Προς το περιεχόμενο

Σετ Πολύπριζο Ασφαλείας 5 Θέσεων Crystal Audio CP5-1300-70 + Μονόπριζο Ασφαλείας Crystal Audio CP1-1300-70 14.9 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, lofter είπε

Εάν τοποθετήσουμε το πολύμπριζο στο ups έτσι ώστε να έχουμε περισσότερες διαθέσμες πρίζες; (τηρώντας ωστόσο το όριο των watt του ups). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

 

Και καλά δεν κάνει γιατί μειώνει νομίζω την διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Αν είναι στην εγγύηση δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Και εγώ έχω από day one σε UPS πολύμπριζο και δεν έχω κάποιο θέμα. Κοντά 2,5 χρόνια τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, lofter είπε

Εάν τοποθετήσουμε το πολύμπριζο στο ups έτσι ώστε να έχουμε περισσότερες διαθέσμες πρίζες; (τηρώντας ωστόσο το όριο των watt του ups). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

 

Ποιος ο λόγος να πάρεις πολύπριζο ασφαλείας για το ups;

Δεν είναι προτεινόμενο από τους κατασκευαστές αλλά δεν βοηθάει και πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκαις μια λιγο αμπαλη απορια

 

το σημείο που εχω πσ /τβ /ηχεία/ρουτερ και τα υπόλοιπα στο δωμάτιο ειναι λιγο μακριά και πισω απο κρεββάτι με αποτέλεσμα να βάζω μια κλασσική διμετρη προέκταση πρώτα και μετα να κουμπωσω το πολυμπριζο/ετσι οπως το κανω ας πουμε ''αναιρει'' την λειτουργια του πολυμπριζου ασφαλειας????οτι δηλ δεν μπαινει απευθειας σε μπριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lofter είπε

Εάν τοποθετήσουμε το πολύμπριζο στο ups έτσι ώστε να έχουμε περισσότερες διαθέσμες πρίζες; (τηρώντας ωστόσο το όριο των watt του ups). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Μην Βάζεις το πολυπριζο αν τόσο πολύ θέλεις. Βάλε ένα απλό ταφ.

2 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

γκαις μια λιγο αμπαλη απορια

το σημείο που εχω πσ /τβ /ηχεία/ρουτερ και τα υπόλοιπα στο δωμάτιο ειναι λιγο μακριά και πισω απο κρεββάτι με αποτέλεσμα να βάζω μια κλασσική διμετρη προέκταση πρώτα και μετα να κουμπωσω το πολυμπριζο/ετσι οπως το κανω ας πουμε ''αναιρει'' την λειτουργια του πολυμπριζου ασφαλειας????οτι δηλ δεν μπαινει απευθειας σε μπριζα

Μια χαρά θα δουλέψει. Δεν παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, IcemanGr71 είπε

Όταν στα ίδια λεφτά μπορείς να βρεις το APC PM5-GR....  δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση...

Πως ακριβως τα συγκρινεις?

Διοτι εγω βλεπω πολυ καλύτερο το Crystal Audio....

Χρονος αποκρισης: 1ns και για τα δυο

Μεγιστη απορροφηση ενεργειας: 1.296Joules (Crystal Audio) - 918Joules (APC)

Μεγιστο στιγμιαιο ρευμα απορροφησης: 45.000Amps (Crystal Audio) - 24.000 Amps (APC)

 

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Ποιος ο λόγος να πάρεις πολύπριζο ασφαλείας για το ups;

Δεν είναι προτεινόμενο από τους κατασκευαστές αλλά δεν βοηθάει και πουθενά.

Αλλη δουλεια κανει το ενα και αλλη δουλεια κανει το αλλο. Καλα κανει και βαζει πολυμπριζο ασφαλειας πριν το UPS.

9 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Απλά για να νομίζεις ότι είσαι ΟΚ, κάτι σαν τα πολύπριζα της λαϊκής των 3-5 €...

Ισχυει οταν αγοραζεις πολυμπριζα ασφαλειας απο τα καλαθια χωρις προδιαγραφες και οχι για επωνυμα πιστοποιημενα με χρονους αποκρισης 1ns πχ.

---

Θα προτιμουσα παντως αυτο (ασχετα με προσφορα) οχι για τις επιπλεον θεσεις αλλα για τα επιπλεον Amps & Joules που αντεχει

https://www.skroutz.gr/s/4132628/Crystal-Audio-CP8-3900-70.html

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Η APC πάντως δεν το προτείνει.

http://www.apc.com/us/en/faqs/FA158852/

Καλο ειναι να καταλαβαινουμε τι διαβαζουμε:

«Schneider Electric recommends against the use of any surge protector, power strip or extension cord being plugged into the output of any APC Back-UPS and Smart-UPS products.»

Προσωπικα μιλαω για πολυμπριζο ασφαλειας τοποθετημενο ΠΡΙΝ το UPS. Δηλαδη το ups κουμπωμενο πανω στο πολυμπριζο ωστε να προστατευει το ιδιο το UPS και οχι το αντιθετο για το οποιο μιλαει η APC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν και μετά το ups δεν είναι καλό να μπαίνει πολύμπριζο ασφαλείας. για το πριν μπορεί να μπερδέψει την λειτουργία του, για το μετά κάποιες συσκευές είναι ευαίσθητες στην προσομοίωση ημιτόνου που βγάζει. Πχ τα ρούτερ ξέρω ότι είναι ευαίσθητα σε αυτό.
Τι άλλο θα μπορούσε κάποιος να συνδέσει σε ups εκτός από οθόνη και μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Ηχεία,πολυμηχανημα,κονσόλες και διάφορα άλλα.

Ηχεία και πολυμηχάνημα δεν βρίσκω τον λόγο σε ups, αλλά σε ασφαλείας. Κονσόλα ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, billomnia είπε

Ηχεία και πολυμηχάνημα δεν βρίσκω τον λόγο σε ups, αλλά σε ασφαλείας. Κονσόλα ναι.

Ηχεία  άντε πες οκ, αλλά πολυμηχανημα φαντάσου να εκτυπώνεις κάτι σημαντικό η να έχεις βάλει να κάνει εκτυπώσεις αρκετές σελίδες και να πέσει το ρεύμα.... 😉😉😉

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Ηχεία  άντε πες οκ, αλλά πολυμηχανημα φαντάσου να εκτυπώνεις κάτι σημαντικό η να έχεις βάλει να κάνει εκτυπώσεις αρκετές σελίδες και να πέσει το ρεύμα.... 😉😉😉

Σε όσα είχα συνέχιζαν από εκεί που σταματούσαν.
Ξέφυγε πάλι η κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billomnia είπε

Σε όσα είχα συνέχιζαν από εκεί που σταματούσαν.
Ξέφυγε πάλι η κουβέντα...

Δίκιο έχεις αλλά δεν μου αρέσει εμένα να σπάει η εκτύπωση 

 

Σταματάω γιατί ειμαστε 100% offtopic

Sorry παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Καλο ειναι να καταλαβαινουμε τι διαβαζουμε:

«Schneider Electric recommends against the use of any surge protector, power strip or extension cord being plugged into the output of any APC Back-UPS and Smart-UPS products.»

Προσωπικα μιλαω για πολυμπριζο ασφαλειας τοποθετημενο ΠΡΙΝ το UPS. Δηλαδη το ups κουμπωμενο πανω στο πολυμπριζο ωστε να προστατευει το ιδιο το UPS και οχι το αντιθετο για το οποιο μιλαει η APC!

Plugging your UPS into a surge protector:
In order for your UPS to get the best power available, you should plug your UPS directly into the wall receptacle. Plugging your UPS into a surge protector may cause the UPS to go to battery often when it normally should remain online. This is because other, more powerful equipment may draw necessary voltage away from the UPS which it requires to remain online. In addition, it may compromise the ground connection which the UPS needs in order to provide adequate surge protection. All APC Back-UPS and Smart-UPS products provide proper surge suppression for power lines without the need of additional protection.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Plugging your UPS into a surge protector:
In order for your UPS to get the best power available, you should plug your UPS directly into the wall receptacle. Plugging your UPS into a surge protector may cause the UPS to go to battery often when it normally should remain online. This is because other, more powerful equipment may draw necessary voltage away from the UPS which it requires to remain online. In addition, it may compromise the ground connection which the UPS needs in order to provide adequate surge protection. All APC Back-UPS and Smart-UPS products provide proper surge suppression for power lines without the need of additional protection.
 

Εαν μιλαμε για UPS με «proper surge suppression for power lines” τοτε φυσικα και ειναι πλεονασμος να βαλεις αλλη μια τετοια προστασια.

ΔΕΝ εχουν ομως ΟΛΑ τα ups τετοια προστασια. Και το ιδιο το UPS δεν αποτελει προστασια οπως κακως ο πολυς κοσμος πιστευει. Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα (εκτος κι αν το UPD συμπεριλαμβανει extra και τετοια προστασια οπως ειπαμε).

Αυτο φυσικα που σου λεει παραπανω ειναι οτι δεν σου το απαγορευει. Απλα πρεπει να φροντισεις το πολυμπριζο ασφαλειας να ειναι σωστο ωστε να μπορει να δωσει επαρκές Voltage σε ολες τις συσκευες που ειναι συνδεδεμενες αλλιως σε καποιες περιπτωσεις δεν θα παιρνει αρκετη ταση το UPS σου. 

Πρακτικα εαν δεν κανεις συνδεσεις σαν ασχετος και χρησιμοποιεις τα πολυμπριζα σου συμφωνα με τις προδιαγραφες τους δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

Βασικες γνωσεις ηλεκτρισμου Γυμνασιου/Λυκειου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...