Προς το περιεχόμενο

Προσαρμόζει την παραγωγή η Apple λόγω των χαμηλότερων των προσδοκιών πωλήσεων των νέων iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, polaki said:

Η πρώτη μου συμμετοχή στο thread είναι για το bluetooth file sharing. Το θεωρώ αστείο να συζητάμε για το συγκεκριμένο, όταν υπάρχουν άλλες 100 εφαρμογές για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα, όπως (όπως εσύ ο ίδιος ανέφερες) υπάρχουν 100 τρόποι για να κάνει κάποιος αυτά που ανέφερα ότι εμένα βολεύουν απ΄το οικοσύστημα της Apple. 

Η δεύτερη συμμετοχή στο thread ήταν απάντηση σε άλλον ΠΟΙΑ είναι αυτά τα πράγματα που ξεχωρίζουν στο iOS, και ανέφερα αυτά τα 7. 

Μετά συμμετέχεις εσύ και μου λες ότι όλα γίνονται σε Android. 

Δεν θέλω να τα κάνω σε Android, και δεν θέλω να κάτσω σε καναπέ ΙΚΕΑ που γίνεται κρεβάτι. 

Μονο που το bluetooth sharing ειναι το πιο ευκολο,αμεσο και υπαρχει σε καθε λειτουργικο.

Δεν εχουν ολοι τα ιδια im apps .Πχ εγω εχω viber και messenger,η φιλη μου που ηθελε να της στειλω ειχε μονο whatsup.

Καταλαβαινεις γιατι κλειδωνοντας κατι τοσο basic η apple κουτσουρευει το λειτουργικο?

Δεν ειναι το ιδιο ευκολο να στειλεις τις φωτο με email,ουτε να πεις στον αλλο κατεβασε το viber,φτιαξε λογαριασμο,ενεργοποιησε τον για να σου στειλω μια φωτο.

Ειναι αυτονοητο αυτο που λεω.

Και οκ για τις φωτο,πες οτι τις στελνεις τελικα με γραμμα.Μουσικη,αρχεια?Οεο?

Θα κατεβασω 50 εφαρμογες,θα πω και στον αλλο να κατεβασει 50 εφαρμογες για να κανω ενα απλο πραγμα που γινεται απλα μεσω bluetooth?Sharing??

Eννοειται οτι το ios ειναι μισο λειτουργικο,το bluetooth sharing ηταν μονο ενα παραδειγμα.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, polaki είπε

Η πρώτη μου συμμετοχή στο thread είναι για το bluetooth file sharing. Το θεωρώ αστείο να συζητάμε για το συγκεκριμένο, όταν υπάρχουν άλλες 100 εφαρμογές για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα, όπως (όπως εσύ ο ίδιος ανέφερες) υπάρχουν 100 τρόποι για να κάνει κάποιος αυτά που ανέφερα ότι εμένα βολεύουν απ΄το οικοσύστημα της Apple. 

Η δεύτερη συμμετοχή στο thread ήταν απάντηση σε άλλον ΠΟΙΑ είναι αυτά τα πράγματα που ξεχωρίζουν στο iOS, και ανέφερα αυτά τα 7. 

Μετά συμμετέχεις εσύ και μου λες ότι όλα γίνονται σε Android. 

Δεν θέλω να τα κάνω σε Android, και δεν θέλω να κάτσω σε καναπέ ΙΚΕΑ που γίνεται κρεβάτι. 

Δηλαδη σορρυ αλλα το iphone ειναι το boconcept και το Note 9 το ΙΚΕΑ? Μηπως ειναι 120 ενωμενα εργοστασια σε τιμη boconcept? Καλα κανεις με το οικοσυστημα της Αππλε αλλα εισαι μερικα χρονια πισω. Οχι οτι το vintage ειναι κακο. Oσο για το office for mac, εχεις μπει τελευταια σε office for windows? 

Οταν βγαζεις ipad με κοστος 2 νεφρα και ταχαμου τα σπαει, και ανακαλυπτεις οτι δεν εχει file transfer, σταματαει η οποιαδηποτε σοβαρη κουβεντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azuli είπε

Θα κατεβασω 50 εφαρμογες,θα πω και στον αλλο να κατεβασει 50 εφαρμογες για να κανω ενα απλο πραγμα που γινεται απλα μεσω bluetooth?Sharing??

Eννοειται οτι το ios ειναι μισο λειτουργικο,το bluetooth sharing ηταν μονο ενα παραδειγμα.

Όπου μας βολεύει οι 50 εφαρμογές όμως.

Σου λέει για imessage και του αντιτείνεις τις 50 εφαρμογές, αλλά όταν μιλάμε για το bluetooth, που ανάθεμα κι αν το έχω χρειαστεί έστω μία φορά από το 2009 που έχω iPhone, τότε είναι υπεραπαραίτητο και δεν υπάρχει καμία άλλη εφαρμογή να το αντικαταστήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, akatsim said:

Δηλαδη σορρυ αλλα το iphone ειναι το boconcept και το Note 9 το ΙΚΕΑ? Μηπως ειναι 120 ενωμενα εργοστασια σε τιμη boconcept? Καλα κανεις με το οικοσυστημα της Αππλε αλλα εισαι μερικα χρονια πισω. Οχι οτι το vintage ειναι κακο. Oσο για το office for mac, εχεις μπει τελευταια σε office for windows? 

Οταν βγαζεις ipad με κοστος 2 νεφρα και ταχαμου τα σπαει, και ανακαλυπτεις οτι δεν εχει file transfer, σταματαει η οποιαδηποτε σοβαρη κουβεντα.

ακριβως.Σα να παιρνεις αυτοκινητο και να πρεπει να πατας φρενο με το ποδι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, azuli είπε

...Eννοειται οτι το ios ειναι μισο λειτουργικο,το bluetooth sharing ηταν μονο ενα παραδειγμα.

Σιγά μην είναι και 1/3 λειτουργικού. Δεν έχει bluetooth sharing, file manager της προκοπής και σε κλειδώνει στο απαράδεκτο iTunes για τη μεταφορά αρχείων σε PC. Κατά τα άλλα σπέρνει.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Zus said:

Όπου μας βολεύει οι 50 εφαρμογές όμως.

Σου λέει για imessage και του αντιτείνεις τις 50 εφαρμογές, αλλά όταν μιλάμε για το bluetooth, που ανάθεμα κι αν το έχω χρειαστεί έστω μία φορά από το 2009 που έχω iPhone, τότε είναι υπεραπαραίτητο και δεν υπάρχει καμία άλλη εφαρμογή να το αντικαταστήσει.

για ολα υπαρχει τροπος,απλα στο android γινονται χωρις κοπος!

''Ολα'' λεγοντας για αλλα λειτουργικα,οχι για το παιδικο ios.

Επεξ/σία από azuli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akatsim είπε

Δηλαδη σορρυ αλλα το iphone ειναι το boconcept και το Note 9 το ΙΚΕΑ? Μηπως ειναι 120 ενωμενα εργοστασια σε τιμη boconcept? Καλα κανεις με το οικοσυστημα της Αππλε αλλα εισαι μερικα χρονια πισω. Οχι οτι το vintage ειναι κακο. Oσο για το office for mac, εχεις μπει τελευταια σε office for windows? 

Όταν θέλω να κάνω σοβαρή δουλειά για ένα χρηματοοικονομικό project φαρμακευτικής εταιρείας που συνεργάζομαι, μπαίνω σε περιβάλλον windows για να χειριστώ το Excel καλύτερα. Σε αυτό έχεις δίκιο. Εδώ και χρόνια λοιπόν μπορούμε από mac να τρέξουμε μέσω bootcamp windows κανονικά, είτε ακόμα και με Virtual Machine όπως κάνω εγώ. 

Το ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ, δεν γίνεται. 

Παρόλαυτα θα σταματήσω τη συζήτηση εδώ γιατί δεν οδηγεί πουθενά. 

Ο καθένας ας χρησιμοποιεί ότι τον βολεύει. Αν εσύ (όχι εσύ προσωπικά) θεωρείς εμένα (όχι εμένα προσωπικά) κορόιδο ή άσχετο επειδή δίνω πχ 1000€ για ένα κινητό ή ένα laptop αντί να δώσω τα μισά για να πάρω κάτι που κάνει την ίδια δουλειά πάω πάσο, συγνώμη την επόμενη φορά που θα με χαρτζιλικώσεις μπαμπά, θα αγοράσω αυτό που θες εσύ. 

Έως τότε, τα λέμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Istros είπε

40% καθαρό κέρδος στο iphone X.Σου κάνει η να κόψουμε κανένα 20% να σε βολεύει καλυτερα?

https://businesstech.co.za/news/general/232261/how-much-the-galaxy-s9-smartphone-costs-to-build/

Το S9+ πάντως έχει 58% καθαρό κέρδος σε σχέση με το 61% του X. Κοίτα να δεις που θα τους βγάλουμε όλους κλέφτες τελικά...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azuli είπε

για ολα υπαρχει τροπος,απλα στο android γινονται χωρις κοπος!

''Ολα'' λεγοντας για αλλα λειτουργικα,οχι για το παιδικο ios.

Πάλι όπου σε βολεύει. Τα iPhone μεταξύ τους επικοινωνούν με το σαφώς ανώτερο από το bluetooth, airdrop. Να αρχίσουμε να κράζουμε όλες τις εταιρείες με Android πλατφόρμες που δεν έχουν εφαρμόσει το συγκεκριμένο πρωτόκολλο στα κινητά τους για να στέλνουν αρχεία στα iPhone

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, D.Luffy said:

https://businesstech.co.za/news/general/232261/how-much-the-galaxy-s9-smartphone-costs-to-build/

Το S9+ πάντως έχει 58% καθαρό κέρδος σε σχέση με το 61% του X. Κοίτα να δεις που θα τους βγάλουμε όλους κλέφτες τελικά...

Εγω πρωτος θα κατακρινω την samsung.Δηλαδη και αυτοι πως την ειδαν με τις τιμες τους?

Μαυρο σε ολους αυτους,οχι μονο στην apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, akatsim είπε

Δηλαδη σορρυ αλλα το iphone ειναι το boconcept και το Note 9 το ΙΚΕΑ? Μηπως ειναι 120 ενωμενα εργοστασια σε τιμη boconcept? Καλα κανεις με το οικοσυστημα της Αππλε αλλα εισαι μερικα χρονια πισω. Οχι οτι το vintage ειναι κακο. Oσο για το office for mac, εχεις μπει τελευταια σε office for windows? 

Οταν βγαζεις ipad με κοστος 2 νεφρα και ταχαμου τα σπαει, και ανακαλυπτεις οτι δεν εχει file transfer, σταματαει η οποιαδηποτε σοβαρη κουβεντα.

Το ΙΚΕΑ φίλε έχει και καναπέ που κάνει 2000€.
Αυτό δε σημαίνει ότι είναι BoConcept, σωστά? Έτσι λοιπόν και το Note9 δεν είναι boconcept, πώς να το κάνουμε δηλαδή.
Αναφέρθηκα στο DESIGN. Όπου λοιπόν design, ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ. Αν δεν σ'αρέσει, δεν το παίρνεις, simple as! Το αν γίνεται κρεβάτι, ή αν σου κάνει καφέ, είναι τελείως εκτός συζήτησης όταν ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Zus said:

Πάλι όπου σε βολεύει. Τα iPhone μεταξύ τους επικοινωνούν με το σαφώς ανώτερο από το bluetooth, airdrop. Να αρχίσουμε να κράζουμε όλες τις εταιρείες με Android πλατφόρμες που δεν έχουν εφαρμόσει το συγκεκριμένο πρωτόκολλο στα κινητά τους για να στέλνουν αρχεία στα iPhone

Aυτο που εγραψες καταλαβες οτι ηταν μαλλον ενα κακο παραδειγμα,ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κλαδος της κινητης εχει κορεστει, οπως και των τηλεορασεων, των φουρνων, των ψυγειων κοκ Αυτο αποτυπωνεται στις πωλησεις της Apple, Samsung κοκ Ειμαστε στην αρχη μιας νεας εποχης, του IoT, το AI και των ψηφιακων βοηθων-εξυπνων συσκευων κτλ Δεν ξερω πού βρισκεται η Apple σε αυτο, η Alexa/Amazon, η MS με την Cortana και η Google με το Home παντως κατεχουν τα μεγαλυτερα ποσοστα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, azuli είπε

Και οκ για τις φωτο,πες οτι τις στελνεις τελικα με γραμμα.Μουσικη,αρχεια?Οεο?

Αν κάποιος σκοπεύει να κάνει αυτά που λες, καλύτερα να πάει σε Android. Οκ τώρα? 

Προσωπικά απτο 2015 που έβαλα Spotify, και προσφάτως πήγα σε Apple Music, δεν έχει χρειαστεί να μου στείλουν κανένα τραγούδι. 

Δεν αντιλέγω ότι θα με ΒΟΛΕΥΕ να είχα εφαρμογή να κατεβάζω youtube τραγούδια και να τα μετατρέπω σε mp3 όπως ξέρω ότι γίνεται. 
Και πάλι όμως, στις 10-15 περιπτώσεις που το έχω χρειαστεί, έχω χρησιμοποιήσει desktop εφαρμογή και τα έχω περάσει μέσω iTunes. 

Μου πήρε 3 λεπτά. Εσένα 1. Οκ. Κέρδισες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...