Προς το περιεχόμενο

Wind Router ZXHN H268N


TeoPatra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου το είδα σε εγχειρίδιο χρήσης ή και μέσα στο firmware πάντως για vdsl fiber! Πάντως σε ένα καθαρό ADSL δρομολογητή που είχα συνδεδεμένο την περίοδο της αλλαγής σε VDSL, ενώ έγραφε συνδεδεμένος το διαχειριστικό με κάποια ταχύτητα, δεν είχα διαδίκτυο!

 

 

Στις 15/11/2018 στις 8:00 ΜΜ, steveevo είπε

Παραθετω και τις δικες μου ρυθμισεις, αμα τα βαλετε ακριβως με τον ιδιο τροπο δεν νομιζω να υπαρχει θεμα, δυο επιπροσθετα βηματα μετα απο αυτο ειναι να γινει flush dns μεσω cmd και διαφραφει cookies απο τον browser.
Δοκιμασα ολες τις σελιδες τωρα greek team και τα σχετικα και λειτουργουν αψογα. Προσεξτε μην κανετε το ιδιο λαθος που εκανα και εγω και αλλαξα τον dhcp server.

940592258_Screenshot(71).png.b99b3fc9a05eefd05592d8e98cf7f8d9.png

Πολλές προηγούμενες αναρτήσεις αναφέρουν ότι κάναν ακριβώς αυτό και συνεχίζει ακάθεκτος ο δρομολογητής να δείχνει τον DNS διακομιστή του παρόχου. Το ίδιο και σε μένα. Και ούτε μπορώ να μπω σε απαγορευμένες ιστοσελίδες. Για να λέει για local ίσως εννοεί κάποιον άλλο DNS διακομιστή και όχι αυτόν που βλέπουμε το internet.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2018 στις 11:47 ΠΜ, TeoPatra είπε

Εμένα δεν μου ανοίγουν οι κομμένες σελίδες και ορθά δεν ανοίγουν αφού ότι DNS και να βάλω είτε στο router internet local network DNS, αλλά και τοπικά στην κάρτα, παραμένουν οι DNS της WIND. Μέχρι και που ξήλωσα όλες τις συνδέσεις  και έφτιαξα μία δικιά μου με τα στοιχεία σύνδεσής μου και πάλι τίποτα. Ακόμα και με ip που δοκίμασα να συνδεθώ στο greek-team δεν με βάζει. Μόνο μέσω VPN. Απαράδεκτο να μην έχει επιλογή για αλλαγή DNS το ρουτεράκι. Θα δοκιμάσω και με άλλο και θα δω.

Εγώ άλλαξα τον DNS server μου μόνο τοπικά στην κάρτα (ethernet τσιπάκι για την ακρίβεια) και μου δούλεψε ο νέος DNS server κατευθείαν χωρίς καμία επανεκκίνηση είτε του δρομολογητή, είτε του υπολογιστή. Μόνο έκανα διαγραφή του ιστορικού μου και επανεκκίνηση του firefox. Είχα κάνει κλικ και στο "επικύρωση των ρυθμίσεων κατά την έξοδο" κατά την αλλαγή.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει άλλο firmware να βάλουμε, εκτός από αυτό της wind? Δεν κατάφερα να βρω τίποτα, ούτε στην εταιρία

 

Επεξ/σία από superftp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2020 στις 12:19 ΜΜ, superftp είπε

Γνωρίζει κανεις αν υπάρχει άλλο firmware να βάλουμε, εκτός από αυτό της wind? Δεν κατάφερα να βρω τίποτα, ούτε στην εταιρία

Δεν νομιζω οτι μπορει να βρεις  firmware. Και εγω ενδιαφερομαι αλλα τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχως το θεμα με τα router εχει ξεφυγει. Σου δινουν χρεπια τα οποια τα εχουν κουτσουρεψει κιολας.

Μου δωσανε και εμενα το ΖΤΕ γιατι ηθελα να βαλω δικους μου DNS αλλα δυστυχως δεν παιζει. Μονο με αλλαγη στον υπολογιστη μπορεις να βαλεις δικους σου DNS.

Αν καποιος βρει λυση ας ενημερωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Δυστυχως το θεμα με τα router εχει ξεφυγει. Σου δινουν χρεπια τα οποια τα εχουν κουτσουρεψει κιολας.

Μου δωσανε και εμενα το ΖΤΕ γιατι ηθελα να βαλω δικους μου DNS αλλα δυστυχως δεν παιζει. Μονο με αλλαγη στον υπολογιστη μπορεις να βαλεις δικους σου DNS.

Αν καποιος βρει λυση ας ενημερωσει.

Οταν μου το εστειλαν εβαλα dns και παιζει, απλα δεν μπροεω να βγαλω το ipv6. Βεβαια δεν το χρησιμοποιω απλα ειναι στο ραφι για παν ενδεχομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jogatore είπε

Οταν μου το εστειλαν εβαλα dns και παιζει, απλα δεν μπροεω να βγαλω το ipv6. Βεβαια δεν το χρησιμοποιω απλα ειναι στο ραφι για παν ενδεχομενο.

Τι διαολο; Εγω εβαλα της cloudflare αλλα δυστυχως δεν...

Μου ειπαν κιολας απο την wind οτι δεν παιρνει αλλους dns για λογους ασφαλειας.

Εκανες κατι ιδιαιτερο; Υποθετω πηγες στην καρτελα dns εβαλες αυτους που θες και απλα εκανες ριμπουτ στο ρουτερ, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Τι διαολο; Εγω εβαλα της cloudflare αλλα δυστυχως δεν...

Μου ειπαν κιολας απο την wind οτι δεν παιρνει αλλους dns για λογους ασφαλειας.

Εκανες κατι ιδιαιτερο; Υποθετω πηγες στην καρτελα dns εβαλες αυτους που θες και απλα εκανες ριμπουτ στο ρουτερ, σωστα;

Local network-->DNS βαζεις αυτους που θελεις --> save -->reboot. δοκιμασε αν μετα ανοιγει το subtitles

 

 

Επεξ/σία από jogatore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Αυτο το καταραμμενο royter της Wind δεν εχει αλλαγη απο 2,4ghz σε 5G?

Διοτι παρεμβάλεται μεταξυ ακουστικα bluetooth και το wifi του κινητου και δεν φορτωνει καν youtube. Γινεται το κινητό unsuable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/1/2021 στις 2:38 ΜΜ, Tetrabitos είπε

Αυτο το καταραμμενο royter της Wind δεν εχει αλλαγη απο 2,4ghz σε 5G?

Διοτι παρεμβάλεται μεταξυ ακουστικα bluetooth και το wifi του κινητου και δεν φορτωνει καν youtube. Γινεται το κινητό unsuable.

Δυστυχως δεν εχει... δοκιμασε αλλο καναλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/8/2021 στις 4:45 ΜΜ, st3rg είπε

καταφερε  τελικα κανεις κατι με το dns να γινεται καθολικα σε ολες τις συσκευες μεσω του moder/router της wind ;

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Αν δεν τα καταφέρω με την τελευταία απάντηση του, ίσως ξαναρωτήσω το μέλος για χακιεριές πλέον αν γίνονται στο ρούτερ...

Τελικά ο ikorolis μας έδωσε μια οριστική απάντηση:

Εγώ είχα δυσκολία ακόμα και τοπικά στον Η/Υ να αλλάξω τον DNS server, αλλά με την βοήθεια του μέλους τα κατάφερα:

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο (σιγά)

απλά είπα στον φίλο μας να βάλει στο ρουτερ IPv4 DNS Server 1 το 1.1.1.1 (Cloudfare) στο IPv4 DNS Server 2 το 1.1.0.0

να κάνει ξε-τσεκάρισμα στην κάρτα δικτύου το πρωτόκολλο IPv6

μετά να κάνει Restart ρουτερ και υπολογιστή.

Από όσες πληροφορίες έχω καταφέρει να μαζέψω

ναι δυστυχώς το συγκεκριμένο ρουτερ είναι κλειδωμένο πρέπει να βρείτε το κατάλληλο όνομα χρήστη/κωδικό που να ξεκλειδώσει επιπλέον λειτουργίες

βέβαια δεν είναι κλειδωμένο το Bridge

άρα μπορείτε να βάλετε δικό σας ρούτερ

αρκεί να ακολουθήσετε αυτόν τον οδηγό είναι για το FRITZ!BOX αλλά φαντάζομαι ότι μπορείτε να το φέρετε στα μέτρα σας ανάλογα το ρούτερ σας
 

Spoiler

 

η μόνη λύση που βρίσκω στο διαδίκτυο από ΕΔΩ είναι του bridge η οποία δουλεύει από ότι λένε

Δεν έβγαλα άκρη με τη Wind αλλά τουλάχιστον κατάφερα μόνος μου να βάλω το Fritz πίσω από το ZTE το οποίο λειτουργεί πλέον ως Bridge και πλέον όλα δουλευουν ρολόι.

Η διαδικασία αναλυτικά για να μπορέσει κάποιος που έχει ZTE H268N να συνδέσει πίσω του το Fritz (χωρίς DMZ) ώστε να αποφύγει και το double nat:

1. Στο ZTE (192.168.1.254) αρχικά στο WAN φτιάχνουμε μια νέα σύνδεση.
Ονομα: ότι θέλουμε πχ BRIDGEMODEM
Τύπος: Bridge
Enable VLAN: tick
VLAN ID: 835
802.1p: 0

2. Στο Port Binding επιλέγουμε τη νέα σύνδεση που φτιάξαμε (BRIDGEMODEM πχ) και κάνουμε τικ στη θύρα του ZTE που θα συνδεσουμε το Fritz πχ LAN2.

3. Στο WAN διαγράφουμε τη σύνδεση VDSL_835 (είναι η σύνδεση του ιντερνετ). Πλεον το ΖΤΕ δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ παρά δουλευει μόνο η τηλεφωνία

4. Στις ρυθμίσεις του Fritz πηγαίνουμε Internet->Account Information
ΕΠιλέγουμε
a. Connection to an external modem or router
b.Establish own connection to the internet
c. Is account information required : YES
Και βάζουμε user και pass (το User το βρίσκουμε από το ZTE, το Pass σε μένα ήταν το τηλεφωνο, σε κάποιους ίσως πρέπει να κάνει κάτι η τεχνική υποστήριξη για να επαναφέρει στο default τα στοιχεία σύνδεσης)
d. Πατάμε Apply

5.Συνδεουμε τη WAN του FRITZ Με τη θύρα που είχαμε τικάρει στο Port Binding (πχ LAN2) και είμαστε έτοιμοι.

*Δε προλαβαίνω να βγάλω Screenshots τώρα γιατί προφανώς μετά τη διαδικασία δεν έχω άμεση πρόσβαση στις ρυθμίσεις του ZTE και δε προλαβαίνω να ασχοληθώ τώρα..Για αυτό και οι οδηγίες του ZTE ίσως να μην εχουν 100% σωστή ορολογία.. Θα διορθώσω μόλις έχω λίγο παραπάνω χρόνο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/8/2021 στις 6:35 ΜΜ, ikorolis είπε

Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο (σιγά)

απλά είπα στον φίλο μας να βάλει στο ρουτερ IPv4 DNS Server 1 το 1.1.1.1 (Cloudfare) στο IPv4 DNS Server 2 το 1.1.0.0

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Με μονη διαφορα οτι το dns server 2 πρεπει να βαλει 1.0.0.1

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...