Προς το περιεχόμενο

Τι ώρες σε ποιο δωμάτιο και σε τι ΤV παίζεται games?


Kenichi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδια.

Μπορεί να σας φαίνεται αστεία η ερώτηση αλλα ισως οι παντρεμένοι και πρόσφατα με παιδί να με καταλάβουν καλυτερα.

Πλέον με δουλειά οικογένεια παιδι προσπαθώ να ξεκλέψω ώρες το βράδυ αν δεν ειμαι πτωμα. Και εκει που θελω να αραξω στην τηλεόραση της κρεβατοκαμαρας που λογω σχεδιου ειχαμε φιαξει την ντουλαπα με κενο ωστε να χωραει 47αρα εχω την γυναικα να γκρινιαζει οποτε αναγκαζομαι να παω στο σαλονι να κατσω ή στο pc που  εχω το γραφειο σε μια γωνια ή στην τηλεοραση σε κονσολα ,Στην κρεβατοκαμαρα εχω ενα Χ360 και ενα PS3 Και στο σαλονι ενα wii και ενα ΟΝΕ.Σε καθε μια κονσόλα εχω καποια συνεχεια σε παιχνιδι.

Μεσημέρι-απόγευμα γυρνώντας απο την δουλειά προτιμώ ειναι η αλήθεια πλέον να κοιμηθώ μια ωρα παρα να ανοίξω pc -κονσολα ρε μπας και γερασα ?

Μετα κλασικα περιμενω το Σουκου.

Εσείς οι  παίζετε καθημερινα?Σουκου? Κρεβατοκαμαρα αραχτοι ή εχετε κρεβατομουρμουρα(για του μεγαλυτερους )?

  • Like 7
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Συμπάσχω. First world problems προφανώς, αλλά πονάει να έχεις 10 gaming devices και να μην προλαβαίνεις να παίξεις σε καμία. :(

Το μυστικό είναι να προσπαθείς να έχεις εναλλακτικές, για παράδειγμα βολεύει το Switch γιατί όταν δεν μπορείς να παίξεις στην τηλεόραση, ξαπλώνεις και παίζεις σε φορητό mode. Αντίστοιχα, θα σε διευκολύνει πολύ να ψαχτείς για να streamάρεις από το πισί και από τις κονσόλες σου στο κινητό σου για τον ίδιο λόγο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερά ενδιαφέρον θέμα άνοιξες φίλε.Ελπιζω να μη μεταφερθεί σε κάνα gaming section γιατί θα χαθεί εκεί.

Είχα σκεφτεί κάποτε να γράψω κάτι σαν άρθρο του στυλ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο GAMER ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΓΟΝΙΟΣ.Τελικα δεν το έκανα ποτέ.

Εγώ σαλόνι μόνο (εκεί παίζει το ps4) και αφού κοιμηθεί το παιδί.Γυρω στις 22.00 το βράδυ δλδ που είμαι και εγώ κομμάτια οπότε δεν το χαίρομαι ιδιαίτερα.Παρασκευη Σάββατο ότι παίξω,βράδυ πάντα γιατί καλό το gaming αλλά σαν τη μικρή μου τιποτα😍.

Και ναι...

Γερασαμε λιγάκι πάνε οι εποχές που με 4 η 5 ώρες ύπνο ξυπναγαμε φρεσκαδουρα.😨

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα αν το προβλημα ειναι η ελλειψη χωρου ή η ελλειψη χρονου ( ή και χωροχρονου γενικοτερα :) )

Προσωπικα συμπασχω, σαν παντρεμενος χωρις τεκνα, στην ελλειψη χρονου. Οταν λειπεις απο το πρωι, γυρνας κατα τις 19.00 και μπορεις να τα πεις λιγο με τον συζυγο, να πας ενα γυμναστηριο ή ενα σινεμα, να φας κατι κλπ μεχρι τις 23.00 που η κουραση αρχιζει και βαραινει τα ματια, τα games μπαινουν σε 2η μοιρα.

Το δε σαββατοκυριακο, σε πιανει μια κωλοπιλαλα να κανεις ολα αυτα που δεν προλαβαινεις την εβδομαδα και πριν το καταλαβεις ηρθε η κυριακη και το game εμεινε με το ιδιο save παλι.

 

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χαιρομαι(:devil:) που υπαρχουν ομοιοπαθείς

Malthador γιαυτο ακριβως εχω μια συνεχεία σε καθε κονσολα αναλογα με το τι βολεύει αλλα διαααολεε το βραδακυ με τραβαει να κατσω στην στροματαρα μεσα στο πάπλωμα να και να συνεχίσω το Νier στο ps3 που παιζω αυτο τον καιρο ή το lost oddysey στο Χ360 παρα να παω πετάμενος στο σαλόνι με την κουβερτα στον καναπέ χαχαχαχαχα.

Green Gordon και εγω κορουλα εχω ερωτας περιμενω πως και πως και να παει 4-5 να παιξουμε κανα παιχνιδακι στο wii γιαυτην το κραταω χαχα.

΄΄΄΄Το δε σαββατοκυριακο, σε πιανει μια κωλοπιλαλα να κανεις ολα αυτα που δεν προλαβαινεις την εβδομαδα και πριν το καταλαβεις ηρθε η κυριακη και το game εμεινε με το ιδιο save παλι΄΄΄΄

Πωω ρε φιλε αυτο ακριβός λες ολη την εβδομάδα να ερθει το Σουκου ,έρχεται και μια βόλτα με την γυναικα ενα φαγητο ενα ποτο χρονος με το παιδι καμια ταινια  λιγο μπαλα εκανε το Σουκου φτερα..

Και εγω και λογω δουλειας δουλευω σε πισι αρκετες ωρες με κουραζει ειναι η αληθεια πλεον περισσοτερο οι οθονες .

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για το θέμα παιδιά! Χαίρομαι που είμαστε πολλοί.

Η αλήθεια είναι ότι η gaming ζωή μου χωρίστηκε σε προ και μετά παιδιού.

Παρόλο που δούλευα και δουλεύω αρκετές ώρες ανά ημέρα, για κάποιο λόγο έβρισκα δύναμη να παίξω έστω και 1 ώρα το βραδάκι και φυσικά Σαβ/κο το "έσκιζα", κυρίως νυχτερινές ώρες.

Με τον ερχομό του παιδιού όλα άλλαξαν (και φυσικά δε το λέω με παράπονο): οι δουλειές στο σπίτι πολλαπλασιάστηκαν, ο ελάχιστος χρόνος αφιερώνεται στο παιδί και επειδή συνήθως τον κοιμίζω εγώ, ο Μορφέας παίρνει και μένα. Και λέω ΟΚ, δε πειράζει. Θα παίξω την νύχτα, Παρασκευή προς Σάββατο και Σάββατο προς Κυριακή. Και εδώ γελάμε. Γιατί το Σαβ/κο είναι επίσης τόσο έντονο από υποχρεώσεις (αρχίσαμε και τα παιδικά πάρτυ, μας καλούν παντού), οπότε από τις 11 νιώθω σαν zombie. Ο συνδυασμός redbull και καφεΐνης απλά ανεβάζει την πίεσή μου και όχι την ενέργειά μου, οπότε μοιραία βρίσκομαι πάλι σε οριζόντια θέση.

Συμπέρασμα..από εκεί που σαν παιδί έπαιζα 4-5 ώρες την ημέρα, σήμερα στα 35 παίζω 5 ώρες την εβδομάδα.

Θεωρώ πως δεν έχει νόημα να παίξεις με το ζόρι, αν νιώθεις κουρασμένος.

Η γυναίκα μου σέβεται το χόμπυ μου και με άφησε να φτιάξω ένα -βασικό- gaming room, το οποίο όπως καταλαβαίνετε υπολειτουργεί.

Άλλες gaming συσκευές δεν υπάρχουν στο σπίτι - τα συγκέντρωσα όλα εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ho-ho-ho!!! Merry weather... καλώς όρισες στο club.

Οδηγίες προς ναυτιλομένους έδωσε ο @Malthador. Καθημερινές μην περιμένετε να παίξετε αν δεν κοιμηθεί το παιδί. Όσο μεγαλώνει βέβαια θα κοιμάται και πιο λίγο, οπότε προετοιμαστείτε για όλο και μειούμενο ωράριο gaming.

Οπότε μένουν οι νύχτες Π-Σ και Σ-Κ κι αυτό αν δεν είσαι κομμάτια από τις υπόλοιπες δραστηριότητες της ημέρας (δουλειά-ψώνια-δραστηριότητες παιδιού).

Εγώ να σκεφτείτε, δεν κάνω τίποτα για μένα (γυμναστήριο, εξόδους κλπ) και πάλι δε βρίσκω χρόνο γιατί απλά τα βράδια, πρώτα κοιμάμαι εγώ και μετά ο γιος μου (5 χρονών πια). Έχω σκεφτεί να ξυπνάω πιο νωρίς το πρωί Σαββάτου/Κυριακής για να παίζω αλλά δεν μπορώ να βλέπω οθόνες πρωί-πρωί. Σημειωτέον ότι ο γιος μου κοιμάται αυστηρά 8ωρο εκτός σπανιοτάτων εξαιρέσεων που σβήνει για κανά 10ωρο.

Πλέον είμαι σε δίλλημα PS4/Switch καθαρά για λόγους φορητότητας του 2ου. Γιατί και PS3, που έχω, δεν μπορώ να παίξω στο σαλόνι (στο υπνοδωμάτιο δεν έχω κάτι) γιατί βλέπουν τα παιδιά (ναι, είναι 2 πια) αλλά και στο gaming room να το βάλω πάλι θα έρχονται τα παιδιά να βλέπουν τι κάνω. Ενώ με το Switch θα παίζω για 10 λεπτά οπουδήποτε κάθομαι και θα το βάζω στην αναμονή να με περιμένει μετά από κανά 2ωρο που θα ξαναβρώ 10 λεπτά για να παίξω. Το "ατού"  της φορητότητας δεν είναι ότι μπορείς να παίζεις στο δρόμο αλλά ότι μπορείς να παίζεις οπουδήποτε μέσα στο ίδιο σου το σπίτι.

 

Αυτά από εμάνα και κουράγιο... Σε 5-6 χρόνια ευελπιστώ να παίζουμε όλοι μαζί στην ίδια οθόνη και να σπάμε τα νεύρα της συζύγου 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 minutes ago, vrwmiaris said:

Δηλαδή είναι τόσο χάλια ο γάμος;

Μα δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό το θρεντ είναι προειδοποίηση για τους gamers να μην κάνουμε παιδιά; XD κάθομαι και διαβάζω έντρομη αυτά που γράφονται!

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν τη φάση τί έχεις αγάπη μου; Τίποτα, απαντάει η δικιά σου. Και εσύ σκέφτεσαι οκ, μια χαρά και πας για μπύρες με την παρέα. Αμ δεν είναι μια χαρά και παίζει να κάνεις να δεις χαρά στα σκέλια σου για μέρες...

Η ερώτηση να παίξω λίγο, να, μισή ωρίτσα μόνο μπορεί να συνοδευτεί από καταφατική απάντηση, αλλά θα στο φυλάει μέχρι να γίνει ο ήλιος κόκκινος γίγαντας. 

Οπότε ξεχνάς το gaming. Αν θες να ξεχαρμανιάσεις, δες κανένα βίδεο στον συσωλήνα, ή προσποιήσου αρρώστια, ασ'την να πάει δουλειά και παίξε. Μόνο έτσι.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Kenichi είπε

Kαλησπερα παιδια.

Εσείς οι  παίζετε καθημερινα?Σουκου?

Bασικά εκεί που την έπαιζα * κάθε μέρα,πριν το γάμο,τώρα όποτε λείπει η γυναίκα με το παιδί.

Πήρα και κιλά μάλιστα.

Spoiler

*την κονσόλα.

 

Επεξ/σία από momotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Δηλαδή είναι τόσο χάλια ο γάμος;

Για εμένα ο χρόνος για gaming μειώθηκε δραματικά όταν έφυγα από το πατρικό

Όταν έχεις δικό σου σπίτι οι υποχρεώσεις αυξάνονται κατακόρυφα (εφόσον φυσικά θες να είναι στοιχειωδώς μαζεμένο) 

Φαντάζομαι ότι αν έρθει παιδάκι το σπορ θα κοπεί (πρακτικά) εντελώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σας πω.. εμένα μου λέει η ίδια πολλές φορές να κάτσω και να παίξω :P
(όταν "έρθει" κάποιο παιδί πάντως είναι αλήθεια ότι δεν έχεις χρόνο ούτε να "κλάσεις"..)

Επεξ/σία από l337
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tzelen είπε

Είναι σαν τη φάση τί έχεις αγάπη μου; Τίποτα, απαντάει η δικιά σου. Και εσύ σκέφτεσαι οκ, μια χαρά και πας για μπύρες με την παρέα. Αμ δεν είναι μια χαρά και παίζει να κάνεις να δεις χαρά στα σκέλια σου για μέρες...

Η ερώτηση να παίξω λίγο, να, μισή ωρίτσα μόνο μπορεί να συνοδευτεί από καταφατική απάντηση, αλλά θα στο φυλάει μέχρι να γίνει ο ήλιος κόκκινος γίγαντας. 

Οπότε ξεχνάς το gaming. Αν θες να ξεχαρμανιάσεις, δες κανένα βίδεο στον συσωλήνα, ή προσποιήσου αρρώστια, ασ'την να πάει δουλειά και παίξε. Μόνο έτσι.

Είναι όπως τη μάθεις τη γυναίκα.

Γιατί να της ζητήσεις άδεια δηλαδή; Θα αγοράσεις μηχανή μήπως, ή θα κουβαλήσεις την παρέα και θα πρέπει να μαγειρέψει; 

Εγώ βάζω να παίξω στο σαλόνι όποτε γουστάρω, δουλεύω 12ωρο οπότε το αξίζω. Αν θέλει να δει Nomads ας πάει στην κρεβατοκάμαρα, γι' αυτό έβαλα την 49άρα εκεί εξάλλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...