Προς το περιεχόμενο

Προτείνετε αξιόπιστο καλοριφέρ λαδιού


billaros1984

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πάρει 2 kerosun 12φετα για το κορίτσι μου.Το ένα πριν 3 χρόνια εάν θυμάμαι καλά, το άλλο πριν ένα.Απολυτα ικανοποιημένος, ήταν ότι έπρεπε για αυτό που ζητούσαμε.Σε δύο διαφορετικά σπίτια με καλή θα έλεγα μόνωση, είχαν την αναμενόμενη απόδοση.Συνηθως δούλευαν στην πρώτη σκάλα από τις 3 και δεν υπήρχε ορατή διαφορά στον λογαριασμό του ηλεκτρικού.Δεν είναι να ζεστάνεις ολόκληρο σπίτι προφανώς, αλλά για ένα υπνοδωμάτιο ή για να ζεστάνεις ένα μπάνιο είναι εξαιρετικά.Δεν θυμάμαι επίσης να μυρίζουν και δεν νομίζω ότι έχεις να φοβάσαι και για θέματα αξιοπιστίας.Τι μηχανικά και λοιπά μέρη επίφοβα να έχει πια ένα τέτοιο πράγμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλες οι τεχνολογίες θέρμανσης που χρησιμοποιούν ηλεκτρική αντίσταση έχουν σχεδόν την χειρότερη εξοικονόμηση, η σχέση θερμότητας - κατανάλωσης είναι 1 προς 1. Αυτό που αλλάζει ανάλογα με τις τεχνολογίες είναι η διαχείριση ο τρόπος και ο ρυθμός με τον οποίο διαδίδεται η θερμότητα στον χώρο.

Σε περίπτωση λοιπόν που δεν μας ενδιαφέρει η οικονομία και μιλώντας πάντα για ίδια ισχύ.

Αν επιθυμούμε όσο το δυνατόν ταχύτερη θέρμανση του χώρου αγοράζουμε κάποια συσκευή με ανεμιστήρα που επιτυγχάνει βεβιασμένη κυκλοφορία της θερμότητας, δηλαδή αερόθερμο ή κονβέκτορα, το δεύτερο είναι κάτι σαν θερμοπομπός με την διαφορά οτι η θερμότητα εξάγεται από το επάνω μέρος με ανεμιστήρα.

Αν μας ενδιαφέρει η κυκλοφορία του θερμού αέρα να είναι όσο το δυνατόν πιο "φυσική" και να μην ακούγεται θόρυβος προτιμούμε θερμοπομπό και δευτερευόντως μπορούμε να προτιμήσουμε καλοριφέρ λαδιού. Το πλεονέκτημα του καλοριφέρ λαδιού έναντι του θερμοπομπού είναι οτι η θερμότητα αποθηκεύεται στο διαθερμικό λάδι και όταν η θερμοκρασία φτάσει την επιθυμητή σταματάει η λειτουργία τους από τον θερμοστάτη δίχως να έχουμε απότομη πτώση θερμοκρασίας όπως με τις υπόλοιπες τεχνολογίες. Το καλοριφέρ λαδιού προσομοιάζει πολύ στο κανονικό καλοριφέρ νερού που έχουμε στα σπίτια μας.

Σώματα υπερύθρων και σόμπες αλογόνου, χαλαζία κοκ οι χειρότερες και πιο ενεργοβόρες τεχνολογίες, αξιοποιούν περισσότερο την μετάδοση θερμότητας με ακτινοβολία, πρέπει να βρίσκονται μπροστά σου σε οπτική επαφή για να ζεσταθείς, θερμαίνουν περισσότερο αντικείμενα ή τοίχους και οχι τον αέρα, αξίζουν μόνο αν ψάχνουμε κάποιο μέσον θέρμανσης με πολύ χαμηλή ισχύ λ.χ 400-500W για πολύ μικρό χώρο μέχρι 2-5 τμ. 

Σόμπες υγραερίου πετρελαίου κτλ, δεν προσφέρουν καμιά οικονομία, το μεγάλο ατού που έχουν είναι οτι μπορείς να βρεις σόμπες με πολύ υψηλότερη ισχύ σε σχέση με τις τεχνολογίες που έχουν ηλεκτρική αντίσταση π.χ 4kW 5kW και παραπάνω, που σε αντίθετη περίπτωση αν είχαμε ηλεκτρική αντίσταση δεν σηκώνει καμιά ηλεκτρική εγκατάσταση εκτός αν έχει ενισχυμένο μονοφασικό, κι αν πήγαινε να τις συνδέσει η κυρά μαριώ θα έπεφταν οι ασφάλειες, κι αν μπήκες στον κόπο να βάλεις μεγαλύτερη ασφάλεια θα έλιωναν οι αγωγοί θα είχαμε πυρκαγιές και άλλα ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Απο αυτα που γραφονται μου φαινεται οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα κατανοησης της προτασης που εχει γραφτει απο οσους προσπαθησαν να βοηθησουν οτι τα ηλεκτρικα σωματα εχουν συντελεστη αποδοσης 1 προς 1... οποτε οσοι δε μπορουν να το καταλαβουν αυτο τοτε θεωρουν πως ενα σωμα 1500 watt μπορει να ειναι καλυτερο απο ενα αλλο 1500watt..... οταν γινει κατανοητο οτι αυτο δε γινεται τοτε θα καταλαβει καποιος οτι ενα σωμα 1000watt  που προσπαθει και πιανει τη θερμοκρασια σε 1 ωρα καιει τα ιδια με ενα σωμα 2000watt που την ιδια θερμοκρασια τη πιανει σε μιση ωρα. Αν δε μπορουν να πιασουν τη θερμοκρασια εχει γινει λαθος επιλογη ισχυος οποτε εδω εχουμε αλλη συζητηση

Με μία μικρή επιφύλαξη (χωρίς ιδιαίτερη σημασία), αλλιώς δε θα είχε νόημα να χρησιμοποιούμε τεχνολογία inverter στα ac. Κατά τα άλλα όλοι μαθαίνουν την αλήθεια στο λογαριασμό της ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς δεν θέλω να τσακώνεστε, εγώ σας θέλω όλους αγαπημένους και μονοιασμένους.

αποφάσισα τι θα κάνω τελικά.

θα πάω να δώσω 100 ευρω ντούκου στην κάβα της γειτονιάς να stockάρω μερικά λίτρα κρασάκι στο σπίτι + κανα 10άρικο το μήνα.

πιστεύω με 100 λίτρα να βγάλω το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ThReSh είπε

2500w 29τμ (Delonghi)

2300w 35τμ (Sencor)

2300w 36τμ (Rohnson)

1w 10000000000000000000000τμ (Thresh)

o καθένας ότι δηλώσει είναι. ξεκάθαρο αυτό. αυτά δηλώνουν όμως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό μπορεί να είναι η πιο οικονομική μορφή θέρμανσης, αλλά είναι μάλλον η πιο υποδεέστερη.

Οπότε για κάποιον που δεν κοιτάει ξερά το απολύτως οικονομικότερο, μπορεί να μην είναι ορθή επιλογή.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το κλιματιστικό μπορεί να είναι η πιο οικονομική μορφή θέρμανσης, αλλά είναι μάλλον η πιο υποδεέστερη.

Οπότε για κάποιον που δεν κοιτάει ξερά το απολύτως οικονομικότερο, μπορεί να μην είναι ορθή επιλογή.

*citation needed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο οικονομική λύση θέρμανσης είναι ένα inverter κλιματιστικό, απλά η θέρμανση που βγάζει δεν ικανοποιεί πολύ κόσμο, ο αέρας που φυσάει είναι ενοχλητικός για πολλούς και μόλις το κλείσεις, κρυώνει πάλι γρήγορα ο χώρος. Οι θερμοπομποί κάνουνε δουλειά, αλλά καίνε πολύ, έχω αγοράσει 3 nobel για το σπίτι και δεν συμφέρει η χρήση τους για ολόκληρο σπίτι. Αξίζουν μόνο για μικρά δωμάτια με κλειστές εννοείται πόρτες. Αντίστοιχα τα καλοριφέρ λαδιού καίνε κ αυτά το ίδιο με θερμοπομπους, η ζέστη που βγάζουν όμως είναι σαν τη ζέστη που βγάζει το κανονικό καλοριφέρ νερού.Εν κατακλείδι σε όποιον αρέσει η ζέστη που αποδίδει ένα κλιματιστικό, ας αγοράσει ένα inverter κοστίζει πολύ παραπάνω, αλλά η απόσβεση θα γίνει γρήγορα, όσοι θέλουν τη ζέστη που μοιάζει με τη ζέστη του καλοριφέρ ας πάνε σε λαδιού η θερμοπομπους, αλλά να ξέρουν ότι η Δεη θα τους γδαρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Μακρια απο τα λαδιου, παρε ενα κλιματιστικο. Μπορεις να βρεις και με 300€ σε τιποτα leroy merlin/practiker ή σε προσφορες τωρα στην BF. Ναι καλυτερα κινεζικο inverteraki παρα λαδιου.

Αν θες για λιγες ωρες και οχι ολες τις μερες, παρε ενα θερμοπομπο γνωριζοντας οτι θα τραβαει 4 φορες ρευμα παραπανω απο ενα κλιματιστικο για καθε ωρα που θα δουλευει.

μουφες ειναι τα λαδιου καρκινογονα και enviroment un friently, δεν ανακυκλωνονται.

Στις 13/11/2018 στις 9:28 ΠΜ, billaros1984 είπε

καταρχάς δεν θέλω να τσακώνεστε, εγώ σας θέλω όλους αγαπημένους και μονοιασμένους.

αποφάσισα τι θα κάνω τελικά.

θα πάω να δώσω 100 ευρω ντούκου στην κάβα της γειτονιάς να stockάρω μερικά λίτρα κρασάκι στο σπίτι + κανα 10άρικο το μήνα.

πιστεύω με 100 λίτρα να βγάλω το χειμώνα.

Μαλλον κανεις πλακα αλλα εγω ξερω ενα φιλο που το εκανε σοβαρα, αλλα οχι με κρασι. Με Ουισκι.... 😃 ειχε προσβαση σε κατι γερες εκπτωσεις κιολας στις μποτιλιες.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απογοητευμένος απο μια συγκεκριμένη μάρκα θερμοπομπών που χρησιμοποιώ, σκέφτομαι να πάω στην παλιά καλή λύση των καλοριφέρ λαδιού. Σαν λογική θερμαντικου σώματος, τα καλοριφέρ λαδιού θυμιζουν τους θερμοπομπούς αλλά κ τα κλαςικά καλοριφέρ των σπιτιών. Όμως δεν είναι εμφανισιακά designάρα! Δεν ξέρω βέβαια μήπως έχουν κυκλοφορήσει τίποτα νέα σχέδια πιο λεπτά κ ομορφότερα. Έχει δει κάνεις τίποτα;

Ααα κ κάτι άλλο, υπάρχει κανένας λόγος να μην πάει κάποιος σε μια τέτοια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλαβερα καρκινογονα λαδια κλεισμενα σε καλοριφερ. Βλαβερο και για το περιβαλλον οταν πεταχτει αλλα και για σενα ισως.

Γυριζουμε 50 χρονια πισω με αυτα...βαλε ενα φτηνο inverter εχει πολλα και αν δεν μπορεις θερμοπομπο ή panel.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Βλαβερα καρκινογονα λαδια κλεισμενα σε καλοριφερ. Βλαβερο και για το περιβαλλον οταν πεταχτει αλλα και για σενα ισως.

Γιατί καρκινογόνα, έχεις διαβάσει κάτι;

Όσο για μένα γιατί λες πως είναι βλαβερό; Αφού είναι σφραγίσμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με αυτά είναι ότι καίνε πολύ, κατά τα άλλα μια χαρά ζεσταίνουν και αθόρυβα και χωρίς μυρωδιές και χωρίς να ξεραίνουν την ατμόσφαιρα. 

Κάτι πολύ ντιζαϊνάτο δεν έχω δει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, zoranb είπε

Γιατί καρκινογόνα, έχεις διαβάσει κάτι;

Όσο για μένα γιατί λες πως είναι βλαβερό; Αφού είναι σφραγίσμένο;

Καυτο λαδι ειναι. Συνθετικο. Για τα τηγανιτα λαδια τι ξερουμε; Το Σφαγισμενο σε προστατευει δηλαδη; 

Στο βλαβερο για το περιβαλλον δεν χωραει καμια αμφιβολια. Ισως να βλαφτει και σενα τοτε

13 λεπτά πριν, zio10 είπε

Το κακό με αυτά είναι ότι καίνε πολύ, κατά τα άλλα μια χαρά ζεσταίνουν και αθόρυβα και χωρίς μυρωδιές και χωρίς να ξεραίνουν την ατμόσφαιρα. 

Κάτι πολύ ντιζαϊνάτο δεν έχω δει πάντως.

Καποια απο αυτα μετα απο αρκετα χρονια μυριζουν. Τα εχω δει να σταζουν κιολας οταν ειναι κακη ποιοτητα και παθαινουν βλαβη. Ενα καφε υγρο ειναι μυριζει απαισια

Επεξ/σία από Zerg13
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα διαθερμικά λάδια δεν είναι απαραίτητα καρκινογόνα, όποιος έχει φοβίες πριν ανοίξει την συσκευή και πιει το λάδι ή το τηγανίσει μπορεί να συμβουλευτεί το msds του

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...