Προς το περιεχόμενο

Wind Router ZXHN H268N


TeoPatra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, ξεκινάω ένα καινούριο θέμα γιατί έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποια απάντηση. Έχω το ΖΧΗΝ Η268Ν από Wind και όσο και αν έχω ψάξει δεν μπορώ να βρω κάπου ρύθμιση για να αλλάξω τους DNS. Η μόνη ρύθμιση βρίσκεται στο Local Network - DNS - DNS το οποίο και έχω δοκιμάσει αλλα χωρίς αποτέλεσμα.

Στην καρτέλα internet - DSL Connection Status φαίνετε καθαρά οτι έχει DNS WIND ακόμα και μετά από επανεκκίνηση.

wind.png.2604b021b68f551459b1b65d8fcd6b2a.png

Μόνο με VPN έχω καταφέρει να ανοίξω σελίδες που έχουν κοπεί όπως greek-team. Έχει κανείς καμία ιδέα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TeoPatra είπε

Καλημέρα παιδιά, ξεκινάω ένα καινούριο θέμα γιατί έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποια απάντηση. Έχω το ΖΧΗΝ Η268Ν από Wind και όσο και αν έχω ψάξει δεν μπορώ να βρω κάπου ρύθμιση για να αλλάξω τους DNS. Η μόνη ρύθμιση βρίσκεται στο Local Network - DNS - DNS το οποίο και έχω δοκιμάσει αλλα χωρίς αποτέλεσμα.

Στην καρτέλα internet - DSL Connection Status φαίνετε καθαρά οτι έχει DNS WIND ακόμα και μετά από επανεκκίνηση.

wind.png.2604b021b68f551459b1b65d8fcd6b2a.png

Μόνο με VPN έχω καταφέρει να ανοίξω σελίδες που έχουν κοπεί όπως greek-team. Έχει κανείς καμία ιδέα ??

Τωρα που το λες το ειδα και εγω αν και εχω περασει στο Local Network - DNS - DNS   αλλους  dns  , εξακολουθει να εμφανιζει τα dns  της wind.

Βεβαια σελιδες ανοιγει!!

Μηπως να αλλαξουμε ρουτερ???

Επεξ/σία από jogatore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου ανοίγουν οι κομμένες σελίδες και ορθά δεν ανοίγουν αφού ότι DNS και να βάλω είτε στο router internet local network DNS, αλλά και τοπικά στην κάρτα, παραμένουν οι DNS της WIND. Μέχρι και που ξήλωσα όλες τις συνδέσεις  και έφτιαξα μία δικιά μου με τα στοιχεία σύνδεσής μου και πάλι τίποτα. Ακόμα και με ip που δοκίμασα να συνδεθώ στο greek-team δεν με βάζει. Μόνο μέσω VPN. Απαράδεκτο να μην έχει επιλογή για αλλαγή DNS το ρουτεράκι. Θα δοκιμάσω και με άλλο και θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, jogatore είπε

Τωρα που το λες το ειδα και εγω αν και εχω περασει στο Local Network - DNS - DNS   αλλους  dns  , εξακολουθει να εμφανιζει τα dns  της wind.

Βεβαια σελιδες ανοιγει!!

Μηπως να αλλαξουμε ρουτερ???

 

2 ώρες πριν, TeoPatra είπε

Καλημέρα παιδιά, ξεκινάω ένα καινούριο θέμα γιατί έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποια απάντηση. Έχω το ΖΧΗΝ Η268Ν από Wind και όσο και αν έχω ψάξει δεν μπορώ να βρω κάπου ρύθμιση για να αλλάξω τους DNS. Η μόνη ρύθμιση βρίσκεται στο Local Network - DNS - DNS το οποίο και έχω δοκιμάσει αλλα χωρίς αποτέλεσμα.

Στην καρτέλα internet - DSL Connection Status φαίνετε καθαρά οτι έχει DNS WIND ακόμα και μετά από επανεκκίνηση.

 

Μόνο με VPN έχω καταφέρει να ανοίξω σελίδες που έχουν κοπεί όπως greek-team. Έχει κανείς καμία ιδέα ??

Εφοσον εχετε περάσει τα dns στο router και εχετε κανει επανεκκινηση στο router ΚΑΙ στον υπολογιστη σας, ελέγξτε ποιους dns χρησιμοποιεί ο υπολογιστης σας με τον παρακάτω τρόπο 

https://superuser.com/questions/486921/how-to-find-my-dns-server-address-in-windows-7

 

12 λεπτά πριν, TeoPatra είπε

Εμένα δεν μου ανοίγουν οι κομμένες σελίδες και ορθά δεν ανοίγουν αφού ότι DNS και να βάλω είτε στο router internet local network DNS, αλλά και τοπικά στην κάρτα, παραμένουν οι DNS της WIND. Μέχρι και που ξήλωσα όλες τις συνδέσεις  και έφτιαξα μία δικιά μου με τα στοιχεία σύνδεσής μου και πάλι τίποτα. Ακόμα και με ip που δοκίμασα να συνδεθώ στο greek-team δεν με βάζει. Μόνο μέσω VPN. Απαράδεκτο να μην έχει επιλογή για αλλαγή DNS το ρουτεράκι. Θα δοκιμάσω και με άλλο και θα δω.

 Πολλοι χρήστες αγνοουν οτι μπορει να χρησιμοποιούν ipv6 για το internet και σκαλίζουν τις ρυθμισεις μονο για το ipv4, οποτε λογικό ειναι να μη σου δουλευει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε isay

Όπως φαίνεται και από την εικόνα είμαι μόνο με ipv4. Προχθές που δοκίμαζα να μπω στο greek-team βάζοντας την Ip του site έμπαινε κανονικά. Από χθες που το δοκίμασα δεν μπαίνει ούτε με την ip. Πιστεύω ότι είδανε τι γίνεται με τις αλλαγές DNS και το έχουν κόψει και από ip. Αν έχει δοκιμάσει και κάποιος άλλος ας μας πει. Εγώ πάντως μόνο μέσω vpn έχω πρόσβαση μιας και δεν μπορώ να αλλάξω από πουθενά τα DNS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Εφοσον εχετε περάσει τα dns στο router και εχετε κανει επανεκκινηση στο router ΚΑΙ στον υπολογιστη σας, ελέγξτε ποιους dns χρησιμοποιεί ο υπολογιστης σας με τον παρακάτω τρόπο 

https://superuser.com/questions/486921/how-to-find-my-dns-server-address-in-windows-7

 Πολλοι χρήστες αγνοουν οτι μπορει να χρησιμοποιούν ipv6 για το internet και σκαλίζουν τις ρυθμισεις μονο για το ipv4, οποτε λογικό ειναι να μη σου δουλευει. 

Επανεκκινηση αυτο το ρουτερ πως κανει αφου δεν εχει επιλογη reboot πουθενα στο μενου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jogatore είπε

Επανεκκινηση αυτο το ρουτερ πως κανει αφου δεν εχει επιλογη reboot πουθενα στο μενου?

βγάλε το απο την πριζα, μετρα μεχρι το 10 και βαλε το παλι στην πριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TeoPatra είπε

jogatore

Έχει επιλογή για reboot, πας management - system management - reboot.

Ευχαριστω... δεν αλλαζουν ομως τα dns...

Με λιγα λογια παμε για αγορα ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TeoPatra είπε

Φίλε isay

Όπως φαίνεται και από την εικόνα είμαι μόνο με ipv4. Προχθές που δοκίμαζα να μπω στο greek-team βάζοντας την Ip του site έμπαινε κανονικά. Από χθες που το δοκίμασα δεν μπαίνει ούτε με την ip. Πιστεύω ότι είδανε τι γίνεται με τις αλλαγές DNS και το έχουν κόψει και από ip. Αν έχει δοκιμάσει και κάποιος άλλος ας μας πει. Εγώ πάντως μόνο μέσω vpn έχω πρόσβαση μιας και δεν μπορώ να αλλάξω από πουθενά τα DNS.

Δεν εχω wind (και σιγά μην έβαζα) αλλά αλλο πάροχο και εχω πολύ καιρο αλλαξει τα dns στο router σε κατι αλλο. Αυτη τη στιγμή που σου απαντω μπαινω στο site που λες

  • χωρίς vpn με το domain και την ip (δηλαδη μονο με τα dns)
  • με vpn με το domain και την ip (δηλαδη  και με τα dns του vpn)
  • δοκιμή με το https://downforeveryoneorjustme.com και το site δειχνει up.

Δοκίμασε απο το κινητο σου αν μπαινεις, οπου παιρνεις τα dns του router και αν βλέπεις την απαγορευτική σελιδα, δεν εχεις περάσει σωστα τα dns στο router ή δεν σου επιτρεπει αλλαγη (οποτε πας για αλλο router).

Πισω τωρα στον υπολογιστη. Στο link που σου εδωσα παραπάνω, δες μεσω του command ποιο dns χρησιμοποιεί και αν ειναι του παροχου, σου αλλαξε τους στο μηχανημα, κανε reboot και δες παλι. Αν σου δειξει κατι αλλο (πχ cloudfare, google dns, κλπ) ανοιξε ενα καθαρο tab (ή και αλλο browser) και δες αν μπαινεις στη σελιδα που θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σημείο που κοιτάς σου δείχνει τι DNS έχει πάρει μέσω PPP. Μην περιμένεις να αλλάξουν. Αν του έχεις πει να δίνεις άλλους μέσω DHCP ή τους έχεις αλλάξει μόνος σου στον υπολογιστή, είσαι οκ.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jogatore είπε

Ευχαριστω... δεν αλλαζουν ομως τα dns...

Με λιγα λογια παμε για αγορα ρουτερ.

Το δεν αλλαζουν που γράφεις πως το έλεγξες; Κοιταξες μεσα απο τον υπολογιστη σου στο command (οπως το link που εδωσα νωρίτερα) 

ή 

κοιταξες τις ρυθμισεις dns που δειχνει ο router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, isay είπε

Το δεν αλλαζουν που γράφεις πως το έλεγξες; Κοιταξες μεσα απο τον υπολογιστη σου στο command (οπως το link που εδωσα νωρίτερα) 

ή 

κοιταξες τις ρυθμισεις dns που δειχνει ο router;

Ναι το κοιταξα. Ουτε απο το κινητο μπαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jogatore είπε

Ναι το κοιταξα. Ουτε απο το κινητο μπαινει.

ΔΕΝ ξέρω αν αλλαζουν τα dns στο συγκεκριμένο router, αλλά μια αλλη λυση ειναι στις συσκευές που θες να μπαινεις, βαλε σε αυτες static ip με διαφορετικα dns και καθαρισες.

Απο εκει και πέρα εγώ μάλλον θα επαιρνα τη wind και θα ζητουσα να με βοηθησουν να αλλαξω τα dns στο router μηπως γενικά αλλαζουν αλλα απο αλλο μενου. Εννοειται θα τους πεις παραμυθα το θες να βάλεις τους google dns γιατί ειναι πιο γρηγοροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω δοκιμάσει κι εγώ και δεν μπαίνει. Πλέον δεν μπαίνει ούτε αν αντί για το www.greek-team.cc βάλεις την ip που ακούει. Πρέπει να το έχουν κόψει και σε επίπεδο ip πλέον. Προχθές που είχε δοκιμάσει με την Ip έμπαινα κανονικά.

Θα δοκιμάσω με νέο ρούτερ και θα σας πω αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...