Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ενδέχεται να κυκλοφορήσει ένα disc-free Xbox One το 2019


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Έχω την αίσθηση ότι παίζω σε τηλεπαιχνίδι με ερωτήσεις. Όπως είδες πολλά από αυτά που νόμιζες και είχες αρνητική άποψη για τα ψηφιακά ήταν λάθος. Όσον αφορά την μεταπώληση, δεν νομίζω να την χρειάζεσαι αν γινουν πιο φθηνά τα παιχνίδια. Αυτός δεν είναι ο σκοπός που γίνεται τώρα; 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου, και τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DarthGRE είπε

Η απάντηση στο κράτος του Συριζιστάν  όπως πολύ περιγραφικά είπες. Η επιστροφή της ευημερίας και της ευρωπαίκής πολιτικής. Το ζαβό. Ο Κυριάκος ο Μητσοτάκης λοιπόν θα φέρει το πρόγραμμα ανταλλαγής retail/digital gaming για να προχωρήσει το σχέδιο της Microsoft.

Ε πες ο siemens να καταλάβω! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, makridis είπε

Την "λογική μου" την κάνει ήδη το Netflix, Spotify, Apple Music κτλ και όλες οι υπηρεσίες ενοικίασης. Ακούς όση μουσική θέλεις, όποτε θέλεις, όπου θέλεις και πιο σημαντικό όποιον κομμάτι/άλμπουμ θέλεις. Στο κομμάτι του gaming υπάρχει αντίστοιχα σε νοοτροπία το Νvidia Grid που είναι μεν cloud based, αλλά η λογική ενοικίασης είναι η ίδια. Όποιο game θες, όσο έχεις συνδρομή. Η διαφορά είναι ότι δεν αγοράζεις το παιχνίδι αλλά ουσιαστικά το ενοικιάζεις για όσο διάστημα πληρώνεις.

Συγκρινεις λαθος πραγματα αγαπητε και στο επισημαναν. Επισης μην ξεχνας (επειδη ειπες να βλεπω οτι θελω, οταν το θελω κτλ) πως αρκετες τοπ σειρες και τοπ ταινιες δεν βρισκονται στο νετφλιξ επειδη προερχονται απο ανταγωνιστικες πλατφορμες (amc/usa now κτλ κτλ.) Αρα και η συνδρομη σου στο νετφλιξ ΠΑΛΙ δεν θα περιελαμβανε τα παντα (=επιχειρημα σου, Α, το χβοχ παςς δεν εχει ολα τα παιχνδια του χβοχ).

Αν θες να κανουμε κουβεντα για  το αν αποτελει βαλιου(μ) φορ μονευ το χβοχ παςς, ευχαριστως να την κανουμε στο θρεντ το αντιστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GrooveOn είπε

Να 'χαμε να λέγαμε φίλε, ο λόγος που σου απάντησα είναι γιατι βάση τα προηγούμενα που έγραφες δεν έδειχνες να ξέρεις ακριβώς την κατάσταση.  Σου έκανα και παράθεση τα λόγια σου. Τώρα μου λές για console ban, account ban και ιστορίες. Καμία σχέση με το λόγο που σου έγραψα αρχικά. Τώρα άμα θές να κάνουμε συζήτηση χωρίς λόγο, μπορώ να σου πώ και γώ οτι τα data που είναι γραμμένα στα δισκάκια δεν κρατάνε για πάντα. Μετά από κάποια χρόνια τα readers δεν τα διαβάζουν. Δεν είμαι υπέρμαχος του digital όμως.

Λίγο σοβαρά δεν το παίρνεις;;; απόψεις εκθέτουμε ...και νομίζω ότι λίγο πολύ συμφωνούμε στις απόψεις μας ...Όπως θα είδες και στο αρχικό μου post είπα ότι κάθε τι έχει τα υπέρ και τα κατά του...Και όλα αυτά που λέμε και οι 2 ισχύουν. 
Αν κάτι θα με απασχολούσε περισσότερο είναι (ασχέτως αν το μέσο είναι δισκάκι, ψηφιακό ακόμα και αναλογικό :) ) να γίνεται η αλλαγή με μέριμνα και φροντίδα του gamer καταναλωτή. Από εκεί και πέρα μέθοδοι για να επιζήσουν τα δεδομένα μας ή να αναβιώσουν σίγουρα υπάρχουν! Οπότε το να κάνουμε συζήτηση εμείς ή όχι δεν έχει και πολλή σημασία (τον χρόνο μας σκοτώνουμε εξάλλου και οι δύο :) ), άλλοι αποφασίζουν για εμάς.  Ελπίζουμε να φανταστώ και οι δύο να αποφασίζουν και υπέρ υμών! Καλή μέρα να έχουμε! (και να φανταστείς ότι εγώ είμαι υπέρμαχος του digital :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το βασικότερο πλεονέκτημα του full digital είναι το οτι δεν περιμένεις το courier+ μεταφορικά αμα είσαι σε επαρχεία...

Επεξ/σία από Psaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ναι γιατί εγώ που αγοράζω μονο ψηφιακά δίνω 69 ευρώ... μέσο όρο παίζω στα 20 ευρώ σε αυτά που αγοράζω αν και τα περισσότερα τα παίζω με συνδρομή. Μιλάω και για ΑΑΑ τίτλους. Ας μην πιάσουμε αυτή την κουβέντα αλλά έλεος με αυτά τα ισοπεδωτικά συμπεράσματα στο insomnia όπου χρησιμοποιουνται περιπτώσεις σαν καθολικά επιχειρήματα.

Κατά πρώτον δεν απευθύνθηκε προσωπικά και ειδικά αλλά έθιξε ένα θέμα γενικότερο που είναι πραγματικότητα - ασχέτως αν εσύ το βλέπεις ή όχι - σε σχέση το πόσο κακομαθημένα είναι τα "παιδιά μας " ...με ευθύνη μας φυσικά.Και κατά δεύτερον δεν διακρίνω πουθενά την καθολικότητα του σχολίου στο θέμα παρά έκφραση άποψης ( που ναι, όντως υπάρχει ) 

φιλικά πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psaris είπε

το βασικότερο πλεονέκτημα του full digital είναι το οτι δεν περιμένεις το courier+ μεταφορικά αμα είσαι σε επαρχεία...

Kαι να περάσουμε στα μειονεκτήματα τώρα...

Ενώ στο retail περιμένεις ΜΙΑ φορά τον κουρριερ...

Στο ψηφιακό είσαι ΠΛΗΡΩΣ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ από την διάθεση της κάθε εταιρίας για το πότε θα κλείσει ο σέρβερ της με το παιχνίδι και ΔΕΝ θα μπορείς να το κατεβάσεις ΑΝ σου πάθει κάτι ο δίσκος άρα το χασες.Έστω και μετά απο τρία εκατομμύρια χρόνια που λέει ο λόγος.Θα μου πείς οτι νταξει θα έχουν βγεί άλλες κονσόλες/παιχνίδια και δεν σε νοιάζει αλλά καταλαβετε το.Το ψηφιακό δεν είναι αγορά.Είναι ενοικίαση αορίστου χρόνου.Η υλική μορφή είναι αγορά.Και για να σε προλάβω...ναι είμαι από αυτούς που αγοράζουν μεταχειρισμένα,είμαι από αυτούς που αγοράζουν ΜΟΝΟ retail και όχι δεν είμαι πιτσιρικάς, απλά εργάζομαι και η συλλογή retail είναι απλά το hobby μου.Και φυσικά παίζω κιόλλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hexenlord είπε

Συγκρινεις λαθος πραγματα αγαπητε και στο επισημαναν. Επισης μην ξεχνας (επειδη ειπες να βλεπω οτι θελω, οταν το θελω κτλ) πως αρκετες τοπ σειρες και τοπ ταινιες δεν βρισκονται στο νετφλιξ επειδη προερχονται απο ανταγωνιστικες πλατφορμες (amc/usa now κτλ κτλ.) Αρα και η συνδρομη σου στο νετφλιξ ΠΑΛΙ δεν θα περιελαμβανε τα παντα (=επιχειρημα σου, Α, το χβοχ παςς δεν εχει ολα τα παιχνδια του χβοχ).

Αν θες να κανουμε κουβεντα για  το αν αποτελει βαλιου(μ) φορ μονευ το χβοχ παςς, ευχαριστως να την κανουμε στο θρεντ το αντιστοιχο.

Έχοντας συνδρομή στο Netflix βλέπω ότι θέλω από αυτά που προσφέρει το Netflix (vpn για τα region locked). Το ίδιο ισχύει και για το Amazon και για το Spotify. Και στις 3 περιπτώσεις δεν υπάρχει περιορισμός στην προσφορά του περιεχομένου.

Με το game pass δεν ισχύει το ίδιο. ΠΧ Το metro exodus είναι διαθέσιμο με gamepass και Xbox gold συνδρομή (όταν βγει). Κοινώς δεν μπορείς να το παίξεις μόνο έχοντας gamepass. Άρα λοιπόν μιλάμε για ένα διαφορετικό επιχειρηματικό μοντέλο από αυτό που περιγράφω.

Εδώ θα είμαστε σε λίγα χρονάκια. Αυτό που λέω είναι μονόδρομος για τις εταιρείες και θα εφαρμοστεί από όλες τις υπηρεσίες που μπορούν να προσφερθούν ψηφιακά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Kαι να περάσουμε στα μειονεκτήματα τώρα...

Ενώ στο retail περιμένεις ΜΙΑ φορά τον κουρριερ...

Στο ψηφιακό είσαι ΠΛΗΡΩΣ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ από την διάθεση της κάθε εταιρίας για το πότε θα κλείσει ο σέρβερ της με το παιχνίδι και ΔΕΝ θα μπορείς να το κατεβάσεις ΑΝ σου πάθει κάτι ο δίσκος άρα το χασες.Έστω και μετά απο τρία εκατομμύρια χρόνια που λέει ο λόγος.Θα μου πείς οτι νταξει θα έχουν βγεί άλλες κονσόλες/παιχνίδια και δεν σε νοιάζει αλλά καταλαβετε το.Το ψηφιακό δεν είναι αγορά.Είναι ενοικίαση αορίστου χρόνου.Η υλική μορφή είναι αγορά.Και για να σε προλάβω...ναι είμαι από αυτούς που αγοράζουν μεταχειρισμένα,είμαι από αυτούς που αγοράζουν ΜΟΝΟ retail και όχι δεν είμαι πιτσιρικάς, απλά εργάζομαι και η συλλογή retail είναι απλά το hobby μου.Και φυσικά παίζω κιόλλας...

Στο Steam υπάρχει κανονικό product key. Δεν ξέρω για αλλού.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Kαι να περάσουμε στα μειονεκτήματα τώρα...

Ενώ στο retail περιμένεις ΜΙΑ φορά τον κουρριερ...

Στο ψηφιακό είσαι ΠΛΗΡΩΣ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ από την διάθεση της κάθε εταιρίας για το πότε θα κλείσει ο σέρβερ της με το παιχνίδι και ΔΕΝ θα μπορείς να το κατεβάσεις ΑΝ σου πάθει κάτι ο δίσκος άρα το χασες.Έστω και μετά απο τρία εκατομμύρια χρόνια που λέει ο λόγος.Θα μου πείς οτι νταξει θα έχουν βγεί άλλες κονσόλες/παιχνίδια και δεν σε νοιάζει αλλά καταλαβετε το.Το ψηφιακό δεν είναι αγορά.Είναι ενοικίαση αορίστου χρόνου.Η υλική μορφή είναι αγορά.Και για να σε προλάβω...ναι είμαι από αυτούς που αγοράζουν μεταχειρισμένα,είμαι από αυτούς που αγοράζουν ΜΟΝΟ retail και όχι δεν είμαι πιτσιρικάς, απλά εργάζομαι και η συλλογή retail είναι απλά το hobby μου.Και φυσικά παίζω κιόλλας...

Όσο πιο πολύ τα παιχνίδια απαιτούν internet  connection τόσο λιγότερο σημασία θα έχει το physical. Πιστεύω ότι θα είναι κανόνας στο μέλλον.

Πχ. το Diablo και physical να το έχει αν κλείσει ο server δεν θα παίξεις ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Όσο πιο πολύ τα παιχνίδια απαιτούν internet  connection τόσο λιγότερο σημασία θα έχει το physical. Πιστεύω ότι θα είναι κανόνας στο μέλλον.

Πχ. το Diablo και physical να το έχει αν κλείσει ο server δεν θα παίξεις ποτέ...

Πχ το diablo στο pc διοτι σε κονσόλα χωρίς σύνδεση μια χαρά παίζει αλλά όχι seasonal. 

Το ζητούμενο είναι να ΜΗΝ γίνει κανόνας το digital copy διοτι μετά θα μείνει μόνο του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makridis είπε

Έχοντας συνδρομή στο Netflix βλέπω ότι θέλω από αυτά που προσφέρει το Netflix (vpn για τα region locked). Το ίδιο ισχύει και για το Amazon και για το Spotify. Και στις 3 περιπτώσεις δεν υπάρχει περιορισμός στην προσφορά του περιεχομένου.

Με το game pass δεν ισχύει το ίδιο. ΠΧ Το metro exodus είναι διαθέσιμο με gamepass και Xbox gold συνδρομή (όταν βγει). Κοινώς δεν μπορείς να το παίξεις μόνο έχοντας gamepass. Άρα λοιπόν μιλάμε για ένα διαφορετικό επιχειρηματικό μοντέλο από αυτό που περιγράφω.

Εδώ θα είμαστε σε λίγα χρονάκια. Αυτό που λέω είναι μονόδρομος για τις εταιρείες και θα εφαρμοστεί από όλες τις υπηρεσίες που μπορούν να προσφερθούν ψηφιακά. 

Στη βαση δεν διαφωνούμε, δεν τα λες ολοκληρα όμως: Από τη μια "βλεπω ότι θελω από αυτά που μου προσφερει το νετφλιξ", κοινως σε ότι περιλαμβανει η λιστα του (προφανως αφου για αυτό πληρωνεις), από την άλλη "και στις 3 περιπτώσεις δεν υπαρχει περιορισμος στην προσφορα περιεχομενου". Αληθεια? για δοκιμασε να δεις walking dead, banshee και αλλα τοσα, να δουμε τι θα σου βγαλει το νετφλιξ. τεσπα, το καλυψαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2018 στις 6:27 ΜΜ, DarthGRE είπε

Όσο κι αν καταλαβαίνω την οπτική που το βλέπεις, δυστυχως ή ευτυχώς το full digital θα γίνει το νορμάλ. Δες τι συνέβη στην μουσική βιομηχανία.

αφαιρεσε απο μεσα την Ελλαδα του mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2018 στις 5:57 ΜΜ, hexenlord είπε

Στη βαση δεν διαφωνούμε, δεν τα λες ολοκληρα όμως: Από τη μια "βλεπω ότι θελω από αυτά που μου προσφερει το νετφλιξ", κοινως σε ότι περιλαμβανει η λιστα του (προφανως αφου για αυτό πληρωνεις), από την άλλη "και στις 3 περιπτώσεις δεν υπαρχει περιορισμος στην προσφορα περιεχομενου". Αληθεια? για δοκιμασε να δεις walking dead, banshee και αλλα τοσα, να δουμε τι θα σου βγαλει το νετφλιξ. τεσπα, το καλυψαμε.

Δεν υπάρχει περιορισμός στην προσφορά περιεχομένου. Με τον ίδιο λογαριασμό που πληρώνω στο Netflix στην Ελλάδα, μπαίνω από όποια άλλη χώρα θέλω (vpn) και βλέπω το αντίστοιχο region exclusive περιεχόμενο. Δεν πληρώνω κάποια έξτρα gold υπηρεσία στο Netflix.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, makridis είπε

Δεν υπάρχει περιορισμός στην προσφορά περιεχομένου. Με τον ίδιο λογαριασμό που πληρώνω στο Netflix στην Ελλάδα, μπαίνω από όποια άλλη χώρα θέλω (vpn) και βλέπω το αντίστοιχο region exclusive περιεχόμενο. Δεν πληρώνω κάποια έξτρα gold υπηρεσία στο Netflix.

Το vpn δεν είναι δωρεάν (αλλιώς δεν είναι και απεριόριστο). Αλλά ακόμη και όλα τα region να έχεις υπάρχουν άπειρες ταινίες/σειρές που δεν έχει το Netflix. 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...