Προς το περιεχόμενο

Logitech Z607 5.1 Surround Sound Bluetooth Ηχεία, 69.00 € @ Κωτσόβολος


pareisaktos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

ενταξει μια φορα θα τα συνδεσεις ευτυχως,αρα σαν ποιοτητα ηχου αξιζει δηλαδη. Τα συνδεσες σε PC η σαλονι? To default μπασο τι ελεγε?

σε pc σε δωμάτιο, ακόμα δεν έχω δει αναλυτικά τι γίνεται απλά αν  δουλεύουν

 

από μπάσο να πω απλά οκ... τίποτα το τρελό.. δε νομίζω ότι θα ενθουσιάσει κάποιον που είναι αρκετά απαιτητικός στον ήχο, αλλά για games η καμιά ταινιούλα είναι οκ 

18 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Τι εννοείς; 

Σε ταλαιπώρησαν τα καλώδια;

μικρό το καλώδιο του ρεύματος για εκεί που το ήθελα

 

τα πίσω ηχεία οκ ήταν τα πήγα στην πίσω μεριά του δωματίου σχετικά άνετα , φυσικά έβαλα 3 άλλα stereo to rca γιατί και το μόλις ένα που είχε ήταν πολύ κοντό να φτάσει στο pc 

 

και φυσικά με χάλασε που δεν έχει κανονικά βύσματα να μπαίνουν τα ηχεία επάνω στη κεντρική μονάδα , η αρχαιολογία την οποία άλλαξα ήταν πολύ πιο άνετη στα καλώδια της και κυρίως στα μήκη και όλα ήταν με βύσματα , δεν είναι και το πιο user friendly για κάποιον που είναι άσχετος με ήχο να του δίνεις γυμνά καλώδια να τα σφηνώνει κάπου, σε αυτά τα θέματα εγώ το μόνο που καταλάβαινα μέχρι σήμερα είναι να βάζω το κάθε πράγμα στο χρώμα του χωρίς πολλά πολλά 

 

επίσης πάλι καλά που παίζει και το χειριστήριο γιατί δεν έχω χειρισμό σε κανένα πάνω ηχείο και το sub το έβαλα φυσικά στο πάτωμα 

 

γενικά αυτά τα ηχεία δεν είναι φτιαγμένα για το pc ως κύρια χρήση, απλά αν θες τα βάζεις και σε pc με επιπλέον κόπο 

 

τουλάχιστον δεν διαπίστωσα κάποια έντονη παραμόρφωση στον ήχο ακόμα και με όλα στο  τέρμα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας παρακαλώ βοηθήστε με 
Εγώ έχω τα kratos s3 2.1 και όταν είδα την προσφορά μου φάνηκε αρκετά καλή γιατι γενικά θέλω 5.1 για καλύτερο ήχο 
Τώρα βλέπω εδώ που λέτε ότι δεν έχει ρυθμιστή μπάσου και έχω προβληματιστεί αρκετά  
και το άλλο με τα καλώδια δεν το έχω καταλάβει για να τα συνδέσω σε pc χρειάζομαι να αγοράσω και άλλα καλώδια και αν ναι αυτά που είπατε παραπάνω ;; 
επίσης εμένα τα 2.1 έχουν ρυθμιστή μπάσου και το έχω περίπου στην μέση λέτε να μην μου κάνει ;; 
Πείτε μου παρακαλώ την γνώμη σας καθώς αύριο είναι να μου παραδοθούν αν είναι να προλάβω να ρίξω ακύρωση.
Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπόν.. μπορείς να ρυθμίσεις κάπως το μπάσο

 

πάνω στο χειριστηριάκι (άμα το δείτε) έχει ένα κουμπί που λέει channel level

 

αυτό αν το πάτε κυκλικά έχει front/center/rear/sub και όλα τα παραπάνω έχει να τα πάτε από το -5 έως το +5 με default φυσικά το μηδέν 

 

οπότε πέρα από τον κεντρικό ήχο μπορείτε να παίξετε και με το κάθε κανάλι ξεχωριστά. από την ελάχιστη ρύθμιση του κάθε καναλιού στη μέγιστη παίζει αισθητή διαφορά, αλλά θα πρέπει να το ακούσετε και οι ίδιοι για να κρίνετε 

 

πάντως υπάρχει κάποια δυνατότητα ρύθμισης 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι άλλο που παρατήρησα για το μπάσο

 

Σε 2.1 είναι πολύ πιο δυνατό από ότι σε 5.1

 

Σε 5.1 βασικά δεν υπήρχε μπάσο σε stereo υλικό (μουσική) παρά μόνο σε ταινίες που υποστηρίζουν 5.1 από όσα δοκίμασα

 

Παρόλα αυτά με τις επιλογές της κάρτας ήχου speaker fill και enable bass management λειτουργεί και σε 5.1 και σε μουσική αλλά όχι τόσο έντονα όσο σε 2.1

 

Σε ταινία (Netflix) που δοκίμασα το 5.1 τα πράγματα φαίνεται να λειτουργούν καλά στο σύνολο (να τσεκάρω αν ζούνε και τα πίσω ηχεία) πάλι κι εκεί δοκίμασα να το γυρίσω σε 2.1 να δω τη διαφορά στο μπάσο που υπάρχει επίσης αλλά και πάλι δουλεύει ικανοποιητικά σαν σύνολο στο 5.1

 

Παρόλα αυτά αν κάποιος θέλει να ακούσει μουσική ή τελοσπαντων να μην δει υλικό που θα έχει 5.1 η εμπειρία του μάλλον θα είναι καλύτερη αν επιλέξει το 2.1 που υπάρχει και σαν ξεχωριστό κουμπί στο κοντρόλ δεν χρειάζεται να ασχοληθεί καν με τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία και ας μείνουν στο 5.1

Κάποιος που βαριέται βέβαια το αφήνει 5.1 με τις επιλογές που είπα παραπάνω (οι περισσότεροι ενσωματωμένες realtek έχουμε στις μητρικές μας άρα αυτές οι επιλογές είναι ίδιες για όλους) και πάλι θα είναι οκ

Απλά στη μουσική ειδικά υπάρχει διαφορά.

 

Το Bluetooth από το κινητό δουλεύει μπόμπα ο,τι κι αν βάλεις να παίζει (πέρα από mp3, YouTube, tune in radio οτιδήποτε..)

 

Το ραδιόφωνο που έχουν τα ηχεία οκ δουλεύει αλλά είναι ψιλοδυσχρηστο , αν δε θες να ανοίξεις pc βάλε ράδιο από το κινητό σου με bt , τουλάχιστον για μένα είναι μια καλή λύση γιατί κάποιοι σταθμοί που μπορεί να ακούσω δεν πιάνουν καλά εδώ που μένω

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi παίδες! Η προσφορά αυτή όντως μου τράβηξε κι εμένα το μάτι κ το σκεφτόμουν. Βέβαια με χάλασαν κι εμένα τα προαναφερθέντα (κουμπί έντασης μπάσου, καλώδια), αλλά παρόλα ταύτα φαίνεται πολύ δελεαστική πρόταση. Έχω την τηλεόραση διπλα με το pc και ονειρευόμουν ένα ηχοσύστημα που θα προσφέρει 5.1 ήχο from both of them. Δυστυχώς με 69€ μάλλον είναι όνειρο απατηλό, αν κρίνω κι από τις απαντήσεις που διάβασα πιο πάνω. Χωρίς να θέλω να σας ζαλίσω, αν ξέρεις κάποιος ας απαντήσει. Το στόρι που έχω στο μυαλό μου, να συνδέσω τα ηχεία με το pc (5.1 σύνδεση με 3 RCΑ -> 3.5 cables) και παράλληλα έχω συνδεδεμένο το pc με HDMI καλώδιο στην τηλεόραση.. Με τον τρόπο αυτό, σίγουρα θα έχω 5.1 ήχο (αφού θα προέρχεται απο το PC), αλλά αυτό που φοβάμαι είναι μήπως η εικόνα μεταφέρεται πολύ υποβαθμισμένη στην τηλεόραση.. Κοινώς, δεν αξίζει.. Όποια απάντηση δεκτή :)  Thank you in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμες για αυτη εδω την καρτα ηχου? εννοω σε συνδυασμο με τα ηχεια που συζηταμε. αξίζει? 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/kartes-hxou/Creative-Karta-Hxou-Soundblaster-G1-70SB171000000.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, logistoulis said:

η εικόνα με το hdmi είναι μια χαρά και σε καμιά περίπτωση υποβαθμισμένη

Βγαινω λιγο off-topic, αλλα η εικονα με το hdmi ειναι ακριβως ιδια με το να βαλεις ενα usb stick;

Παντως αν ειχα καλυτερη διαμορφωση στο σαλονι, σιγουρα θα τα αγοραζα σε αυτη τη τιμη. Απλα δεν υπαρχει χωρος για τα πισω ηχεια, οπως και για το woofer..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα τελευταια στιγμη δεν ακυρωσα την παραγγελια που ειχα κανει  (ευτυχως και σημερα παρελαβα τα ηχεια). 
Λοιπον θα πω δυο λογια τωρα μιας και τα χρησιμοποιω εδω και καποιες ωρες.
Αρχικα να πω πως τα συνεδεσα πρωτα με bluetooth και μπορω να πω πως ο ηχος τους θα ικανοποιησει πολυ ανετα πιστευω τον μεσο χρηστη. 
Οσον αφορα τη ρυθμιση μπασου παιδια ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!! Οχι με bass controller οπως τα παλαιοτερα μοντελα αλλα με το τηλεκοντρολ οπως προειπε και ο φιλος που εγραψε στο τοπικ.
Πατώντας channel level στο τηλεκοντρολ και επιλεγοντας S (subwoofer δηλαδη) εαν το ανεβασεις στο 4 πχ (μαξ 5) ανεβαινει το μπασο απο ολα τα ηχεια μαζι. Εμενα με ικανοποιει το μπασο εαν το παω πχ στο 4 ή 5 αλλα μετα φυσικα εχεις και την επιλογη με καποιο bass booster προγραμμα εαν θες το κατι παραπανω.
Επισης μπορεις να πειραξεις και τις αλλες ομαδες ηχειων αντιστοιχα να τις πας απο -5 εως +5 αλλα δεν ξερω τι ακριβως πειραζεις, νομιζω μονο η ενταση επηρεαζεται σε αυτό.
Οσον αφορα το 5.1 τωρα.
Οταν τα συνδεεις με το bluetooth τοτε παιζεις σε 5.1 και 2.1 αναλογα με το ποσα ηχεια θες να ενεργοποιησεις, εαν επιλεξεις 5.1 τοτε σε μερικα τραγουδια τουλαχιστον στα δικα μου αυτια αλλα ακουγονται απο πισω αλλοι ηχοι, φανταζομαι ειναι καποιο virtual souround?! Για να εχεις τωρα 5.1 κανονικο (σε υπολογιστη εννοω) θα πρεπει να παρεις εξτρα καλωδια γιατι αλλιως δεν δουλευει πραγματικο 5.1 , δηλαδη εαν τα συνδεσεις στον υπολογιστη και επιλεξεις 5.1 ισως δουλευει σε μερικο οπτικοακουστικο υλικο με virtual souround αλλα εαν θες να δουλευει σωστα θες καλωδια.
Αυτα μεχρι στιγμης απο το συγκεκριμενο προιον, αρνητικο για μενα μεχρι στιγμης ειναι μονο τα καλωδια που λειπουν.
Ειπα την γνωμη μου και να σημειωσω δεν ειμαι γνωστης του ηχου οποτε καλοδεχουμενες οι διορθωσεις!

22 ώρες πριν, logistoulis είπε

Κάτι άλλο που παρατήρησα για το μπάσο

Σε 2.1 είναι πολύ πιο δυνατό από ότι σε 5.1

Σε 5.1 βασικά δεν υπήρχε μπάσο σε stereo υλικό (μουσική) παρά μόνο σε ταινίες που υποστηρίζουν 5.1 από όσα δοκίμασα

Παρόλα αυτά με τις επιλογές της κάρτας ήχου speaker fill και enable bass management λειτουργεί και σε 5.1 και σε μουσική αλλά όχι τόσο έντονα όσο σε 2.1

Σε ταινία (Netflix) που δοκίμασα το 5.1 τα πράγματα φαίνεται να λειτουργούν καλά στο σύνολο (να τσεκάρω αν ζούνε και τα πίσω ηχεία) πάλι κι εκεί δοκίμασα να το γυρίσω σε 2.1 να δω τη διαφορά στο μπάσο που υπάρχει επίσης αλλά και πάλι δουλεύει ικανοποιητικά σαν σύνολο στο 5.1

Παρόλα αυτά αν κάποιος θέλει να ακούσει μουσική ή τελοσπαντων να μην δει υλικό που θα έχει 5.1 η εμπειρία του μάλλον θα είναι καλύτερη αν επιλέξει το 2.1 που υπάρχει και σαν ξεχωριστό κουμπί στο κοντρόλ δεν χρειάζεται να ασχοληθεί καν με τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία και ας μείνουν στο 5.1

Κάποιος που βαριέται βέβαια το αφήνει 5.1 με τις επιλογές που είπα παραπάνω (οι περισσότεροι ενσωματωμένες realtek έχουμε στις μητρικές μας άρα αυτές οι επιλογές είναι ίδιες για όλους) και πάλι θα είναι οκ

Απλά στη μουσική ειδικά υπάρχει διαφορά.

Το Bluetooth από το κινητό δουλεύει μπόμπα ο,τι κι αν βάλεις να παίζει (πέρα από mp3, YouTube, tune in radio οτιδήποτε..)

Το ραδιόφωνο που έχουν τα ηχεία οκ δουλεύει αλλά είναι ψιλοδυσχρηστο , αν δε θες να ανοίξεις pc βάλε ράδιο από το κινητό σου με bt , τουλάχιστον για μένα είναι μια καλή λύση γιατί κάποιοι σταθμοί που μπορεί να ακούσω δεν πιάνουν καλά εδώ που μένω

εαν καποιος θελει να ακουσει μουσικη και πατησει οπως λες το 2.1 στο πληκτρολογιο θα απενεργοιποιησει τα 2 ηχεια τα πισω, απλα θα ηταν καλο να μετατρεψει ισως απο την καρτα ηχου το 5.1 σε 2.1 απλα για να διαμοιραζεται ο ηχος σε ολα τα ηχεια ομοιμορφα δεν ειναι πιο σωστο?

Επεξ/σία από Lesdal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Lesdal είπε

 

εαν καποιος θελει να ακουσει μουσικη και πατησει οπως λες το 2.1 στο πληκτρολογιο θα απενεργοιποιησει τα 2 ηχεια τα πισω, απλα θα ηταν καλο να μετατρεψει ισως απο την καρτα ηχου το 5.1 σε 2.1 απλα για να διαμοιραζεται ο ηχος σε ολα τα ηχεια ομοιμορφα δεν ειναι πιο σωστο?

κανονικά ναι, απλά για να μην μπαίνει στα settings και να το κάνει με ένα κουμπί

 

τεσπά, εγώ 5.1 τα αφήνω μόνιμα δεν θα κάθομαι όλη την ώρα να παίζω με ρυθμίσεις, απλά αν θες φουλ ένταση στο μπάσο αυτό με το 5.1 δεν συμβαίνει, αλλά με το 2.1 

 

χθες είδα και ταινιούλα, έπαιξα και παιχνίδι με 5.1 όλα καλά. μια χαρά είναι τα ηχειάκια 

 

επίσης κάτι άλλο που διαπίστωσα ότι παίζει γενικά με τα πιο σύγχρονα logitech ηχεία (όχι μόνο αυτά) είναι ότι αν δε γίνεται τίποτα από ένα σημείο κι έπειτα μπαίνουν σε sleep mode για εξοικονόμηση ρεύματος.. 

 

αυτό δεν είναι κακό αν σβήνεις το pc σου (και ας χρειάζεται να τα ανοίγεις κάθε φορά) , αλλά είναι κακό όταν αράζεις στο pc (χαζεύεις σελίδες) και όταν ξαφνικά θες ήχο βλέπεις ότι έχουν σβήσει..

 

τεσπά, διάβασα ότι η λύση σε αυτό είναι να έχεις ψηλά την ένταση των windows (αν την έχεις στο 100 σίγουρα δεν μπαίνουν  σε sleep ) και την ρυθμίζεις από τα ηχεία που είναι θεωρητικά και το πιο σωστό, παρότι βέβαια είναι βολικό να την ανεβοκατεβάζω από το πληκτρολόγιο μου ας πούμε (k70 που έχει τον πολύ βολικό κύλινδρο)

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, logistoulis είπε

κανονικά ναι, απλά για να μην μπαίνει στα settings και να το κάνει με ένα κουμπί

τεσπά, εγώ 5.1 τα αφήνω μόνιμα δεν θα κάθομαι όλη την ώρα να παίζω με ρυθμίσεις, απλά αν θες φουλ ένταση στο μπάσο αυτό με το 5.1 δεν συμβαίνει, αλλά με το 2.1 

χθες είδα και ταινιούλα, έπαιξα και παιχνίδι με 5.1 όλα καλά. μια χαρά είναι τα ηχειάκια 

επίσης κάτι άλλο που διαπίστωσα ότι παίζει γενικά με τα πιο σύγχρονα logitech ηχεία (όχι μόνο αυτά) είναι ότι αν δε γίνεται τίποτα από ένα σημείο κι έπειτα μπαίνουν σε sleep mode για εξοικονόμηση ρεύματος.. 

αυτό δεν είναι κακό αν σβήνεις το pc σου (και ας χρειάζεται να τα ανοίγεις κάθε φορά) , αλλά είναι κακό όταν αράζεις στο pc (χαζεύεις σελίδες) και όταν ξαφνικά θες ήχο βλέπεις ότι έχουν σβήσει..

τεσπά, διάβασα ότι η λύση σε αυτό είναι να έχεις ψηλά την ένταση των windows (αν την έχεις στο 100 σίγουρα δεν μπαίνουν  σε sleep ) και την ρυθμίζεις από τα ηχεία που είναι θεωρητικά και το πιο σωστό, παρότι βέβαια είναι βολικό να την ανεβοκατεβάζω από το πληκτρολόγιο μου ας πούμε (k70 που έχει τον πολύ βολικό κύλινδρο)

πολυ ωραια αυτο με το sleep mode.
Εχω να προσθεσω ενα "τρικ" και καλα οσον αφορα αυτο με το μπασο.
Εαν δεν σου αρκει το μπασο στο 5.1 απλα ανεβαζεις με το χειριστηριο το SUBWOOFER στο 4 πχ , κατεβαζεις ολα τα υπολοιπες ομαδες ηχειων στο -1 πχ και μετα ανεβαζεις τον general ηχο ! ετσι ωστε να βγαινει ο ηχος οσο μπασατος θελεις, εγω αυτο εκανα και ειμαι μια χαρα και ειμαι ατομο το οποιο ακουω με πιο πολυ μπασο τα τραγουδια ολων των ειδων. Παντως για 69ΕYR νομίζω πλεον με αυτα που ειδα οσο καιρο τα εχω οτι αξιζουν τα λεφτα τους, το μονο αποτρεπτικο ειναι η ελλειψη 2 καλωδιων αλλα το κοστος για να τα παρεις ειναι μηδαμινο, τα αγορασα 2 ευρω ολα και ειμαι μια χαρα, μενει να ερθουν για να τα δοκιμασω σε 5.1 ταινιες.

Επεξ/σία από Lesdal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πήρα 3 καλώδια γιατί και το ένα μου έπεφτε κοντό μέχρι το pc και επειδή βιαζόμουν και δεν ήθελα να ασχοληθώ επιπλέον μέρα με αυτό (και πήρα 5μετρα να είμαι σίγουρος) έδωσα 10 ευρώ παρά επιπλέον, αλλά και πάλι δεν ήταν τραγικό κόστος 

 

ναι για το κόστος τους είναι καλά δεν έχω θέμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Lesdal είπε

... το μονο αποτρεπτικο ειναι η ελλειψη 2 καλωδιων αλλα το κοστος για να τα παρεις ειναι μηδαμινο, τα αγορασα 2 ευρω ολα και ειμαι μια χαρα,

Απο που πηρες τα καλωδια φιλε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...