Προς το περιεχόμενο

Σομπα kerosun


kayato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

150-200  ευρώ το μήνα και να τρως και τη βρώμα δε λέει ρε παιδιά.Άσε που πρέπει να μπαινοβγαίνεις στο μπαλκόνι όλη μέρα για να την ανάβεις και να τη σβήνεις.

Και να δώσεις και 200 με 300 ευρώ να την αγοράσεις;;;;; Και να τρέχεις με το μπιτόνι παραπάσκαλα που θα βρεις φθηνότερο καύσιμο.

Δε βλέπω ούτε ένα λόγο που κάποιος θα αγοράσει μία τέτοια σόμπα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, papoys1 είπε

150-200  ευρώ το μήνα και να τρως και τη βρώμα δε λέει ρε παιδιά.Άσε που πρέπει να μπαινοβγαίνεις στο μπαλκόνι όλη μέρα για να την ανάβεις και να τη σβήνεις.

Και να δώσεις και 200 με 300 ευρώ να την αγοράσεις;;;;; Και να τρέχεις με το μπιτόνι παραπάσκαλα που θα βρεις φθηνότερο καύσιμο.

Δε βλέπω ούτε ένα λόγο που κάποιος θα αγοράσει μία τέτοια σόμπα.

Δυστυχως υπαρχουν πολυκατοικιες χωρις θερμανση ή που δεν την αναβουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτουν τα 150 ευρώ τον μήνα για 3 ώρες άναμμα σόμπας την ημέρα. Η  Kerosun rainbow καταναλωνει 0,26 λίτρα ανά ώρα. Οπότε θέλει 4 ώρες για να κάψει 1 λίτρο. Το πεντόνι των 18 λίτρων έχει 25 ευρώ από την αντιπροσωπεία της kerosun. Οπότε η σόμπα καίει 1,38 ευρώ τις τέσσερις ώρες όχι τις τρείς. 1,38 χ 30 ημέρες 42 ευρώ τον μήνα. Εκεί στοιχίζει πάνω κάτω και η θέρμανση με kerosun 40 ευρώ τον Μήνα.

Βέβαια όπως το υπολογίζω καταναλώνει περισσότερο από ότι θα κατανάλωνε ένα ηλεκτρικό σώμα 2500 βατ τις 4 ώρες. Αν ξέρει να μας πει κάποιος η απόδοσή της αν είναι καλύτερη από ένα καλοριφέρ 2500 βαττ ας πουμε.

Επεξ/σία από manolis115
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis115 είπε

Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτουν τα 150 ευρώ τον μήνα για 3 ώρες άναμμα σόμπας την ημέρα. Η  Kerosun rainbow καταναλωνει 0,26 λίτρα ανά ώρα. Οπότε θέλει 4 ώρες για να κάψει 1 λίτρο. Το πεντόνι των 18 λίτρων έχει 25 ευρώ από την αντιπροσωπεία της kerosun. Οπότε η σόμπα καίει 1,38 ευρώ τις τέσσερις ώρες όχι τις τρείς. 1,38 χ 30 ημέρες 42 ευρώ τον μήνα. Εκεί στοιχίζει πάνω κάτω και η θέρμανση με kerosun 40 ευρώ τον Μήνα.

Βέβαια όπως το υπολογίζω καταναλώνει περισσότερο από ότι θα κατανάλωνε ένα ηλεκτρικό σώμα 2500 βατ τις 4 ώρες. Αν ξέρει να μας πει κάποιος η απόδοσή της αν είναι καλύτερη από ένα καλοριφέρ 2500 βαττ ας πουμε.

Ενα ηλεκτρικο σωμα 2500w και 10kw το 4ωρο με αυτην την καταναλωση λογικα  (120μερες x10kw=1200KW μονο για το ηλεκτρικο σωμα)  θα πας σε υψηλη κλιμακα ΔΕΗ (0,10€ το KW) αρα 4€ το 4ωρο = 1€ η ωρα

Βαλε ΦΠΑ 1,24€ συν ολες τις αλλες χρεωσεις που βαζει η ΔΕΗ αναλογα με την καταναλωση θα φτασεις στα 2+€ το 4ωρο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, haris_216 είπε

Για την αποκατάσταση της (ιστορικής :)) αλήθειας κοίταξα κι εγώ την απόδειξη (21/12/18) και τελικά είχε 27,90 από την Kerosun

Με ΦΠΑ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, k_w_t είπε

Ενα ηλεκτρικο σωμα 2500w και 10kw το 4ωρο με αυτην την καταναλωση λογικα  (120μερες x10kw=1200KW μονο για το ηλεκτρικο σωμα)  θα πας σε υψηλη κλιμακα ΔΕΗ (0,10€ το KW) αρα 4€ το 4ωρο = 1€ η ωρα

Βαλε ΦΠΑ 1,24€ συν ολες τις αλλες χρεωσεις που βαζει η ΔΕΗ αναλογα με την καταναλωση θα φτασεις στα 2+€ το 4ωρο..

 Κάπου κάνεις λάθος

Παιρνω ως σωστο το 0,10 € το KW

2,5 KW η θερμαστρα

Καίει 0,25 € την ώρα

Τις 4 ώρες 1 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον ψάχνεται για κατι καλό και οικονομικό, δοκιμασμένο. Έχω πάρει τρεις τέτοιους, για εμένα και συγγενείς, πολύ ακριβότερα από όσο κοστίζουν σήμερα. 

https://www.skroutz.gr/s/61305/Rohnson-R062.html

Δεν ξέρω πώς λειτουργούν, δηλώνω παντελώς άσχετος, πάντως για ρεύμα, είναι ό,τι πιο οικονομικό (με ρεύμα) έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, με πολύ καλή απόδοση. Με τον θερμοστάτη που έχουν, επειδή ανοίγουν και κλείνουν μόλις πιάσουν τη θερμοκρασία που πρέπει, η διαφορά στον λογαριασμό της ΔΕΗ είναι πολύ μικρή. Τους θεωρώ εξαιρετικά οικονομικούς και αποδοτικούς. Τους συγκεκριμένους και μόνο, για να είμαι σαφής. 

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, georgeγ είπε

 Κάπου κάνεις λάθος

Παιρνω ως σωστο το 0,10 € το KW

2,5 KW η θερμαστρα

Καίει 0,25 € την ώρα

Τις 4 ώρες 1 ευρω

Το ιδιο λεμε αλλα 1€ ειναι η καθαρη αξια ρευματος. 1,24€ με το ΦΠΑ.

Συν τις αναλογικες χρεωσεις που βαζει η ΔΕΗ αναλλογα με την καταναλωση  (ΑΔΜΗΕ,ΔΕΔΔΗΕ,ΥΚΩ,ΕΤΜΕΑΡ κτλ) το ποσο διπλασιαζεται..

6 ώρες πριν, BritGreek είπε

Για όποιον ψάχνεται για κατι καλό και οικονομικό, δοκιμασμένο. Έχω πάρει τρεις τέτοιους, για εμένα και συγγενείς, πολύ ακριβότερα από όσο κοστίζουν σήμερα. 

https://www.skroutz.gr/s/61305/Rohnson-R062.html

Δεν ξέρω πώς λειτουργούν, δηλώνω παντελώς άσχετος, πάντως για ρεύμα, είναι ό,τι πιο οικονομικό (με ρεύμα) έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, με πολύ καλή απόδοση. Με τον θερμοστάτη που έχουν, επειδή ανοίγουν και κλείνουν μόλις πιάσουν τη θερμοκρασία που πρέπει, η διαφορά στον λογαριασμό της ΔΕΗ είναι πολύ μικρή. Τους θεωρώ εξαιρετικά οικονομικούς και αποδοτικούς. Τους συγκεκριμένους και μόνο, για να είμαι σαφής. 

Μακρια και αγαπημενοι απο αυτα τα σωματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, k_w_t είπε

 

Μακρια και αγαπημενοι απο αυτα τα σωματα...

Θέλεις να μου πεις τον λόγο; Εγώ έχω έναν τέτοιο σε ένα χώρο 18τμ, και η συνολική διαφορά στο ρεύμα για όλο τον χειμώνα δεν ξεπέρασε τα 40-50 ευρώ. Τεσταρισμένο γιατί τον χρησιμοποίησα πέρυσι, ως μοναδική πηγή θέρμανσης για τον συγκεκριμένο χώρο. 25 λεπτά του ευρώ την ώρα καίει.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, BritGreek είπε

Για όποιον ψάχνεται για κατι καλό και οικονομικό, δοκιμασμένο. Έχω πάρει τρεις τέτοιους, για εμένα και συγγενείς, πολύ ακριβότερα από όσο κοστίζουν σήμερα. 

https://www.skroutz.gr/s/61305/Rohnson-R062.html

Δεν ξέρω πώς λειτουργούν, δηλώνω παντελώς άσχετος, πάντως για ρεύμα, είναι ό,τι πιο οικονομικό (με ρεύμα) έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, με πολύ καλή απόδοση. Με τον θερμοστάτη που έχουν, επειδή ανοίγουν και κλείνουν μόλις πιάσουν τη θερμοκρασία που πρέπει, η διαφορά στον λογαριασμό της ΔΕΗ είναι πολύ μικρή. Τους θεωρώ εξαιρετικά οικονομικούς και αποδοτικούς. Τους συγκεκριμένους και μόνο, για να είμαι σαφής. 

Τον δουλευαν σε ενα σπιτι και ειχε πολυ καλη αποδοση..!!! Μου ειπαν οτι ειναι πολυ ευχαριστημενοι και οτι δεν εχουν παραπονο απο τον λογαριασμο της δεη!!!

Σιγουρα το mica βοηθαει στην καλυτερη αποδοση.. αλλα λενε οτι ολα αυτα καινε 1/1 δηλαδη οτι καιει αυτο αποδιδει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο 5ος χειμώνας που ζεσταίνομαι με σόμπες kerosun.

Έχω 2. Μία για το δωμάτιο των παιδιών και μια για το σαλόνι.

Δουλεύουν περίπου 7-11 το βράδυ και τις έχω βάλει στους 20 βαθμούς.

Στο δωμάτιο των παιδιών, που είναι μικρό, πιάνει τη θερμοκρασία γρήγορα και στη συνέχεια δουλεύει στο  «ρελαντί».

Στο σαλόνι, που είναι πιο μεγάλο, για τη ζητούμενη θερμοκρασία μπορεί να κάνει και πάνω από ώρα. Επίσης την έχω βάλει σε τέτοιο σημείο που κατά τις 10 τη γυρίζω και ζεσταίνει και το υπνοδωμάτιο μου.

Όταν δουλεύουν η θερμοκρασία ανεβαίνει σε όλο το σπίτι. Η ζέστη μεταφέρεται και στα υπόλοιπα δωμάτια και μπορεί να μην έχουν όλοι οι χώροι 20 βαθμούς αλλά είναι ικανοποιητικά ζεστοί.

Με αυτούς τους περιορισμούς χρειάζομαι 3-4 μπιτόνια των 20 λίτρων ανά σεζόν.

Η φετινή τιμή είναι 30,80€ το 20λιτρο επιστρεφόμενο μπιτόνι στο απλό καύσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ και εγώ εδώ και ένα μηνά την μικρή την rainbow σε ένα χώρο 30-40 τμ μετρά όλο το σπίτι είναι 60 άλλα εκεί που βάζω την σόμπα πιάνει αυτά σχετικά καλά. σε ένα μήνα σήμερα είναι το τελευταίο γέμισμα που έκανα από το μπιτόνι και πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει η σόμπα η ζέστη που βγάζει μεταφέρεται σε όλο το σπίτι  και χωρίς να την έχω στο φουλ, προς την μέση την βάζω.

Πραγματικά μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις και αν συνεχίσει να μου βγάζει ένα μπιτόνι τον μήνα είναι πάρα πολύ καλά και ας φτάσει στο 1μιση τον μήνα τουλάχιστον η ζέστη που βγάζει είναι πάρα πολύ καλή και σε χρήση πιο πολύ τα ΣΚ που ήμαστε σπίτι με την γυναίκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, BritGreek είπε

Θέλεις να μου πεις τον λόγο; Εγώ έχω έναν τέτοιο σε ένα χώρο 18τμ, και η συνολική διαφορά στο ρεύμα για όλο τον χειμώνα δεν ξεπέρασε τα 40-50 ευρώ. Τεσταρισμένο γιατί τον χρησιμοποίησα πέρυσι, ως μοναδική πηγή θέρμανσης για τον συγκεκριμένο χώρο. 25 λεπτά του ευρώ την ώρα καίει.

Το 0,25€ την ωρα  ειναι πλασματικο..

Τοσο ειναι η καθαρη αξια ρευματος +φπα x2 για τις λοιπες χρεωσεις..

Πραγματικη ειναι γυρω στα 0,52€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2018 στις 1:39 ΠΜ, georgeγ είπε

 Κάπου κάνεις λάθος

Παιρνω ως σωστο το 0,10 € το KW

2,5 KW η θερμαστρα

Καίει 0,25 € την ώρα

Τις 4 ώρες 1 ευρω

Δυστυχώς δεν κάνει λάθος.

Αν ξεπεράσεις τις 2000 kwh (πράγμα που δεν είναι δύσκολο αν ζεσταίνεσαι με ηλεκτρικό ρεύμα) θα πληρώνεις

0,10252 για ρεύμα

0,00527 για το σύστημα μεταφοράς

0,0213 για το δίκτυο διανομής

0,00007 για διάφορες χρεώσεις

0,02267 για ΕΤΜΕΑΡ

0,085 για ΥΚΩ

Σύνολο: 0,23683 στο οποίο προστίθεται ΦΠΑ13% κι βγαίνει ένα ποσό

0,2676 €/kwh. 

 

2,5 KW σου κοστίζουν 0,669

το τετράωρο 2,676

που είναι σχεδόν τριπλάσια από ότι υπολογίζεις.

 

Πηγή η ίδια η ΔΕΗ

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/01-01-2018-FINAL/XT-1-1-18-FINAL/Oikiako Timologio G1 A4-1-1-18-ΕΤΜΕΑΡ.pdf

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...