Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 29/10/2021 at 10:58, GrgeZ said:

Καλημέρα. Εγώ είχα πρόβλημα με χαμηλό συγχρονισμό (43,7) και συνεχείς αποσυνδέσεις (τουλάχιστον 4 την ημέρα).

Με αλλαγή splitter δεν κατάφερα τίποτα.

Το πρόβλημα συγχρονισμού το έλυσα αλλάζοντας πρίζα. Πέταξα την παλιά και έβαλα μια Legrand. Πέτυχα συγχρονισμό σταθερά στα 52,7 (η ταχύτητα στη είσοδο της πολυκατοικίας είναι 55). Οι αποσυνδέσεις συνεχίστηκαν με μικρότερο ρυθμό (σχεδόν 1 την ημέρα).

Το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις λύθηκε τελείως, κουμπώνοντας σταθερές IP σε όσες συσκευές μπορούσα (xbox, wifi extender, raspberry, desktop, ip camera). Προφανώς κάποιο κόλλημα έτρωγε το DHCP.

Καταργησε και το splitter και θα εισαι ακομη καλυτερα. Στο VDSL καλυτερα να κουμπωνουν ολα απευθειας στα socket τους, χωρις φιλτρα/splitter, κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
24 minutes ago, teodgeor said:

Πως αλλαζουμε dns στο ρουτερ ; και τι μπορουμε να βαλουμε μπας και δουμε ασπρη μερα με τον συγχρονισμο

Τι προβλήματα έχεις τώρα; Ο DNS δεν επηρεάζει τον συγχρονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Τι προβλήματα έχεις τώρα; Ο DNS δεν επηρεάζει τον συγχρονισμό.

Κοληματα σε netflix ertflix γενικα στο streaming ενω η ταχυτητα ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2021 στις 2:44 ΜΜ, teodgeor είπε

Κοληματα σε netflix ertflix γενικα στο streaming ενω η ταχυτητα ειναι οκ

Μπορεί να είναι κορεσμένη η μπάντα που εκπέμπει το wifi σου. Άλλαξε κανάλι, δοκίμασε κάποιο που δεν χρησιμοποιείται πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας πήραν τηλέφωνο από την Vodafone για αναβάθμιση της ταχύτητας από τα 50 στα 100 mbps. Η 50 ταχύτητα μου είναι αρκετή (ούτε παιχνίδια στο διαδίκτυο παίζω, ούτε σμαρτ τηλεόραση έχω, ούτε μεγάλα αρχεία κατεβάζω/ανεβάζω και μένω με την μάνα μου). Αξίζει να αναβαθμίσω την ταχύτητα; Ρώτησα εάν η περιοχή που μένω υποστηρίζει την 100 και μου είπαν ναι. Ρώτησα εάν το συγκεκριμένο ρούτερ υποστηρίζει την 100 και εάν χρειάζεται αλλαγή και μου είπαν πως δεν χρειάζεται, το συγκεκριμένο ρούτερ αρκεί (Αλήθεια μου είπαν; Το ρούτερ αρκεί ή πρέπει να μας δώσουν άλλο;). Να κάνω την αναβάθμιση ή τζάμπα θα δώσω τα έξτρα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iepahoi είπε

Μας πήραν τηλέφωνο από την Vodafone για αναβάθμιση της ταχύτητας από τα 50 στα 100 mbps. Η 50 ταχύτητα μου είναι αρκετή (ούτε παιχνίδια στο διαδίκτυο παίζω, ούτε σμαρτ τηλεόραση έχω, ούτε μεγάλα αρχεία κατεβάζω/ανεβάζω και μένω με την μάνα μου). Αξίζει να αναβαθμίσω την ταχύτητα; Ρώτησα εάν η περιοχή που μένω υποστηρίζει την 100 και μου είπαν ναι. Ρώτησα εάν το συγκεκριμένο ρούτερ υποστηρίζει την 100 και εάν χρειάζεται αλλαγή και μου είπαν πως δεν χρειάζεται, το συγκεκριμένο ρούτερ αρκεί (Αλήθεια μου είπαν; Το ρούτερ αρκεί ή πρέπει να μας δώσουν άλλο;). Να κάνω την αναβάθμιση ή τζάμπα θα δώσω τα έξτρα χρήματα;

Κι εμένα μου το εμφανίζει συνέχεια ως προσφορά... επίσης δεν μου είναι απαραίτητο και δεν θα το ενεργοποιήσω. Καλά είμαι με τα 50.

Η Wind νομίζω σε αναβαθμίζει δωρεάν από 50 σε 100, έτσι μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, iepahoi είπε

Μας πήραν τηλέφωνο από την Vodafone για αναβάθμιση της ταχύτητας από τα 50 στα 100 mbps. Η 50 ταχύτητα μου είναι αρκετή (ούτε παιχνίδια στο διαδίκτυο παίζω, ούτε σμαρτ τηλεόραση έχω, ούτε μεγάλα αρχεία κατεβάζω/ανεβάζω και μένω με την μάνα μου). Αξίζει να αναβαθμίσω την ταχύτητα; Ρώτησα εάν η περιοχή που μένω υποστηρίζει την 100 και μου είπαν ναι. Ρώτησα εάν το συγκεκριμένο ρούτερ υποστηρίζει την 100 και εάν χρειάζεται αλλαγή και μου είπαν πως δεν χρειάζεται, το συγκεκριμένο ρούτερ αρκεί (Αλήθεια μου είπαν; Το ρούτερ αρκεί ή πρέπει να μας δώσουν άλλο;). Να κάνω την αναβάθμιση ή τζάμπα θα δώσω τα έξτρα χρήματα;

Κατεβάζεις ταινές πολύ συχνά ή άλλα αρχεία 2GB και πάνω? Αν ναι τότε είναι υπο συζήτηση. Αν όχι μείνε όπως είσαι. Εγώ που κατεβάζω είμαι στην 50αρα (προς το παρόν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2021 στις 2:42 ΜΜ, iepahoi είπε

Μας πήραν τηλέφωνο από την Vodafone για αναβάθμιση της ταχύτητας από τα 50 στα 100 mbps. Η 50 ταχύτητα μου είναι αρκετή (ούτε παιχνίδια στο διαδίκτυο παίζω, ούτε σμαρτ τηλεόραση έχω, ούτε μεγάλα αρχεία κατεβάζω/ανεβάζω και μένω με την μάνα μου). Αξίζει να αναβαθμίσω την ταχύτητα; Ρώτησα εάν η περιοχή που μένω υποστηρίζει την 100 και μου είπαν ναι. Ρώτησα εάν το συγκεκριμένο ρούτερ υποστηρίζει την 100 και εάν χρειάζεται αλλαγή και μου είπαν πως δεν χρειάζεται, το συγκεκριμένο ρούτερ αρκεί (Αλήθεια μου είπαν; Το ρούτερ αρκεί ή πρέπει να μας δώσουν άλλο;). Να κάνω την αναβάθμιση ή τζάμπα θα δώσω τα έξτρα χρήματα;

Δες αν μπορείς το attainable της γραμμής σου πρώτα και αν όντως το μπορεί η γραμμή σου, γιατί το εμπορικό δεν τα κοιτάει αυτά. Ζήτα να το δεις με το τεχνικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,

επειδη σχετικος με τα δικτυα δεν ειμαι....(ρωτησα και αλλου και δεν πηρα σαφη απαντηση)

εχω το 300Η και αγορασα το tplink archer c50 ωστε να συνδεθει ως ρουτερ και να εχω fb wifi στο καταστημα μου.

Απο ο,τι καταλαβα μια τρυπα στο νερο εκανα δεδομενου του 300Η σωστα? Ως access point συνδεεται αλλα δεν εχει λειτουργια fb wifi,ενω ως ρουτερ δεν παιρνει ιντερνετ.

Υπαρχει αυτη τη στιγμη παροχος με 50αρα που να δινει ρουτερ ανοιχτο???Ειμαι στη ληξη του συμβολαιου και θα ηταν λογος να αποχωρησω απο την vf...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει τρόπος να κλειδώσει κάποια εταιρεία το router ώστε να μην παίζει από πίσω 2ο router. Κάποιο λάθος έχεις κάνει μάλλον με τις ρυθμίσεις.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2021 στις 7:34 ΜΜ, Steliosdelas είπε

Καλησπερα σε ολους,

επειδη σχετικος με τα δικτυα δεν ειμαι....(ρωτησα και αλλου και δεν πηρα σαφη απαντηση)

εχω το 300Η και αγορασα το tplink archer c50 ωστε να συνδεθει ως ρουτερ και να εχω fb wifi στο καταστημα μου.

Απο ο,τι καταλαβα μια τρυπα στο νερο εκανα δεδομενου του 300Η σωστα? Ως access point συνδεεται αλλα δεν εχει λειτουργια fb wifi,ενω ως ρουτερ δεν παιρνει ιντερνετ.

Υπαρχει αυτη τη στιγμη παροχος με 50αρα που να δινει ρουτερ ανοιχτο???Ειμαι στη ληξη του συμβολαιου και θα ηταν λογος να αποχωρησω απο την vf...

Αν δεν σε καίει το voip ένα όποιοδίποτε router του εμπορίου σου κάνει αλλιώς τα fritz παίρνουν voip Info και είναι αρκετά δυνατά. 

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Να κάνω μια ερώτηση ;

Πως γίνεται να έχω vdsl 50 με pstn-pots τηλεφωνία και όχι voip ρώτησα στη γειτονία μου είμαι ο μοναδικός  με vdsl και non voip 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bill2015 είπε

Καλημέρα 

Να κάνω μια ερώτηση ;

Πως γίνεται να έχω vdsl 50 με pstn-pots τηλεφωνία και όχι voip ρώτησα στη γειτονία μου είμαι ο μοναδικός  με vdsl και non voip 

Οι γείτονες ειναι στην ιδια εταιρια;

 

8 ώρες πριν, bill2015 είπε

Καλημέρα 

Να κάνω μια ερώτηση ;

Πως γίνεται να έχω vdsl 50 με pstn-pots τηλεφωνία και όχι voip ρώτησα στη γειτονία μου είμαι ο μοναδικός  με vdsl και non voip 

Οι γείτονες ειναι στην ιδια εταιρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...