Προς το περιεχόμενο

Η ενέργεια για εξόρυξη bitcoin κοστίζει πολλαπλάσια από αυτήν για εξόρυξη χρυσού


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

σωστα, γι αυτο υπαρχει το πλαστικο χρημα

στο πλαστικό χρήμα όμως έχουν το παράδοξο των πολλαπλών ledger ανά τον κόσμο και τον υπερβολικών fee που κρατάνε για αυτήν κυρίως την τεχνολογική αδυναμία των τραπεζών να προσαρμοστούν στο σύγχρονο κόσμο και που στην παρουσιάζουν ως αναγκαιότητα και ώς τεχνολογική καινοτομία.

Οι συναλλαγές από την στιγμή που πέρασαν στον ψηφιακό χώρο δεν χρειάζονται ανθρώπους να τις εκκαθαρίσουν. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα σύστημα που είναι τελειώς αποκεντρωμένο και χωρίς κάποιο τρίτο να το επιβεβαιώνει καθημερινά. 

Αυτό το video του bbc νομίζω εξηγεί πολύ καλά το τι είναι bitcoin

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chek2fire είπε

στο πλαστικό χρήμα όμως έχουν το παράδοξο των πολλαπλών ledger ανά τον κόσμο και τον υπερβολικών fee που κρατάνε για αυτήν κυρίως την τεχνολογική αδυναμία των τραπεζών να προσαρμοστούν στο σύγχρονο κόσμο και που στην παρουσιάζουν ως αναγκαιότητα και ώς τεχνολογική καινοτομία.

Οι συναλλαγές από την στιγμή που πέρασαν στον ψηφιακό χώρο δεν χρειάζονται ανθρώπους να τις εκκαθαρίσουν. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα σύστημα που είναι τελειώς αποκεντρωμένο και χωρίς κάποιο τρίτο να το επιβεβαιώνει καθημερινά. 

Αυτό το video του bbc νομίζω εξηγεί πολύ καλά το τι είναι bitcoin

αρα η λυση ειναι τα κρυπτο και να δινουμε τα διπλασια απ οτι γλυτωσαμε απ τις τραπεζες στη ΔΕΗ.. καλο σχεδιο

ή νομιζεις οτι θα γεννησουν την επιπλεον ενεργεια? θα πρεπει να γινουν εργα και αυτα θα περασουν στο λογαριασμο ολων μας

επισης, αμα κανω μια συναλλαγη στο ebay και μ φανε λεφτα, ποιος θα μ τα δωσει πισω? διοτι τωρα εχω paypal και δε με νοιαζει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

αρα η λυση ειναι τα κρυπτο και να δινουμε τα διπλασια απ οτι γλυτωσαμε απ τις τραπεζες στη ΔΕΗ.. καλο σχεδιο

ή νομιζεις οτι θα γεννησουν την επιπλεον ενεργεια? θα πρεπει να γινουν εργα και αυτα θα περασουν στο λογαριασμο ολων μας

επισης, αμα κανω μια συναλλαγη στο ebay και μ φανε λεφτα, ποιος θα μ τα δωσει πισω? διοτι τωρα εχω paypal και δε με νοιαζει τιποτα

το ebay όπως και πριν, η πλατφόρμα που είναι υπεύθυνη που εμπορεύετε το προιόν. Δεν αλλάξει κάτι εκτός περάσουμε και εκεί σε ένα αυτοματοποιημένο σύστημα που θα ελέγχει το blockchain αυτόματα θα επιβεβαιώνει την συναλλαγή, θα κάνει release το προιόν με tracking στο blockchain σύστημα και το ταχυδρομείο θα στην παραδίδει υπογράφοντας στο blockchain σύστημα ότι ολοκληρώθηκε. Αν κάτι πάει στραβά θα σου επιστρέφονται τα χρήματα αυτόματα.

Σε ένα τέτοιο σύστημα δεν θέλεις καν κάποιον στο ebay η στο κάθε ebay για support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

αρα η λυση ειναι τα κρυπτο και να δινουμε τα διπλασια απ οτι γλυτωσαμε απ τις τραπεζες στη ΔΕΗ.. καλο σχεδιο

ή νομιζεις οτι θα γεννησουν την επιπλεον ενεργεια? θα πρεπει να γινουν εργα και αυτα θα περασουν στο λογαριασμο ολων μας

επισης, αμα κανω μια συναλλαγη στο ebay και μ φανε λεφτα, ποιος θα μ τα δωσει πισω? διοτι τωρα εχω paypal και δε με νοιαζει τιποτα

 

και στο bitcoin έχεις fees και priority fees. Απλά αντι να τα δίνεις στις τράπεζες θα τα δίνεις στους κινέζους miners :) 

Όπως κα να χει το inception του bitcoin ήταν να λειτουργήσει ως παράπλευρο νόμισμα. Δεν νομίζω ότι έιχε ποτέ σκοπό να επιτελέσει το βασικό.

 

48 λεπτά πριν, chek2fire είπε

στο πλαστικό χρήμα όμως έχουν το παράδοξο των πολλαπλών ledger ανά τον κόσμο και τον υπερβολικών fee που κρατάνε για αυτήν κυρίως την τεχνολογική αδυναμία των τραπεζών να προσαρμοστούν στο σύγχρονο κόσμο και που στην παρουσιάζουν ως αναγκαιότητα και ώς τεχνολογική καινοτομία.

Οι συναλλαγές από την στιγμή που πέρασαν στον ψηφιακό χώρο δεν χρειάζονται ανθρώπους να τις εκκαθαρίσουν. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα σύστημα που είναι τελειώς αποκεντρωμένο και χωρίς κάποιο τρίτο να το επιβεβαιώνει καθημερινά. 

 

Well μια χαρά αυτόματο είναι το σύστημα

Είσαι Νεα Ζηλανδία βάζεις την καρτούλα σου στο ΑΤΜ και κάνεις ανάληψη μέσα σε seconds 

Eίσαι Νεα Ζηλανδία στο εστιατόριο , πληρώνεις με την καρτούλα σου και γίνεται block o λογαριαμός σου αυτόματα

Ακόμα και κάτω να είναι το core banking συστημα της τραπεζας σου δίνει offline authorization to SWITCH (π.χ. το Base24)

Όλα τα ενδιάμεσα συστήματα ΑΤΜ/POS, Acquirer bank , Ιssuer bank , Visa/Mastercard/Domestic networks , Switch  , Merchants δουλεύουν και εκκαθαρίζονται αυτόματα

 

 

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, chek2fire είπε

το ebay όπως και πριν, η πλατφόρμα που είναι υπεύθυνη που εμπορεύετε το προιόν. Δεν αλλάξει κάτι εκτός περάσουμε και εκεί σε ένα αυτοματοποιημένο σύστημα που θα ελέγχει το blockchain αυτόματα θα επιβεβαιώνει την συναλλαγή, θα κάνει release το προιόν με tracking στο blockchain σύστημα και το ταχυδρομείο θα στην παραδίδει υπογράφοντας στο blockchain σύστημα ότι ολοκληρώθηκε. Αν κάτι πάει στραβά θα σου επιστρέφονται τα χρήματα αυτόματα.

Σε ένα τέτοιο σύστημα δεν θέλεις καν κάποιον στο ebay η στο κάθε ebay για support.

παμε παλι .. το ebay δε σ δινει τιποτα, η paypal σ δινει μονο μια εξασφαλιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα να συμμετέχεις σε καταστάσεις που σου τάζουν εύκολο χρήμα και ενώ κατά βάθος το ξέρεις ότι στο τέλος θα την πατήσεις αλλά επειδή νομίζεις ότι είσαι πιο έξυπνος από το σύστημα ίσως κάπως να την γλυτώσεις με τρελαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ παραστατικό το διάγραμμα αλλά έχω την εξής παρατήρηση:  το bitcoin στοιχίζει αρκετά να εξορυχθεί αλλά είναι άμεσα χρησιμοποιήσιμο και εμπορεύσιμο. Ο χρυσός μόλις εξορυχθεί είναι; Όχι, γιατί απαιτείται επεξεργασία για να αφαιρεθούν προσμίξεις κτλ Το ίδιο και τα άλλα μέταλλα. Το διάγραμμα δε λέει και πολλά. Πού να δείτε πόσο λίγη ενέργεια χρειάζεται για να "εξορυχθεί" μια πιστωτική!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ θα πώ το εξής.

Μακάρι η διαφήμιση και τα φράγκα που πέφτουν σε mining machines ένα κομμάτι απο αυτά να έτρεχαν projects όπως αυτό https://www.worldcommunitygrid.org/discover.action

Αλλά δυστυχώς αυτά είναι εθελοντικά and guess what... βοηθάς την επιστήμη να βρεί προβλήματα σε αρρώστιες, περιβάλλον και άλλα.

troll mode --  Μπρός στο χρήμα.. τι είναι ο πόνος..

 

 

Επεξ/σία από tuxpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανον να ειμαι δεινοσαυρος. Το Seti at home το θυμαται κανεις? 

Ειπωθηκε και παρα πισω αν και καπως φορτισμενα. Ενα κομματι χρυσο το ανταλλασεις με οτιδηποτε και δεν χανει αξια. Τουλαχιστον τα 2-3000 προηγουμενα χρονια αυτο συνεβαινε.

Πιθανον καποιοι να εχουμε μεινει λιγακι πισω. Πιθανον παλι απλα να μην αντιλαμβανομαστε τις συναλλαγες με αυλα προιοντα.

😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

σωστα, γι αυτο υπαρχει το πλαστικο χρημα

To ποιό? Πως ειναι δυνατον ο χρυσος και τα χαρτονομισματα να μεταφερονται σε μια καρτα? Μηπως δεν γινεται και απλα μεταφέρεις αριθμους?

Με λιγα λογια κανετε μαθηματικές πράξεις οι οποιες και κρυπτογραφημενες δεν είναι και δεν επαλυθευονται. 

Παρόλα αυτά ζητε με την ψευδαισθηση οτι κουβαλατε χρυσο....  Μου αρεσει που το εγραψα για το προβλημα προηγουμένως αλλα καποιοι κοιμουνται ακόμα.

Θα πω την ατακα μπας και ξυπνησετε: "Μνημονια μεχρι να σβήσει ο ήλιος..."

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

To ποιό? Πως ειναι δυνατον ο χρυσος και τα χαρτονομισματα να μεταφερονται σε μια καρτα? Μηπως δεν γινεται και απλα μεταφέρεις απλά αριθμους?

Με λιγα λογια κανετε μαθηματικές πράξεις οι οποιες και κρυπτογραφημενες δεν είναι και δεν επαλυθευονται. 

Παρόλα αυτά ζητε με την ψευδαισθηση οτι κουβαλατε χρυσο....  Μου αρεσει που το εγραψα για το προβλημα προηγουμένως αλλα καποιοι κοιμουνται ακόμα.

Θα πω την ατακα μπας και ξυπνησετε: "Μνημονια μεχρι να σβήσει ο ήλιος..."

εεεε βασικα αυτο ειναι το νοημα ΝΑ ΜΗΝ κουβαλαω χρυσο πανω μ...

για τα υπολοιπα δεν εχω να πω κατι. σηκωνω τα χερια ψηλα στις ανιατες περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

εεεε βασικα αυτο ειναι το νοημα ΝΑ ΜΗΝ κουβαλαω χρυσο πανω μ...

για τα υπολοιπα δεν εχω να πω κατι. σηκωνω τα χερια ψηλα στις ανιατες περιπτωσεις

Και εγω το ίδιο...

Κουβαλάς νουμερα που δεν υπαρχουν στην πραγματικότητα και μετα κατηγοράς  το bitcoin οτι είναι ψευτικο...

Ο ορισμός της παράνοιας.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, chek2fire είπε

και ο χρυσός δηλητηριάζει το περιβάλλον με υδράργυρο και αρσενικό.

Το bitcoin το μόνο που απαιτεί είναι ενέργεια και αυτό στα πρώτα του χρόνια heavy mining που διανύουμε καθώς μετά το 2024 θα έχει εξορυχθεί το 99% όλων των ψηφιακών νομισμάτων και θα μένει άλλο 1% να γίνει εξόρυξη τα επόμενα 100 χρόνια...

Το ποσοστό που θα μένει δεν εχει σχεση αφου οπως ειπες και μονος σου το mining θα συνεχιζεται κανονικα για 100 χρόνια μετα το 2024 (116 χρονια αν ισχυει το 2140 που λενε) Τωρα το αν σε αυτα τα 116 θα μενει 1% ή 30% είναι αδιάφορο αφού δεν αλλάζει κάτι στο ενδιαμεσο, αντιθετως η δυσκολια θα εχει ανεβει τοσο που θα εχουμε μηχανηματα που θα παραγουν Exa ή και ZettaHashes / s (ποιος ξερει τι τερατα θα εχουμε σε 50 χρονια αν σκεφτει τι ειχαμε πριν 20)

 

Όσο για το αρθρο υπάρχουν κρυπτονομίσματα που δεν μπορεις να τα κάνεις mine που πιστευω πως ειναι και αυτα που θα ξεχωρισουν οπως τωρα εχουν ξεχωρισει νομισματα που ειναι παππουδες στο ειδος τους (btc, eth, xmr κτλ)

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, chek2fire είπε

όπως και το cash 100 χρόνια τώρα. Αυτό δεν απέτρεψε τις κοινωνίες να αναπτυχθούν και να προοδεύσουν βασισμένες πάνω σε αυτό.  

Τα οφέλη της ύπαρξης ενός ψηφιακού cash είναι πολλαπλάσια από τα αρνητικά του κυρίως για την σύγχρονη οικονομική ελευθερία των πολιτών ιδίως σε χώρες με απολυταρχικά καθεστώτα η με κατεστραμμένες οικονομίες.  

 εν ναι ψηφιακό cach στην σημερινή μορφή δλδ κατάργηση μετρητών και χρήση μονο καρτας ετσι θ φαινετε απο που μπικε που πηγετ το καθε cent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιβάλλον πληγώνεται, η οικονομία καταρέει, έχουμε ήδη παγκόσμια επιβράδυνση της ανάπτυξης και τώρα αυτό..τι άλλο θα πληρώσουμε ακόμα από τον ακόρεστο ανθρωπογενή παράγοντα που ενδιαφέρεται μόνο για το κέρδος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...