Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ενδέχεται να κυκλοφορήσει ένα disc-free Xbox One το 2019


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το vpn δεν είναι δωρεάν (αλλιώς δεν είναι και απεριόριστο). Αλλά ακόμη και όλα τα region να έχεις υπάρχουν άπειρες ταινίες/σειρές που δεν έχει το Netflix. 

Τι σχέση έχει αυτό; Μιλάμε για πρόσβαση σε ότι προσφέρει ο πάροχος. Είναι σαν μου λες ότι ο κάτοχος Xbox δεν μπορεί να παίξει το god of war...λογικό;!

Όσο για το vpn...άσχετο και αυτό. Αν είναι έτσι, θέλεις και windows για να χρησιμοποιήσεις το pc σου και συνδρομή στο internet για να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, makridis είπε

Με τον ίδιο λογαριασμό που πληρώνω στο Netflix στην Ελλάδα, μπαίνω από όποια άλλη χώρα θέλω (vpn) και βλέπω το αντίστοιχο region exclusive περιεχόμενο. Δεν πληρώνω κάποια έξτρα gold υπηρεσία στο Netflix.

Εμένα με έχεις μπερδέψει. Για να καταλάβω,νομίζεις ότι χρειάζεσαι υποχρεωτικά και συνδρομή gold για να παίξεις τα παιχνίδια του gamepass; Αν είναι αυτή η ένστασή σου,δεν ισχύει. Αν έχεις gamepass παίζεις ότι περιεχόμενο υπάρχει εκεί,όποτε θέλεις,σε όποια χώρα θέλεις. Δεν μπορώ να καταλάβω πως το διαφοροποιείς σε σχέση με το netflix.

Αν θες να παίξεις online multiplayer,τότε χρειάζεται gold,αλλά αυτό είναι ασχέτως gamepass. Θεώρησέ το αντίστοιχο του οτι θες την ακριβή συνδρομή netflix αν θες να δεις 4k/HDR

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, pedrojay είπε

Εμένα με έχεις μπερδέψει. Για να καταλάβω,νομίζεις ότι χρειάζεσαι υποχρεωτικά και συνδρομή gold για να παίξεις τα παιχνίδια του gamepass; Αν είναι αυτή η ένστασή σου,δεν ισχύει. Αν έχεις gamepass παίζεις ότι περιεχόμενο υπάρχει εκεί,όποτε θέλεις,σε όποια χώρα θέλεις. Δεν μπορώ να καταλάβω πως το διαφοροποιείς σε σχέση με το netflix.

Αν θες να παίξεις online multiplayer,τότε χρειάζεται gold,αλλά αυτό είναι ασχέτως gamepass. Θεώρησέ το αντίστοιχο του οτι θες την ακριβή συνδρομή netflix αν θες να δεις 4k/HDR

Όχι δεν είπα αυτό. Οι καινούργιοι τίτλοι που βγαίνουν δεν είναι άμεσα διαθέσιμοι μόνο με gamepass αλλά χρειάζεται και συνδρομή gold. Επίσης ανα πάσα ώρα οι διαθέσιμοι τίτλοι στο gamepass μπορούν να αλλάξουν.

Το Netflix το ανέφερα για να φέρω ως παράδειγμα ένα μοντέλο που πληρωμής/συνδρομής που θα δεχόμουν ως καταναλωτής προκειμένου να αποδεχτώ το αποκλειστικά ψηφιακό μοντέλο παροχής παιχνιδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, makridis είπε

Όχι δεν είπα αυτό. Οι καινούργιοι τίτλοι που βγαίνουν δεν είναι άμεσα διαθέσιμοι μόνο με gamepass αλλά χρειάζεται και συνδρομή gold.

Εξακολουθώ να μην σε πιάνω. Αν κάποιος καινούργιος τίτλος διατεθεί στο gamepass,δεν χρειάζεσαι gold για να παίξεις.Αν έχεις συνδρομή gamepass παίζεις,τέλος.

14 λεπτά πριν, makridis είπε

Επίσης ανα πάσα ώρα οι διαθέσιμοι τίτλοι στο gamepass μπορούν να αλλάξουν.

Τώρα ενισχύεις το μπέρδεμα μου.Αυτό που αναφέρεις είναι επίσης πασίγνωστο χαρακτηριστικό του netflix. Πώς το διαφοροποιείς σε καλό μοντέλο στο netflix αλλά κακό στο gamepass;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, makridis είπε

Τι σχέση έχει αυτό; Μιλάμε για πρόσβαση σε ότι προσφέρει ο πάροχος. Είναι σαν μου λες ότι ο κάτοχος Xbox δεν μπορεί να παίξει το god of war...λογικό;!

Όσο για το vpn...άσχετο και αυτό. Αν είναι έτσι, θέλεις και windows για να χρησιμοποιήσεις το pc σου και συνδρομή στο internet για να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Ξέχασε τι άλλα παιχνίδια υπάρχουν. Φαντάσου ότι είναι το game pass και αυτό έχει κάποια παιχνίδια σταθερά, κάποια που φεύγουν, κάποια που μπαίνουν. Ακριβως το ίδιο είναι και το Netflix. Έχει ΚΑΠΟΙΕΣ ταινίες και κάποιες σειρές και μπαίνουν κάποιες νέες και κάποιες φεύγουν. Καμια διαφορά ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Κανένα από τα 2 δεν τα έχει όλα. Ασχετα αν πουλάνε και με άλλο τρόπο. 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pedrojay είπε

Εξακολουθώ να μην σε πιάνω. Αν κάποιος καινούργιος τίτλος διατεθεί στο gamepass,δεν χρειάζεσαι gold για να παίξεις.Αν έχεις συνδρομή gamepass παίζεις,τέλος.

Τώρα ενισχύεις το μπέρδεμα μου.Αυτό που αναφέρεις είναι επίσης πασίγνωστο χαρακτηριστικό του netflix. Πώς το διαφοροποιείς σε καλό μοντέλο στο netflix αλλά κακό στο gamepass;

Για κάποιο λόγο έχετε κολλήσει με το Netflix. Ανέφερα και το Spotify. Η ουσία επαναλαμβάνω είναι το να έχεις ανα πάσα ώρα και στιγμή με μια συνδρομή πρόσβαση σε όλο το περιεχόμενο της πλατφόρμας, εφόσον η συνδρομή σου είναι ενεργή. Οι ταινίες δεν είναι μέρος της συζήτησης για εμένα καθότι Netflix = Σειρές.

Ως απάντηση στη διαθεσιμότητα τίτλων του gamepass, δε συμβαδίζει με το τι θέλω εγώ σαν καταναλωτής.

Συγκεκριμένα αναφέρεται στα t&c του gamepass.

Games will be added and removed from the catalog over time.”

Επιπροσθέτως ξαναλέω ότι στο gamepass ΔΕΝ είναι διαθέσιμοι όλοι οι τίτλοι του Xbox και αυτό είναι Χ για εμένα και σε αυτό που επιθυμώ να δω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, makridis είπε

Ως απάντηση στη διαθεσιμότητα τίτλων του gamepass, δε συμβαδίζει με το τι θέλω εγώ σαν καταναλωτής.

Αυτό είναι σεβαστό αλλά προφανώς υποκειμενικό.Άλλος πχ δεν καλύπτεται από το περιεχόμενο του netflix,άλλος από του spotify κτλ. Είναι προσωπική προτίμηση και όχι πρόβλημα της υπηρεσίας.

10 ώρες πριν, makridis είπε

Συγκεκριμένα αναφέρεται στα t&c του gamepass.

Games will be added and removed from the catalog over time.

Αυτό είναι κοινό σε όλες θεωρώ τις υπηρεσίες τέτοιου τύπου,έχει να κάνει με τα δικαιώματα.Το ότι συνεχίζεις να το διαφοροποιείς για το gamepass,με συγχωρείς αλλά δείχνει περισσότερο προκατάληψη/εναντίωση παρά αντικειμενικότητα.

 https://help.netflix.com/en/node/60541

https://support.spotify.com/gr/article/Content-missing/

10 ώρες πριν, makridis είπε

Επιπροσθέτως ξαναλέω ότι στο gamepass ΔΕΝ είναι διαθέσιμοι όλοι οι τίτλοι του Xbox και αυτό είναι Χ για εμένα και σε αυτό που επιθυμώ να δω

Άρα αυτό είναι το πραγματικό σου πρόβλημα,τώρα το ξεκαθάρισες και κατάλαβα τί εννοείς.Σε αυτό έχεις δίκιο μεν αλλά το ίδιο συμβαίνει και σε άλλους παρόχους που ταυτόχρονα πουλάνε και συνδρομή και ξεχωριστά τίτλους. Για παράδειγμα το Amazon Prime video δεν προσφέρει στην συνδρομή όλους τους τίτλους που πουλάει η πλατφόρμα. Το netflix και το spotify δεν πουλάνε περιεχόμενο. Γενικότερα οι συγκρίσεις που έκανες μάλλον δεν ήταν ενδεδειγμένες,ειδικά όταν ανέφερες συνέχεια το gold που δεν είναι απαραίτητο ή το Nvidia grid που είναι άλλο πράγμα εντελώς και δεν υπάρχει πάροχος. Μπορούσες δηλαδή να πεις απλά ότι δεν σε καλύπτει,δεν θα διαφωνούσε κανένας κι ας είσαι θεωρώ μειοψηφία.

Έχε επίσης στο πίσω μέρος του μυαλού σου οτι το gamepass είναι πολύ νέα υπηρεσία ακόμα.Μπορεί με τον καιρό που γίνεται γενικότερα η στροφή στο digital/streaming,το πλάνο τους να είναι να βάλουν όλο το περιεχόμενο ξερωγω,αν και δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/11/2018 στις 10:21 ΠΜ, pedrojay είπε

Αυτό είναι σεβαστό αλλά προφανώς υποκειμενικό.Άλλος πχ δεν καλύπτεται από το περιεχόμενο του netflix,άλλος από του spotify κτλ. Είναι προσωπική προτίμηση και όχι πρόβλημα της υπηρεσίας.

Αυτό είναι κοινό σε όλες θεωρώ τις υπηρεσίες τέτοιου τύπου,έχει να κάνει με τα δικαιώματα.Το ότι συνεχίζεις να το διαφοροποιείς για το gamepass,με συγχωρείς αλλά δείχνει περισσότερο προκατάληψη/εναντίωση παρά αντικειμενικότητα.

 https://help.netflix.com/en/node/60541

https://support.spotify.com/gr/article/Content-missing/

Άρα αυτό είναι το πραγματικό σου πρόβλημα,τώρα το ξεκαθάρισες και κατάλαβα τί εννοείς.Σε αυτό έχεις δίκιο μεν αλλά το ίδιο συμβαίνει και σε άλλους παρόχους που ταυτόχρονα πουλάνε και συνδρομή και ξεχωριστά τίτλους. Για παράδειγμα το Amazon Prime video δεν προσφέρει στην συνδρομή όλους τους τίτλους που πουλάει η πλατφόρμα. Το netflix και το spotify δεν πουλάνε περιεχόμενο. Γενικότερα οι συγκρίσεις που έκανες μάλλον δεν ήταν ενδεδειγμένες,ειδικά όταν ανέφερες συνέχεια το gold που δεν είναι απαραίτητο ή το Nvidia grid που είναι άλλο πράγμα εντελώς και δεν υπάρχει πάροχος. Μπορούσες δηλαδή να πεις απλά ότι δεν σε καλύπτει,δεν θα διαφωνούσε κανένας κι ας είσαι θεωρώ μειοψηφία.

Έχε επίσης στο πίσω μέρος του μυαλού σου οτι το gamepass είναι πολύ νέα υπηρεσία ακόμα.Μπορεί με τον καιρό που γίνεται γενικότερα η στροφή στο digital/streaming,το πλάνο τους να είναι να βάλουν όλο το περιεχόμενο ξερωγω,αν και δύσκολο.

Οκ ας αναδιατυπώσω σε μια παράγραφο τα όσα λέμε και θέλω να περάσω σαν μήνυμα.

Εγω σαν καταναλωτής θέλω να δω μια υπηρεσία ενοικίασης (όχι αγοράς) όλων των τίτλων μιας πλατφόρμας, έτσι ώστε να μπορώ όσο έχω ενεργή συνδρομή να δύναμαι να παίζω οποιοδήποτε παιχνίδι θέλω (όχι να το αγοράζω). Υπό αυτές τις συνθήκες ΜΟΝΟ μπορεί να δουλέψει και να πιάσει το όλο digital only εγχείρημα. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα αναγκαστούν οι εταιρείες να κάνουν συνέχεια χοντρές εκπτώσεις σε όλους τους ψηφιακά διανεμημένους τίτλους (όπως γίνεται ήδη στο steam).

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...