Προς το περιεχόμενο

Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ Special Edition 8GB - Blue @amazon.co.uk 222€


giannakp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ το ζαλίζετε ρε παιδιά με τους ανεμιστήρες.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και στους 80C να δουλεύει η κάρτα. Πολλοί κατασκευαστές μάλιστα ορίζουν στο bios της κάρτας στόχο (temp target) τους 75C.

Οπότε είναι θέμα προτίμησης: κρύα κάρτα και θόρυβος ή ζεστή κάρτα και ησυχία.

Το σίγουρο είναι ότι στην περίπτωση του φίλου πιο πάνω που κρασάρει υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, NIKOSKURT είπε

2 ωρες χθες full load η καρτα .. δεν πηγε πανω απο 60+ ωστε να γινουν ενοχλητικα τα φανακια.. δουλευαν γυρω στο 60-70%!
και το θεμα ειναι οτι δεν  κρασαρω πλεον!

Το θεμα ειναι οτι δεν εινα λογικο να σου σβηνει η καρτα στους 75 βαθμους.

Μηπως πρεπει να το ψαξεις λιγο γιατι αν εχεις προβλημα στο μελλον ισως δεν σε καλυπτει η εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Anonymousx είπε

Το θεμα ειναι οτι δεν εινα λογικο να σου σβηνει η καρτα στους 75 βαθμους.

Μηπως πρεπει να το ψαξεις λιγο γιατι αν εχεις προβλημα στο μελλον ισως δεν σε καλυπτει η εγγυηση.

αυτο ναι !  πως μπορω να μιλησω με amazon πριν αρχισω διαδικασιες με επιστροφες κτλ απευθειας ?  . δεν με περνει (λογο δουλειας σαν βασικο  pc) να εχω ξανα καρτα πχ σε 1 μηνα .ποτε θα παει ποτε θα στειλουν αλλη .. να μαθω εστω πως θα γινει και ποσο μπορει να παρει  η ολη  διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Υπάρχει κανεις που δεν παρέλαβε ακόμα? Ειχα πιθανη ημερομηνία παράδοσης την προηγούμενη Παρασκευή και ακόμα τίποτα. Έστειλαν και χωρίς tracking number και δεν μπορώ να δω που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Πολύ το ζαλίζετε ρε παιδιά με τους ανεμιστήρες.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και στους 80C να δουλεύει η κάρτα. Πολλοί κατασκευαστές μάλιστα ορίζουν στο bios της κάρτας στόχο (temp target) τους 75C.

Οπότε είναι θέμα προτίμησης: κρύα κάρτα και θόρυβος ή ζεστή κάρτα και ησυχία.

Το σίγουρο είναι ότι στην περίπτωση του φίλου πιο πάνω που κρασάρει υπάρχει πρόβλημα.

εγω αναμενω το υπολοιπο hardware για να ολοκληρωσω το πσ η καρτα εχει ερθει ηδη αλλα λιγο προβληματιστηκα με αυτα περι θερμοκρασιας

1) υπαρχει καποιος οδηγος να δουμε τι θερμοκρασιες προτεινονται η ειναι λιγο εμπειρικα αυτα που λετε για 70-80 βαθμους??η ποια θερμοκρασια θεωρειται πολυ υψηλη??

 2)αυτο ""κρύα κάρτα και θόρυβος ή ζεστή κάρτα και ησυχία.""" αυτο  πρεπει να το ρυθμισει ο χρηστης??οταν ειναι στο αυτοματο δεν εννοειται οτι οσο ανεβαινει οι βαθμοι θα λειτουργουν πιο πολυ τα φουρφουρια??

 

τι να πω ρε γκαις εγω οταν εψαχνα σχολια σε youtube/tom hardawre/εδω  και  σε αλλα φορουμ λεγαν η συγκεκριμενη ειναι μαλιστα απο τις καλυτερες 580

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NIKOSKURT είπε

2 ωρες χθες full load η καρτα .. δεν πηγε πανω απο 60+ ωστε να γινουν ενοχλητικα τα φανακια.. δουλευαν γυρω στο 60-70%!
και το θεμα ειναι οτι δεν  κρασαρω πλεον!

Ρε σεις δηλαδή σε εσάς το 60-70% στα φανακια δεν είναι ενοχλητικό; Τι στο καλό τόσο ευαίσθητα έχουν γίνει τα αυτιά μου; Εγώ από 40% και πάνω την ακούω την κάρτα (η δική μου είναι η αντίστοιχη 570 από πλαίσιο) καθώς όλα τα υπόλοιπα στο σύστημα είναι πιο αθόρυβα, μάλιστα είναι πολύ πιο αθόρυβα... Οπότε την έχω αφήσει στοκ και φτάνει μέχρι 70 με λίγο undervolt... Κάντε undervolt... Εγώ στο 60% δεν έχω δει ποτέ τα φανακια να πηγαίνουν... Ποτέ όμως...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δεύτερος πίσω ανεμιστήρας με γυρίζει αισθητα  λιγοτερες στροφες ? Γιατι στο μπ δεν είναι μοιρασμένες . Βαλε και μια ηλεκτρικη σκουπα απο τις παλιες  διπλα πηγαινε το τερμα και πες τι ακούγεται περισσότερο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ρε σεις δηλαδή σε εσάς το 60-70% στα φανακια δεν είναι ενοχλητικό; Τι στο καλό τόσο ευαίσθητα έχουν γίνει τα αυτιά μου; Εγώ από 40% και πάνω την ακούω την κάρτα (η δική μου είναι η αντίστοιχη 570 από πλαίσιο) καθώς όλα τα υπόλοιπα στο σύστημα είναι πιο αθόρυβα, μάλιστα είναι πολύ πιο αθόρυβα... Οπότε την έχω αφήσει στοκ και φτάνει μέχρι 70 με λίγο undervolt... Κάντε undervolt... Εγώ στο 60% δεν έχω δει ποτέ τα φανακια να πηγαίνουν... Ποτέ όμως...

Αν εχεις παλιο κουτι με 2 μικρα ανεμιστηρακια μεσα (οπως εγω στο παλιο pc 😂) ειναι λογικο να εχεις μεγαλες θερμοκρασιες και αν δεν θες να εχεις τα fan θα δουλευουν ψηλα (εμενα τα ανεμιστηρακια δουλευουν συνηθως στο 40-60% σε βαρυ gaming )  . Μολις βαλω το καινουργιο συστημα θεωρω θα εχω normal  θερμοκρασιες. Επισης ο ηχος αν φορας ακουστικα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ενοχλητικος αλλα ειναι θεμα και του καθε ανθρωπου αυτο.

Εκτος αν φταιει κατι αλλο και δεν το εχω καταλαβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και οι 3 nitro+ που έχω  το ίδιο θέμα έχουν .Δεματικο και μοντα με 12 '' sandwitch fans . Στο backplate ρίχνει λίγους βαθμούς . Και profil μη την αφήνεις να ποιανει 80 ρια  

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ρε σεις δηλαδή σε εσάς το 60-70% στα φανακια δεν είναι ενοχλητικό; Τι στο καλό τόσο ευαίσθητα έχουν γίνει τα αυτιά μου; Εγώ από 40% και πάνω την ακούω την κάρτα (η δική μου είναι η αντίστοιχη 570 από πλαίσιο) καθώς όλα τα υπόλοιπα στο σύστημα είναι πιο αθόρυβα, μάλιστα είναι πολύ πιο αθόρυβα... Οπότε την έχω αφήσει στοκ και φτάνει μέχρι 70 με λίγο undervolt... Κάντε undervolt... Εγώ στο 60% δεν έχω δει ποτέ τα φανακια να πηγαίνουν... Ποτέ όμως...

Βάζεις και πόσο και που κάνεις ρυθμίσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Βάζεις και πόσο και που κάνεις ρυθμίσεις ;

Εγώ όπως είπα έχω την 570 του Πλαισίου...θες για εκείνη ρεύματα; Στο Global Wattman κάνω undervolt, βέβαια όταν κλείσω το pc χάνει τις ρυθμίσεις και απλά όταν μπαίνω τις ξαναβάζω από ένα load profile...δεν ξέρω γιατί στο καλό το κάνει. Έχω διαβάσει - κάνει ότι μπορείς να φανταστείς αλλά δεν αλλάζει κάτι...όταν κάνω επανεκκίνηση τις κρατάει μια χαρά. Όταν το κλείσω τελείως και μετά από 5 λεπτά το ξανανοίξω  το pc τις χάνει...what the hell γι' αυτό υπάρχει και το save profile...

Capture.PNG.8f172d1f19949af7767dcac1fdae4a17.PNG

Όλα τα άλλα τα έχω αφήσει στοκ γι αυτό δεν τα έβαλα εδώ...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά είχα θέμα με το trixx και μου κράσαρε και μένα η κάρτα μέχρι που το έβγαλα και δεν ξανά είχα πρόβλημα.

(Έκανα δοκιμές ΜΗΝΕΣ και το λέω, δεν το δοκίμασα απλά μια - δυο φορές)

Ξεφορτωθείτε το trixx και βάλτε κανα afterburner. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...