Προς το περιεχόμενο

Η υποστήριξη ποντικιού και πληκτρολογίου έρχεται στο Xbox One στις 14 Νοεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Αυτό που δεν έχει διευκρινιστεί είναι εάν θα παίζουν όλα τα ποντίκια και τα πληκτρολόγια με την κονσόλα. 

 

Eχει. Ειπε ο Νελσον την ωρα που παρουσιαζε το νεο χαρακτηριστικο πως θα μπορεις να συνδεσεις το "καθημερινο σου usb mouse" και πεταξε καπακια (για να προμοταρει την συμφωνια που εχουν υπαγραψει με την razer) πως ετοιμαζουμε εξκλουσιβ περιφεριακα που θα κανουν το ιδιο πραγμα αλλα καλυτερα (και καλα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα στο πρώτο μου xbox one κατέβασε το insider firmware για mouse/keyboard. Παίζει να του βάλω m/k και να το έχω στο γραφείο μου και να αλλάζω inputs στην οθόνη μου μέχρι να βγει το τελικό firmware και για το one x. 
Καλά όλα αυτά που λέτε για pc vs console και για Ferrari vs fiat (και ας είναι του ίδιου ομίλου) και εμένα μου αρέσει ένα δυνατό hardware γι'αυτό δεν θα πάρω ποτέ κονσόλα της Ninty. Δεν είναι όμως όλα τα παιχνίδια single player για να πάρουμε σπασμένα, όχι ότι θα τα έπαιρνα σπασμένα, αλλά το σημαντικό είναι το on-line κομμάτι τους. 
Ο λόγος που αγοράζω multiplatform παιχνίδια κατά κύριο λόγο στο xbox είναι από την μια το h/w μιας που δεν έχω δυνατό pc αλλά από την άλλη το cheating στο pc gaming. Ανοίγω ένα παιχνίδι να παίξω και είναι μέσα 1-2-100 άτομα με auto-aimer, cheats, wallhacks κτλ. 
Έχω σιχαθεί τόσα χρόνια τα παραπάνω. QQ n00b και cry more από τυπά που βαράει με pistol από την μια άκρη του map στην άλλη headshot πίσω από τοίχο!!!!
Δεν με νοιάζει αν φάει ο cheater ban κάποια στιγμή στο μέλλον, εμένα εκείνη την ώρα μου το κατέστρεψε το παιχνίδι; 
Στις κονσόλες, ως σήμερα, δεν μου έχει τύχει να παίξω με cheaters και για μένα αυτό είναι το σημαντικό.
Ναι ακριβό σπορ το gaming σε όποια πλατφόρμα και αν είσαι αλλά το θέμα είναι να περνάς καλά όταν παίζεις, για μένα, από τότε που πήρα το xbox είναι το "μέρος" που περνάω καλά και ας μην είναι 144hz 200fps 
 

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Σήμερα στο πρώτο μου xbox one κατέβασε το insider firmware για mouse/keyboard. Παίζει να του βάλω m/k και να το έχω στο γραφείο μου και να αλλάζω inputs στην οθόνη μου μέχρι να βγει το τελικό firmware και για το one x. 
Καλά όλα αυτά που λέτε για pc vs console και για Ferrari vs fiat (και ας είναι του ίδιου ομίλου) και εμένα μου αρέσει ένα δυνατό hardware γι'αυτό δεν θα πάρω ποτέ κονσόλα της Ninty. Δεν είναι όμως όλα τα παιχνίδια single player για να πάρουμε σπασμένα, όχι ότι θα τα έπαιρνα σπασμένα, αλλά το σημαντικό είναι το on-line κομμάτι τους. 
Ο λόγος που αγοράζω multiplatform παιχνίδια κατά κύριο λόγο στο xbox είναι από την μια το h/w μιας που δεν έχω δυνατό pc αλλά από την άλλη το cheating στο pc gaming. Ανοίγω ένα παιχνίδι να παίξω και είναι μέσα 1-2-100 άτομα με auto-aimer, cheats, wallhacks κτλ. 
Έχω σιχαθεί τόσα χρόνια τα παραπάνω. QQ n00b και cry more από τυπά που βαράει με pistol από την μια άκρη του map στην άλλη headshot πίσω από τοίχο!!!!
Δεν με νοιάζει αν φάει ο cheater ban κάποια στιγμή στο μέλλον, εμένα εκείνη την ώρα μου το κατέστρεψε το παιχνίδι; 
Στις κονσόλες, ως σήμερα, δεν μου έχει τύχει να παίξω με cheaters και για μένα αυτό είναι το σημαντικό.
Ναι ακριβό σπορ το gaming σε όποια πλατφόρμα και αν είσαι αλλά το θέμα είναι να περνάς καλά όταν παίζεις, για μένα, από τότε που πήρα το xbox είναι το "μέρος" που περνάω καλά και ας μην είναι 144hz 200fps 
 

Δυστυχώς η μόνη φορά που έπαιξα με cheater στην κονσόλα μου ήταν στο Sea of Thieves όπου και επιτρεπόταν το Cross play ανάμεσα σε Xbox και PC. Έτρωγαν 10 κανονιές συνεχόμενες και το καράβι δεν βούλιαζε ποτέ. Περιττό να πω ότι ήταν η ημέρα που δεν ξανακουμπησα τον εν λόγω τίτλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους. Σίγουρα θα ακολουθήσει και η Sony. Εικάζω πως θα υπάρξει πτώση τιμών σε GPU και CPU, από τις εταιρείες που φτιάχνουν hardware. Σε κάθε άλλη περίπτωση, θα χάσουν πάρα πολλά χρήματα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Δυστυχώς η μόνη φορά που έπαιξα με cheater στην κονσόλα μου ήταν στο Sea of Thieves όπου και επιτρεπόταν το Cross play ανάμεσα σε Xbox και PC. Έτρωγαν 10 κανονιές συνεχόμενες και το καράβι δεν βούλιαζε ποτέ. Περιττό να πω ότι ήταν η ημέρα που δεν ξανακουμπησα τον εν λόγω τίτλο. 

Να υποθέσω ότι ο cheater ήταν σε pc έτσι; 

Δεν τον έχω τον τίτλο για να πω παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Beerloah είπε

Επιτέλους. Σίγουρα θα ακολουθήσει και η Sony. Εικάζω πως θα υπάρξει πτώση τιμών σε GPU και CPU, από τις εταιρείες που φτιάχνουν hardware. Σε κάθε άλλη περίπτωση, θα χάσουν πάρα πολλά χρήματα. 

Δεν κατάλαβα γιατί θα υπάρξει πτώση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mader είπε

τι εννοεί ο ποιητής;;; Δουλεύω Keyboard εδώ και μήνες... Θα μας τρελάνετε; σιγα την είδηση!

Εσύ το χρησιμοποιείς για να πληκτρολογείς, τώρα πια θα υποστηρίζεται επίσημα το mouse and keyboard.

39 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Να υποθέσω ότι ο cheater ήταν σε pc έτσι; 

Δεν τον έχω τον τίτλο για να πω παραπάνω 

Ναι, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Εσύ το χρησιμοποιείς για να πληκτρολογείς, τώρα πια θα υποστηρίζεται επίσημα το mouse and keyboard.

Ναι, δυστυχώς.

α κατάλαβα. Πάντως μια χαρά παίζει στο fortnite με xim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Βρείτε τις διαφορές, ειδικά παίζοντας online...
Ο νικητής κερδίζει ένα ζευγάρι γυαλιά...

 

σοβαρά δεν βλέπεις τις διαφορές; στο κινητό είδες το video;

άμα είναι περίμενε κανένα video από digital foundry να συγκρίνει pc με consoles ή δες αυτό που συγκρίνει τις consoles μεταξύ τους και κάνει και ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, yokki said:

σοβαρά δεν βλέπεις τις διαφορές; στο κινητό είδες το video;

άμα είναι περίμενε κανένα video από digital foundry να συγκρίνει pc με consoles ή δες αυτό που συγκρίνει τις consoles μεταξύ τους και κάνει και ανάλυση.

Διαβάζετε, ή καλύτερα κατανοείτε τι γράφει ο άλλος, ή απαντάτε σε αυτό που νομίζετε ότι έχει γράψει...;

Συγκρίνει PC Ultra 4Κ με XBOX default ανάλυση.

Ειπώθηκε παραπάνω ότι δεν παίζει 144Hz.

Πως κολλάνε αυτά; Ξέρετε πολλούς που να βάζουν τα πάντα Ultra για να παίξουν σε 144Hz;

Ξέρετε πολλούς που παίζουν σοβαρά, να βάζουν τα πάντα Ultra;

Ξέρετε πολλούς που να παίζουν online που να βάζουν τα πάντα Ultra;

Οι διαφορές που φαίνονται, είναι ορατές μόνο σε σύγκριση καρέ-καρέ ή δίπλα-δίπλα. Αν σας έβαζα τα video να τα δείτε χωρίς τίτλο, ελάχιστοι θα τα ξεχώριζαν. Δεν υπάρχουν αν βάλεις High ή Medium settings. Ειδικότερα δε, αν παίζεις online, όχι απλά δεν τις βλέπεις, αλλά χάνεις λεπτομέρειες που μειώνουν την ανταγωνιστικότητά σου. Όταν λοιπόν εγώ βάζω τα settings στα Low, για να έχω 144fps minimum, δε βλέπω τα κλαδάκια που εσύ νομίζεις ότι έχεις κρυφτεί από πίσω κι έτσι τρως ένα headshot που είναι όλο δικό σου και μετά με κάνεις report γιατί κλέβω.

Αυτό κιόλας είναι άλλο ένα σημαντικό κομμάτι στο gaming. Βλέπουν ΟΛΟΙ τα ίδια και όχι ανάλογα τι PC έχει ο καθένας. Έτσι, είναι σημαντικό πιό ισοδύναμο το gaming σε κονσόλες, από ότι μεταξύ PCs.

Και σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, με PC παίζω. Δεν έχω καν κονσόλα. Θέλω να πάρω και το βασικότερό μου εμπόδιο είναι το gamepad. Αν φύγει από τη μέση με σωστό και αξιόπιστο τρόπο, γειά σας. Όπως λοιπόν εμένα με ενοχλούν 10 πράγματα και θέλω να γλιτώσω, αλλά υπάρχει το gamepad που είναι deal-breaker, έτσι ισχύει και σε χιλιάδες άλλους, που τα γραφικά είτε είναι αδιάφορα, γιατί δεν έχουν 1080/2080, είτε γιατί απλά δεν τους νοιάζει.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα γνωστά σχόλια που είναι σε κάθε πόστ που αφορά consoles vs. pcs. οπότε πάμε πάλι μια μπας και τα εμπεδώσουν μερικοί:

1. ότι θες υπέρογκα ποσά για gaming pcs δεν είναι απαραίτητο. ναι μεν μπορεί κανείς να φτιάξει πανάκριβα gaming pcs, αλλά υπάρχουν πάρα πολλές συνθέσεις (λίγο googling) που είναι "console killers" (λόγω ότι έχουν ίδια απόδοση και ίσως και καλύτερη αναλόγως την περίπτωση) σε τιμές εφάμιλλες με τις consoles. και μην πεί κανείς ότι στο pc να μετρήσεις και την αγορά monitor επειδή απλά τότε πρέπει και στις consoles να μετρήσεις την tv. (το pc μου το είχα παλιότερα σε σαλόνι συνδεμένο σε projector και gaming με k/b ή controller (αναλόγως το game). ΥΓ προς αυτον που είπε ότι θες 3.000 για 144Hz στο pc με δεδομένο ότι 144Hz 1ms monitor βρίσκεις άνετα με 250 euros να μας πει τι κάρτες νομίζει ότι απαιτούνται.

2. pcs δεν έχουν όσοι πειρατεύουν μόνο. πάλιωσε αυτό. όπως σωστά είπε και κάποιος άλλος εδώ τα κλειδοsites έχουν πλέον πολύ λογικές τιμές και μάλιστα day one παιχνίδια τα βρίσκεις χαλαρά με 40. η οποία είναι και μια πολύ λογική τιμή βεβαίως αν κάποιος θέλει και να έχει κάτι γνήσιο και day one και με όλα τα updates και να κάνει και support άμα θέλει στους developers.

3. οι consoles ήταν και θα είναι πάντα η εύκολη λύση για κάποιον που δεν θέλει να λιβανίζει πολύ πριν παίξει ένα game (και αυτές δεν είναι πλέον plug and play όπως παλιότερα λόγω patches, content που λείπει από το φυσικό μέσο που είναι το game).

4. οι consoles δεν είναι ακόμα ούτε 1080p60 ούτε 4κ60 από την στιγμή που το upscaling δίνει και παίρνει. θα γίνουν λογικά κάποια στιγμή λογικά σε επόμενη γενιά.

5. δεν έχει νόημα η σύγκριση γραφικών ανάμεσα σε διαφορετικές πλατφόρμες άμα όλα τα settings δεν είναι το ίδιο ακριβώς. δεν μπορείς να συγκρίνεις πχ και να λείπει tessellation ή να έχει άλλο level anisotropic ή να έχει antialias κτλ. είναι λάθος η σύγκριση. πάντως θα συμφωνήσω ότι στο μάτι, σε tv και από απόσταση άμα μοιάζουν αρκετά κοντά τα γραφικά οι περισόττεροι δεν νοιάζονται, κάτι το οποίο είναι και λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...