Προς το περιεχόμενο

Η&Μ - Zara


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις


Ανοιγω αυτο το θεμα, για τις γνωστες αλυσίδες ένδυσης με καταστήματα σε όλο τον κόσμο.
Για να συζητάμε για ότι έχει να κάνει με τα ρούχα-παπούτσια-αξεσουάρ, τιμές, εξυπηρέτηση κλπ.

Ξεκινώ λέγοντας ότι είχα χρόνια αγοραστική εμπειρία με τα zara, αλλά εδώ και δυο χρόνια ξεκίνησα και με τα H&M.
Νομίζω τιμές και ποιότητα είναι παραπλήσιες και στις δυο αλυσίδες.
Ίσως η zara να έχει ελαφρώς ποιοτικότερη γκάμα ρούχων όμως. Δεν ξέρω, ακομη δεν εχω πληρη αποψη για σύγκριση.

Αυτο που νομιζω ομως, ειναι οτι η zara ειναι γενικως λιγο πιο οργανωμενη, στα σημεια.
Πχ το online shopping της μιας και της αλλης, εχουν τις διαφορες τους, κι η zara ειναι πιο οργανωμενη. Δεχεται και paypal, εντος 3μερου εχεις στα χερια την παραγγελια σου κλπ.
Ενω με h&m, η παραγγελια κανει περιπου 10μερο να παραδοθει, δεν δεχονται paypal, συνεργαζονται με κατι περιεργες courier και δεν εχεις αρχικα ενημερωση κλπ.
Επισης νομιζω το zara εχει καλυτερο helpdesk, τηλεφωνικο, ηλεκτρονικο.
Βεβαια, στη χωρα μας τουλαχιστον νομιζω εχει παλαιοτερη παρουσια, οποτε ειναι πιο εδραιωμενη.

Στα θετικα της H&M για το ελληνικο κοινο, ειναι οτι μαλλον εχουν ενα ελαφρως διαφορετικο πλανο επεκτασης στην ελληνικη επικρατεια, κι ετσι, σε αντιθεση με zara που βρισκεις μονο σε μεγαλες πολεις της χωρας, H&M καταστηματα επεκτεινονται και σε μικροτερες ελληνικες πολεις, με αποτελεσμα να ειναι πιο προσβασιμα ακομη και απο ανθρωπους στην επαρχια.(περα απο το online shopping φυσικα)

Παντως, απο design ειναι και τα δυο brands αρκετά στυλάτα.
Μεχρι τωρα ειμαι γενικα ευχαριστημενος και απο τις δυο μαρκες.

Καλο ξεκινημα στη συζήτηση μας!
:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι δυσαρεστημένος με τα νούμερά τους. Είναι μικρά και δεν ανταποκρίνονται στα οριγκινάλε ευρωπαϊκά νούμερα. Ούτε απ'έξω πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, krang είπε

Είμαι δυσαρεστημένος με τα νούμερά τους. Είναι μικρά και δεν ανταποκρίνονται στα οριγκινάλε ευρωπαϊκά νούμερα. Ούτε απ'έξω πλέον.

Πανω σε αυτο που λες, εχω αναμικτες εντυπωσεις.
Πχ φοραω L(arge) στα πιο πολλα, πουκαμισα, μπλουζες, κλπ
Ε, ενα πουκαμισο L μπορει να ειναι μια χαρα πανω μου, και να ξαναγορασω L και να μου ειναι στενο!
Εγω γι'αυτο εχω περιορισει τις ηλεκτρονικες αγορες σε αυτα, και περιμενω ποτε θα βρω χρονο να παω σε καταστημα, να τα βαλω στο δοκιμαστηριο. Εκει δεν μπορει να γινει λαθος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά εκτός από τα νούμερα τα οποία είναι μικρά, και απλά προβάλλουν ανορεξικά πρότυπα, η εταιρεία κούριερ που συνεργάζονται στη Θεσσαλονίκη είναι απαράδεκτη, καθώς δεν ενημερώνουν πότε θα περάσουν να αφήσουν την παραγγελία, και διαθέτουν ένα κατάστημα στην άλλη άκρη της πόλης. Και τελείως ανοργάνωτοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Alessionew είπε

καλά εκτός από τα νούμερα τα οποία είναι μικρά, και απλά προβάλλουν ανορεξικά πρότυπα, η εταιρεία κούριερ που συνεργάζονται στη Θεσσαλονίκη είναι απαράδεκτη, καθώς δεν ενημερώνουν πότε θα περάσουν να αφήσουν την παραγγελία, και διαθέτουν ένα κατάστημα στην άλλη άκρη της πόλης. Και τελείως ανοργάνωτοι

Να διευκρινησουμε οτι λεμε για την H&M...

Οντως, εντελως tragic ομως....

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ρούχα τους είναι σκουπίδια. Προτιμώ να αγοράσω second hand ή από λαϊκή. Πολύ καλυτερη τιμή και ποιότητα.

Επεξ/σία από MegalosVeziris
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MegalosVeziris είπε

Τα ρούχα τους είναι σκουπίδια. Προτιμώ να αγοράσω second hand ή από λαϊκή. Πολύ καλυτερη τιμή και ποιότητα.

Εγω εχω καποια ρουχα zara στην γκαρναρομπα μου, δεκα χρονια μετα την αγορα τους, και ακομη ειναι μια χαρα...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε και οι κορασίδες που επιλέγετε κομμάτια απ'τα Zara....τα βρίσκετε κολακευτικά πάνω στο σώμα σας; Έχω απογοητευτεί απ'τα Zara 😕 πέρα από κάτι πολύ basic/plain μπλουζάκια, όλα τ'άλλα τα βρίσκω πολύ τετραγωνισμένα ή πέφτουν στο σώμα σαν σακιά, πχ κάτι εντελώς ατσούμπαλα φορέματα, σακάκια σε περίεργη γραμμή κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά και οι 2 εταιρείες εχουν κακης ποιότητας ρούχα, υφάσματα που μυρίζουν εύκολα, ζαρώνουν στις κουμπότρυπες, δεν ειναι σωστά τα μεγέθη, ειναι κακοραμένα και χαλάνε εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παρω, ιδιας ποιοτητας και design ρουχα σε αλλα καταστηματα, θελω διπλασια-τριπλασια χρηματα... την εχω πατησει πολλες φορες, και δεν το ξανακανω....
και μαλλον το ιδιο σκεπτονται και τα εκατομμυρια των πελατων των καταστηματων αυτων σε ολο τον κοσμο.

------------------

Προσφατη εμπειρια...

Ειπα για αλλαγη-ευκολια (διπλα στο σπιτι μου), να παω να παρω ενα παντελονι απο συνοικιακο μαγαζι ρουχων, με αρκετη ποικιλια στα ανδρικα. Ηθελα κατι απλο, για καθε μερα στη δουλεια, οχι κατι ιδιαιτερο.
Λοιπον, σε εκπτωτικη περιοδο (εκπληξη 1-φαντασου και να μην ειχε εκπτωση...), το παντελονι κοστισε με εκπτωση, 60 ευρω(εκπληξη 2), οχι καμια αξιολογη μαρκα(ελληνικο!-εκπληξη 3-no famous brand), και χωρις αποδειξη(εκπληξη 4)!
Ε οχι! Και μην πειτε οτι 'ετυχε', ή οτι ηταν το συγκεκριμενο καταστημα...ασε, οι περισσοτεροι ετσι ειναι...
Αλυσιδες και ξερο ψωμι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε καμία περίπτωση δεν θα επαιρνα designer's αλλά αν θες ριξε μια ματιά στα peacocks και στα Pull&bear, ειναι λιγο καλύτερα.

Αν βέβαια εισαι ευχαριστημένος με τα zara και τα H&M, μαγκιά σου και καμάρι σου

Επεξ/σία από Thulogur
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδικά Zara πάντως μια χαρά ρούχα είναι και ωραίο design έχουνε. Απο βρεφικα που παίρναμε μέχρι σήμερα, κλείνει τα 4 η μικρή μου,μια χαρά ηταν η ποιοτητα.

Εγώ είχα πάρει πριν μια 12αετια και βάλε από τα Zara της Γερμανίας, δυο παλτά,ωραία σχεδια,τα έχω φορέσει δεκάδες φορές και είναι ακόμα σαν καινούρια.

Άλλο τιποτα δεν έχω πάρει από εκεί.Από H&M δεν έχω ψωνισει ποτε τίποτα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...