Προς το περιεχόμενο

Opel Corsa diesel euro4 vs euro6 vs 1.2lpg


th3ofilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποιος εχει οδηγησει diesel απλα δεν το αλλαζει λογω ροπης και οικονομιας. πας οπου γουσταρεις και δεν κοιτας αγχωμενος τον δεικτη καυσιμου ποσο επεσε.αν υπολογισεις οτι ενας κινητηρας diesel μπορει να βγαλει για πλακα πανω απο 500.000 χιλιομετρα αν διαθετεις τα λεφτα δεν υπαρχει λογος να μην παρεις diesel.αν διαθετεις 8000 παιρνεις το euro 6 με κλειστα ματια

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Whargoul είπε

Και τι είναι αυτό που κάνει αυτά που λες/είπες/είπατε/είπαν σωστά και αδιαμφισβήτητα δλδ? 

Στην χωρα μας ή πλειοψηφία του κόσμου παίρνει αυτοκίνητο κα το κρατάει τουλάχιστον 10 χρονια. Από ότι διαβάζω και από κάποιες συζητήσεις που είχα με ανθρώπους που που γνωρίζουν το να πάρεις αυτοκίνητο diesel δεν είναι η πιο σοφή κίνηση σήμερα. Diesel αυτοκίνητο πήρα και εγώ αλλά το πούλησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mp123 είπε

Diesel αυτοκίνητο πήρα και εγώ αλλά το πούλησα

Ποιο αυτοκίνητο είχες και γιατί το πούλησες, δεν μας είπες...

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον sakks80  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bromiaris είπε

Ποιο αυτοκίνητο είχες και γιατί το πούλησες, δεν μας είπες...

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον sakks80  

Renault capture. 1.5 dci. 18500 ευρώ. Σε ενάμιση χρόνο το έδωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Whargoul είπε

Αυτό το "απαγόρευση" του πετρελαίου πάει να καταντήσει urban legend. Αν πεις μπροστά στον καθρέφτη πετρέλαιο 3 φορές, θα ρθεί ο Καμίνης και θα σου πάρει το αμάξι.

Εκτός από τις  παπαριές από blogs, ΜΜΕ, δημάρχους κλπ, έχετε διαβάσει κάτι έστω  και με ελαφρός επίσημο χαρακτήρα? Ένα χρονοδιάγραμμα? Ένα νόμο? Ένα κανονισμό? Μια επίσημη συζήτηση στη Βουλή? Ακόμα και στις Ευρωπαϊκές πόλεις που όντως υπάρχει ένα κίνημα για κάτι τέτοιο και που σε μερικές υπάρχουν και τέλη εισόδου, το μόνο που συζητείται είναι να απαγορευτούν τα Diesel Euro 4 και κάτω, δλδ αμάξια που σήμερα (και όχι όταν και αν εφαρμοστεί) είναι ήδη 10 χρονών. Όχι να απαγορευτούν τα Diesel έτσι γενικά και αόριστα. 

Και btw, ήδη απαγορεύονται τα Euro4 και κάτω σε Αθήνα και Θεσσ/νικη

Θέλω να πω μόνο ότι εδώ γερμανιστάν η απαγόρευση του πετρελαίου ήδη άρχισε σε πολλές πόλεις αλλά μόνο σε ορισμένους δρόμους.Πιάνει πρώτα μέχρι τα euro 4 και από τέλη 2019 και τα euro 5.
Πολλοί, ανάμεσα και εγώ με αμάξι euro 5, φάγαμε το παλούκι με τις ορέξεις της κακάσχημης,χωρίς δυνατότητα άλλης επιλογής,και βλέπουμε αμάξια των 5-6 ετών να έχουν ξεφτιλιστεί και με κίνδυνο να μην μπορούμε να πάμε σε μεγάλες πόλεις ή ακόμα και σε μερικούς αυτοκινητόδρομους.
Το πρόβλημα είναι ότι ξέρετε οι δικοί μας τι γατάκια είναι, πως υπακούουν στα πάντα,και πως αλλάζουν τις νομοθεσίες ανάλογα τις ορέξεις των βορείων.
Οπότε και καθόλου απίθανο σε μία νύχτα να αλλάξουν τα πάντα.
Από μένα ή βενζίνη,ή πετρέλαιο με euro 6d.

Επεξ/σία από palawiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, palawiaris είπε

Θέλω να πω μόνο ότι εδώ γερμανιστάν η απαγόρευση του πετρελαίου ήδη άρχισε σε πολλές πόλεις αλλά μόνο σε ορισμένους δρόμους.Πιάνει πρώτα μέχρι τα euro 4 και από τέλη 2019 και τα euro 5.
Πολλοί, ανάμεσα και εγώ με αμάξι euro 5, φάγαμε το παλούκι με τις ορέξεις της κακάσχημης,χωρίς δυνατότητα άλλης επιλογής,και βλέπουμε αμάξια των 5-6 ετών να έχουν ξεφτιλιστεί και με κίνδυνο να μην μπορούμε να πάμε σε μεγάλες πόλεις ή ακόμα και σε μερικούς αυτοκινητόδρομους.
Το πρόβλημα είναι ότι ξέρετε οι δικοί μας τι γατάκια είναι, πως υπακούουν στα πάντα,και πως αλλάζουν τις νομοθεσίες ανάλογα τις ορέξεις των βορείων.
Οπότε και καθόλου απίθανο σε μία νύχτα να αλλάξουν τα πάντα.
Από μένα ή βενζίνη,ή πετρέλαιο με euro 6d.

Ναι αλλά άλλο το απαγορεύω κάποια οχήματα που δεν έχουν κάποια βασικά standards και άλλο το απαγορεύω το πετρέλαιο έτσι γενικά και αόριστα. Ούτε τα Euro 6 έχει σκεφτεί κανένας να απαγορεύσει ούτε τα Euro 7 που θα έρθουν, και οι σκέψεις περί Euro5 είναι ακόμα σκέψεις από μερικούς για εφαρμογή σε μερικούς δρόμους. Καταρχήν μόνοι μας θα έπρεπε να απαιτήσουμε να απαγορευτούν τα Euro 4 και κάτω γιατί δεν έχουν καν όρια για Particular Number, και τα όρια για Particular Matter είναι 5 φορές περισσότερα από το Euro 5 και 6. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα σχέδια για να απαγορευτούν τα Euro 4 που είναι ήδη 10χρονών αμάξια χωρίς βασικά standard ρύπων, είναι αρκετά λογική σκέψη. ΑΥΤΑ ΗΔΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ -ΘΕΣ. Οπότε οι υπόλοιπες χώρες βασικά προσπαθούν να υιοθετήσουν το σύστημα της Ελλάδας. 

Τα Euro5b και ειδικά τα Euro 6, στο θέμα των σωματιδίων έχουν σχεδόν τα ίδια Standard με την βενζίνη. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να ζητάς να απαγορευτούν αυτά χωρίς να ζητάς να απαγορευτούν και τα της βενζίνης και ειδικά αυτά με άμεσο ψεκασμό. 

5 ώρες πριν, mp123 είπε

Στην χωρα μας ή πλειοψηφία του κόσμου παίρνει αυτοκίνητο κα το κρατάει τουλάχιστον 10 χρονια. Από ότι διαβάζω και από κάποιες συζητήσεις που είχα με ανθρώπους που που γνωρίζουν το να πάρεις αυτοκίνητο diesel δεν είναι η πιο σοφή κίνηση σήμερα. Diesel αυτοκίνητο πήρα και εγώ αλλά το πούλησα. 

Σε όλες τις χώρες η πλειοψηφία του κόσμου το κρατά τουλάχιστο 10 χρόνια. Στις ΗΠΑ η μέση ηλικία είναι 11.5 χρόνια. Στην Ευρώπη είναι 11 χρονών και αυξάνεται. Το Diesel είναι αρκετά σοφή επιλογή γι αυτούς που κάνουν αρκετά χιλιόμετρα σε αυτοκινητόδρομους. Αρκετά πιο σοφή από Direct injection, high pressure fuel system, turbo της βενζίνης. 

Ακόμα και με τα πλήρως νοθευμένα καύσιμα που υπάρχουν στην Ελλάδα. Εάν τα καύσιμα ήταν φυσιολογικά και όχι κατούρημα, του πετρελαίου δεν θα είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα για 250 000+ km

Επεξ/σία από Whargoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Whargoul είπε

 

Σε όλες τις χώρες η πλειοψηφία του κόσμου το κρατά τουλάχιστο 10 χρόνια. Στις ΗΠΑ η μέση ηλικία είναι 11.5 χρόνια. Στην Ευρώπη είναι 11 χρονών και αυξάνεται. Το Diesel είναι αρκετά σοφή επιλογή γι αυτούς που κάνουν αρκετά χιλιόμετρα σε αυτοκινητόδρομους. Αρκετά πιο σοφή από Direct injection, high pressure fuel system, turbo της βενζίνης. 

Ακόμα και με τα πλήρως νοθευμένα καύσιμα που υπάρχουν στην Ελλάδα. Εάν τα καύσιμα ήταν φυσιολογικά και όχι κατούρημα, του πετρελαίου δεν θα είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα για 250 000+ km

Έπειτα από 9 αυτοκίνητα που έχω αλλάξει για μενα το μόνο που αξίζει είναι βενζίνη ατμοσφαιρικό. Όσο πιο απλό τόσο καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, mp123 είπε

Έπειτα από 9 αυτοκίνητα που έχω αλλάξει για μενα το μόνο που αξίζει είναι βενζίνη ατμοσφαιρικό. Όσο πιο απλό τόσο καλύτερα. 

Καλή τύχη τότε όταν θα θες καινούργιο αμάξι γιατί πλέον δεν βγαίνουν αμάξια μεγαλύτερα των ~120 ίππων που να είναι σκέτο ατμοσφαιρικά (με ελάχιστες εξαιρέσεις στυλ Jazz, Yaris ή αμάξια γέρικης γενιάς). Είτε είναι turbo, είτε είναι Hybrid. Ακόμα και σε αυτή την κατηγορία <120Hp το γυρίζουν σε 10ρια τρικύλινδρα turbo.   + το πιο πιθανό από το 2020 και μετά όλα θα είναι τουλάχιστο 48V mild hybrid. 

Το όσο πιο απλό πλέων τέλειωσε, και στη μηχανή, και στο αυτόματο κιβώτιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mp123 είπε

Έπειτα από 9 αυτοκίνητα που έχω αλλάξει για μενα το μόνο που αξίζει είναι βενζίνη ατμοσφαιρικό.

Ναι αλλά γιατί έδωσες το καινούργιο diesel;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mp123 είπε

 Diesel αυτοκίνητο πήρα και εγώ αλλά το πούλησα. 

 

6 ώρες πριν, mp123 είπε

Renault capture. 1.5 dci. 18500 ευρώ. Σε ενάμιση χρόνο το έδωσα. 

 

4 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

ενώ τα άλλα 8 πριν το ντίζελ γιατί τα έδωσε????? :P 

Δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα 8.. αλλά για το ένα καινούργιο πετρελαίου που ρωτώ και ξανά ρωτώ απάντηση δεν παίρνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα 8.. αλλά για το ένα καινούργιο πετρελαίου που ρωτώ και ξανά ρωτώ απάντηση δεν παίρνω!

Δεν εχει γιατί.

Έτσι μου την έδωσε. Είχα πάρει στην γυναίκα καινούργιο το i10 είχα και το ρενω αλλά οδηγούσα το i10. Ένα πρωί σηκωθηκα το εδωσα. Τωρα πηρα σκουτερ και μηχανη. Το αμαξι το παιρνω άμα βρέχει καρεκλοποδαρα. 

ScaredForkedJoey-small.gif

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, mp123 είπε

2018 έχουμε και ακόμα ασχολειστε με diesel αυτοκινητα. 

 

20 ώρες πριν, mp123 είπε

Μονο βενζίνη. Οχι πετρέλαιο. Τα έχουμε πει αυτά. 

 

11 ώρες πριν, mp123 είπε

Στην χωρα μας ή πλειοψηφία του κόσμου παίρνει αυτοκίνητο κα το κρατάει τουλάχιστον 10 χρονια. Από ότι διαβάζω και από κάποιες συζητήσεις που είχα με ανθρώπους που που γνωρίζουν το να πάρεις αυτοκίνητο diesel δεν είναι η πιο σοφή κίνηση σήμερα. Diesel αυτοκίνητο πήρα και εγώ αλλά το πούλησα. 

 

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Δεν εχει γιατί.

Έτσι μου την έδωσε. Είχα πάρει στην γυναίκα καινούργιο το i10 είχα και το ρενω αλλά οδηγούσα το i10. Ένα πρωί σηκωθηκα το εδωσα. Τωρα πηρα σκουτερ και μηχανη. Το αμαξι το παιρνω άμα βρέχει καρεκλοποδαρα. 

 

Φίλε μου συγγνώμη αλλά προφανώς μπήκες σε αυτό το θέμα για να σπάσεις πλάκα ή πολύ απλά τρολάρεις… Δεν εξηγείτε διαφορετικά..

Ξεκινάς με το να μην πάρει diesel

Συνεχίζεις με το να υποστηρίζεις ορθά κοφτά μόνο την Βενζίνη…

Λες ότι άκουσες… σου είπαν… ότι το diesel δεν είναι καλό και φυσικά λες ότι Πούλησες το καινούργιο diesel αυτοκίνητο σου…

Σε πιεστικές ερωτήσεις, γιατί πούλησες, ελπίζοντας να μάθουμε τον λόγο που σε έκανε να προβείς σε τέτοια κίνηση.. όλοι μας ποντάραμε σε διαφορετικούς λόγους…

1.       Ήταν πολύ θορυβώδης

2.       Είχε μεγάλη κατανάλωση

3.       Σου έβγαλε πρόβλημα

4.       Δεν τραβούσε ο κινητήρας κλπ κλπ…

Και στο τέλος μας πετάς τον σοβαρό λόγο που έγινες εχθρός των diesel… Γιατί έτσι σου την Έδωσε!!!!!

Για σου Ελλάδα Αθάνατη!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από bromiaris
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...