Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας 65'' 1500€


rioener

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, ενόψει της ερχόμενης Παρασκευής, είμαι σε αναζήτηση τηλεόρασης σε 65 ίντσες.
Χρήση γενική, με ταινίες, αθλητικά, σειρές στην ελληνική tv, και ps4 pro.
Budget γύρω στα 1500.
Βρίσκομαι ανάμεσα στις
LG 65SK8500
LG 65SK9500
Sony KD-65XF9005
LG OLED65B8PLA
Με τις 2 τελευταίες να ξεφεύγουν στην τιμή, αλλά ελπίζω όπως είπαμε ότι όλο και κάτι θα βγει την άλλη Παρασκευή.
Πήγα όμως και δοκίμασα την 65SK8500 και την OLED65B8PLA σε 2 μαγαζιά (στις 55'', αλλά ίδια πανελ) με δικές μου ταινίες σε στικακι, και η διαφορά μου φάνηκε τεράστια υπέρ της OLED, περίμενα ότι θα υπάρχει φυσικά διαφορά, αλλά δυστυχώς στα μάτια μου η διαφορά ήταν τεράστια. Έπαιξα και με τις ρυθμίσεις τους μαζί με το παιδί του κάθε καταστήματος, αλλά και πάλι, η τεράστια διαφορά παρέμεινε...
Σας ρωτάω λοιπόν μερικά πράγματα:
1) Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στις LED τηλεοράσεις με FALD και στις OLED? Μήπως η Sony KD-65XF9005 πλησιάζει περισσότερο τις OLED?
2) Σε περίπτωση που τελικά πάμε στην LG OLED65B8PLA, είτε με υπέρβαση του budget, είτε λόγο έκπτωσης κλπ, θα έχω πρόβλημα με το γνωστό burn in των OLED, αφού όπως ανέφερα θα κάνω γενική χρήση, και ως εκ τούτου θα μένουν και στάσιμες εικόνες στην οθόνη για αρκετή πιθανών ώρα? Υπάρχει ρύθμιση στις τηλεοράσεις OLED όπως στις παλιές plasma που βάζαμε μια λευκή μπάρα να πηγαινοέρχεται?
3) Γενικά τις απόψεις σας για όποια άλλη 65αρα με καλή εικόνα μου προτείνεται, ώστε να το ψάξω κι εγώ ύστερα.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για το χρόνο σας, περιμένω τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...