Προς το περιεχόμενο

Windscribe VPN(Αποριες,ερωτησεις,προβληματα.)


nyne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλησπερα, εβαλα το add-on στον Firefox αλλα οταν το ενεργοποιω δεν μου ανοιγει καμια σελιδα. Τι κανω λαθος?

https://windscribe.com/guides

και αν δε βγαζεις ακρη τοτε

στο live chat τους ή στο https://windscribe.com/support/ticket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, antnatal είπε

έχει μέγιστα GB ανα μήνα?

θέλω να το χρησιμοποιήσω σε iview.

H pro εκδοση δεν εχει περιορισμο και αλλα και πρακτικά υπήρξαν μήνες που του αλλαζα τα φώτα με πολύ streaming και τόνους downloading και δεν ειχα κανενα προβλημα

Αν τώρα ρωτάς για τη free εκδοση εχει 2-10G/μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, isay είπε

H pro εκδοση δεν εχει περιορισμο και αλλα και πρακτικά υπήρξαν μήνες που του αλλαζα τα φώτα με πολύ streaming και τόνους downloading και δεν ειχα κανενα προβλημα

Αν τώρα ρωτάς για τη free εκδοση εχει 2-10G/μήνα

ευχαριστώ. 

ελπίζω να δουλεύει σε android boxάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, isay είπε

H pro εκδοση δεν εχει περιορισμο και αλλα και πρακτικά υπήρξαν μήνες που του αλλαζα τα φώτα με πολύ streaming και τόνους downloading και δεν ειχα κανενα προβλημα

Αν τώρα ρωτάς για τη free εκδοση εχει 2-10G/μήνα

έχω πάρει το custom πακέτο με windflix και Unlimited data στα 2 ευρώ το μήνα. Παράλληλα είχα δώρο μια εξάμηνη συνδρομή στο Cyberghost VPN.

Η απορία μου είναι η εξής. Γιατί ενώ στο Cyberghost βλέπω κανονικά HD με απίστευτη εικόνα, στο Windflix βλέπω με νερά και pixelαρισμα. Μήπως τελικά το windscribe κάνει throttle σε αυτόν τον server; Από ταχύτητες τα πάει πολύ καλά σε άλλους servers, αλλά στο Windflix πρέπει μάλλον να κάνει throttle. Για netflix μιλάω σε σταθερό pc και πακέτο με HD και ρύθμιση account για την μέγιστη δυνατή ποιότητα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι ταχυτητες πολυ χαμηλες, απο 4.6- 5 dl κατεβαζει με 1,8-2.2 max και αυτο μονο απο ιταλια. windflix αμερικης σερνεται (300κb), αγγλιας (1.5kb). Dεν ξερω πως καποιοι λενε για μικρη αποκλιση στις ταχυτητες τους.

Επεξ/σία από arxigos25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arxigos25 είπε

οι ταχυτητες πολυ χαμηλες, απο 4.6- 5 dl κατεβαζει με 1,8-2.2 max και αυτο μονο απο ιταλια. windflix αμερικης σερνεται (300κb), αγγλιας (1.5kb). Dεν ξερω πως καποιοι λενε για μικρη αποκλιση στις ταχυτητες τους.

Εγώ αρχηγέ μου πόσταρα και screenshot στο άλλο τοπικ με τρομερές ταχύτητες. Πραγματικά δεν ξέρω που οφείλεται αυτή η διακύμανση μεταξύ των χρηστών. Ίσως να φταίει η εταιρία, με κάποιο τρόπο να περιορίζει τις ταχύτητες σε ένα ποσοστό χρηστών. Θα μπορούσε κάποιος να κάνει μια σχετική ερώτηση, να δούμε τι εχουν να πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι VPN reviewer, Windscribe εχω life time εδώ και 2 χρονια περίπου. Στις αρχές όλα ήταν μια χαρά. Μετά ο κόσμος πληθύνονταν και πολλές χώρες "έπεφταν", λόγο της χρήσης που έκανα μέχρι και 60TB μεταφορά δεδομένων τον μήνα με κάνανε Beta Tester. Ακόμα και σήμερα είμαι, που και που το χρησιμοποιώ να βρίσκω ελαττώματα, οι ταχύτητες είναι σχετικά καλές, αλλά πολλοί λίγοι οι διακομιστές και τους το επισημαίνω συνέχεια και η απάντηση είναι πάντα "Είναι στα μελλοντικά πλάνα μας". Η συμπεριφορά του στις ιστοσελίδες ταινιων/σειρών/τραγουδιών είναι αρκετά καλή, επίσης οι αμέτρητες συσκευές το οποίο είναι φοβερά θετικό, εχω τρέξει παράλληλα 400+ στο Google Chrome Extension και όλα μια χαρά, μόνο λίγη προσοχή γιατί τελευταια μου στείλανε email ότι έχουν βρει π.χ λογαριασμούς να τρέχουν από διαφορετικές IPs ή Regions την υπηρεσία και θα αποστέλλεται πλέον μια προειδοποίηση ότι έχεις 24 ώρες να αποσυνδεθείς από όλες διαφορετικά ο λογαριασμός θα διαγράφεται δίχως Refund. Το έχουν αλλάξει και στο Policy τους. Τελευταία λανσάρανε τον R.O.B.E.R.T. στον οποίο βρήκα υπερβολική χρήση της CPU όταν τρέχεις DRM content και απέστειλα όλες τι καταγραφές και το κοιτάνε. Ένα θετικό είναι ο Adblocker τους και φυσικά το ότι μπορείς να κάνεις άνετα εξαιρέσεις και μη. Έχουν καλό Support. Αλλά με μια γενική άποψη τελευταια "κάνει πολλά νερά" και μου είπαν ότι δεν ξέρουν τι να πρώτο-κοιτάξουν, τα bugs ή αυτούς που κανουν κατάχρηση της υπηρεσίας μοιράζοντας τον λογαριασμό τους από 2+ άτομα και ανεβαίνουμε;
Ένα αρνητικό είναι στο όταν τρέχεις το app συνδεμένο π.χ Ιταλία αν ανοίξεις το addon σε FF ή Chrome δεν μπορείς να βάλεις αλλη χώρα, μόνο αυτή που έχει το app.

Τώρα σταμάτησα γιατί περνάω κόσκινο την PureVPN. Σαν μόνιμα VPNs εχω NordVPN και φυσικά ExpressVPN στα οποία πιάνω όσο πιάνει η ταχύτητα μου 150mbps.

Αν θέλετε να μάθετε για άλλη εταιρεία και εχω κάνει διάγνωση/αξιολόγηση απλά ζητήστε το και θα πω αρνητικά και θετικά.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο και προσέξτε μην μοιράζεστε πάνω από 2 άτομα(αν και σε αυτό κανουν παρατηρήσεις) τον λογαριασμό γιατί το έχουν πάρει πολύ στα σοβαρά το θέμα και πολλοί που το έκαναν δεν είδαν email με την προειδοποίηση 24 ωρών και διαγράφηκαν.

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Mindworm

Πολύ καλό feedback! Κάνω πολύ πιο light χρήση, αλλά μεσες άκρες συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου.

Είχα την ίδια αισθηση για το robert αλλά νομιζα οτι κατι αλλο εφταιγε. Βεβαια μου αρέσει πολύ σαν feature. 

Πες μου κάτι αλλο. Ποτε άρχισες χρονικά να λαμβάνεις ειδοποιήσεις για "εντονη" παραλληλη χρήση απο πολλους χρήστες; Θελω να δω πότε αρχισαν να αλλαζουν πολιτική. Οταν έλαβες την ειδοποιηση και εκανες τις αποσυνδεσεις εντος 24h, ελαβες μετέπειτα αναλογη ειδοποιηση για τον ιδιο λογαριασμο; Ουσιαστικά θελω να δω αν απλά θελουν να ελέγχουν οτι κάνεις εκουσιο διαμοιρασμο για δικές σου αναγκες/συσκευές (το οποιο επιτρεπουν) ή πάνε να "στριμώξουν" κλεμμένους λογαριασμους ή λογαριασμους με εσκεμμένο abuse (π.χ. αγοράζω εγω ένα και το διανέιμω σε ολους τους γυρω μου με ή χωρίς κόστος)

Edit : Εφοσον εχεις τετοια εμπειρία, θα ήταν πολύ χρησιμο να φτιάξεις κάποιο θέμα-οδηγο με τις εμπειρίες σου, πχ στο wiki του insomnia και να το ανανεώνεις οποτε κρινεις αναγκαιο

Edit2 : Βρήκα μια καλή επισημη απάντηση στο https://www.trustpilot.com/review/windscribe.com που όντως ξεκαθαρίζει το τοπιο. Βέβαια ψήνομαι να τους ρωτήσω το εξής απλό, εχω σπιτι 3 συσκευές και 2 στο γραφείο ΜΟΥ που δουλευουν το vpn παραλληλα (μπορει και ανοιγοντας πολλάπλα connection. Σε πιο θα σκαλώσουν πρώτα; Στον ογκο δεδομένων ή στις πολλαπλές συνδεσεις; Επισης το 20Τ ειναι monthly; annually; Total trigger point;

Αναφορά σε κείμενο

The bandwidth usage is stored to enforce the account sharing prohibition. Same as number of parallel connections. These 2 metrics have no impact on your privacy/anonymity and cannot be used to identify you based on an IP/timestamp. What they do allow us to see is if your account used 20TB+ of data, and you're connected to 30+ locations in parallel, chances are you are sharing your account. These are not hard thresholds, but merely examples to illustrate the point. 

 

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, isay said:

Edit : Εφοσον εχεις τετοια εμπειρία, θα ήταν πολύ χρησιμο να φτιάξεις κάποιο θέμα-οδηγο με τις εμπειρίες σου, πχ στο wiki του insomnia και να το ανανεώνεις οποτε κρινεις αναγκαιο

Θα προσπαθησω να το κανω μελλοντικα, απλα τρεχω μερικα projects τελευταια και ο ελευθερος χρονος μου ειναι λιγο περιορισμενος.

4 minutes ago, isay said:

Είχα την ίδια αισθηση για το robert αλλά νομιζα οτι κατι αλλο εφταιγε. Βεβαια μου αρέσει πολύ σαν feature. 

Πες μου κάτι αλλο. Ποτε άρχισες χρονικά να λαμβάνεις ειδοποιήσεις για "εντονη" παραλληλη χρήση απο πολλους χρήστες; Θελω να δω πότε αρχισαν να αλλαζουν πολιτική. Οταν έλαβες την ειδοποιηση και εκανες τις αποσυνδεσεις εντος 24h, ελαβες μετέπειτα αναλογη ειδοποιηση για τον ιδιο λογαριασμο; Ουσιαστικά θελω να δω αν απλά θελουν να ελέγχουν οτι κάνεις εκουσιο διαμοιρασμο για δικές σου αναγκες/συσκευές (το οποιο επιτρεπουν) ή πάνε να "στριμώξουν" κλεμμένους λογαριασμους ή λογαριασμους με εσκεμμένο abuse (π.χ. αγοράζω εγω ένα και το διανέιμω σε ολους τους γυρω μου με ή χωρίς κόστος)

Σε εμενα ήρθε εσφαλμένα μέσα Αυγούστου γιατί είχα 2 pcs και 2 laptops να έχουν συνδεθεί με άλλης εταιρείας app ο καθένας σε διαφορετική χωρά ή διακομιστή και έτρεχα σε 100 addons windscribe σε Chromes σε κάθε συσκευή. Οπότε μου έστειλαν email ότι κάνω κατάχρηση του λογαριασμοί και τον εχω διαμοιράσει και να κάνω άμεσα εντός 24ωρου αποσύνδεση από παντού διαφορετικά θα διαγραφεί ο λογαριασμός, επίσης μου έδωσαν την ευκαιρία σαν δοκιμαστής να δώσω εξηγήσεις. Η αλήθεια είναι ότι όταν είδα το email φούντωσα γιατί γνώριζαν ότι είμαι tester. Τους τα έχωσα κανονικά σε σημειο που μετά το μετάνιωσα και ζήτησα συγνώμη για τον τόνο ενώ είχε λυθεί το πρόβλημα και καταλάβανε ότι τεσταρα VPNs. Ένοιωσα λίγο άβολα η αλήθεια είναι... από τότε και πάλι να τρέχω όσα θέλω σε όσους διακομιστές και αν εχω με έχουν whitelisted. Αλλά στην ερώτηση μου αν πραγματικά θα διέγραφαν τον λογαριασμό μου μου είπαν πως ναι γιατί πουλάνε π.χ 10 λογαριασμούς και ξαφνικά γίνονται 1000 οι διαφορετικοί χρήστες με αποτέλεσμα να επεφταν οι διακομιστές τους, επίσης είχαν βγάλει το καλοκαίρι κάτι επιτήδειοι για Life Time συνδρομή με windscribe στο ebay για 10$ και πούλαγαν έναν λογαριασμό όσες φορές θέλανε. Τώρα, αν θες την άποψη μου ότι αν όντως θα γινόταν η διαγραφή του λογαριασμού μου, είμαι 100% σίγουρος ότι θα το κάνανε, το email που έστειλαν ήταν κάπως ωμό και λίγο προσβλητικό γιατί έβγαζαν πόρισμα χωρίς να τους εξηγήσεις. Σε αυτό το διάστημα είχα δει Reddit χρήστες που οι λογαριασμοί τους "κάνανε όντως φτερά." Χρήστες όχι οι αρχικοί αλλά αυτοί που έπεσαν θύματα αγοράζοντας από άλλους και τους διέγραφαν. Αν παρατηρήσεις στην σελίδα του λογαριασμού σου έχουν προσθέσει επιλογές με ένα πάτημα να κάνεις αποσύνδεση από παντού, γι' αυτόν ακριβός τον λόγο, γιατί σκεφτόντουσαν για κάποιο διάστημα να το γυρνάγανε στις μέχρι 6 συσκευές.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με τους dev σήμερα με κράτησαν απασχολημένο όλη μέρα σχεδόν για να δουν τι μπορεί να συμβαίνει με την χρήση CPU. Ο R.O.B.E.R.T. δεν ευθύνεται για την χρήση CPU όταν τρέχεις addon αλλά μόνο την εφαρμογή τους και πολύ μικρο ποσοστό 1%+-, αυτό το ξεκαθαρίσαμε. Τους έστελνα data συνέχεια για την συμπεριφορά του addon και πως εκτινάσσεται όταν τρέχεις DRM content ή Widevine Content Decryption Module. Παρατηρήθηκε ότι κατά διαστήματα ανέβαινε η χρήση και το έκανε αφόρητο και αν είσαι σε λαπτοπ με μπαταρία στην τρώει στα πρώτα 15 λεπτά. Κάναμε πολλές δοκιμές και αλχημείες και τελικά δεν βγάλαμε άκρη. Μου είπαν ότι θα δουν αν μπορούν να έρθουν σε επικοινωνία με τους δημιουργούς των τεχνολογιών αυτών μήπως κάτι έχει αλλάξει ή προκύψει. Πραγματικά το ψάξαμε πολύ βαθιά και δεν βγάζαμε άκρη. Θα δουμε... αν υπάρξει εξέλιξη θα ενημερώσω. Τώρα ένα project μου σταμάτησε να λειτουργεί και πρέπει να κάτσω να δω τι συμβαίνει.... πάει και το βράδυ.

3 hours ago, darkmatinee said:

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι τι κάνει ακριβώς το addon στον Firefox και γιατί χρειάζεται;

Γιατί αν θες μόνο να μπεις με VPN σε μια ιστοσελίδα μόνο τότε βάζεις το Addon. Αν θες να έχεις πλήρη κάλυψη VPN με OpenVPN και IKEv2 συνδέσεις που χρησιμοποιεί το app τότε όλα θα λειτουργούν με VPN ακόμα και τα Windows Updates με VPN θα τα κατεβάζεις. Οπότε διαλέγεις ανάμεσα σε Πλήρη κάλυψη ή Ελεγχόμενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...