Προς το περιεχόμενο

H AMD παρουσίασε την αρχιτεκτονική Zen 2


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

μαλον 1080p με 1080ti και πανω  γιατι ολα τα bench εκει δειχνουν διαφορες...αλλιως απλα δεν ξέρει ή δεν εχει ασχοληθει ή αυτο του είπαν κλπ κλπ ..σε καθε forum ολο τα ιδια 

μην ασχολειστε αλλο

και μονος σου το ειπες φιλος

να παει να γ.....ει με τις τιμες της 

μεχρι χθες που δεν ειχε ανταγωνισμο ηταν υπερτιμημενη τωρα το ξεφτιλισε τελειως δεν υπαρχει λογος πια

Αναμονη μεχρι τον Απριλιο που θα αρχισει να τρεμει μεχρι και ο i9 9900k απο το τον 3700x(μαλλον με 300-350ευρω και με stock ψυκτρα wraith prism ή κατι καλυτερο)

Επεξ/σία από tapitas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MTX είπε

πάρτω όπως σου αρέσει είτε τις γενιάς 8 είτε τις 9 από τον 2700x τον κορυφαίο σας στα παιχνίδια είναι πολύ ανώτερος , άμα δεν μπορείτε να το χωνέψετε πρόβλημα σας , το ίδιο θα γίνει και με τον επόμενο να είμαστε καλά μέχρι τότε και θα το δείτε και δεν θα το πσιτεύεται

Αν έχεις εσύ το συρτάρι δώσε μας κανένα στοιχείο. 😛

Σοβαρά τώρα, αν θέλεις να είσαι υποστηρικτής μιας εταιρίας δεν σε ενοχλεί κανείς πραγματικά. Αν πάλι δεν σου αρέσει κάποια πάλι δεκτό, αλλά τα σχόλια σου να έχουν κάποια βάση( Εδώ δεν είναι fb ούτε γεμάτο παιδάκια να πιστέψουμε σε συρταρια ή ένα fanboy).

Εγώ παρεπιπτόντως θα χαρώ αν δω κάτι πολύ καλό απ' την ιντελ, εσύ γιατί δεν χαίρεσαι με την amd που βγάζει κάτι καλό και πολύ φθηνότερο.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, armagedwnn είπε

Αν έχεις εσύ το συρτάρι δώσε μας κανένα στοιχείο. 😛

Σοβαρά τώρα, αν θέλεις να είσαι υποστηρικτής μιας εταιρίας δεν σε ενοχλεί κανείς πραγματικά. Αν πάλι δεν σου αρέσει κάποια πάλι δεκτό, αλλά τα σχόλια σου να έχουν κάποια βάση( Εδώ δεν είναι fb ούτε γεμάτο παιδάκια να πιστέψουμε σε συρταρια ή ένα fanboy).

Εγώ παρεπιπτόντως θα χαρώ αν δω κάτι πολύ καλό απ' την ιντελ, εσύ γιατί δεν χαίρεσαι με την amd που βγάζει κάτι καλό και πολύ φθηνότερο.?

Εγω παλι ρε παιδια εχω την απορια γιατι η ιντελ εφτασε σε αυτο το σημειο σημερα??

Ειδικα τιμολογιακα?????

Τοση υπεροψια στο προιον της που στο utube την κραζουν ακομα κ αρκετοι παλιοι φανατικοι εντος εισαγωγικων υποστηρικτες της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hondakkias31 είπε

Εγω παλι ρε παιδια εχω την απορια γιατι η ιντελ εφτασε σε αυτο το σημειο σημερα??

Ειδικα τιμολογιακα?????

Τοση υπεροψια στο προιον της που στο utube την κραζουν ακομα κ αρκετοι παλιοι φανατικοι εντος εισαγωγικων υποστηρικτες της?

Η πολιτική της φταίει ξεκάθαρα για εμένα. Ο 9900Κ έχει φάει αρκετό κράξιμο από πάρα πολλούς.

1) Έχει παραμείνει στην ίδια αρχιτεκτονική ίδια λιθογραφία και ανεβασε cores.

2) Αύξηση τιμών πάνω από 50%.

*Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι η διαθεσιμότητα που εκμεταλεύτηκε και ανέβασε τις τιμές, είναι φιάσκο και μάλλον έτσι είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Η πολιτική της φταίει ξεκάθαρα για εμένα. Ο 9900Κ έχει φάει αρκετό κράξιμο από πάρα πολλούς.

1) Έχει παραμείνει στην ίδια αρχιτεκτονική ίδια λιθογραφία και ανεβασε cores.

2) Αύξηση τιμών πάνω από 50%.

*Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι η διαθεσιμότητα που εκμεταλεύτηκε και ανέβασε τις τιμές, είναι φιάσκο και μάλλον έτσι είναι.

 

2 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Η πολιτική της φταίει ξεκάθαρα για εμένα. Ο 9900Κ έχει φάει αρκετό κράξιμο από πάρα πολλούς.

1) Έχει παραμείνει στην ίδια αρχιτεκτονική ίδια λιθογραφία και ανεβασε cores.

2) Αύξηση τιμών πάνω από 50%.

*Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι η διαθεσιμότητα που εκμεταλεύτηκε και ανέβασε τις τιμές, είναι φιάσκο και μάλλον έτσι είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2018 στις 9:45 ΠΜ, freegr είπε

Να δούμε σύντομα πανάλαφρους φορητούς με τιμές πολύ πολύ ανταγωνιστικές για μαζική χρήση με ένα επεξεργαστή μεγάλων επιδόσεων

Ε ρε γλέντια μακάρι να τα καταφέρει να βγάλει πρώτα για λάπτοπ λόγω ενέργιακου περιορισμου, 3-3,5ghz θα πάνε άνετα στα 7nm, μαζί με vega 7nm grafics αχτύπητος συνδιασμός.

Low power desktop θα βγουν νωρίς, αλλά hi end δισκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

AMD "Zen 2" IPC 29 Percent Higher than "Zen"

https://www.techpowerup.com/249450/amd-zen-2-ipc-29-percent-higher-than-zen

 

AMD reportedly put out its IPC (instructions per clock) performance guidance for its upcoming "Zen 2" micro-architecture in a version of its Next Horizon investor meeting, and the numbers are staggering. The next-generation CPU architecture provides a massive 29 percent IPC uplift over the original "Zen" architecture. While not developed for the enterprise segment, the stopgap "Zen+" architecture brought about 3-5 percent IPC uplifts over "Zen" on the backs of faster on-die caches and improved Precision Boost algorithms. "Zen 2" is being developed for the 7 nm silicon fabrication process, and on the "Rome" MCM, is part of the 8-core chiplets that aren't subdivided into CCX (8 cores per CCX).

According to Expreview, AMD conducted DKERN + RSA test for integer and floating point units, to arrive at a performance index of 4.53, compared to 3.5 of first-generation Zen, which is a 29.4 percent IPC uplift (loosely interchangeable with single-core performance). "Zen 2" goes a step beyond "Zen+," with its designers turning their attention to critical components that contribute significantly toward IPC - the core's front-end, and the number-crunching machinery, FPU. The front-end of "Zen" and "Zen+" cores are believed to be refinements of previous-generation architectures such as "Excavator." Zen 2 gets a brand-new front-end that's better optimized to distribute and collect workloads between the various on-die components of the core. The number-crunching machinery gets bolstered by 256-bit FPUs, and generally wider execution pipelines and windows. These come together yielding the IPC uplift. "Zen 2" will get its first commercial outing with AMD's 2nd generation EPYC "Rome" 64-core enterprise processors.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...