Προς το περιεχόμενο

Περίεργα προβλήματα με WiFi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

έχω εδώ και καιρό 30αρι VDSL του ΟΤΕ. Όλα πήγαιναν πολύ καλά μέχρι πριν περίπου ένα μήνα. Ενώ μέχρι το ρούτερ έχω κανονικά Ίντερνετ στο WiFi τα χαλάμε. Ενώ είναι κανονικά συνδεδεμένες όλες μου οι συσκευές, ξαφνικά σταματάνε να φορτώνουν σελίδες. Όταν βγαίνω από το WiFi και πάω να ξαναμπώ μου λέει ότι έχω λάθος κωδικό, ωστόσο μόλις κάνω restart το ρουτερ, όλα φτιάχνουν και λειτουργεί και πάλι κανονικά (μέχρι την επόμενη φορά που μου κάνει αποσυνδεση). Μερικές φορές πέφτει και παρά πολύ η ταχύτητα παρόλο που είμαι σχεδόν δίπλα στο ρουτερ.

Το ρουτερ που έχω είναι το κλασικό entry 2i του ΟΤΕ. Έχω καλέσει άπειρες φορές την εξυπηρέτηση πελατών, έχω αλλάξει όλα τα κανάλια, μου έχουν δώσει 2-3 καινούργια ρουτερ (όλα ήταν entry 2i), έχουν στείλει τεχνικό στη γραμμή μου, τίποτα δε φτιάχνει. Το πρόβλημα που σκέφτομαι εγώ είναι πως κάποιος έβαλε κάποια κεραία κοντά μου και αυτό κάνει παρεμβολές με το WiFi μου. 

Αυτή τη στιγμή έχω ζητήσει να μου στείλουν άλλο ρουτερ που έχει και 5ghz συχνότητα, για να δοκιμάσω αν θα αλλάξει κάτι. Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα θα σου δωσουν το speedport plus. αλλαζεις καναλι στο ασυρματο για να αποφυγεις παρεμβολες και αλλαζεις το Channel width (channel bandwidth αλλιως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

λογικα θα σου δωσουν το speedport plus. αλλαζεις καναλι στο ασυρματο για να αποφυγεις παρεμβολες και αλλαζεις το Channel width (channel bandwidth αλλιως).

Θα μου μισθώσουν (με 1,4€/μήνα) το speedport επειδή δωρεάν το δίνουν από 50αρα γραμμή και πάνω. Αλλάζω συνεχώς κανάλια αλλά δε βλέπω άκρη. Από χθες η ταχύτητα είναι τόσο χαμηλή που πρακτικά δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2018 στις 10:58 ΜΜ, divo είπε

αποψη μου. 

Αν ειναι να δωσεις 1,40 που θελουν για το plus δωσε αυτα τα λεφτα περιπου για 50αρι που παιρνεις και το plus δωρεαν!!

Για το πως γινεται αυτο ....... στειλε μνμ και τα λεμε😀

Το 50αρι μου βγαίνει +5€, αλλά το θέμα μου είναι (εκτός του ότι η γραμμή μου δεν το σηκώνει και θα πιάνω γύρω στα 32 ενώ τώρα είμαι στα 27mbps) ότι δεν ξέρω πόσο καιρό ακόμα θα μένω εδώ επομένως δε θέλω να κάνω νέο συμβόλαιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/11/2018 at 12:13, WaNk said:

Το 50αρι μου βγαίνει +5€, αλλά το θέμα μου είναι (εκτός του ότι η γραμμή μου δεν το σηκώνει και θα πιάνω γύρω στα 32 ενώ τώρα είμαι στα 27mbps) ότι δεν ξέρω πόσο καιρό ακόμα θα μένω εδώ επομένως δε θέλω να κάνω νέο συμβόλαιο 

για να παρεις τα μεγιστα .

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

On 17/11/2018 at 10:38, WaNk said:

UPDATE: 

Πήρα το speedport plus και σε συχνότητα 5ghz δεν έχω κανένα πρόβλημα με το WiFi, μέχρι στιγμής. 

στα 2,4 μηπως τωρα παιζεις σωστα?β. μπορουσες και να κραταγες το speedport 2 entry και απλα να αγοραζες ενα dual band access point ωστε να μην δινεις το 1,40 καθε μηνα

 

On 15/11/2018 at 17:28, WaNk said:

Θα μου μισθώσουν (με 1,4€/μήνα) το speedport επειδή δωρεάν το δίνουν από 50αρα γραμμή και πάνω. Αλλάζω συνεχώς κανάλια αλλά δε βλέπω άκρη. Από χθες η ταχύτητα είναι τόσο χαμηλή που πρακτικά δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί 

σκοπος ηταν να δουμε και με αλλο router στα 2,4 πως θα επαιζες.να μην μπορεις να πετυχεις τα μεγιστα στα 2,4 ghz ναι αλλα να κολλανε και να σου ζηταει Password ή να μηδενιζει η ταχυτητα δεν στεκει.

On 16/11/2018 at 08:47, Bourdoulas said:

Δεν έχεις κάποιο φίλο με μόντεμ που να υποστηρίζει τα 5ghz;

Απλά για να κάνετε δοκιμή. 

ή εστω αλλο στα 2,4ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...