Προς το περιεχόμενο

Προτείνετε αξιόπιστο καλοριφέρ λαδιού


billaros1984

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

Μάλλον δεν είναι θερμοπομπος αλλά «θερμοπομπος» από αυτούς τών 20-30€ με τον ανεμιστήρα μέσα. Έχω και εγώ έναν που από τη μέρα που τον πήρα κάνει σαν τρακτέρ. Οι κανονικοί είναι εντελώς αθόρυβοι και κοστίζουν τουλάχιστον 4-5 πάνω από τους εντός εισαγωγικών 

Convector λεγονται αυτα. Και ειναι απομιμησεις των θερμοπομπων. Κατι Super Market τα πουλανε...

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Convector λεγονται αυτα. Και ειναι απομιμησεις των θερμοπομπων. Κατι Super Market τα πουλανε...

Α γεια σου. Όπου τα πουλάνε όμως τα χαρακτηρίζουν θερμοπομπούς αλλά στην πράξη δεν είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, NT1G είπε

Αλήθεια; Η Ε.Ε. το ξέρει;

Καιρός να αποσύρεις το "οικολογικό" σου AC και αυτοκίνητο.

¯\_(ツ)_/¯

Φαντασου ονομαζεται οικολογικο Φρεον παντου και παρολα αυτα το αποσυρουν για ενα ακομα καλυτερο. Αυτο δεν κανει τα καλοριφερ λαδιου περισσοτερο οικολογικα.

4 ώρες πριν, zoranb είπε

Σε έκθεση για θέρμανση εννοείς;

Στο practiker. https://www.praktiker.gr/m/p/thermopompos-mica-delonghi-hmp2000-86336 εχει αρκετα σε εκθεση. 

https://www.praktiker.gr/m/c/syskeyes-thermansis-38?catId=38&CurrentPage=1

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι έτσι με το νερό σε σύγκριση με το λάδι πως και στα καλοριφέρ της πολυκατοικίας δεν βάζουν λάδια αλλά νερό;

3 ώρες πριν, Stamer είπε

Ε ποιός είναι τέλος πάντων? :) Είναι η πιο αθόρυβη θέρμανση που υπάρχει. Ακόμα και να χαλάσει δεν καταλαβαίνω πως θα κάνει θόρυβο, το πολύ πολύ να μην ζεσταίνει!

Είναι αυτός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zoranb είπε

Είναι αυτός

Ναι δεν είναι θερμοπομπός, είναι κάτι που το manual του τον λέει eco-heater (με θεϊκή μετάφραση στα Ελληνικά "ψηφιακός οικολογικός εκπομπός"). Γενικά... δεν ξέρω τι είναι αυτό :)

Ωραίο design που θέλεις έχουν οι θερμοπομποί (όχι όλοι φυσικά αλλά υπάρχουν πολλού με πολύ ωραίο design, π.χ.: https://www.climacheap.gr/item.1535/θερμοπομποι-adax-neo-np20-kdt-2000w-νορβηγιασ/?ref=sk). Φυσικά, όπως όλα τα σώματα που παράγουν ζέστη, καίνε πολύ ρεύμα. Αλλά σίγουρα δεν καίνε τόσο πολύ όσο τα καλοριφερ λαδιού.

Γενικά θα σου πρότεινα A/C αντί για θερμοπομπό/καλοριφέρ λαδιού και οτιδήποτε τέτοιο. Εκτός κι αν έχεις μεγάλο πρόβλημα με ξηρότητα στο λαιμό κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Stamer είπε

Ναι δεν είναι θερμοπομπός, είναι κάτι που το manual του τον λέει eco-heater (με θεϊκή μετάφραση στα Ελληνικά "ψηφιακός οικολογικός εκπομπός"). Γενικά... δεν ξέρω τι είναι αυτό :)

Ωραίο design που θέλεις έχουν οι θερμοπομποί (όχι όλοι φυσικά αλλά υπάρχουν πολλού με πολύ ωραίο design, π.χ.: https://www.climacheap.gr/item.1535/θερμοπομποι-adax-neo-np20-kdt-2000w-νορβηγιασ/?ref=sk). Φυσικά, όπως όλα τα σώματα που παράγουν ζέστη, καίνε πολύ ρεύμα. Αλλά σίγουρα δεν καίνε τόσο πολύ όσο τα καλοριφερ λαδιού.

 

Πήρα περυσι τον συγκεκριμένο σε προσφορά απο 209 στα 149. 1200watt. Ο πρώτος ήταν χαλασμένος κ έγινε αντικατάσταση, έριχνε ασφάλειες μου ανέβαζε την πίεση και τα λοιπά. Ο δευτερος τον πήγα σπίτι και δεν άναβε.

Ειχε φύγει ο ακροδέκτης απο πάνω απο το στοιχείο. Μη τα πολυλογώ πήρα ένα πολύ λεπτό τσιμπίδι και το κουμπωσα και απο τότε δουλέυει. Ο 1200άρης λοιπόν για ένα υπνοδωμάτιο

ΔΕΝ είναι αρκετός. Φέτος σκευτομαι να πάρω τον 1400άρη για το αλλο υπνοδωμάτιο.

Επεξ/σία από Seaside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Seaside είπε

Πήρα περυσι τον συγκεκριμένο σε προσφορά απο 209 στα 149. 1200watt. Ο πρώτος ήταν χαλσμένος κ έγινε αντικατάσταση, έριχνε ασφάλειες μου ανέβαζε την πίεση και τα λοιπά. Ο δευτερος τονπήγα σπίτι και δεν άναβε.

Ειχε φύγει ο ακροδέκτης απο πάνω απο το στοιχείο. Μη τα πολυλογώ πήρα ένα πολύ λεπτό τσιμπίδι και το κουμπωσα και απο τότε δουλέυει. Ο 1200άρης λοιπόν για ένα υπνοδωμάτιο

ΔΕΝ είναι αρκετός. Φέτος σκευτομαι να πάρω τον 1400άρη για το αλλο υπνοδωμάτιο.

Για τον Adax λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 (δυστυχώς!) αλλά δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα. Τους έχω 4 χρόνια.

Να εξηγήσω το "δυστυχώς" που είπα όμως. Τότε λοιπόν που κοίταζα τι θερμοπομπό να πάρω και κανείς δεν σου έλεγε/ήξερε με σιγουριά ποιός είναι καλός, ποιός πουλάει φούμαρα κ.λ.π., αποφάσισα να αγοράσω σύμφωνα με το "οτι δίνεις παίρνεις" και επίσης με την μεγάλη προώθηση των Νορβηγικών αυτών θερμοπομπών (τεχνογνωσία κ.λ.π. κ.λ.π.). 

Ναι μεν κάνουν την δουλειά τους, αλλά έχουν 3 μεγάλα ελατώματα:
1. Ο "φοβερός ηλεκτρονικός" τους θερμοστάτης πάντα έδειχνε οτι να'ναι και έτσι έπρεπε να ανακαλύψω μόνος μου μια σωστή ρύθμιση για το δωμάτιο που το θέλω.
2. Τα ποδαράκια του, τα οποία είναι 2 σκέτα σίδερα της πλάκας και τα πλήρωσα έξτρα 20 ευρώ(!) έχουν χαλάσει οι βίδες (από τον έναν).
3. Ισχύει για όλους αλλά εννοείται καμία σχέση με την διαφημιζόμενη χαμηλή κατανάλωση.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι δεν αξίζει τα λεφτά του. Πήρα αργότερα για τους δικούς μου έναν Morris με 70 ευρω και έκανε ακριβώς την ίδια δουλειά! Τσάμπα λεφτά δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Stamer είπε

Έχω 2 (δυστυχώς!) αλλά δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα. Τους έχω 4 χρόνια.

Να εξηγήσω το "δυστυχώς" που είπα όμως. Τότε λοιπόν που κοίταζα τι θερμοπομπό να πάρω και κανείς δεν σου έλεγε/ήξερε με σιγουριά ποιός είναι καλός, ποιός πουλάει φούμαρα κ.λ.π., αποφάσισα να αγοράσω σύμφωνα με το "οτι δίνεις παίρνεις" και επίσης με την μεγάλη προώθηση των Νορβηγικών αυτών θερμοπομπών (τεχνογνωσία κ.λ.π. κ.λ.π.). 

Ναι μεν κάνουν την δουλειά τους, αλλά έχουν 3 μεγάλα ελατώματα:
1. Ο "φοβερός ηλεκτρονικός" τους θερμοστάτης πάντα έδειχνε οτι να'ναι και έτσι έπρεπε να ανακαλύψω μόνος μου μια σωστή ρύθμιση για το δωμάτιο που το θέλω.
2. Τα ποδαράκια του, τα οποία είναι 2 σκέτα σίδερα της πλάκας και τα πλήρωσα έξτρα 20 ευρώ(!) έχουν χαλάσει οι βίδες (από τον έναν).
3. Ισχύει για όλους αλλά εννοείται καμία σχέση με την διαφημιζόμενη χαμηλή κατανάλωση.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι δεν αξίζει τα λεφτά του. Πήρα αργότερα για τους δικούς μου έναν Morris με 70 ευρω και έκανε ακριβώς την ίδια δουλειά! Τσάμπα λεφτά δηλαδή.

 

Κοιταξε θα μπει και απο ενας Noirot Μπάνιο-Σαλόνι (μικρός 750 - μεγάλος 1500-2000)

Επίσης οι Glamox είναι το ίδιο ακριβώς. Ο θερμοστάτης του είναι κλάμα σκέτο. Συμφωνώ.

Για τα ποδαράκια-ροδάκια δεν μπορώ να σου πώ. Αυτόν που έχω τον έχω στον τοίχο.

Επεξ/σία από Seaside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με τα κλιματιστικά έχουμε μεγάλη οικονομία στο ηλεκτρικό αλλά ξηραίνουν την ατμόσφαιρα (ιδίως για παιδιά/παππούδες/αλλεργικούς θέλει προσοχή)

ΟΛΑ τα άλλα θερμαντικά που μπαίνουν στην πρίζα έχουν ΟΛΑ περίπου 100% απόδοση και καίνε το ίδιο είτε είναι αγορασμένο πριν 50 χρόνια από τον παππού σας είτε αγοράσετε κάποιο μοντέρνο μοδάτο με τεχνολογία σουπερ-ντουπερ.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την οικολογία που λέτε (και για να κάνουμε και λίγη πλακίτσα) είχε ο παππούς μου 2 καλοριφέρ σαν τα λαδιού, μόνο που μέσα είχαν πυρότουβλα. ασήκωτα...

τώρα να τελειώνουμε με την πλάκα. τα λαδιού είναι από τα πιο αποδοτικά θερμαντικά σώματα καθώς ούτε τον αέρα ξεραίνουν όπως τα αερόθερμα ή δεν ζεσταίνουν εκεί που βλέπουν (όπως οι θερμοπομποί). και από κατανάλωση τα ίδια έχουν με τα παραπάνω. η θέρμανσή τους είναι ποιοτικότερη φυσικά

για δωμάτια έως 10-12 τετραγωνικά είναι ιδανικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο θερμοπομπος δεν ζεσταινει εκει που βλεπει. Κατι αλλο ειναι αυτο που λες, σομπα ή πανελ νομιζω λες

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

#stamer Ο θερμοπομπός που έχω δεν έχει βεντιλατέρ, μπορεί να ονομάζεται έτσι όπως είπες για λόγους marketing, αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν είναι! Ο δε 1500w που έχω, κόστιζε πάνω απο 380€.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...