Προς το περιεχόμενο

Προτείνετε αξιόπιστο καλοριφέρ λαδιού


billaros1984

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, Stamer είπε

Για πoιόν ακριβώς λόγο είσαι απογοητευμένος? Στην λύση του καλοριφέρ λαδιού δεν πάμε συνήθως γιατί θεωρούνται τα πλέον δαπανηρά.

Γιατί έχω πάρει θερμοπομπό ο οποίος κάνει θόρυβο!

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Ναι αυτά εννοώ. Ζεσταίνουν το νερό στα σώματα 

Αυτά όμως δεν θα ζεσταίνουν όλο το νερό που υπάρχει στην υδραυλική εγκατάσταση; Πως θα περιορίζονται μόνο μέσα στο νερό που υπάρχει στο σώμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zoranb είπε

Γιατί έχω πάρει θερμοπομπό ο οποίος κάνει θόρυβο!

Αυτά όμως δεν θα ζεσταίνουν όλο το νερό που υπάρχει στην υδραυλική εγκατάσταση; Πως θα περιορίζονται μόνο μέσα στο νερό που υπάρχει στο σώμα;

Συνδέονται πάνω στο σώμα το οποίο αποσυνδέσεις από το υπόλοιπο δίκτυο θέρμανσης. Και έχει το καθένα το θερμοστάτη του 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται τροποποίηση από Υδραυλικό και τα σώματα γίνονται αυτόνομα χωρίς χρήση της εγκατάστασης χαλκοσωλήνων του σπιτιού. Μικροί ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες ουσιαστικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικά μπορείς να το κάνεις και μόνος σου με ένα απλό σώμα...απλά η "θερμοαποθηκευση" του νερού είναι πολύ χαμηλή σε σχέση με το λάδι που χρησιμοποιείται και ουσιαστικά "κρυώνουν" πολύ πιο γρήγορα.

Επεξ/σία από atoncon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, zoranb είπε

Γιατί έχω πάρει θερμοπομπό ο οποίος κάνει θόρυβο!

Αποκλείεται! Κάτι άλλο έχεις πάρει. Έχεις κάποιο link από αυτό να το δούμε τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με ποια λογικη ειναι πιο ακριβα ρε παιδια τα λαδιου σε σχεση με τα αλλα αντιστοιχα (μικας, χαλαζια, αλογονου, αεροθερμα κλπ)? ισα ισα που το λαδιου αν το κλεισεις κραταει θερμοτητα για αρκετη ωρα, τα αλλα ειναι on/off και οπου κοιταζουν εκει ζεσταινουν μονο. μιλωντας οτι εχεις και στα 2 μια καταναλωση 2kw για παραδειγμα, στο λαδιου με ενα χρονοδιακοπτη μπορεις να το δουλευεις μια ωρα on, 30-40 λεπτα off, και κανεις μια χαρα οικονομια

για μενα, αν δε παιζει να αναψεις καλοριφερ, η να κανεις μοντες με ενεργειακα τζακια, θερμοσυσσωρευτες κλπ, μετα το κλιματιστικο το λαδιου ειναι η αμεσως καλυτερη λυση

Επεξ/σία από duende
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Stamer είπε

Αποκλείεται! Κάτι άλλο έχεις πάρει. Έχεις κάποιο link από αυτό να το δούμε τι είναι?

Θερμοπομπός είναι, απλώς ίσως είναι χαλασμένος!

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zoranb είπε

Θερμοπομπός είναι απλώς ίσως χαλασμένος!

Ε ποιός είναι τέλος πάντων? :) Είναι η πιο αθόρυβη θέρμανση που υπάρχει. Ακόμα και να χαλάσει δεν καταλαβαίνω πως θα κάνει θόρυβο, το πολύ πολύ να μην ζεσταίνει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν είναι θερμοπομπος αλλά «θερμοπομπος» από αυτούς τών 20-30€ με τον ανεμιστήρα μέσα. Έχω και εγώ έναν που από τη μέρα που τον πήρα κάνει σαν τρακτέρ. Οι κανονικοί είναι εντελώς αθόρυβοι και κοστίζουν τουλάχιστον 4-5 πάνω από τους εντός εισαγωγικών 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...