Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, bakass said:

Επειδή δεν έχω πέσει ακόμα πάνω στο post που θα ήθελα, έχει γίνει κάποιο update στην μπακατελα H300s τώρα πρόσφατα? Με vdsl 100mbps , ξαφνικά άρχισα να έχω αποσυνδέσεις και σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα, ενώ πριν ήμουν κολλημένος στα 93mbps. Τώρα ξαφνικά συγχρονίζει με μεταβολές συνεχομενες από 37 ως 77 μέσα στην ημέρα με πολλά crc και disconnects! Ηρθε ο τεχνικος και πηρε συγχρονισμο στην εισοδο του σπιτιου μου 95 mbps (έτσι δηλαδή έγραψε ενώ στο μηχάνημα του ειδα 91800 που νομιζω ειναι τιμη εκτος ταχυτητας χαμηλης εγγυησης!) Μου ειπε να φερω ηλεκτρολογο γιατι λεει εχω προβλημα με την καλωδιωση του σπιτιου μου! Εννοείται ότι δεν υπάρχει θέμα με την καλωδίωση του σπιτιού μου καθώς από το κουτί πάω κατευθείαν στο router!

Πηρα Vodafone και τους τα εχωσα λιγο! Ζητησα αντικατασταση εξοπλισμου με αλλον εκτος H300s  ή λυση του συμβολαιου χωρις ρητρα αποδεσμευσης γιατι δεν μου προσφερουν αυτο που λεει η συμβαση!! Δε νομίζω ότι θα καταφέρω και πολλά, αλλά τουλάχιστον ελπιζω να φτιαξει η γραμμη με καποιον τροπο που θα σκεφτουν αφου βρουν τι φταιει!

Πως πηρε μετρηση ο τεχνικος απο την εισοδο του σπιτιου σου; Αφου λες οτι εχεις καλωδιο απο τον κατανεμητη απευθειας στο μοντεμ. 

Ωστοσο, το οτι εχεις (αν εχεις οντως απευθειας στο μοντεμ και δεν συνδεεται με αλλο σημειο του σπιτιου [πριζα]) δεν σημαινει οτι δεν μπορει να χαλασει. Τσεκαρε το καλου κακου.

Τι ταχυτητα πιανεις στον κατανεμητη; Σου ειπε ο τεχνικος;

Σε καθε περιπτωση, ριξε μια ματια σε αυτο τον οδηγο: https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf, να κοιταξεις μην εχεις παραλληλες συνδεσεις (bridge taps) και να μην υπαρχουν φιλτρα/σπλιττερ μεταξυ μοντεμ - καλωδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Έχω το Η300s σε 100αρα γραμμή και τις τελευταίες 2 εβδομάδες μου κάνει κάτι περίεργο.

Η ταχύτητα download μέσω ethernet κάνει τρελές αυξομειώσεις ενώ η ταχύτητα upload μένει σταθερά στα 10mbps καθώς και το Ping 16-17ms οπως πάντα. Στο wifi κανένα πρόβλημα πιάνω σταθερά την μέγιστη ταχύτητα στο κατέβασμα. Αρχικά νόμιζα πως φταίει το desktop αλλά δοκίμασα και laptop και κάνει ακριβώς το ίδιο. Δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση του ρούτερ.

Σε speedtests μπορεί να πιάσει 80mbps στο πρώτο τεστ, μετά από λίγο σε άλλο τεστ να πιάνει μετά δυσκολιάς τα 20mbps (ανεβαίνει αργά) και μετά να κολλήσει για ώρα στα 1,5 - 2mbps και να μην ανεβαίνει με τπτ η ταχύτητα όσα speedtest κ να κάνω. To upload δεν επιρεάζεται ιδιαίτερα. Αν δοκιμάσω speedtest μέσω wifi δεν έχει κανένα θέμα, κατ ευθείαν πιάνει το μέγιστο κ μένει σταθερό.

Δοκίμασα να κατεβάσω μέσω steam και την μια κατεβάζει με 200-300KB/s την άλλη 8-9MB/s και επιβεβαιώνει ότι βλέπω στα speedtest.

Δοκίμασα άλλα 4 καλώδια ethernet κ στις 3 θύρες του ρούτερ και πάλι το ίδιο, επομένως δεν φταίει το καλώδιο. Έκανα restart, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, τα ίδια.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο; Σκέφτομαι μην έχει πάθει κάτι το ρούτερ με τις θύρες ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω το ίδιο router προσπαθώ να συνδέσω ένα wifi repeater D-LINK dap1620 και δεν συνδέεται.

Με ένα  D-LINK Ν300 που έχω ήδη είναι συνδεδεμένο κανονικά στο router.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nikgiap είπε

Καλημέρα έχω το ίδιο router προσπαθώ να συνδέσω ένα wifi repeater D-LINK dap1620 και δεν συνδέεται.

Με ένα  D-LINK Ν300 που έχω ήδη είναι συνδεδεμένο κανονικά στο router.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;;;

Έκανες reset το repeater?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους χθες μ εγιβε αναβαθμιση στη συνδεση μ και τοποθετησα το ρουτερ οπως ελεγαν οι οδηγιες ελενξα τη συνδεση κανενα παραπονο με τη ταχυτητα, το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω τηλεφωνο, αναβει το λαμπακι πρασινο απο το ρουτερ αλλα δε καλει τπτ , εν το μεταξυ εχει περισεψει ενα φιλτρο π δεν εχει μπει καπου απο τις οδηγιες αλλα δεν ειχσ κ πριν , ειχα κ ενα θεμα με το συναγερμο μου απο χθες αλλα μολις μου στειλαν μνμ οτι ολοκληρωθηκε η συνδεση ο συναγερμος ηρθε στα κανονικα του , μιλησα κ με 3 φορες με το παροχο και δε μπορουν να καταλαβουν , πηρα το τεχνικο π μου χε κανει τη καλωδιωση στο σπιτι και μ λεει οτι ειναι διαφορετικη η συνδεσμολογια της vdsl και πρεπει να ρθει αυτος να τη δει , βεβαια εγω μυριζομε οτι θελει να μου παρει λεφτα , κανεις καποια ιδεα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Navi2021 είπε

Γεια σε ολους χθες μ εγιβε αναβαθμιση στη συνδεση μ και τοποθετησα το ρουτερ οπως ελεγαν οι οδηγιες ελενξα τη συνδεση κανενα παραπονο με τη ταχυτητα, το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω τηλεφωνο, αναβει το λαμπακι πρασινο απο το ρουτερ αλλα δε καλει τπτ , εν το μεταξυ εχει περισεψει ενα φιλτρο π δεν εχει μπει καπου απο τις οδηγιες αλλα δεν ειχσ κ πριν , ειχα κ ενα θεμα με το συναγερμο μου απο χθες αλλα μολις μου στειλαν μνμ οτι ολοκληρωθηκε η συνδεση ο συναγερμος ηρθε στα κανονικα του , μιλησα κ με 3 φορες με το παροχο και δε μπορουν να καταλαβουν , πηρα το τεχνικο π μου χε κανει τη καλωδιωση στο σπιτι και μ λεει οτι ειναι διαφορετικη η συνδεσμολογια της vdsl και πρεπει να ρθει αυτος να τη δει , βεβαια εγω μυριζομε οτι θελει να μου παρει λεφτα , κανεις καποια ιδεα ? 

Το τηλέφωνο το έχεις κουμπώσει πάνω στο ρούτερ στη θύρα TEL1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως δεν έχω ακολουθήσει τις οδηγίες της vodafone γιατί είναι πολύ πολύπλοκες χωρίς λόγο.
Η συνδεσμολογία μου είναι πολύ απλή:
Κεντρική γραμμή  τηλεφώνου πάει και κουμπώνει κατευθείαν πάνω στο μοντεμ στη θέση dsl.

από τις lan παίρνω το ιντερνετ με καλώδιο

και από το tel1 παίρνω το τηλέφωνο.
simple as that και δουλεύει μια χαρά εδώ και χρόνια
Ούτε φίλτρα ούτε διχάλες ούτε τίποτα. Και μ αυτή την απλή συνδεσμολογία δεν έχω και πολλά crc errors, σχεδόν μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Navi2021 είπε

Γεια σε ολους χθες μ εγιβε αναβαθμιση στη συνδεση μ και τοποθετησα το ρουτερ οπως ελεγαν οι οδηγιες ελενξα τη συνδεση κανενα παραπονο με τη ταχυτητα, το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω τηλεφωνο, αναβει το λαμπακι πρασινο απο το ρουτερ αλλα δε καλει τπτ , εν το μεταξυ εχει περισεψει ενα φιλτρο π δεν εχει μπει καπου απο τις οδηγιες αλλα δεν ειχσ κ πριν , ειχα κ ενα θεμα με το συναγερμο μου απο χθες αλλα μολις μου στειλαν μνμ οτι ολοκληρωθηκε η συνδεση ο συναγερμος ηρθε στα κανονικα του , μιλησα κ με 3 φορες με το παροχο και δε μπορουν να καταλαβουν , πηρα το τεχνικο π μου χε κανει τη καλωδιωση στο σπιτι και μ λεει οτι ειναι διαφορετικη η συνδεσμολογια της vdsl και πρεπει να ρθει αυτος να τη δει , βεβαια εγω μυριζομε οτι θελει να μου παρει λεφτα , κανεις καποια ιδεα ? 

Αν έχεις περάσει σε voip τηλεφωνία όντως θέλει διαφορετική σύνδεση.

Στη περίπτωση αυτή τηλέφωνο παίρνεις από το modem/router όπως γράφουν και οι από πάνω.

Δεν είναι κάτι δύσκολο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελ 1 εχω περασει τη γραμμη τηλεφωνου μαλιστα ισως ναι να θελει κατι αλο εμενα οπως εχει γινει το σεταπ γτ το ρουτερ βρισκετε διπλα στο διακλαδωτη γτ τα εχω ολα στο παταρι μαζι με το συναγερμο , ευχαριστω θα περιμενω τεχνικο τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aloha,

παιδιά παρέλαβα σήμερα το h300s για δεύτερη σύνδεση μου. Τρελό battery drain. Σε 20-30 λεπτά  πήγε -10% με ελάχιστη χρήση το κινητό.

έχουμε κανένα setting που να fixάρει λίγο την κατάσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς όχι, αλλά νομίζω ότι έχει βελτιωθεί κατακόρυφα η κατάσταση με firmware updates (τα οποία γίνονται μόνα τους αυτόματα από τη Vodafone).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, salida said:

Ευχαριστώ. Ίσως πρέπει να περιμένω να κατεβάσει αυτόματα τα καινουρια firmware. Ποιο είναι το latest που έχετε ?

Δυστυχώς δεν το χρησιμοποιώ πλέον. Οπότε το δικό μου είναι ακόμα με το παλιό. :(

Λογικά θα απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δυστυχώς δεν το χρησιμοποιώ πλέον. Οπότε το δικό μου είναι ακόμα με το παλιό. :(

Λογικά θα απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.

Έβαλες fritz ? ή άφησες τη voda 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...