Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπως ειπε και ο @toketog δεν υπαρχει κατι καινουριο - χρησιμο απο αυτα που ηδη ξεραμε. Με το fiddler και με τον τροπο που μας εδειξε ο toketog καποτε, μπορουσε καποιος να δει ολα τα μενουν/επιλογες ως superuser.

Αυτο το μοντεμ τελικα ειναι αχρηστο στα ματια μου, ειναι περιορισμενο απο fw, οχι απο account access level. Τωρα καταλαβαινω γιατι η Vodafone σου στελνει h300s σαν να μην υπαρχει αυριο, το ενα μετα το αλλο οταν εχεις θεματα και δεν μπορουν να τα διορθωσουν οι ιδιοι. 

Για εμενα η μονη χαρα ηταν οτι τελικα καποιος μπορεσε να σπασει το superuser pass.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dionysg said:

Περα απο το fritz δεν υπαρχει κανενα αλλο διαθεσιμο οικονομικο modem? Το παντρευτηκαμε το H300?

Υπαρχουν και τα ASUS VOIP αλλα βλεπω απο πολλους οτι δεν μπορουν να σετταρουν το VOIP. Η πιο safe επιλογη-επενδυση ειναι το fritzbox 7530+ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Οπως ειπε και ο @toketog δεν υπαρχει κατι καινουριο - χρησιμο απο αυτα που ηδη ξεραμε. Με το fiddler και με τον τροπο που μας εδειξε ο toketog καποτε, μπορουσε καποιος να δει ολα τα μενουν/επιλογες ως superuser.

Αυτο το μοντεμ τελικα ειναι αχρηστο στα ματια μου, ειναι περιορισμενο απο fw, οχι απο account access level. Τωρα καταλαβαινω γιατι η Vodafone σου στελνει h300s σαν να μην υπαρχει αυριο, το ενα μετα το αλλο οταν εχεις θεματα και δεν μπορουν να τα διορθωσουν οι ιδιοι. 

Για εμενα η μονη χαρα ηταν οτι τελικα καποιος μπορεσε να σπασει το superuser pass.

Έχω μια υποψία πως το account superuser δεν είναι ο root χρήστης. 

Για παράδειγμα το WAN MOBILE συνεχίζει να μην εμφανίζεται. Είναι κρυμμένο με display: none;

image.png.eec90678eac8ccc7b5106742ef1cd355.png

Επίσης στην σειρά 220 και στην 224 του αρχείου/lang/Cat13.csv υπάρχουν τα λεκτικά "bridge"

image.png.c855b5afce45190ae45923785a684496.png

Το ίδιο συμβαίνει και στην σειρά 271 του /lang/Cat3.csv

image.png.0d5047867482a04e4d5c741fd1d495d9.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, toketog said:

Έχω μια υποψία πως το account superuser δεν είναι ο root χρήστης. 

Για παράδειγμα το WAN MOBILE συνεχίζει να μην εμφανίζεται. Είναι κρυμμένο με display: none;

image.png.eec90678eac8ccc7b5106742ef1cd355.png

Επίσης στην σειρά 220 και στην 224 του αρχείου/lang/Cat13.csv υπάρχουν τα λεκτικά "bridge"

image.png.c855b5afce45190ae45923785a684496.png

Το ίδιο συμβαίνει και στην σειρά 271 του /lang/Cat3.csv

image.png.0d5047867482a04e4d5c741fd1d495d9.png

Οταν εψαχνα μεσω του js 'hack', ειχα διαβασει τα παντα και κατεληξα στο οτι υπαρχουν λογω generic firmware. Δηλαδη η Sercomm εφτιαξε ενα generic firmware, το παρεδωσε με οτι ειναι "capable of" το firmware+modem, και απο εκει και περα η καθε εταιρια το εραβε στα μετρα της και το flush-αρε στα modem. 

Δεν θυμαμαι αν στο τουρκικο φορουμ ειχαν αναφερει τιποτα για bridge? Αν πχ και αυτοι με τα δικα τους credentials εχουν/δεν εχουν bridge, θα ξεραμε κατι παραπανω για το δικο μας firmware.

Btw: Κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα οταν ειδα και τα τουρκικα σαν γλωσσα και διαφορα VD modes για Ισπανια/International κτλπ. Μετα απο ψαξιμο στο Google, ειδα οτι το ιδιο FW φοραει και το Sercomm h500 που εχουν στο εξωτερικο. Πιθανοτατα να ειναι κομμενα πολλα απο fw απο την Ελληνικη Vf. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DanielRGr είπε

Οταν εψαχνα μεσω του js 'hack', ειχα διαβασει τα παντα και κατεληξα στο οτι υπαρχουν λογω generic firmware. Δηλαδη η Sercomm εφτιαξε ενα generic firmware, το παρεδωσε με οτι ειναι "capable of" το firmware+modem, και απο εκει και περα η καθε εταιρια το εραβε στα μετρα της και το flush-αρε στα modem. 

Δεν θυμαμαι αν στο τουρκικο φορουμ ειχαν αναφερει τιποτα για bridge? Αν πχ και αυτοι με τα δικα τους credentials εχουν/δεν εχουν bridge, θα ξεραμε κατι παραπανω για το δικο μας firmware.

Btw: Κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα οταν ειδα και τα τουρκικα σαν γλωσσα και διαφορα VD modes για Ισπανια/International κτλπ. Μετα απο ψαξιμο στο Google, ειδα οτι το ιδιο FW φοραει και το Sercomm h500 που εχουν στο εξωτερικο. Πιθανοτατα να ειναι κομμενα πολλα απο fw απο την Ελληνικη Vf. 

Ούτε οι τούρκοι έχουν Bridge/Passthrough με τα δικά τους "root" credentials

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, toketog said:

Ούτε οι τούρκοι έχουν Bridge/Passthrough με τα δικά τους "root" credentials

 

Λες να υπαρχει αντιστοιχο "VodAdmin" στο δικο μας fw? Το superuser ομως γιατι να υπαρχει αραγε; Θα κατσω να το ψαξω κι εγω λιγο να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dionysg είπε

Περα απο το fritz δεν υπαρχει κανενα αλλο διαθεσιμο οικονομικο modem? Το παντρευτηκαμε το H300?

Αν έχεις μέχρι 50 γραμμή μπορείς να βρείς fritz box 7390 με 40 ευρώ,αυτό έχω και παίζει πολύ καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι, έχω 50ρα vodafone με το H300s. Είχα κάποια θεματάκια με την σύνδεση αρχικά αλλά τώρα είμαι ψιλο οκ. Το θέμα μου είναι οτι το ρούτερ το έχω στο σπίτι των δικών μου και εγω 2 ορόφους κάτω έχω τραβήξει λαν απο το ρούτερ και έχω συνδέσει ένα TP-Link VR400 για να έχω και wifi στο χώρο μου. όλα καλά μέχρι εδώ, το θέμα είναι οτι ο αδερφός μου που πιάνει απο το ρούτερ μου με wifi ενώ έχει μια χαρά σύνδεση, αντιμετωπίζει ένα θέμα με ένα game (cabal) και τον αποσυνδέει κάθε δύο λεπτά. Αν συνδέσουμε το tp-link κατευθείαν στην πρίζα το παιχνίδι δουλεύει κανονικά, το tp-link όμως δεν παίρνει τηλέφωνο οπότε δεν μας κάνει. έχω δοκιμάσει να του ανοίξω ports απο το h300s αλλα και απο το tp-link αλλα τίποτα, όπως ούτε το dmz mode κάνει κάτι. τώρα λέμε μήπως πάρουμε το Fritz 7530. Πιστεύετε θα βοηθήσει αυτό; Επίσης το fritz εκπέμπει wifi? γιατί βλέπω δεν έχει κεραίες, και θα μπορώ να τραβάω κανονικα με λαν στο σπίτι μου; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, tasos-e είπε

Αν έχεις μέχρι 50 γραμμή μπορείς να βρείς fritz box 7390 με 40 ευρώ,αυτό έχω και παίζει πολύ καλά.

 

Για 100 ftth δεν κανει δλδ? Τα ακουμπησα για καλο ρουτερ (zyxel nbg 6817 180€ πριν κανα χρονο, και πλεον το εχω σαν dumb AP δηλαδη δεν αποσβενει και τα λεφτα του) οποτε δεν θελω να τα ακουμπησω για ενα απλο modem που ουσιαστηκα μονο για το voip το χρειαζομαι. 

Καποια κινεζικα ZTE που βλεπω στο aliexpress με ενσωματωμενο ont τα εχει δοκιμασει κανεις?

Επεξ/σία από dionysg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν θα παίζουν στη θεση του Nokia ONT που δίνουν οι πάροχοι. Πάει πακέτο η γραμμή με αυτό και το ρυθμιζουν οι τεχνικοί του παρόχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2021 στις 5:09 ΜΜ, toketog είπε

Επίσης αλλάξτε άμεσα το superuser password γιατί από default το interface ειναι accessible απο το WAN

πως το κάνεις access ? απο browser εγώ δε τα κατάφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από το "superuser" account, που όντως δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα χρήσιμο ούτε από το Web GUI (βέβαια είναι καλό το ότι μπορείς έστω να αλλάξεις περισσότερες ρυθμίσεις) ούτε από SSH (το οποίο σε ρίχνει στο IAD2 CLI και το "sh" command που κανονικά θα άνοιγε shell, δεν λειτουργεί), το Η300s φαίνεται να έχει και ένα account με username "support", το οποίο λειτουργεί μόνο πάνω από τη WAN. Βέβαια, θέλει και αυτό κωδικό.

Ίσως με serial να είναι χρήσιμο το "superuser" account, αν με το login μπαίνεις σε κάποιο /bin/*sh, μιας και όπως φαίνεται στο bootlog στην προσπάθεια του φίλου εδώ, ξεκινάει το busybox: https://openwrt.org/toh/vodafone/vodafoneh300s
Αν κάποιος μπορεί να πάρει σειριακή, μπορεί να το δοκιμάσει. Θα το δοκιμάσω και εγώ μόλις έχω το χρόνο.

Επεξ/σία από OccamsChainsaw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, OccamsChainsaw είπε

Εκτός από το "superuser" account, που όντως δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα χρήσιμο ούτε από το Web GUI (βέβαια είναι καλό το ότι μπορείς έστω να αλλάξεις περισσότερες ρυθμίσεις) ούτε από SSH (το οποίο σε ρίχνει στο IAD2 CLI και το "sh" command που κανονικά θα άνοιγε shell, δεν λειτουργεί), το Η300s φαίνεται να έχει και ένα account με username "support", το οποίο λειτουργεί μόνο πάνω από τη WAN. Βέβαια, θέλει και αυτό κωδικό.

Ίσως με serial να είναι χρήσιμο το "superuser" account, αν με το login μπαίνεις σε κάποιο /bin/*sh, μιας και όπως φαίνεται στο bootlog στην προσπάθεια του φίλου εδώ, ξεκινάει το busybox: https://openwrt.org/toh/vodafone/vodafoneh300s
Αν κάποιος μπορεί να πάρει σειριακή, μπορεί να το δοκιμάσει. Θα το δοκιμάσω και εγώ μόλις έχω το χρόνο.

Το support account είναι απενεργοποιημένο (δεν έχει καθόλου κωδικό), η Vodafone το ενεργοποιεί οπότε χρειάζεται μέσω του TR-069 για να μπούν απομακρυσμένα από WAN.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...