Προς το περιεχόμενο

Νεα τηλεοραση;; Προβλημα με lg 32LF5610


stathis97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικα η τηλεοραση ειναι 3ετιας,οποτε εγγύηση δεν υπαρχει.

Στο προβλημα τωρα,εχω ηχο και δεν εχω καθολου εικονα (sound but no picture, black screen)

Eδω και 1-2 μηνες εκανε κολπα σε φαση επεφτε η φωτεινότητα (backlight΄;;) σε καποιο ποσοστο,(αλλα εβλεπες) στη μιση τηλεοραση,σε πρωτη φαση εφταχνε στα 10 δευτερολεπτα απο οταν την αναβα,στην πορεια εφτιαξε η πλευρα που χαλουσε και γινοτα στο αλλο μισο για μεγαλυτερα διαστήματα.τωρα τελευταια ηταν σχεδον μόνιμο,μεχρι πριν 3 μερες που φαινοταν σαν να ειχε φτιαξει εντελως.

 Απο χθες δεν υπαρχει καθολου εικονα και ο μονος τροπος να καταλαβεις οτι δουλευει ειναι ο ηχος του καναλιου που παιζει.

+το φωτακι που αναβει οταν ανοιγει.

Υπαρχουν τεχνικοι που να ασχολουνται σημερα με τηλεορασεις;  (μηπως την φτιαξει με κανενα 50ρικο )

 

Αν οχι, σκεφτομαι η επομενη tv να ειναι καποια οικονομικη F&U,που εχει και 1 παραπανω χρονο εγγυηση  και ειναι και φθηνοτερη.

Δεν με ενδιαφερει να ειναι smart,εχω συνδεμενο το λαπτοπ.

κοιταω αυτη,αλλα ισως περιμενω και black friday.

https://www.skroutz.gr/s/16081621/F-U-FLS43206.html#specs

Τι γνωμη εχετε;

Επεξ/σία από stathis97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουν καει οι ledοταινιες φωτισμου και για αυτό δεν βλέπεις εικονα. Αν πας πολύ κοντα με ενα φακο θα δεις την εικονα. 

Λύση ειναι η αλλαγη των ledοταινιών που θέλει μάστορα εκτος αν πιάνουν πάρα πολύ τα χέρια σου και μπορεις να λύσεις τηλεοραση και να τις αλλαξεις μονος σου. Το ακομα χειροτερο ειναι το κοστος των ταινιων απο την lg. 

Αντιμετώπισα αντιστοιχο θέμα με την LB5610 και λόγω κοστους επισκευής ελυσα την τηλεοραση, ειδα μοντελο panel και ledοταινιας και μετα απο ψάξιμο εβαλα παραγγελια imitation ταινιες απο συγκεκριμενο πωλητη στο ebay https://www.ebay.com/usr/tvrepairledtester  

Ολα πηγαν καλα, ήρθε σε συσκευασία σκληρου χαρτοσωλήνα, μπηκαν στη θεση τους και η τηλεοραση δουλευει καμπάνα. Δεν ξέρω αν εχει τις ταινιες για την τηλεοραση σου και τονιζω ξανα οτι ειναι "περιεργη" διαδικασία και θελει καλο χέρι. Αν δεν το εχεις, μονο μάστορας.

Edit : Βρήκα τη δική μου παραγγελία https://www.ebay.com/itm/3pc-LED-Strip-for-LG-32-LV320DUE-32LF5800-32LB5610-Innotek-DRT-3-0-TV-New/273209240855

και στη λίστα με τις συμβατες ειναι και η LF5610 ΑΛΛΑ για απολυτη σιγουρια πρεπει να ανοιχτει το πισω καπάκι και να δεις το μοντελο του panel αν ειναι ενα απο αυτά που γράφει στην περιγραφη της αγγελιας στο Display

Επεξ/σία από isay
link fix
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, isay είπε

Εχουν καει οι ledοταινιες φωτισμου και για αυτό δεν βλέπεις εικονα. Αν πας πολύ κοντα με ενα φακο θα δεις την εικονα. 

Λύση ειναι η αλλαγη των ledοταινιών που θέλει μάστορα εκτος αν πιάνουν πάρα πολύ τα χέρια σου και μπορεις να λύσεις τηλεοραση και να τις αλλαξεις μονος σου. Το ακομα χειροτερο ειναι το κοστος των ταινιων απο την lg. 

 Αντιμετώπισα αντιστοιχο θέμα με την LB5610 και λόγω κοστους επισκευής ελυσα την τηλεοραση, ειδα μοντελο panel και ledοταινιας και μετα απο ψάξιμο εβαλα παραγγελια imitation ταινιες απο συγκεκριμενο πωλητη στο ebay https://www.ebay.com/usr/tvrepairledtester  

 Ολα πηγαν καλα, ήρθε σε συσκευασία σκληρου χαρτοσωλήνα, μπηκαν στη θεση τους και η τηλεοραση δουλευει καμπάνα. Δεν ξέρω αν εχει τις ταινιες για την τηλεοραση σου και τονιζω ξανα οτι ειναι "περιεργη" διαδικασία και θελει καλο χέρι. Αν δεν το εχεις, μονο μάστορας.

Οντως ισχυει αυτο που λες με το φακο.

Να την φτιαξω μονος δεν παιζει..

Αν χρειάζονται 40-50€ τουλαχιστον για τις λεντοταινιες και αλλα τοσα για το μαστορα,δεν αξιζει.

Εριξε την ποιοτητα η lg; χαμος γινεται με το συγκεκριμενο θεμα με μια γρηγορη ματια.

 

Επεξ/σία από stathis97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την προσθήκη που εβαλα στο αρχικο μου μηνυμα.

Ολες οι εταιρίες εχουν ριξει την ποιότητα στο βωμο του κέρδους απο τις νεες πωλήσεις. Η sony λιγο προσπαθεί να το κρατήσει (και φαίνεται στη διαφορά τιμής) αλλά στις υπολοιπες (και επώνυμες) η γραμμή ειναι να δουλευουν 3-4 χρονια και μετα καθαρή τυχη με πολύ ηψυλο κοστος επισκευής.

Επισης μεγάλο ρολο παιζει και η ποιοτητα ρευματος που παρέχουμε στις τηλεοράσεις γιατί τα ηλεκτρονικά τους δουλευεουν στα ορια. Οι περισσοτεροι αγοράζουμε μια ακριβη τηλεοραση αλλά οταν μας λενε να πάρουμε και ένα ups ή ενα σταθεροποιητή τάσης μπαινουν καβουρια στις τσέπες μας. Απο την άλλη κάτι πολύπριζακια ασφαλειας που σπρώχνουν τα καταστήματα ειναι placebo και πρακτικά χρησιμα μονο αν σκάσει κεραυνος στο οικοδομικο μας τετράγωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, isay είπε

Δες την προσθήκη που εβαλα στο αρχικο μου μηνυμα.

Ολες οι εταιρίες εχουν ριξει την ποιότητα στο βωμο του κέρδους απο τις νεες πωλήσεις. Η sony λιγο προσπαθεί να το κρατήσει (και φαίνεται στη διαφορά τιμής) αλλά στις υπολοιπες (και επώνυμες) η γραμμή ειναι να δουλευουν 3-4 χρονια και μετα καθαρή τυχη με πολύ ηψυλο κοστος επισκευής.

Επισης μεγάλο ρολο παιζει και η ποιοτητα ρευματος που παρέχουμε στις τηλεοράσεις γιατί τα ηλεκτρονικά τους δουλευεουν στα ορια. Οι περισσοτεροι αγοράζουμε μια ακριβη τηλεοραση αλλά οταν μας λενε να πάρουμε και ένα ups ή ενα σταθεροποιητή τάσης μπαινουν καβουρια στις τσέπες μας. Απο την άλλη κάτι πολύπριζακια ασφαλειας που σπρώχνουν τα καταστήματα ειναι placebo και πρακτικά χρησιμα μονο αν σκάσει κεραυνος στο οικοδομικο μας τετράγωνο. 

"This listing (0) has been removed, or this item is not available.

Please check that you've entered the correct item number.

Listings that have ended 90 or more days ago will not be available for viewing."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαγα κάτι απο το link. To σωστο παρακάτω και θα διορθώσω και το αρχικό post μου

https://www.ebay.com/itm/3pc-LED-Strip-for-LG-32-LV320DUE-32LF5800-32LB5610-Innotek-DRT-3-0-TV-New/273209240855

25 λεπτά πριν, stathis97 είπε

 

Αν χρειάζονται 40-50€ τουλαχιστον για τις λεντοταινιες και αλλα τοσα για το μαστορα,δεν αξιζει.

 

αν θυμάμαι καλα η lg μου ζητουσε 90+μεταφορικά για τις ταινιες και ο μάστορας 40 ευρω εργατικά. Η εικονα της lb5610 μου αρεσε και μου αρεσει πάρα πολύ αλλά τα 140 μπορουσα εγω να τα μειώσω πολύ, αν όμως δεν το "ειχα" για τη συγκεκριμένη τηλεοραση (δευτερη πλεον στο σπιτι) ίιιισως τα έδινα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, isay είπε

Εφαγα κάτι απο το link. To σωστο παρακάτω και θα διορθώσω και το αρχικό post μου

https://www.ebay.com/itm/3pc-LED-Strip-for-LG-32-LV320DUE-32LF5800-32LB5610-Innotek-DRT-3-0-TV-New/273209240855

αν θυμάμαι καλα η lg μου ζητουσε 90+μεταφορικά για τις ταινιες και ο μάστορας 40 ευρω εργατικά. Η εικονα της lb5610 μου αρεσε και μου αρεσει πάρα πολύ αλλά τα 140 μπορουσα εγω να τα μειώσω πολύ, αν όμως δεν το "ειχα" για τη συγκεκριμένη τηλεοραση (δευτερη πλεον στο σπιτι) ίιιισως τα έδινα. 

Συνολο ποσα LED strips εχει; Αν εχει 12 θελω 16€x4=64€ τα led αν το κανει καποιος μονος τους οντως ψιλοαξιζει,αλλα.. 

Μεχρι 270€ σε 40-43 ιντσες αυτη τη στιγμη τι θα επαιρνες; (απο αποψη εταιριας)

Επεξ/σία από stathis97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stathis97 είπε

Συνολο ποσα LED strips εχει; Αν εχει 12 θελω 16€x4=64€ τα led αν το κανει καποιος μονος τους οντως ψιλοαξιζει,αλλα.. 

3 εχει όσα και φαινεται σε αυτο που σου εδειξα. Δεν πληρώνεις 16*3 ή 16*4 αλλά πληρώνει τελική 16-18 (μαζί με μεταφορικά) παραλμβανεις 3 ταινιες (2A και 1Β) και εχεις ετοιμο σετ για επισκευη. Πες 20 και αν ο μάστορας σου πάρει 30-40 κάνε το αθροισμα. Μονο μειονεκτημα οτι θα πάρει κανενα μηνα να ερθει οποτε θες καβατζα τηλεοραση. 

 

1 ώρα πριν, stathis97 είπε

Μεχρι 270€ σε 40-43 ιντσες αυτη τη στιγμη τι θα επαιρνες; (απο αποψη εταιριας)

Σε αυτά τα χρηματα 40+ ικανοποιητική (δεν λεω καλη) δεν παιρνεις. Επισης τι θα επαιρνα εγω ειναι με βαση τις δικες μου αναγκες, μάτι και τσέπη, οποτε με αυτα τα χρηματα θα πηγαινα σε 32 ικανοποιητική προς καλη, οχι 40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, isay είπε

3 εχει όσα και φαινεται σε αυτο που σου εδειξα. Δεν πληρώνεις 16*3 ή 16*4 αλλά πληρώνει τελική 16-18 (μαζί με μεταφορικά) παραλμβανεις 3 ταινιες (2A και 1Β) και εχεις ετοιμο σετ για επισκευη. Πες 20 και αν ο μάστορας σου πάρει 30-40 κάνε το αθροισμα. Μονο μειονεκτημα οτι θα πάρει κανενα μηνα να ερθει οποτε θες καβατζα τηλεοραση. 

Σε αυτά τα χρηματα 40+ ικανοποιητική (δεν λεω καλη) δεν παιρνεις. Επισης τι θα επαιρνα εγω ειναι με βαση τις δικες μου αναγκες, μάτι και τσέπη, οποτε με αυτα τα χρηματα θα πηγαινα σε 32 ικανοποιητική προς καλη, οχι 40

Αα τοτε οντως αξιζει,το θεμα  ειναι η αναμονη..Μηπως εχουμε εδω μεσα κανεναν μαστορα ή καποιον που να γνωριζει μαστορα κεντρο προς ανατολικη θεσσαλονικη;

 

Στις 32' ικανοποιητική προς καλη σε ποιο μοντελο θα πηγαινες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/11/2018 στις 3:55 ΜΜ, isay είπε

Εχουν καει οι ledοταινιες φωτισμου και για αυτό δεν βλέπεις εικονα. Αν πας πολύ κοντα με ενα φακο θα δεις την εικονα. 

Λύση ειναι η αλλαγη των ledοταινιών που θέλει μάστορα εκτος αν πιάνουν πάρα πολύ τα χέρια σου και μπορεις να λύσεις τηλεοραση και να τις αλλαξεις μονος σου. Το ακομα χειροτερο ειναι το κοστος των ταινιων απο την lg. 

Αντιμετώπισα αντιστοιχο θέμα με την LB5610 και λόγω κοστους επισκευής ελυσα την τηλεοραση, ειδα μοντελο panel και ledοταινιας και μετα απο ψάξιμο εβαλα παραγγελια imitation ταινιες απο συγκεκριμενο πωλητη στο ebay https://www.ebay.com/usr/tvrepairledtester  

Ολα πηγαν καλα, ήρθε σε συσκευασία σκληρου χαρτοσωλήνα, μπηκαν στη θεση τους και η τηλεοραση δουλευει καμπάνα. Δεν ξέρω αν εχει τις ταινιες για την τηλεοραση σου και τονιζω ξανα οτι ειναι "περιεργη" διαδικασία και θελει καλο χέρι. Αν δεν το εχεις, μονο μάστορας.

Edit : Βρήκα τη δική μου παραγγελία https://www.ebay.com/itm/3pc-LED-Strip-for-LG-32-LV320DUE-32LF5800-32LB5610-Innotek-DRT-3-0-TV-New/273209240855

και στη λίστα με τις συμβατες ειναι και η LF5610 ΑΛΛΑ για απολυτη σιγουρια πρεπει να ανοιχτει το πισω καπάκι και να δεις το μοντελο του panel αν ειναι ενα απο αυτά που γράφει στην περιγραφη της αγγελιας στο Display

Το συγκεκριμένο μοντελο τα strip πως τα εχει? ολοκληρα? η το καθε στοιχειο με smd?  Αν οχι τα strip τερματιζουν σε καποιο input trace? Με ενδιαφερει γιατι θα αναλαβω μια ιδια ενος γνωστου.

Τελος και εντελως φιλικά, καλο ειναι να μην προτείνουμε στον οποιοδήποτε να επέμβει στο εσωτερικό μιας τέτοιας συσκευης, που ενδεχομένως να μην εχει εμπειρία, καθως αυτο εκτος απο επικίνδυνο μπορεί να αποβεί και μοιραίο.

Επεξ/σία από graphist83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, graphist83 είπε

Τελος και εντελως φιλικά, καλο ειναι να μην προτείνουμε στον οποιοδήποτε να επέμβει στο εσωτερικό μιας τέτοιας συσκευης, που ενδεχομένως να μην εχει εμπειρία, καθως αυτο εκτος απο επικίνδυνο μπορεί να αποβεί και μοιραίο.

Θα ξεκινήσω απο το παραπάνω. Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. Παιδιά (γενικοτερα μιλάω) ΜΗΝ το επιχειρήσετε αν "δεν το έχετε" ή αν δεν πιάνει το χέρι σας ή δεν εχετε εμπειρία απο τηλεοράσεις! Αφενός και σημαντικοτερο ειναι οτι υπάρχει σοβαρος κινδυνος ηλεκτροπληξίας, αφετέρου ειναι πολύ επιφοβο να κάνετε στο ενδιάμεσο αλλες σημαντικες (και ακριβές ζημιές) απο σπάσιμο επαφών μέχρι και σπάσιμο του panel. Καλύτερα 30-40 ευρω σε ενα μάστορα και τα ανταλλακτικά παρά σοβαρός κίνδυνος και διαφορα σπασμένα εξαρτήματα.

18 λεπτά πριν, graphist83 είπε

Το συγκεκριμένο μοντελο τα strip πως τα εχει? ολοκληρα? η το καθε στοιχειο με smd?  Αν οχι τα strip τερματιζουν σε καποιο input trace? Με ενδιαφερει γιατι θα αναλαβω μια ιδια ενος γνωστου.

Είναι οπως φαινονται στο link του ebay που εβαλα. Λωρίδες με κολλημένα smd ανα διαστήματα, απο πάνω το διαφανες "κουμπι διάχυσης του φωτός" και στη μια ακρη το συνδετικό. Για 1-2 καμμένα smd στις λωρίδες τα αλλαζεις με τον κλασσικό τρόπο (κι όσο αντεξουν) αλλά εγω ειχα αρχίσει να βλέπω αυξανομερο αριθμο καμμένων (ειχα κάνει ήδη μια αντικατάσταση ενος σκέτου smd) οποτε άλλαξα τις λωρίδες για να μη χρειάζεται ανα Χ μήνες να κατεβάζω τηλεοραση, να λυνω, κολλάω, κλπ. Αν βρεις οικονομικά τα strips μην μπλέξεις με αντικατάσταση smd, δεν αξίζει τον κόπο, εκτός αν τα αλλάξεις ολα (που θα βγει πιο οικονομικο αν δεν υπολογισεις το χρόνο) ή για εκπαιδευτικούς σκοπους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω. Απο την λωριδα εχει καψει μαλλον αρκετα αρα μαλλον θα παραγγειλω ολη την σειρα. Αν και εχω εναν δωριτη μια LG με σπασμενο πανελ. Αν ταιριαζουν θα δω μηπως το σωσω ετσι. Θα ανεβασω και φωτο αν θελετε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμεσα σε αυτες,ποια θα πρότεινες;  (αδιαφορο μου ειναι το smart,δεν εχω τρελες απαιτητησεις,για χωρο 18τμ προοριζεται  )

Αυτο που με απασχολει ειναι οτι η 32LF5610 ειχε καλες γωνιες θεασης,(ips;) Οι παρακατω;

 

https://www.skroutz.gr/s/16081621/F-U-FLS43206.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/15344588/LG-43LK5000PLA.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/12455263/Samsung-UE40M5000.html#specs
 

Επεξ/σία από stathis97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σου προτεινω κάτι γιατί καμια απο αυτές δεν την έχω δοκιμάσει και δεδομένου οτι το ματι ειννι πολύ περιεργο (ολων, οχι μονο το δικό μου) τηλεροαση ψωνιζω (ή προτείνω) μονο μετά απο θεαση σε μαγαζι ή σε φιλο-γνωστο. 

Και στις 3 μάρκες εχω δει καλή εικονα και εχω δει και εικονα να γελάω, οποτε αν θες τη γνώμη μου προσπάθησε να δεις και μετα να ψωνισεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Στις 10/11/2018 στις 4:34 ΜΜ, isay είπε

Εφαγα κάτι απο το link. To σωστο παρακάτω και θα διορθώσω και το αρχικό post μου

https://www.ebay.com/itm/3pc-LED-Strip-for-LG-32-LV320DUE-32LF5800-32LB5610-Innotek-DRT-3-0-TV-New/273209240855

αν θυμάμαι καλα η lg μου ζητουσε 90+μεταφορικά για τις ταινιες και ο μάστορας 40 ευρω εργατικά. Η εικονα της lb5610 μου αρεσε και μου αρεσει πάρα πολύ αλλά τα 140 μπορουσα εγω να τα μειώσω πολύ, αν όμως δεν το "ειχα" για τη συγκεκριμένη τηλεοραση (δευτερη πλεον στο σπιτι) ίιιισως τα έδινα. 

Καλημέρα φίλε μου. Για την τηλεόραση για την όποια ξεκίνησε και το θέμα LG32LF5610 αξίζει να δώσω 75€ για τις ledoταινίες γνήσιες από την ίδια την LG και να την φτιάξω μόνος μου ?

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...