Προς το περιεχόμενο

Το chip T2 της Apple "εμποδίζει" την επισκευή του νέου MacBook σας από τρίτους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωε κάτοχος Ipad, iPhone, Macbook Air να δηλώσω την αγανάκτησή μου. Μπορεί να έχει η Apple το πιο σταθερό λειτουργικό, καλούτσικης ποιότητας hardware, αλλά τέτοιες πρακτικές ακυρώνουν το brand loyalty όχι το δικό μου προσωπικά αλλά πάρα πολλών. Βέβαια όταν από την αντίπερα όχθη έχουν Windows ή Android βρίσκουν  και τα κάνουν....

Επεξ/σία από kalmik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 502
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, natural_sgf είπε

Δεν έχω αλλά το κινητό δεν είναι εργαλείο δουλειάς και δε με νοιάζει να τα χάσω. Εδώ μιλάμε για μηχάνημα το οποίο στο όνομα έχει τη λέξη 'pro' και πολλοί το έχουν για λόγους εργασίας και όχι μόνο browsing.

Μιλάς μόνο για τον εαυτό σου λοιπόν, με βάση τις δικές σου προτεραιότητες. ΟΚ.

Browsing? Whatever... Σαν Pro, έχω και failsafes για την δουλειά μου, δεν στηρίζομαι στην ύπαρξη κάποιου εξωτικού port στην μητρική και "αχ, τι ωραία, ξένοιασα τώρα, yolo, ας δουλέψω 3 μήνες χωρίς backup".

1 λεπτό πριν, natural_sgf είπε

Εσύ συγχέεις τη δυνατότητα να κάνεις backup (το οποίο είναι καλό να κάνεις, πάντα) με τη δυνατότητα που σου δίνει η κάθε εταιρία να ανακτήσεις τα δεδομένα σου από τη στιγμή που παλιότερα υπήρχε. Εσύ μπορεί να μη ξέρεις πως να τα βγάλεις από τη θύρα, αλλά υπάρχει κόσμος που ξέρει και μπορεί.

Πρέπει να αποφασίσεις για τις προτεραιότητές σου. Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια των δεδομένων σου, σε περίπτωση π.χ. απώλειας, κλοπής, είναι καλή η λύση της Apple. Αν θες να έχεις πρόσβαση στο δίσκο σου και τα δεδομένα σου όπως έκανες και το 2012, οκ, δεν κάνουν πια τα μηχανήματά της για σένα. Μιλάς για port που θέλει ειδικό εξοπλισμό. OK, πλέον με το μοντέλο του 2018 θέλει άλλο ειδικό εξοπλισμό. So what? Δεν μπορώ να στηρίζομαι σε αυτό το port και γι αυτό σου τονίζω τα backups.

Όλο αυτό νομίζω έχει να κάνει με τις ακραίες τιμές που έχει η Apple για τα upgrades σε RAM/SSD. Δεν μπορούμε πια να αλλάζουμε δίσκο ή RAM κατά βούληση 2-3 χρόνια μετά την αγορά οπότε κάποιοι χαλιούνται άσχημα από αυτό. Αν είχε πιο normal τιμές οι περισσότεροι δε θα έλεγαν τίποτα και θα χαιρόντουσταν κιόλας πως έχουν έναν κορυφαίο SSD & System Controller με το T2.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει ξεφύγει.

Εγώ θα σταθώ σε 4 πράγματα από ένα on-the-fly-read που έκανα στο θέμα.
1) Επιτέλους και κάποιος mod με διαφορετική άποψη. Δεν γίνεται να είμαστε όλοι τρελοί.

2) Έχει ενδιαφέρον η έκβαση του δικαστηρίου για το δικαίωμα της επισκευής. Η apple λειτουργεί ως παγοθραυστικό για όλες τις υπόλοιπες εταιρείες. Το ίδιο γίνεται και με τις τιμές στα κινητά. Ανεβάζει και οι άλλες ακολουθούν την πεπατημένη.

3)Όσοι δεν συμφωνούν με την τακτική αυτή, έχουν δικαίωμα υπαναχώρησης και επιστροφής του προϊόντος;

4) Θεωρώ άκρως υποτιμητικό για τους ίδιους που το αναφέρουν ότι η επιλογή του οικοσυστήματος της apple είναι καθαρά η οικονομική ευμάρεια. Συνεπώς όσοι είναι έξω από αυτό να θεωρούνται φτωχοί, ανάξιοι διαλόγου. Απαράδεκτο τέτοιες απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Snolly είπε

μα για να εξουσιοδοτούνται από τον κατασκευαστή να βάζουν χέρι στα προΐόντα του;

δηλαδή οι αυτοκινητοβιομηχανίες γιατί το κάνουν; και γιατί κλείνουν και προστατεύουν όλο και περισσότερο την τεχνολογία/τεχνογνωσία τους. για να μην βάζει χέρι κάποιος μη εξουσιοδοτημένος. για να προστατέψει και το όνομα του και το προϊόν και τον πελάτη.

ελεύθερη αγορά έχουμε δεν θέλεις να πάρεις εξουσιοδότηση, δεν σε αφήνω να βάζεις χέρι σε προϊόντα μου.

Δεν ισχύει αυτό που λες στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Ο λόγος είναι απλός, αν γίνεις εξουσιοδοτημένος apple service provider δεν μπορείς (βάσει κανόνων λειτουργίας) να κάνεις επισκευές του τύπου που κάνει ο 'youtuber' Louis Rossmann.

Απλά θα σου φέρνουν το μηχάνημα με μικρή βλάβη, θα λες θέλει αλλαγή όλης της μητρικής και αυτό ήταν. Υπάρχουν βέβαια και άλλα θέματα που ορίζει η Apple αλλά είναι μεγάλη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Snolly είπε

μα για να εξουσιοδοτούνται από τον κατασκευαστή να βάζουν χέρι στα προΐόντα του;

δηλαδή οι αυτοκινητοβιομηχανίες γιατί το κάνουν; και γιατί κλείνουν και προστατεύουν όλο και περισσότερο την τεχνολογία/τεχνογνωσία τους. για να μην βάζει χέρι κάποιος μη εξουσιοδοτημένος. για να προστατέψει και το όνομα του και το προϊόν και τον πελάτη.

ελεύθερη αγορά έχουμε δεν θέλεις να πάρεις εξουσιοδότηση, δεν σε αφήνω να βάζεις χέρι σε προϊόντα μου.

τι κανουν δηλαδη? μια χαρα προσβασιμα ειναι και τα εγχειριδια επισκευης και τα ανταλλακτικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billomnia είπε

Το θέμα έχει ξεφύγει.

Εγώ θα σταθώ σε 4 πράγματα από ένα on-the-fly-read που έκανα στο θέμα.
1) Επιτέλους και κάποιος mod με διαφορετική άποψη. Δεν γίνεται να είμαστε όλοι τρελοί.

2) Έχει ενδιαφέρον η έκβαση του δικαστηρίου για το δικαίωμα της επισκευής. Η apple λειτουργεί ως παγοθραυστικό για όλες τις υπόλοιπες εταιρείες. Το ίδιο γίνεται και με τις τιμές στα κινητά. Ανεβάζει και οι άλλες ακολουθούν την πεπατημένη.

3)Όσοι δεν συμφωνούν με την τακτική αυτή, έχουν δικαίωμα υπαναχώρησης και επιστροφής του προϊόντος;

4) Θεωρώ άκρως υποτιμητικό για τους ίδιους που το αναφέρουν ότι η επιλογή του οικοσυστήματος της apple είναι καθαρά η οικονομική ευμάρεια. Συνεπώς όσοι είναι έξω από αυτό να θεωρούνται φτωχοί, ανάξιοι διαλόγου. Απαράδεκτο τέτοιες απόψεις.

Πολύ καλή σύνοψη αλλά μια μικρή διόρθωση. Η Apple πούλησε το μοντέλο πρώτα, και μετά διερευσε αυτό το θέμα και τελικά αναγκάστηκε να το παραδεχτεί. Οπότε αν κάποιος το είχε αγοράσει ήδη, δε νομίζω να μπορέσει να υπαναχωρήσει...

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

τι κανουν δηλαδη? μια χαρα προσβασιμα ειναι και τα εγχειριδια επισκευης και τα ανταλλακτικα

Δεν τους επιτρεπεται αν κανουν low level component repair. Μετατρέπονται περισσότερο σε 'dumb' repair shops (ας μου επιτραπεί η έκφραση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Πολύ καλή σύνοψη αλλά μια μικρή διόρθωση. Η Apple πούλησε το μοντέλο πρώτα, και μετά διερευσε αυτό το θέμα και τελικά αναγκάστηκε να το παραδεχτεί. Οπότε αν κάποιος το είχε αγοράσει ήδη, δε νομίζω να μπορέσει να υπαναχωρήσει...

Δεν τους επιτρεπεται αν κανουν low level component repair. Μετατρέπονται περισσότερο σε 'dumb' repair shops (ας μου επιτραπεί η έκφραση).

μη μπερδευεσαι, απανταω σε καποιον που ειπε οτι οι αυτοκινητοβιομηχανιες κανουν το ιδιο. το οποιο ειναι ψεμα καθως ολα διαθεσιμα ειναι αμα καποιος θελει να το κανει ακομα και μονος του

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Εαν δεν πας ομως σε επισημα να κανεις τα προβλεπομενα service χανεις την εγγυηση.

με την διαφορά ότι εδώ δεν χάνεις απλά την εγγύηση αλλά το μηχάνημα αχρηστεύεται από μόνο του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Πολύ καλή σύνοψη αλλά μια μικρή διόρθωση. Η Apple πούλησε το μοντέλο πρώτα, και μετά διερευσε αυτό το θέμα και τελικά αναγκάστηκε να το παραδεχτεί. Οπότε αν κάποιος το είχε αγοράσει ήδη, δε νομίζω να μπορέσει να υπαναχωρήσει...

 

μα για αυτό ακριβώς. Δεν ήταν γνωστό και ο υποψήφιος αγοραστής δεν το γνώριζε. Κάποιοι μπορεί να συμφωνούν. Αυτοί που δεν συμφωνούν, γιατί να μην έχουν δικαίωμα επιλογής.;

Επειδή στην τελική για αυτή την επιλογή γίνονται όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Μιλάς μόνο για τον εαυτό σου λοιπόν, με βάση τις δικές σου προτεραιότητες. ΟΚ.

Browsing? Whatever... Σαν Pro, έχω και failsafes για την δουλειά μου, δεν στηρίζομαι στην ύπαρξη κάποιου εξωτικού port στην μητρική και "αχ, τι ωραία, ξένοιασα τώρα, yolo, ας δουλέψω 3 μήνες χωρίς backup".

Πρέπει να αποφασίσεις για τις προτεραιότητές σου. Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια των δεδομένων σου, σε περίπτωση π.χ. απώλειας, κλοπής, είναι καλή η λύση της Apple. Αν θες να έχεις πρόσβαση στο δίσκο σου και τα δεδομένα σου όπως έκανες και το 2012, οκ, δεν κάνουν πια τα μηχανήματά της για σένα. Μιλάς για port που θέλει ειδικό εξοπλισμό. OK, πλέον με το μοντέλο του 2018 θέλει άλλο ειδικό εξοπλισμό. So what? Δεν μπορώ να στηρίζομαι σε αυτό το port και γι αυτό σου τονίζω τα backups.

Όλο αυτό νομίζω έχει να κάνει με τις ακραίες τιμές που έχει η Apple για τα upgrades σε RAM/SSD. Δεν μπορούμε πια να αλλάζουμε δίσκο ή RAM κατά βούληση 2-3 χρόνια μετά την αγορά οπότε κάποιοι χαλιούνται άσχημα από αυτό. Αν είχε πιο normal τιμές οι περισσότεροι δε θα έλεγαν τίποτα και θα χαιρόντουσταν κιόλας πως έχουν έναν κορυφαίο SSD & System Controller με το T2.

Δε χρειάζεται να αποφασίσω τίποτα. Θέλω το option να μπορώ να κάνω ό,τι θέλω με ένα μηχάνημα που το χρυσοπλήρωσα. Αν ξέχασα να κάνω backup, θέλω να μπορώ να αξακολουθώ να τραβήξω τα data και χωρίς να μου κόβει συνέχεια πρόσβαση. Είναι θέμα επιλογής. Είναι θέμα right to repair. Είναι πολλά άλλα θέματα εκτός από το backup που έχεις φαγωθεί. Είπαμε, είναι καλό να έχεις backup, αλλά έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση, ακόμα και ένας προβληματικός πυκνωτής στη μητρική θα σε οδηγήσει σε αδυναμία πρόσβασης στα δεδομένα στον SSD.  Συγχαρητήρια, μόλις αυξησες το failure surface area.

Όσον αφορά το encryption, μια χαρά encryption έχω τώρα και χωρίς T2 (actual screenshot δικό μου).

916859709_ScreenShot2018-11-15at17_06_39.png.8197df07b5d358b1d9853550901940f8.png

 

5 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μη μπερδευεσαι, απανταω σε καποιον που ειπε οτι οι αυτοκινητοβιομηχανιες κανουν το ιδιο. το οποιο ειναι ψεμα καθως ολα διαθεσιμα ειναι αμα καποιος θελει να το κανει ακομα και μονος του

Ναι, όντως κατάλαβα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Snolly είπε

μα για να εξουσιοδοτούνται από τον κατασκευαστή να βάζουν χέρι στα προΐόντα του;

δηλαδή οι αυτοκινητοβιομηχανίες γιατί το κάνουν; και γιατί κλείνουν και προστατεύουν όλο και περισσότερο την τεχνολογία/τεχνογνωσία τους. για να μην βάζει χέρι κάποιος μη εξουσιοδοτημένος. για να προστατέψει και το όνομα του και το προϊόν και τον πελάτη.

ελεύθερη αγορά έχουμε δεν θέλεις να πάρεις εξουσιοδότηση, δεν σε αφήνω να βάζεις χέρι σε προϊόντα μου.

Δεν κατάλαβενεις το αυτονόητο.Δεν είναι προϊόντα τους αλλά απο τη στιγμή που το αγοράζεις είναι δικό σου προϊόν και μπορείς να το πας στον κυρ-μητσο,στην κυρα-κατινα στον οποιοδηποτε για να το φτιάξεις.Οι αντιπροσωπείες είναι μια απατη που σε κρατάνε με το ζόρι μη χάσεις την εγγύηση και κάθεσαι απλά μην σου βγει ελαττωματικό το προϊόν.Στις αντιπροσωπείες έχουν νέους τεχνικούς που δεν μπορούν να ξεβιδωσουν μια βίδα για φτηνά εργατικά χέρια και κάποιον που τους επιβλέπει.Δεν πάει κανένας σοβαρός τεχνικός να δουλέψει για 600€.Μην τρώτε κουτοχορο ότι η αντιπροσωπεία σου κάνει καλύτερη δουλεια.Εαν εσύ είσαι άσχετος και φοβάσαι να απευθυνθεις σε τρίτο δικαίωμα σου,ο άλλος γιατί να μην έχει δικαίωμα επιλογής?

3 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Ο ανταγωνισμος στο ειδος(ομοιο) ειναι καλος αδιαμφισβητητα, στην υπηρεσια ομως δεν θα ελεγα το ιδιο γιατι κρυβει παγιδες και εκει ειναι καλο να αποφευγεις τον φθηνοτερο γιατι μπορει να βρεθεις προ εκπληξεως...ετσι ειμαι της αποψης οτι για επισκευη πρεπει να εμπιστευεσαι τον κατασκευαστη(αντιπροσωπο εν προκειμενω).
 

Δικαίωμα μου είναι να επιλέγω εγώ ποιο είναι το καλύτερο για μένα σαν καταναλωτής όχι να μου το επιβάλει μια εταιρεία με το ζόρι.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, SaFiS said:

και έχοντας κάποιος δώσει 2 ή 3 χιλιάρικα, θα το πήγαινε στο μαγαζάκι της γειτονιάς για επισκευή?

αναλογως την συσκευη και την εμπειρια του τεχνικου ναι, γιατι οχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και του χρονου ηλεκτροπληξία, self destruction, και ριξιμο credit score οταν ανοίγεις να καθαρίσεις τα φουρφουράκια 😂

Αν κάποιος προτιμά apple, ειτε επειδη ειναι συνηθισμένος στο OS, είτε του αρέσει σαν fashion gadget,  ειται είναι μουσικός/γραφίστας και θέλει εξειδικευμενο hardware και drivers, είτε νιώθει μια κοινωνική καταξίωση, θα το πάρει και θα το ξαναπάρει, και δεν θα αλλαξει γνώμη απο ένα θρεντ σε 1 φορουμ

Ο καθένας ψηφιζει με το πορτοφόλι του σε αυτή την αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι εδώ μέσα εκραζαν την Google για μονοπώλιο και δικαιολογουσαν την apple.Προφανως και αυτή η πρακτική είναι θεμιτή και δεν αντιβαίνει κανένα νομο.Παρτυ θα κάνουν οι οργανώσεις για τα δικαιώματα των καταναλωτων

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...