Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/9/2022 στις 7:29 ΠΜ, emoliths112 είπε

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τα παιδιά που λένε ότι δουλεύει το ΖΧΗΝ με voip εννοούν plug and play ή πρέπει να τρέξουν το πρόγραμμα για να ξεκλειδώσουν κωδικούς voip και να τους βάλουν στο ZXHN?

 

...κανονικα! Κουμπώνεις καλώδιο πιάνω του και παίζει ,το εχω κανει εγω που βρηκα ενα απο αγγελία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Είμαι κάτοχος γραμμής Vodafone 100. Έχω το H300s. Το πρόβλημα είναι ότι δεν πιάνει σχεδόν καθόλου το σήμα του. Αν είσαι δίπλα στο ρούτερ πιάνει φουλ ταχύτητα. Όσο απομακρύνεσαι έστω και λίγο μειώνεται δραματικά. Το έχω βάλει και σε ψηλό και όχι τυφλό σημείο στο σπίτι. Πιστεύετε έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις κάτι ή απλά το ρούτερ είναι τόσο χάλια; Έχω βάλει ίδιο name και password στο 2.4 και 5. Δεν ξέρω αν είναι λάθος αυτό. Έχετε καμία ιδέα/βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Instinctor είπε

Καλησπέρα σας. Είμαι κάτοχος γραμμής Vodafone 100. Έχω το H300s. Το πρόβλημα είναι ότι δεν πιάνει σχεδόν καθόλου το σήμα του. Αν είσαι δίπλα στο ρούτερ πιάνει φουλ ταχύτητα. Όσο απομακρύνεσαι έστω και λίγο μειώνεται δραματικά. Το έχω βάλει και σε ψηλό και όχι τυφλό σημείο στο σπίτι. Πιστεύετε έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις κάτι ή απλά το ρούτερ είναι τόσο χάλια; Έχω βάλει ίδιο name και password στο 2.4 και 5. Δεν ξέρω αν είναι λάθος αυτό. Έχετε καμία ιδέα/βοήθεια;

Ζήτησε αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μάλλον το ίδιο, αλλά εσύ έπεσες σε ελαττωματικό όπως φαίνεται.

Έχω βάλει και ένα WiFi Extender στην σκάλα για τα πάνω δωμάτια. Εκεί και αν δεν δίνει καθόλου. 1mbps με το ζόρι. Και συχνές διακοπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2022 στις 2:41 ΜΜ, NMaverick είπε

Υπάρχει και η επιλογή απλά να διαβάσεις τα logs του voip..

βασικά είμαι σχετικά noob σε asterisk config.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Θέλω να κάνω port forward (έχω χρόνια να κάνω και έχω βασικές γνώσεις). Βρήκα το μοντέλο μπήκα και βρήκα τις θύρες. Θέλω να ανοίξω port για το torr3nt προγραμμά μου. Έψαξα να δω πως γίνεται static ip (έχω wifi adaptor στο PC γιατι το ρουτερ ειναι μακριά). Το έκανα απο το πίνακα ελέγχου και όταν βάζω static ip κτλ.. και το ανοίγω ξανά, εξαφανίζονται. Δηλαδή εμφανίζεται ξανά στο να πηγαίνει να βρίσκει αυτόματα. Αυτό είναι θέμα του αντάπτορα ή του ρουτερ?

Επεξ/σία από sp3cial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

well.. well..

κι έλεγα.. γιατί κάνει κάτι χαζοαποσυνδέσεις τελευταία το wifi 5Ghz.

Λοιπόν μπήκα μετά από καιρό στο web interface και είδα στην καρτέλα wifi πως υπάρχει η δυνατότητα για ενοποίηση των SSID για 2,4 και 5Ghz. Το έκανα και πλέον εμφανίζει μόνο το Vodafone XXXX σαν όνομα SSID. Χάθηκαν τα 2 διαφορετικά με καταλήξεις 2,4 και 5 που έβλεπα.

Side effect, πρέπει να ξανασυνδέσω τις συσκευές μου τώρα. Ελπίζω να μην έχω τίποτα conflict.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

 Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ μέσα από το menu του h300s να δηλώσω στατική μια ip που παίρνει ένα tvbox με σύνδεση lan ??

 Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα

Σήμερα παρέλαβα το h300s της vodafone, τώρα περιμένω να μου ενεργοποιηθεί η 50αρα..

Έβαλα το ρουτερ αλλά δεν μπορώ να ανοίξω πόρτα για το καταγραφικό.. μπήκα στο μενού απεικόνιση θυρών έβαλα την ip του καταγραφικού και την πόρτα που θέλω 46800 και εκεί που λέει lan την πρώτη φορά έβαλα την πόρτα και την δεύτερη την lan θύρα που είναι το καταγραφικό, έκανα αποθήκευση αλλά όταν πάω στο canyouseeme δεν την δείχνει ανοιχτή..τι μπορώ να κάνω?

Το τοίχος προστασίας είναι στο χαμηλό από την ώρα που το έβαλα στο ρεύμα. 

Μέσα στο καταγραφικό άλλαξα την ip από 192.168.1.1 σε 192.168.2.1 όπως και την στατική ip του καταγραφικού.

Γενικά διάβασα αρκετά για αυτό το ρούτερ, να το κρατήσω να δω πως θα πάει ή καλύτερα να αφήσω το ZXHN H267N που είχα τόσο καιρό?

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2022 στις 2:11 ΜΜ, pavloa είπε

καλησπέρα

Σήμερα παρέλαβα το h300s της vodafone, τώρα περιμένω να μου ενεργοποιηθεί η 50αρα..

Έβαλα το ρουτερ αλλά δεν μπορώ να ανοίξω πόρτα για το καταγραφικό.. μπήκα στο μενού απεικόνιση θυρών έβαλα την ip του καταγραφικού και την πόρτα που θέλω 46800 και εκεί που λέει lan την πρώτη φορά έβαλα την πόρτα και την δεύτερη την lan θύρα που είναι το καταγραφικό, έκανα αποθήκευση αλλά όταν πάω στο canyouseeme δεν την δείχνει ανοιχτή..τι μπορώ να κάνω?

Το τοίχος προστασίας είναι στο χαμηλό από την ώρα που το έβαλα στο ρεύμα. 

Μέσα στο καταγραφικό άλλαξα την ip από 192.168.1.1 σε 192.168.2.1 όπως και την στατική ip του καταγραφικού.

Γενικά διάβασα αρκετά για αυτό το ρούτερ, να το κρατήσω να δω πως θα πάει ή καλύτερα να αφήσω το ZXHN H267N που είχα τόσο καιρό?

 

Τελικά άνοιξα την πόρτα, δεν ξέρω πως, βασικά άλλαξα την διαθέσιμες ip απο 2 μέχρι 255 σε 200 - 245, έκανα επανεκκίνηση το ρουτερ, τις ξανά έκανα 2-255 και άνοιξε η πόρτα που ήθελα, μάλλον κάποιο σκάλωμα είχε φάει. άνοιξα το dns και έβαλα το domain και βλέπω μια χαρά τις κάμερες.

Χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση στο ρούτερ?

Το secure dns πρέπει να το έχω κλειστό ή ανοιχτό?

1.jpg

Επίσης στο καταγραφικό εδώ που λέει προτιμώμενος διακομιστής dns το αφήνω έτσι όπως είναι?

 

IMG_20221014_204838.jpg

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...