Προς το περιεχόμενο

10gb network lan card


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για να καταλάβω την χρησιμότητα μιας τέτοιας κάρτας και να μπορώ να σετάρω ένα τέτοιο σύστημα.

Να εξηγήσω ότι το router μου έχει 10gb θύρα και σκέφτομαι να βάλω και μια 10gb lan κάρτα στα δύο pc μου.

Το ερώτημα είναι το ένα pc είναι απομακρυσμένο και μόνο μέσω powerline υπάρχει η δυνατότητα για σύνεδση. Υπάρχει 10gb powerline η δεν είναι εφικτό λόγο περιορισμού τεχνολογίας?

Αν στο router στην θύρα των 10gb συνδέσω ένα switcher με ένα δύο pc που έχουν 10gb ethernet η σύνδεση τους θα πέσει στα 5 και 5gb?

Το γνωρίζω ότι οι ταχύτες διαμοιρασμού μεταξύ των pc με συνδέσεις 10gb στην κυριολεξία απογειόνονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο router έχεις;

Αναφορά σε κείμενο

Το ερώτημα είναι το ένα pc είναι απομακρυσμένο και μόνο μέσω powerline υπάρχει η δυνατότητα για σύνεδση. Υπάρχει 10gb powerline η δεν είναι εφικτό λόγο περιορισμού τεχνολογίας?

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο powerline.

 

Αναφορά σε κείμενο

Αν στο router στην θύρα των 10gb συνδέσω ένα switcher με ένα δύο pc που έχουν 10gb ethernet η σύνδεση τους θα πέσει στα 5 και 5gb?

Όχι το switch θα σε κόβει μιας και θα είναι 1Gb.

Το θέμα είναι ότι τις χρειάζεσαι τέτοιες ταχύτητες; 

Αν αντιγράφεις μεγάλα αρχεία από SSD τότε μόνο αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coffeex είπε
Αναφορά σε κείμενο

  Αν στο router στην θύρα των 10gb συνδέσω ένα switcher με ένα δύο pc που έχουν 10gb ethernet η σύνδεση τους θα πέσει στα 5 και 5gb?

 Όχι το switch θα σε κόβει μιας και θα είναι 1Gb.

Αν έχει 10g switch, no problemo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, coffeex είπε

Ποιο router έχεις;

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο powerline.

Όχι το switch θα σε κόβει μιας και θα είναι 1Gb.

Το θέμα είναι ότι τις χρειάζεσαι τέτοιες ταχύτητες; 

Αν αντιγράφεις μεγάλα αρχεία από SSD τότε μόνο αξίζει. 

νομίζω υπάρχουν switch των 10gb αλλά δεν μπορώ να βρω μάλλον λόγο τεχνικής αδυναμίας powerline των 10gb. Ο κύριος λόγος που το θέλω είναι γιατί τρέχουν δύο pc εκτός από το main σε 7/24 server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 24/7 δεν λέει κάτι για το αν θες 10g ή όχι, πχ δεν πα' ναχεις παντού 10g και 24/7 service το οποίο το διαθέτεις μέσω internet, ...έχεις 10g internet ?

Ποια είναι η ανάγκη για 10G network connection ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chek2fire είπε

νομίζω υπάρχουν switch των 10gb αλλά δεν μπορώ να βρω μάλλον λόγο τεχνικής αδυναμίας powerline των 10gb. Ο κύριος λόγος που το θέλω είναι γιατί τρέχουν δύο pc εκτός από το main σε 7/24 server.

Υπάρχουν  αλλά είναι ακριβά.

Αν έχεις κάποιο pc εύκαιρο και κάρτες μπορείς να το μετατρέψεις σε 10GbE switch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, koftis650 είπε

Το 24/7 δεν λέει κάτι για το αν θες 10g ή όχι, πχ δεν πα' ναχεις παντού 10g και 24/7 service το οποίο το διαθέτεις μέσω internet, ...έχεις 10g internet ?

Ποια είναι η ανάγκη για 10G network connection ?

απλά μια και γίνετε γιατί να μην το κάνω για μελλοντική αναβάθμιση σε οπτικές όποτε έρθουν αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, coffeex είπε
17 λεπτά πριν, chek2fire είπε

που το θέλω είναι γιατί τρέχουν δύο pc εκτός από το main σε 7/24 server.

Υπάρχουν  αλλά είναι ακριβά.

Αν έχεις κάποιο pc εύκαιρο και κάρτες μπορείς να το μετατρέψεις σε 10GbE switch. 

Σιγά μην το σηκώνει οποιαδήποτε motherboard και bus.... φτηνή λύση δεν την λες νομίζω...

Όταν φτάσει να δίνει ο πάροχος σε απλό συνδρομητή, στην Ελλάδα 10g.... μάλλον θα αργήσει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, koftis650 είπε

Σιγά μην το σηκώνει οποιαδήποτε motherboard και bus.... φτηνή λύση δεν την λες νομίζω...

Όταν φτάσει να δίνει ο πάροχος σε απλό συνδρομητή, στην Ελλάδα 10g.... μάλλον θα αργήσει.....

Για τοπικό δίκτυο χαλαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτό άνοιξα και αυτό το νήμα για να δω αν αξίζει η όλη φασαρία. δλδ με λίγα λόγια τα 10gb μόνο για transfer  μεγάλων αρχείων στο δίκτυο σου. Αν και ένα video που είδα περιγράφει ότι αξίζει ακόμα και να συνδεθείς από το pc σου στο router σου αν φυσικά αυτό έχει τέτοια θύρα. Το δικό μου router έχει μια 10gb ethernet.Γιαυτο ξεκίνησα και την ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το draytek έχω το 2860 ac

αυτό εδώ το video μου κίνησε το ενδιαφέρον να πω την αλήθεια 

 

και μια και είμαι για αλλαγή pc και μητρικής σκέφτομαι αν μια μητρική με 10gb lan θύρα θα ήταν χρήσιμη η όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Όχι δεν θα έχει καμία διαφορά σε χρήση PC

@chek2fireΕπίσης αυτό το Drayteκ δεν έχει 10 G σύμφωνα με τα specs στο site

ναι δίκιο έχεις παρανόηση δικιά μου θύρες 1000Mbps έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...