Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ένας ναι οι υπολοιποι έχουν ote,nova,wind 

Συνδεομάστε στο ίδιο καφάο 

όταν είπα για voip λένε ότι είναι μεγάλη διαδικασία καλύτερα να βάλω 100 γραμμή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill2015 είπε

Ο ένας ναι οι υπολοιποι έχουν ote,nova,wind 

Συνδεομάστε στο ίδιο καφάο 

όταν είπα για voip λένε ότι είναι μεγάλη διαδικασία καλύτερα να βάλω 100 γραμμή 

 

Αυτή τη μαγεία την είχα εγώ όταν ήμουν στη vodafone (VDSL 50), αλλά επειδή εγώ τότε είχα κάνει μανούρα από παλιά (προ-VDSL) ότι δεν ήθελα με τίποτα VOIP, οπότε και όταν με είχαν αναβαθμίσει σε 50άρα είχε κρατηθεί. Από ότι είχα καταλάβει, "πατούσα" σε 2 κάρτες στο "υβρίδιο" KV. Όταν πήγα σε 100άρα, όπου και πλεον ούτε για πλάκα δεν συζητούσαν την παραμονή σε POTS για την τηλεφωνία, είδα ότι μου έκαναν και αλλαγή βρόγχου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας, καινουριος κι εγω με το εν λογω router. Εχω διαβασει αρκετες σελιδες και εδω αλλα και σε αλλο φορουμ ομως ισως δεν εχω καταλαβει κατι. Προσπαθησα να κρατησω το συγκεκριμενο router μονο και μονο για την τηλεφωνια, εφοσον εινια VOIP, και να κοτσαρω μπροστα του ενα δικο μου ASUS DSL AC52U (για διαφορους λογους). Δοκιμασα να τα συνδεσω μεσω των θυρων WAN που διαθετουν και τα 2 router αλλα το θεμα εινια οτι το ASUS δε θελει με τιποτα να δωσει ιντερνετ. Κανω κατι λαθος? Πρεπει να κανω και κατι σαν port forward? Μηπως η συνδεσμολογια εινια εξ'αρχης λανθασμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Πρόσφατα έβαλα fiber 100άρα vodafone και μου δώσανε το συγκεκριμένο router.  Το οποίο κλειδώνει σε 107,4mbit/s. Ότι speedtest κάνω δεν πάει πάνω απο 50-60 mbps και σε download το max που έχω πιάσει είναι 70. Τι μπορεί να φταίει σε αυτό; Επίσης έχω ένα περίεργο πρόβλημα στο σταθερό pc που είναι συνδεδεμένο με ethernet όταν κάνω speedtest δεν πάει πάνω απο 20 mbps download και όταν κατεβάζω κάτι απο browser δεν κατεβάζει με παραπάνω απο 2mb/s ενώ σε torrent και οτιδήποτε άλλο πάει μέχρι 6 - 6,5 mb/s. 

Screenshot_2.png.59c651abbc4b430a2887754801975038.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε στην υποστήριξη και πες να δουν το προφίλ σου αν έχει γίνει NGA100 ή αν είναι 50.
Σαν sync φαίνεσαι οκ οπότε κάποια ρύθμιση θα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Question η μέθοδος αυτή:

Παίζει και σε 1.10.0 επειδή επικαιρωποιώ την εφαρμογή μου android
https://github.com/pc-magas/sercommH300sVoipCredentialsRecovery
 

Και θέλω να παίζει και στις 2. Η απάντηση θα ορίσει αρχιτεκτονική Ρώτα στο αν θα πρέπει να έχω και τους 2 τρόποτς η τον 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τελευταίο firmware update ναι μεν διορθώθηκε το memory leak αλλά ενώ συνεχίζει να κλειδώνει στο maximum της γραμμής μου κατεβάζει με 10mbit μικρότερη ταχύτητα, δηλαδή από τα 102 στα 92. Έβαλα ένα άλλο ίδιο που είχα με παλιό firmware και ήταν οκ αλλά μετά από 12 μέρες που αναβαθμίστηκε αυτόματα κάνει ακριβώς το ίδιο. Τα ZTE ZXHN H367N επίσης δεν κατεβάζουν με το maximum της ταχύτητας και το μόνο που το κάνει είναι ένα ZTE ZXHN H267A το οποίο και έχω αφήσει να λειτουργεί, έχει παλιό firmware και εδώ και 15 μέρες που είναι online δεν έχει πάρει αναβάθμιση.

Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη επειδή το 267 μαζεύει χιλιάδες FEC Errors σε 5 λεπτά χωρίς όμως να έχω κανένα πρόβλημα αποσυνδέσεων και επειδή μιλήσαμε λίγο για το τι συμβαίνει με τα firmware μου είπαν ότι γνωρίζουν το πρόβλημα με τις χαμηλές ταχύτητες download και ήδη δουλεύουν το επόμενο firmware του H300S οπότε θα αναβαθμιστεί.

Τώρα επειδή εγώ τα έχω όλα και παίζω, αν με ρωτήσει κάποιος ποιο θεωρώ καλύτερο σαν συσκευή θα του πω το H300S γιατί δουλεύει απίστευτα καλά για εξοπλισμό παρόχου. Τώρα αν κάποιος θέλει να κάνει περισσότερα πράγματα από αυτά που του προσφέρονται μέσω του superuser access είναι άλλο καπέλο, η συσκευή αξίζει πάντως, το 367n είναι καλό αλλά single band και το 267a είναι καλό, dual band αλλά σαν αρνητικό θα του καταλογίσω ότι κάποιες σελίδες αργούν να ανοίξουν από το κινητό μέσω wi fi, όχι κάτι τραγικό αλλά υπαρκτό που δεν το κάνουν τα άλλα δύο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδία και από εμένα!!

Έχω και εγώ το Η300, αλλά το μενού στα ελληνικά με έχει φάει το κεφάλι.

Θέλω να δώσω Static IP σε μία συσκευή και να της δώσω δική της Port μέσω Port Forwarding.

Έχει κάνει κάποιος παρόμοια διαδικασία στο συγκεκριμένο Modem για να μου δώσει τα φώτα του???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

αλλαγη παρόχου και εγω απο wind σε vodafone. Μου έστειλαν αυτο το router δεν ξέω ακόμα πιο firmware φοράει .

Αν είναι το 2 δεν μπορούμε να πάρουμε τα sip credentials ε? 

Μπορεί να μπει πρώτο κάποιο aftermarket (Ubiquiti EdgeRouter X) και αυτο να μπεί απο πίσω για το voip μόνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/12/2021 at 17:51, devr said:

Καλησπέρα παιδιά! Πρόσφατα έβαλα fiber 100άρα vodafone και μου δώσανε το συγκεκριμένο router.  Το οποίο κλειδώνει σε 107,4mbit/s. Ότι speedtest κάνω δεν πάει πάνω απο 50-60 mbps και σε download το max που έχω πιάσει είναι 70. Τι μπορεί να φταίει σε αυτό; Επίσης έχω ένα περίεργο πρόβλημα στο σταθερό pc που είναι συνδεδεμένο με ethernet όταν κάνω speedtest δεν πάει πάνω απο 20 mbps download και όταν κατεβάζω κάτι απο browser δεν κατεβάζει με παραπάνω απο 2mb/s ενώ σε torrent και οτιδήποτε άλλο πάει μέχρι 6 - 6,5 mb/s. 

Screenshot_2.png.59c651abbc4b430a2887754801975038.png

Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα τον τελευταίο μήνα. Έβγαλες άκρη με την υποστήριξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...