Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, s3lin1 είπε

δεν βρισκω καποια επιλογη στο menu Να πειραξω κατι τετοιο. εκτος και αν δεν κοιταω σωστα.

Ευχαριστώ

18 λεπτά πριν, NikolaosPRO είπε

Μετά την τελευταία αναβάθμιση του firmware(T3) έχει βελτιωθεί ή διορθωθεί το battery drain;

Δίνει επιλογή για ρύθμιση beacon interval;

Aν μπορεί κάποιος ας ποστάρει ένα screenshot από τα advanced wifi settings του εν λόγω router.

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, solution1 είπε

Ευχαριστώ

Δίνει επιλογή για ρύθμιση beacon interval;

Aν μπορεί κάποιος ας ποστάρει ένα screenshot από τα advanced wifi settings του εν λόγω router.

Αυτο ειναι το menu απο super user. Αν θες μπορω να στειλω και αλλες φωτογραφιες.

Τελικα ομως το 300s να κρατησω η να βαλω το h267a?

θα δω βελτιωση στη γραμμη και στο latency Με το 267a?

επισης εχει QoS ρυθμιση?

 

1097650431_Screenshot_2021-05-27.png.0afecbaca16b468ef45b3e57807aa46b.png

2 ώρες πριν, solution1 είπε

Ευχαριστώ

Δίνει επιλογή για ρύθμιση beacon interval;

Aν μπορεί κάποιος ας ποστάρει ένα screenshot από τα advanced wifi settings του εν λόγω router.

εβαλα το h267a το beacon interval χρειαζεται αλλαγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το beacon interval ορίζει το χρονικό διάστημα κατά το οποίο το router "ξυπνάει" για να δηλώσει την παρουσία του στις συσκευές. Στην ουσία το router φωνάζει "ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ!!!!" 😁

Όσο μικρότερη η τιμή του, τόσο συντομότερο το χρονικό διάστημα οπότε οι συσκευές "ξυπνάνε" πολλές φορές καταναλώνοντας μπαταρία.

Δοκίμασε να βάλεις την υψηλότερη τιμή που επιτρέπει το router σου. Συνήθως είναι 1000ms

Σε αυτή τη ρύθμιση, οι συσκευές σου θα "ξυπνάνε" μία φορά το δευτερόλεπτο εξοικονομώντας μπαταρία.

Αν παρατηρήσεις προβλήματα συνδεσιμότητας (πχ χάνουν το δίκτυο, αργούν οι ειδοποιήσεις κλπ) ρίξε τον αριθμό στο μισό (500ms) και δοκίμασε ξανά. Αν είναι όλα ok, δοκίμασε 750ms, αν όχι, 250ms. κ.ο.κ.ε Συνεχίζοντας διαιρόντας στη μέση τα διαστήματα.

Γενικά τις περισσότερες φορές, η μεγαλύτερη τιμή (1000ms) παίζει μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, solution1 είπε

Ευχαριστώ

Δίνει επιλογή για ρύθμιση beacon interval;

Aν μπορεί κάποιος ας ποστάρει ένα screenshot από τα advanced wifi settings του εν λόγω router.

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου! Επιλογή για ρύθμιση του beacon internal έδιναν και τα παλιότερα firmware. Φυσικά δίνει και αυτό και χωρίς superuser. H ρύθμιση του beacon interval είναι workaround και όχι η λύση στο πρόβλημα του battery drain. Έχοντας αυτό κατά νου, ρώτησα εάν έχετε παρατηρήσει να έχει λυθεί το πρόβλημα του battery drain. Λοιπόν; Πως πάνε οι καταναλώσεις των φορητών συσκευών με το καινούργιο firmware; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikolaosPRO είπε

H ρύθμιση του beacon interval είναι workaround και όχι η λύση στο πρόβλημα του battery drain. Έχοντας αυτό κατά νου, ρώτησα εάν έχετε παρατηρήσει να έχει λυθεί το πρόβλημα του battery drain.

Ποια άλλη θα μπορούσε να είναι η αιτία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μπορεί καποιος να με διαφωτίσει ποιο Ruter απο την Vodafone να πάρω..???

Είχα OTE 50αρα πήγα σε Vodafone100αρα γραμμή ... (Ελπίζω να μην το μετανιώσω ......)

Βλέπων ταινίες απο Netflix. και συχνά στριμάροντας (Stremio & κλπ..) και παίζω και κανα παιχνίδι ......

Έχω τη δυνατότητα επιλογής ( Την έχω οτι θέλω διαλέγω) ... απο τα Routers που διαθέτει η Vodafone ...

Επεξ/σία από Stelkon2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Stelkon2 είπε

Καλησπέρα μπορεί καποιος να με διαφωτίσει πιο Ruter απο την Vodafone να πάρω..???

Είχα OTE 50αρα πήγα σε Vodafone100αρα γραμμή ... (Ελπίζω να μην το μετανιώσω ......)

Βλέπων ταινίες απο Netflix. και συχνά στριμάροντας (Stremio & κλπ..) και παίζω και κανα παιχνίδι ......

Έχω τη δυνατότητα επιλογής ( Την έχω οτι θέλω διαλέγω) ... απο τα Routers που διαθέτει η Vodafone ...

Σου έχουν πει ποιες είναι οι διαθέσιμες συσκευές; να ξέρουμε κι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απο οτι βλέπω εδώ ->  ...(https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/ )

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σου έχουν πει ποιες είναι οι διαθέσιμες συσκευές; να ξέρουμε κι εμείς.

Οχι απο οτι βλέπω εδώ ->  ...(https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/ )

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ποια άλλη θα μπορούσε να είναι η αιτία;

 

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σου έχουν πει ποιες είναι οι διαθέσιμες συσκευές; να ξέρουμε κι εμείς.

Οχι απο οτι βλέπω εδώ ->  ...(https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stelkon2 είπε

Οχι απο οτι βλέπω εδώ ->  ...(https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/ )

Δεν κάνουν όλα για την 100αρα σου. Ας απαντήσουν οι ειδικοί πιο συγκεκριμένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Doubt είπε

Ποια άλλη θα μπορούσε να είναι η αιτία;

Δεν γνωρίζω γιατί αυτό συμβαίνει, όμως εάν δεις τα άλλα, φυσιολογικά ρούτερ, το beakon είναι 100 ή 200 κάπου εκεί ενώ δεν έχουν κατανάλωση οι συσκευές. Το δικό μας με αυτές τις τιμές έχουν τρελό battery drain. Το workaround με τη ρύθμιση του beakon έχει θεματάκια πχ χάνεις κλήσεις, μηνύματα και ίσως αποσυνδέσεις. Το πρόβλημα το έχω αντιμετωπίσει κουμπώνοντας ένα Thomson tg 782 σε μια erhernet και το WiFi το έχω από εκεί, οπότε δεν ξέρω εάν έχει λυθεί το θέμα με το (Τ3) firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΑΝ τελικά το router αυτό δεν έχει bridge 

Τι εμποδίζει κάποιον από το να βάλει στη γραμμή ένα δικό του, με το vlan 835 να περνει internet, και να βγάζει το 837 σε μια eth του "καλού" ρουτερ όπου θα πάει στη wan του h300s.  Θα παίξει έτσι η τηλέφωνια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, έτσι θα δουλέψει η τηλεφωνία. Το κακό είναι ότι θες μπροστά ένα modem/router, δεν μπορείς π.χ. να βάλεις απλώς ένα MikroTik, σε αυτή την περίπτωση θες modem + MikroTik + H300s π.χ. Αυτό είναι το κακό με το ότι δεν υπάρχει δυνατότητα bridge.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...