Προς το περιεχόμενο

Προτείνετε αξιόπιστο καλοριφέρ λαδιού


billaros1984

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λες να εχει αρχισει την κατασκευη ο zoranb ? Γιατι δεν μιλαει, δεν λαλαει :D

Το θεμα ειναι να ειναι και αθορυβο...Δεν μπορεις να βλεπεις το θριλερακι σου και να ..απογειωνεται ενα αεροπλανο στο αυτι σου :P

Αλλιως θα βαζαμε και 2, 3 αεροθερμα να μας βαρανε στην μαπα :P

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε παιδιά δε ξέρω τι θα πάρουμε (μάλλον το ΜΠΟΥ.. :D).
Νομίζω οι λύσεις που κυκλοφορούν είναι μάλλον απογοητευτικές κ εάν υπήρχε κανένα ντιζαϊνάτο λαδιού, ίσως το αγόραζα ή και κάποιο ντιζαϊνάτο καλοριφέρ αλλά με ηλ. αντίσταση, το θέμα βέβαια όπως είπα πριν, είναι γιατί να το γεμίζω με νερό κ όχι λάδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ποσο ντιζαινατο να ειναι ? :D Αν και εμενα με ενδιαφερει η ..ζεστη , ειδα κατι ομορφουλια της delonghi.Παντως το πιο μινιμαλ ντιζαινατο νομιζω οτι εινι εκεινοι οι κοκκινοι-μαυροι θερμοπομποι της adax

zoranb , ο κυβος εριφθη.Θα τσιμπησω ενα θερμποπομπο mica , να ριχνει πανω και πλαγιως :P

Καλη τυχη στην κατασκευη σου,  αν το βγαλεις στην παραγωγη στειλε μου φυλλαδιο προσφορων και  pdf με τα τεχνικα χαρακτηριστικα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.adax.gr/neo/

To πως ζεσταινει και ποσο κανει αγνωστο, αλλα εμφανισιακα δειχνει γαματο (καλο ειναι να το δεις και real )

Tης delonghi δεν το βρισκω τωρα  , γινεται χαμος στον browser :P .Bαρεθηκα και το πολυ ψαξιμο , θα παρω ενα της kerosun με ενα 80 που στο σκρουτζ λενε καλα πραγματακια και τερμα.Εξαλλου εγω το θελω μονο για..ταινιες και επισκεψεις στο σαλονι.Για να μην αναβω απο την προηγουμενο τους θερμοσυσσωρευτες (που ετσι και αλλιως , λογω μεγεθους δωματιου, απλα σπανε το κρυο και γλυκαινουν τον χωρο )

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Τι εννοεις τις αφηνουμε στην ανακυκλωση; Που ειναι αυτη η ανακυκλωση δεν εχω δει ποτε. Ειναι ανακυκλωση βαρεων συσκευων και υπαρχουν ειδικα μερη ανα περιοχη.  Σιγουρα δεν θα υπαρχει προβλεψη για παντου στην Ελλαδα οποτε φαντασου τι γινεται. Σιγα μην κανει ταξιδι ο καθενας που βρισκεται στο ταδε χωριο.

Επισης ελαχιστοι εκτος απο σενα θα κανουν ανακυκλωση. 

2) ο θερμοστατης που λες τι μετραει; Αφου ειναι πανω στο καλοριφερ πως μετραει θερμοκρασια χωρου; Το οικονομικο που λες δεν το πιστευω γιατι σου τραβαει περισσοτερη θερμανση απο οσο θες. Ο θερμοπομπος κανει εξυπνη λειτουργια με ηλεκτρονικο θερμοστατη.

Σε παλιοτερα λαδιου εχω δει και διαρροη λαδιου μεχρι να τα τελειοποιησουν ας πουμε. Θεμα αναθυμιασεων, αν σου εχει μυρισει εστω και ΜΙΑ φορα, ειναι καρκινογονο φουλ και θα σου προτεινα να το ξεφορτωθεις. Βαλε ενα θερμοπομπο να δουλεψει ολη μερα δεν μυριζει ποτε και στο φουλ.

ναι η delonghi ειναι καλη εταιρεια εβαλα ενα micathermic delonghi σε σχημα καλοριφερ σε προηγουμενη σελιδα εδω.

Όποιος δεν επιθυμεί να κάνει ανακύκλωση δικό του θέμα, εγώ σε τέτοια περίπτωση δεν δέχομαι οτι η τάδε συσκευή κάνει κακό στο περιβάλλον. Να τηλεφωνήσει σε εταιρεία που έρχεται στο σπίτι, εγώ θα το κάνω έστω κι αν χρειαστεί να πληρώσω, έχουμε αποθηκεύσει πάρα πολλές συσκευές στις αποθήκες αλλά και στο σπίτι μέσα. 

Για τον θερμοστάτη έχεις δίκιο, σε κάθε περίπτωση ισχύει οτι όταν θερμανθεί το σώμα από μια θερμοκρασία και επάνω το απενεργοποιεί ο θερμοστάτης. 

Ο θερμοπομπός δεν έχει καμιά ουσιαστική διαφορά με το καλοριφέρ λαδιού, έχουμε δύο που μας τους έκαναν δώρο και δεν τους χρησιμοποιούμε, μόλις σβήσει σταματάει αμέσως να εκπέμπει θερμότητα, επίσης δεν περιέχουν όλες τις βίδες καθώς και ροδάκια στην συσκευασία της συγκεκριμένης μάρκας, σαν συσκευές είναι μεγαλύτερες λίγο βαρύτερες σε σχέση με το καλοριφέρ και για εμάς είναι αρκετά δύσχρηστες. Θα τις χαρίσω σε συγγενείς μου. Το καλοριφέρ το χρησιμοποιώ 16 χρόνια και είναι μια χαρά. 

Επίσης δεν μυρίζει το καλοριφέρ, μόνο στα πρώτα χρόνια που ήταν καινούργιο, απλά αν κάψει στο τέρμα για πολύ ώρα, εκεί μια πολύ μικρή μυρωδιά την έχει, δεν γνωρίζω αν είναι από το λάδι. Ποτέ βέβαια δεν το αφήνουμε να κάψει στο τέρμα, λίγο χλιαρό για την δουλειά που το θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Επίσης δεν μυρίζει το καλοριφέρ, μόνο στα πρώτα χρόνια που ήταν καινούργιο, απλά αν κάψει στο τέρμα για πολύ ώρα, εκεί μια πολύ μικρή μυρωδιά την έχει, δεν γνωρίζω αν είναι από το λάδι

Από το χρώμα που είναι βαμμένο βγαίνει η μυρωδιά.

---------------------------------------------------------------------------------------

Χαρά στην υπομονή σος οι γνώστες που απαντάτε σε επιχειρήματα του στυλ "ψυχρή αντίσταση".:blink:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Doubt είπε

Από το χρώμα που είναι βαμμένο βγαίνει η μυρωδιά.

---------------------------------------------------------------------------------------

Χαρά στην υπομονή σος οι γνώστες που απαντάτε σε επιχειρήματα του στυλ "ψυχρή αντίσταση".:blink:

Ναι, το σκέφτηκα και εγώ οτι μπορεί να ήταν από το χρώμα, αλλά δεν το ανέφερα γιατί δεν είμαι σίγουρος αν όντως προέρχεται από εκεί η μυρωδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προτιμώ για τοπική θέρμανση τα καλοριφέρ λαδιού. Καλύτερη θέρμανση, καλύτερη ατμόσφαιρα και όταν σβήνουν συνεχίζουν να διαχέουν την ζέστη στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επειδή δεν μου αρέσει η θέρμανση του κλιματιστικού θέλω μια πρόταση για καλοριφέρ λαδιού. Στην δουλειά έχουμε κάτι παλιά ογκώδη άγνωστης μάρκας. Κάποια είναι και της Ελληνικής Βιοσώλ. Έχουν καλή απόδοση θέρμανσης. Δεν με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση αν καταναλώνουν πολύ ρεύμα. Καταλαβαίνω ότι όσο πιο ογκώδη είναι τόσο καλύτερη θέρμανση βγάζουν

Αυτά το έχει δοκιμάσει κανείς; Αποδίδουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβασα με πολυ ενδιαφερον ολο το θεμα. Λογο τηλεεργασιας βρισκομαι στο σπιτι ολη την ημερα και τις τελευταιες ημερες εχουν πιασει χοντρα κρυα. Μιας και κεντρικη θερμανση δεν παιζει στην πολυκατοικια αγορασα ενα καλοριφερ λαδιου Delonghi Dragon TRD4 0820. Το χρησιμοποιω για να ζεστανω το "γραφειο" 25τμ (βασικα σε γκαρσονιερα μενω οποτε ειναι γραφειο/δωματιο/play room/σαμαλι/κρουασαν/κωκ :D ) τις ωρες δουλειας (09:00 - 18:00).

Εχω καταλαβει οτι ουσιαστικα καιει τον πατο του οση ωρα δουλευει οποτε οποτε και προσπαθω να κανω ενα optimize χρησιμοποιωντας την θερμικη αδρανεια του λαδιου. Θα ηθελα την γνωμη καποιου που γνωριζει για το αν καταφερνω κατι κανωντας το παρακατω:

1) Ανοιγμα του καλοριφερ με ολα στο φουλ (2000W - θερμοστατης τερμα) για καμια ωρα.

2) Κατεβασμα της εντασης στο 1 (900W) και κρατημα του θερμοστατη τερμα για αλλη μιση ωρα.

3) Ρυθμιση του θερμοστατη στην αυτοματη θεση (οταν κανει κλικ συμφωνα με το manual) και συνεχεια ετσι για τις υπολοιπες ωρες που το χρησιμοποιω. Η αληθεια να λεγεται σαφως και αν και δεν λες οτι σκας η θερμοκρασια ειναι υποφερτη στον χωρο ετσι.

Γενικα με αυτον τον τροπο κανω καθολου εξοικονόμηση κατα την διαρκεια της ημερας η τζαμπα παλευω με θερμοστατες, χρονομετρα και εντασεις; Μηπως ειναι καλυτερα πχ να το εχω μονιμα στην 2η σκαλα (1400W) και τερμα τον θερμοστατη;

Δευτερη ερωτηση ειναι οτι τα προηγουμενα ετη χρησιμοποιουσα μια σομπα χαλαζια 3 λαμπων του 20ευρου η οποια και ειχε ονομαστικη ισχυ 1500W. Αυτη την εβαζα να με χτυπαει στην πλατη οταν καθομουν στο γραφειο. Εννοειται οτι δεν ζεσταινε ολο τον χωρο, αλλα τουλαχιστον στο σημειο που καθομουν αισθανομουν την ζεστη. Καποιες ημερες εκλεινα και την μια λαμπα οποτε η καταναλωση επεφτε στα 1000W. Καθαρα απο θεμα κοστους ΔΕΗ μηπως αυτος ο τροπος θερμανσης ειναι πιο συμφερον; 

 

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα μετρητή κατανάλωσης αν σου είναι εύκολο και κάνε δοκιμές με τις τρεις περιπτώσεις που ανέφερες.

Γενικά όμως είναι δύσκολο να βγάλεις ακριβές συμπέρασμα, γιατί εκτός από κάποιος ξερούς αριθμούς που θα σου δείξει ο μετρητής, παίζουν κι άλλοι παράγοντες ρόλο, όπως η αίσθηση του χώρου στην κάθε περίπτωση, η οποία με τη σειρά της εξαρτάται και από το τι καιρό κάνει έξω.

Μπορεί δηλαδή την πρώτη μέρα να κάνεις το πρώτο που λες, και τη δεύτερη μέρα που θα κάνεις το δεύτερο, να κάνει περισσότερο κρύο και να σου δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ανεξαρτήτως του τι θα γράψει ο μετρητής, εσένα δε σε καλύπτει σα λύση, που όμως μπορεί να μην είναι ακριβώς έτσι.

Πάντως ξεκίνα με ένα μετρητή και πάρε μετρήσεις και βλέπουμε.

Η δεύτερη ερώτηση θα απαντηθεί σε ένα βαθμό αν έχεις νούμερα απ' την πρώτη. Και λέω σε ένα βαθμό, γιατί θα πρέπει στο τέλος να κάνεις και μια αξιολόγηση του αν η σόμπα χαλαζία (ακόμα κι αν τα βάλεις κάτω και σου βγει πιο οικονομική) σε καλύπτει από άποψη θέρμανσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Το σκηνικο με την ακριβεια στο ρευμα, εχει αλλαξει αρδην για το τι ειναι συμφεροτερο απο πλευρας καταναλωσης ρευματος σε σχεση με τη θερμοτητα που μας δινει.

Ημουν κυριολεκτικα φανατικος με τα καλοριφερ λαδιου, σχεδον δεκαετιες θα ελεγα. Ομως, νομιζω πλεον δεν συμφερουν, απο αποψης καταναλωσης ρευματος, χωρις να εχω κανει διεξοδικες μετρησεις.

Εχει βαλει κανεις καμια tapo πριζα σε καλοριφερ λαδιου, με θερμοστατη, με 1000 ή 2000 watt, να μας πει καταναλωσεις σε kwh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εχει βαλει κανεις καμια tapo πριζα σε καλοριφερ λαδιου, με θερμοστατη, με 1000 ή 2000 watt, να μας πει καταναλωσεις σε kwh;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...