Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS.


LJordanakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα είναι σφάλμα σχεδίασης και αφορά συγκεκριμένα μοντέλα, καλά κάνεις και το αναφέρεις γιατί είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά και να μην μπορείς να το συντηρήσεις εύκολα/σωστά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, matrixgeo είπε

ένα πρόβλημα μόνο με το APC Back-UPS 1400VA. Οι μπαταρίες δεν είναι εύκολο να τις αλλάξεις, παρα μόνο στο service και πάλι με αστοχία όπως με ενημέρωσαν :( Η πρόταση τους είναι να πάρω καινούριο UPS , το ίδιο,  καθώς με ενημέρωσαν οτι υπάρχουν πολλά προβλήματα στην αντικατάσταση της μπαταρίας. Κατα τα άλλα πολυ καλο ups μου έβγαλε περίπου 3 χρόνια μεχρι να τα φτύσουν οι μπαταρίες.

 

4 ώρες πριν, matrixgeo είπε

Από το επίσημο service. Απο μαγαζί μου είπαν αλλάζει μεν αλλα ισως εχεις προβλημα. Στα 2 μοντέλα 900va και 1400va back ups είναι ενσωματωμένες οι μπαταρίες δυστυχώς. Απλά ενημερώνω και μπορεί όποιος έχει απορίες να ρωτήσει το επίσημο service γιατί είναι κάτι που δεν το αναφέρει κανένα site οταν το αγοράζεις. Στο APC Power-Saving Back-UPS Pro 900 που έχουμε η μπαταρία αλλάζει ευκολα και χωρίς κόπο πχ.

 

3 ώρες πριν, PixyMike είπε

Άρα είναι σφάλμα σχεδίασης και αφορά συγκεκριμένα μοντέλα, καλά κάνεις και το αναφέρεις γιατί είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά και να μην μπορείς να το συντηρήσεις εύκολα/σωστά..

Σιγά το δύσκολο, μπορείς να ανοίξεις το πακέτο και να αλλάξεις μέσα τις 2-4 μπαταρίες που έχει. Χρησιμοποιώ ένα MGE/Eaton Pulsar M 2200VA (10 ετών πλέον) με συστοιχία 6 μπαταριών ! τι αστοχίες ; θα βαριόταν ο τεχνικός να τις αλλάξει. Δεν παίζει να είχε σφραγίδα πιστοποιημένου service ο τύπος, αυτό σηκώνει report στην APC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2018 στις 3:23 ΜΜ, matrixgeo είπε

ένα πρόβλημα μόνο με το APC Back-UPS 1400VA. Οι μπαταρίες δεν είναι εύκολο να τις αλλάξεις, παρα μόνο στο service και πάλι με αστοχία όπως με ενημέρωσαν :( Η πρόταση τους είναι να πάρω καινούριο UPS , το ίδιο,  καθώς με ενημέρωσαν οτι υπάρχουν πολλά προβλήματα στην αντικατάσταση της μπαταρίας. Κατα τα άλλα πολυ καλο ups μου έβγαλε περίπου 3 χρόνια μεχρι να τα φτύσουν οι μπαταρίες.

Καλησπερα φιλε geo . Εχω το BX1400U και θελω να αλλαξω μπαταρια . Οταν λες επισημο service ποιο εννοεις? Γιατι με την Schneider Electric που αναφερεται στο site της APC και επικοινωνησα, μου ειπαν οτι πλεον δεν ειναι αντιπροσωποι της στη Ελλαδα  και να επικοινωνησω με την APC μεσω mail. 

 

Επισης , με καθε σεβασμο σε αυτο που γραφεις, επετρεψε μου να αμφιβαλω -ειδικα για τα APC- οτι απαξ και πεθανει η μπαταρια , η καλυτερη λυση ειναι να πεταξεις το UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γραφει και το manual για τα συγκεκριμένα οτι δεν γίνεται αλλαγή απο χρήστη. Τέλος πάντων μπαταρίες βρηκα αλλα δυσκολη η αλλαγή.

Και ναι για την Schneider Electric  μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας. Χρειάζομαι ένα ups για τον υπολογιστή μου, μιας και ΔΕΗ.

Ο πύργος έχει 2200g, 1050ti, 2-3 σκληρούς, cx450 (του 2017), και θα αγοράσω ως οθόνη την SE2416H (της Dell), πιθανότατα. 

Λοιπόν, μιας και δεν θα ρίξω oc σε επεξεργαστή ή κάρτα γραφικών, ποιο ups πρέπει να πάρω ? Εγώ σκόπευα να πάρω το παρακάτω. Δεν αναγράφει, όμως, πόση ώρα αντέχει μέχρι να τελειώσει η μπαταρία μέσα. Αυτό σημαίνει πως ΔΕΝ έχει μπαταρία ? 

https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC-Back-UPS-950VA-Schuko.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Γιώργος Γ. είπε

Γεια σας. Χρειάζομαι ένα ups για τον υπολογιστή μου, μιας και ΔΕΗ.

Ο πύργος έχει 2200g, 1050ti, 2-3 σκληρούς, cx450 (του 2017), και θα αγοράσω ως οθόνη την SE2416H (της Dell), πιθανότατα. 

Λοιπόν, μιας και δεν θα ρίξω oc σε επεξεργαστή ή κάρτα γραφικών, ποιο ups πρέπει να πάρω ? Εγώ σκόπευα να πάρω το παρακάτω. Δεν αναγράφει, όμως, πόση ώρα αντέχει μέχρι να τελειώσει η μπαταρία μέσα. Αυτό σημαίνει πως ΔΕΝ έχει μπαταρία ? 

https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC-Back-UPS-950VA-Schuko.html

Ups χωρίς μπαταρία δεν έχω δει ποτέ φίλε μου. Με λίγο ψάξιμο θα έβρισκες αυτό το σχεδιάγραμμα. 

https://www.apc.com/products/runtimegraph/runtime_graph.cfm?base_sku=BX950U-GR&chartSize=large

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AntonyF είπε

Ups χωρίς μπαταρία δεν έχω δει ποτέ φίλε μου. Με λίγο ψάξιμο θα έβρισκες αυτό το σχεδιάγραμμα. 

https://www.apc.com/products/runtimegraph/runtime_graph.cfm?base_sku=BX950U-GR&chartSize=large

Τώρα, που έριξα πάλι μια ματιά στη σελίδα, είδα πως τα διευκρίνιζε όλα... 

Ευχαριστώ πολύ που το τονίσεις κι εσύ. Και, ναι. Ξέρω πως ups χωρίς μπαταρία δεν υπάρχει (αλλιώς είναι πολύμπριζο, και όχι ups). Αλλά, μου φάνηκε περίεργο πως το skroutz δεν έλεγε τίποτα για διάρκεια που κρατά η μπαταρία (όταν είχα δει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω UPS το οποίο θέλω να καλύπτει

 

1) ένα Laptop i5 με 15" οθόνη, το οποίο θα έχει και την Μπαταρία του

2) οθόνη 22" led

3) το modem/router για το internet

4) ένα φωτιστικό με led λάμπα περίπου 15-20 watt

 

πόσα KVA πρέπει να είναι;

 

 

 

η τεχνολογία ONLINE δεν είναι καλύτερη από το Line Interactive;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...