υπηρεσίες έπρεπε η εταιρία να έχει περάσει το s/n του στην κονσόλα τους. Δεν έπαιρνε δηλαδη υπηρεσίες ότι έβαζες πανω. Οπότε λογικά θα πρέπει να τους καλέσω.

Αυτό βέβαια δεν είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι να παίζει όπως πρέπει. Σκεφτόμουν να βάλω 100αρα μιας και την πιάνω άνετα αλλά αν είναι έτσι οι υπηρεσίες.... Άστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από αρκετό καιρό ηρεμίας, την τελευταία εβδομάδα είχα τρεις επανεκκινήσεις πέραν του προφανούς λόγου (ότι το H300s είναι το χειρότερο router της υφηλίου σε συνδυασμό με το θλιβερό software της Vodafone). Την πρώτη φορά έκανε restart από μόνο του στα καλά του καθουμένου. Τη δεύτερη φορά έκανα το έγκλημα να προσπαθήσω να μπω στο UI για να δω μια ρύθμιση, σκάλωσαν τα πάντα και έκανε ξανά restart από μόνο του. Στο παρελθόν του έχει κάνει πολλές φορές αυτό. 

Πριν λίγη ώρα παρατήρησα ότι το κινητό συνδεόταν στο Tenda access point αλλά δεν έπαιρνε IP από το H300. Οι υπόλοιπες συσκευές όμως είχαν Internet κανονικά, είτε με καλώδιο, είτε ασύρματα. Προσπάθησα ξανά να μπω στο UI να δω τι γίνεται και το αποτέλεσμα ήταν να ξανακολλήσει εντελώς το router, να φαίνεται συνδεδεμένο στο WAN του παρόχου αλλά να μην έχει Internet καμία συσκευή. Χρειάστηκε να κάνω χειροκίνητη επανεκκίνηση που προφανώς πήρε τουλάχιστον 2-3 λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί.

Μεταξύ άλλων οι πατενςγριες αυτών των προβλημάτων είναι πως διάφορες συσκευές στο σπίτι χρειάζονται μετά ξεχωριστό restart για να επανέλθουν, πχ. οι περισσότερες λάμπες της LIFX χάνουν τη σύνδεση με το cloud. Οπότε δεν είναι ότι άντε και θα μείνω χωρίς δίκτυο για 3 λεπτά και τέλος, αφού πρέπει μετά να ασχοληθώ και με τα μεθεόρτια. 

Πλέον το router μετράει ώρες, δεν το αλλάζω άμεσα γιατί κοντεύω να κοιμηθώ όρθιος αλλά αύριο δεν γλυτώνει. Τέρμα. Αυτό ήταν. 

Tp link και τέλος. Ας πάει στα κομμάτια το σταθερό τηλέφωνο.

Στο adslgr ένα παλικάρι είπε ό,τι βρήκε μια προσωρινή λύση βάζοντας δεύτερο router να δουλέψει πίσω από το Vodafone σε διαφορετικό subnet. Δεν παίζει με bridge mode προφανώς, απλώς χρησιμοποιεί στην πράξη κάνει διπλό NAT και παρέχει όλες τις υπηρεσίες εκτός Voip από το δεύτερο μηχάνημα. Με αυτά τα αλλοπρόσαλλα που μου κάνει το H300 όμως, πιστεύω πως ούτε το παραπάνω είναι λύση καθώς θα συνεχίσω να εξαρτώμαι από αυτό. Άρα πέταμα. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Μετά από αρκετό καιρό ηρεμίας, την τελευταία εβδομάδα είχα τρεις επανεκκινήσεις πέραν του προφανούς λόγου (ότι το H300s είναι το χειρότερο router της υφηλίου σε συνδυασμό με το θλιβερό software της Vodafone). Την πρώτη φορά έκανε restart από μόνο του στα καλά του καθουμένου. Τη δεύτερη φορά έκανα το έγκλημα να προσπαθήσω να μπω στο UI για να δω μια ρύθμιση, σκάλωσαν τα πάντα και έκανε ξανά restart από μόνο του. Στο παρελθόν του έχει κάνει πολλές φορές αυτό. 

Πριν λίγη ώρα παρατήρησα ότι το κινητό συνδεόταν στο Tenda access point αλλά δεν έπαιρνε IP από το H300. Οι υπόλοιπες συσκευές όμως είχαν Internet κανονικά, είτε με καλώδιο, είτε ασύρματα. Προσπάθησα ξανά να μπω στο UI να δω τι γίνεται και το αποτέλεσμα ήταν να ξανακολλήσει εντελώς το router, να φαίνεται συνδεδεμένο στο WAN του παρόχου αλλά να μην έχει Internet καμία συσκευή. Χρειάστηκε να κάνω χειροκίνητη επανεκκίνηση που προφανώς πήρε τουλάχιστον 2-3 λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί.

Μεταξύ άλλων οι πατενςγριες αυτών των προβλημάτων είναι πως διάφορες συσκευές στο σπίτι χρειάζονται μετά ξεχωριστό restart για να επανέλθουν, πχ. οι περισσότερες λάμπες της LIFX χάνουν τη σύνδεση με το cloud. Οπότε δεν είναι ότι άντε και θα μείνω χωρίς δίκτυο για 3 λεπτά και τέλος, αφού πρέπει μετά να ασχοληθώ και με τα μεθεόρτια. 

Πλέον το router μετράει ώρες, δεν το αλλάζω άμεσα γιατί κοντεύω να κοιμηθώ όρθιος αλλά αύριο δεν γλυτώνει. Τέρμα. Αυτό ήταν. 

Tp link και τέλος. Ας πάει στα κομμάτια το σταθερό τηλέφωνο.

Στο adslgr ένα παλικάρι είπε ό,τι βρήκε μια προσωρινή λύση βάζοντας δεύτερο router να δουλέψει πίσω από το Vodafone σε διαφορετικό subnet. Δεν παίζει με bridge mode προφανώς, απλώς χρησιμοποιεί στην πράξη κάνει διπλό NAT και παρέχει όλες τις υπηρεσίες εκτός Voip από το δεύτερο μηχάνημα. Με αυτά τα αλλοπρόσαλλα που μου κάνει το H300 όμως, πιστεύω πως ούτε το παραπάνω είναι λύση καθώς θα συνεχίσω να εξαρτώμαι από αυτό. Άρα πέταμα. 

Σχετικά με τις αποσυνδεσεις... είχα κι εγώ πριν από περίπου 15 μερες. Ο τεχνικός που ήρθε βρήκε την γραμμή τελεια αλλα οι αποσυνδεσεις συνεχιζαν. Τελικά ήρθε τεχνικος του οτέ που βρήκε λεεί ενα πρόβλημα στη καμπίνα ( είναι δίπλα στο σπίτι και όντως ήρθε). Από εκείνη την μέρα δεν εχει χασει σήμα ακομα.

 

Εχω ενα tp link που χρησιμοποιώ σαν router. Είναι το μόνο που είναι συνδεδεμένο στο h300s για να παίρνει ίντερνετ. Όλα τα υπολοιπα παίρνουν ίντερνετ (ασυρματο ή ενσύρματο) από το tp link. παρόλα αυτά, όπως και σε εσένα, όταν για καποιο λόγο πρεπει να σβήσω το h300s τότε οι εξυπνες συσκευες δεν συνδεονται. Μόνο με on/of των συσκευών παίρνουν πάλι δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα προσπάθησα να συνδέσω μέσω της USB θύρας ένα HP πολυμηχάνημα πάνω στο H300s για να το μοιράζω σε όλες τις συσκευές του δικτύου μου. Ότι και να έκανα άδικος κόπος. Σε επικοινωνία μου με την τεχνική υποστήριξη, εκπρόσωπος της Vodafone μου δήλωσε ότι η υποστήριξη εκτυπωτή είναι απενεργοποιημένη στο συγκεκριμένο μόντεμ (ασχέτως από ό,τι αναφέρεται στο web interface του). Εάν έχει κάποιος κάποια διαφορετική πληροφόρηση επάνω σε αυτό, παρακαλώ να με ενημερώσει και εμένα.

Και κάτι ακόμα. Το μόντεμ της Vodafone το χρησιμοιποιώ μόνο για τη σύνδεση στο ίντερνετ. Πίσω από αυτό για την πρόσβαση των συσκευών μου στο οικιακό μου δίκτυο έχω ένα ASUS RT-AC88U ρούτερ. Έχω συνδρομή σε VDSL100 και το H300s δείχνει να συγχρονίζει ακριβώς εκεί. Speedtests που κάνω με απευθείας σύνδεση μέσω του H300s μου δίνουν ταχύτητα γύρω στα 90/9 Mbps (download/upload). Οι αντίστοιχες τιμές όταν συνδέομαι μέσω του ASUS είναι στην καλύτερη περίπτωση 50/8 και στη χειρότερη 30/6 Mbps. Υπάρχει κάποια ιδέα σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό και εάν μπορεί να βελτιωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...