Προς το περιεχόμενο

Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ Special Edition 8GB - Blue @amazon.co.uk 222€


giannakp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Πρώτα δες τι ASIC rating έχεις.

Και όσοι πήρατε την κάρτα του θέματος κατεβάστε το GPU-Z, πηγαίνετε στο Advanced --> ASIC Quality για να δούμε τι πιάσατε στο Joker.

 Υποτίθεται ότι οι κάρτες σας έχουν binned (διαλεγμένο) τσιπ. Για να δούμε...

Μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο? Ποια νουμερα θεωρουνται καλα?

Επεξ/σία από Anonymousx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Sgus είπε

Σύμφωνα με την Αμαζον πρέπει να παραλάβω σήμερα, αλλά δεν έχω tracking number, για όσους τους ήρθε ήδη, με ποια εταιρεία courier παραλάβανε;

Εμενα πηγε σε DHL και μετα πηγε σε speedex. Κοιτα μηπως σου εχει αλλαξει εταιρεια courier και ζητα το νεο tracking απο αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Anonymousx είπε

Μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο? Ποια νουμερα θεωρουνται καλα?

Το ASIC rating φανερώνει την ποιότητα του τσιπ. Γενικά πάνω από 80% θεωρείται πολύ καλό.

Ένα "καλό" τσιπ μπορεί σε κάθε δεδομένη συχνότητα λειτουργίας να λειτουργήσει με χαμηλότερη τάση. Κατά  συνέπεια να δεχτεί και περισσότερο undervolt. Ίσως και να σηκώσει και περισσότερο overclock.

Πάντως τα νούμερα που έχω δει μέχρι τώρα είναι ψιλο-νορμάλ. Δεν είναι λοιπόν binned τα τσιπάκια της Special Edition από ότι φαίνεται.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Anonymousx είπε

Εξηγησε μας και αυτο αν μπορεις. 

Στα γρήγορα: Binned λέμε τα τσιπάκια που είναι «διαλεχτά». Μια μνήμη που παίρνει overclock, ένας επεξεργαστής με πιο πολλούς πυρήνες unlocked, μια gpu που σηκώνει πιο ψηλούς χρονισμούς κτλ. Το ASIC είναι μια ενδειξη αυτού του πράγματος αν έχει ψηλό σκορ (πάνω από 80% που γράφει κι ο @mpokwsths).

Μην αγχώνεστε τσάμπα. Μια χαρά είναι οι κάρτες. Αυτά που συζητάμε τώρα είναι για κόσμο που θέλει να τις «τσιγκλίσει»

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, saxos55 είπε

Στα γρήγορα: Binned λέμε τα τσιπάκια που είναι «διαλεχτά». Μια μνήμη που παίρνει overclock, ένας επεξεργαστής με πιο πολλούς πυρήνες unlocked, μια gpu που σηκώνει πιο ψηλούς χρονισμούς κτλ. Το ASIC είναι μια ενδειξη αυτού του πράγματος αν έχει ψηλό σκορ (πάνω από 80% που γράφει κι ο @mpokwsths).

Μην αγχώνεστε τσάμπα. Μια χαρά είναι οι κάρτες. Αυτά που συζητάμε τώρα είναι για κόσμο που θέλει να τις «τσιγκλίσει»

Οκ καταλαβα. Εμενα η δικια μου ειναι κοντα στο 78% αν θυμαμαι καλα. 

Επεξ/σία από Anonymousx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sgus είπε

Σύμφωνα με την Αμαζον πρέπει να παραλάβω σήμερα, αλλά δεν έχω tracking number, για όσους τους ήρθε ήδη, με ποια εταιρεία courier παραλάβανε;

Και εγώ ήταν να παραλάβω σήμερα αλλά δεν. Μάλλον τα ΕΛΤΑ μας τη φέρανε ( όσες φορές πήρα untracked από Amazon με ΕΛ. ΤΑ ήρθαν) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα και εγώ , με ελτά συστημένο ήρθε.... 

ASIC Quality
GPU    Ellesmere
Rating    73.7%
Your card's ASIC Quality is higher than 42.7% of similar GPUs in our validation database.

Interpretation
Default Voltage    Low ASIC Quality: Higher
    High ASIC Quality: Lower
Power Consumption    Low ASIC Quality: Higher
    High ASIC Quality: Lower
Overclocking (stock/air)    Low ASIC Quality: Lower
    High ASIC Quality: Higher
Overclocking (water/dice/LN2)    Low ASIC Quality: Higher
    High ASIC Quality: Lower
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα βασικά μου ήρθε με ΕΛΤΑ, παρατημένο στην είσοδο.. WTF ρε παιδί μου, από πότε η Amazon στέλνει πακέτα των 200 ευρώ, χωρίς σακούλα και untracked??? Αυτό ξεφεύγει από τα πλαίσια του επαγγελματισμού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TheBus είπε

Και εμένα βασικά μου ήρθε με ΕΛΤΑ, παρατημένο στην είσοδο.. WTF ρε παιδί μου, από πότε η Amazon στέλνει πακέτα των 200 ευρώ, χωρίς σακούλα και untracked??? Αυτό ξεφεύγει από τα πλαίσια του επαγγελματισμού!

Κάτσε περίμενε...Αφήσανε το κουτί με την κάρτα στην είσοδο μόνο του?Δλδ θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να το τσακώσει??Τι είναι αυτά ρε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, TheBus είπε

Και εμένα βασικά μου ήρθε με ΕΛΤΑ, παρατημένο στην είσοδο.. WTF ρε παιδί μου, από πότε η Amazon στέλνει πακέτα των 200 ευρώ, χωρίς σακούλα και untracked??? Αυτό ξεφεύγει από τα πλαίσια του επαγγελματισμού!

Δηλαδη δεν σε ειδοποιησαν απο τα ΕΛΤΑ να πας να παρεις το δεμα σου? Εγω πριν 1 μηνα που ειχα παρει την rx 580 απο το αμαζον Γαλλιας με το που εφτασε το δεμα μου εστειλαν SMS να παω να παραλαβω και εβαλα υπογραφη οτι παρελαβα. Τον απλο τροπο αποστολης ειχα διαλεξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sgus είπε

Asic Rating 77.4% για μένα.

77.2% δείχνει εμένα η RX570.Ειναι λογικό? Μήπως επειδή τη βλέπει σαν 580?

Επεξ/σία από kajwbtfe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kajwbtfe είπε

Κάτσε περίμενε...Αφήσανε το κουτί με την κάρτα στην είσοδο μόνο του?Δλδ θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να το τσακώσει??Τι είναι αυτά ρε..

Και στην περίπτωση μου έτσι έκανε το amazon.it και καποιος βρέθηκε με μια free rx580...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...