Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην γραμμή μου πάνω έχω ένα fritzbox 7590.

 

Μιας και λήγει το.συμβολαιο με κάλεσαν για ανανέωση και με ρώτησαν για παράπονα σχετικά με την εταιρία. Τους ανέφερα το κλασικό για τα modem κλπ και σήμερα με κάλεσαν από το τεχνικό.

Ο τεχνικός μου είπε ότι όχι μόνο έβλεπε το fritzbox αλλά και έβλεπε ότι έχει πάρει τηλέφωνια κανονικά. Και μου είπε κιόλας ότι για να βλέπει αυτός σημαίνει ότι το fritz έχει πάρει λογισμικό voda. Του είπα ότι είναι αγορασμενο από γερμανο και τον ρώτησα πώς μπορεί να πάρει λογισμικό voda ενώ η voda δεν έχει τέτοιο modem.

 

Αναρωτιεμαι λοιπόν.... Οκ. Βλέπει ότι έχω συνδεδεμένο fritzbox. Τι πρόσβαση είχε όμως για να θεωρεί λογικό να έχει λογισμικό voda πάνω? Έβλεπε τα πάντα στις ρυθμίσεις μου ή απλά να κωδικό μοντέλου και τέλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, fingolfingr said:

Στην γραμμή μου πάνω έχω ένα fritzbox 7590.

 

Μιας και λήγει το.συμβολαιο με κάλεσαν για ανανέωση και με ρώτησαν για παράπονα σχετικά με την εταιρία. Τους ανέφερα το κλασικό για τα modem κλπ και σήμερα με κάλεσαν από το τεχνικό.

Ο τεχνικός μου είπε ότι όχι μόνο έβλεπε το fritzbox αλλά και έβλεπε ότι έχει πάρει τηλέφωνια κανονικά. Και μου είπε κιόλας ότι για να βλέπει αυτός σημαίνει ότι το fritz έχει πάρει λογισμικό voda. Του είπα ότι είναι αγορασμενο από γερμανο και τον ρώτησα πώς μπορεί να πάρει λογισμικό voda ενώ η voda δεν έχει τέτοιο modem.

 

Αναρωτιεμαι λοιπόν.... Οκ. Βλέπει ότι έχω συνδεδεμένο fritzbox. Τι πρόσβαση είχε όμως για να θεωρεί λογικό να έχει λογισμικό voda πάνω? Έβλεπε τα πάντα στις ρυθμίσεις μου ή απλά να κωδικό μοντέλου και τέλος?

Νταξει εφοσον το fritz!box κανει το handshake, λογικα δινει προς τα εξω το μοντελο/εταιρια, κτλπ. Απλα δεν εχουν προσβαση να δουν τις ρυθμισεις απο μεσα. Η τηλεφωνια σιγουρα θα φαινεται σε αυτους, εφοσον εισαι συνδεδεμενος σε VoIP.

Θα θεωρησε οτι εχεις vodafone firmware επειδη:

1) Εχεις κωδικους τηλεφωνιας, αρα σκεφτηκε οτι υπαρχει vodafone firmware

2) Μαλλον δουλεουν σε καποιο vodafone firmware, μιας και διαβασα καπου οτι η Vodafone εδωσε σε πελατης της το fritz!box 7490(?)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Δουλεύει σε κανέναν σωστά το upnp με το συκεκριμένο router?

Τοrrent πχ μονο με port forward τα κατάφερα, ώστε να μπορώ να είμαι connectable.

Υπάρχει άλλο router modem να το κανω αντικατασταση για κατι πιο ποιοτικό;

Διαβάζω για Fritzbox 7530 και 7590

Να έχω και voip & internet μαζί και ΄όχι bridge που μου λένε τα τζιμάνια της vodafone.

Πολύ κακή εξυπηρέτηση η voda κρίμα.

Επεξ/σία από skar1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πείτε τη γνώμη σας, εσείς που ξέρετε περισσότερα. 

Τον τελευταίο καιρό παίζει ο συγχρονισμός. 

Έχω 100αρα. Αλλά ποτέ σε μετρήσεις που κάνω, δεν πάει πάνω από 60. Ενώ το ρουτερ συγχρονίζει 100 +. 

Κάτι διάβασα επειδή παίρνω από καμπίνα ΟΤΕ, για το g. Imp, η κάπως έτσι. 

Σε συνομιλία με την τεχνική υποστήριξη, έλεγαν την καραμέλα. 

Τι καλώδιο έχω, πως έχω συνδέσει το ρουτερ και τέτοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/06/2021 at 15:03, skar1983 said:

Καλησπέρα,

Δουλεύει σε κανέναν σωστά το upnp με το συκεκριμένο router?

Τοrrent πχ μονο με port forward τα κατάφερα, ώστε να μπορώ να είμαι connectable.

Υπάρχει άλλο router modem να το κανω αντικατασταση για κατι πιο ποιοτικό;

Διαβάζω για Fritzbox 7530 και 7590

Να έχω και voip & internet μαζί και ΄όχι bridge που μου λένε τα τζιμάνια της vodafone.

Πολύ κακή εξυπηρέτηση η voda κρίμα.

Η vodafone θα σου πει bridge γιατι απο μεριας της δεν δινουν voip κωδικους. Αρα οντως για αυτους μονο με bridge γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Gogotsa said:

Και να υπαρχει δε πρεπει να το κανεις για λογους σταθεροτητος.

Πολλοί είναι σταθεροί ακόμη και χωρίς αυτό (έστω με λίγα errors) και δεν θέλουν να χάνουν τσάμπα συγχρονισμό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ίσως και να έχει απαντηθεί. Είναι πολλές σελίδες. 

Ρυθμίζεται η σωστή ώρα στο 300s? Γιατί κάθε φορά που κάνει διακοπή ρεύματος αλλάζει η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω μια ερώτηση. Θέλώ να ξεφορτωθώ 2 Η300 που εχω γιατί κανένα από τα 2 δεν δουλεύει σωστά. Αυτό το tplink 100v που δίνει η vodafone, γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει αν μπορώ να το προμηθευτώ από κάποιο κατάστημα της vodafone? Δεν υπάρχουν χρήματα για κάτι καλό πχ fritz box.

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, 

Έκανα μεταφορά από nova σε vf, και αύριο μου έρχεται το μόντεμ. Δεν ξέρω πότε θα ενεργοποιηθεί αλλά μέχρι τότε συνεχίζω να έχω nova. Το απίστευτο είναι ότι μόλις ξύπνησα είδα ότι το μόντεμ της nova ανοιγοκλείνει μόνο του. Ανάβει το power led, αναβοσβηνει 3-6 φορές το dsl, και ξανά loop. Πήρα nova και μου λένε να έρθει τεχνικός και αν έχει χαλάσει το μόντεμ θα χρεωθώ επίσκεψη. Αν βάλω αύριο το μόντεμ της VF (μου είπαν H300 θα στείλουν) θα δουλέψει μέχρι να γίνει η μεταφορά, η να πάω να αγοράσω άλλο? Μλκ για μερικές μέρες να αγοράσω ένα μόντεμ αλλά χρειάζομαι το ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...