Προς το περιεχόμενο

Κάρτα δικτύου usb με ή χωρίς κεραία


papresa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους αναβαθμίστηκε το δίκτυο της cosmote (κλεφτοτέ) στην Σαμοθράκη και μου κάνανε μία καλή (για κλεφτοτέ) προσφορά και την αποδέχτηκα, αφού δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής άλλης εταιρείας. Αλλά μου είπαν από την cosmote να συνδέσω το καλώδιο του τηλεφώνου πάνω στο router, αλλά για να γίνει αυτό έπρεπε να απομακρύνω το router από το desktop pc. Μου είπε ο τεχνικός να βάλω στο pc μία κάρτα δικτύου usb, χωρίς δεύτερη σκέψη έκατσα και παρήγγειλα αυτό, όσο όμως το σκέφτομαι, λέω μήπως αν παρήγγελνα με κεραία είχε καλύτερη απόδοση. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε παρεις με κεραια ειτε οχι, καλο ειναι να παρεις και ενα usb extension καλωδιο.

Απο την αλλη ειναι τοσο δυσκολο να χρησιμοποιησεις ενα καλωδιο δικτυου απλα πιο μακρυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papresa είπε

Επιτέλους αναβαθμίστηκε το δίκτυο της cosmote (κλεφτοτέ) στην Σαμοθράκη και μου κάνανε μία καλή (για κλεφτοτέ) προσφορά και την αποδέχτηκα, αφού δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής άλλης εταιρείας. Αλλά μου είπαν από την cosmote να συνδέσω το καλώδιο του τηλεφώνου πάνω στο router, αλλά για να γίνει αυτό έπρεπε να απομακρύνω το router από το desktop pc. Μου είπε ο τεχνικός να βάλω στο pc μία κάρτα δικτύου usb, χωρίς δεύτερη σκέψη έκατσα και παρήγγειλα αυτό, όσο όμως το σκέφτομαι, λέω μήπως αν παρήγγελνα με κεραία είχε καλύτερη απόδοση. Τι λέτε;

Και χωρίς δευτερη σκέψη κιολας! Ουτε με 20η σκέψη δεν θα εβαζα παραγγελια.

Αν αναμεσα στο desktop pc και το router δε μεσολαβουν μεγαλα και χοντρα καλωδιο, παρε ένα σοβαρο usb wifi ή μια εσωτερική καρτα wifi. Αν μεσολαβουν τοτε σκεψου να περάσεις καλωδιο ή να προμηθευτειες powerlines. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο που εβαλες παραγγελία ... ολα ειναι πιθανα.

Επιμενω, οτι αν δεν μεσολαβουν μεγαλα εμποδια (πχ χοντροι τοιχοι) παρε ενα σοβαρο usb wifi οπως πχ το Asus USB-N14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος πάντων, ας έρθει τώρα, να το δοκιμάσω κι αν δεν κάνει, παραγγέλνω κάτι καλύτερο, μικρό το έξοδο του, άλλωστε για αυτό δεν το πολυσκέφτηκα...

Σας ευχαριστώ πάντως.

Επεξ/σία από papresa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακύρωσε την παραγγελία

το λιγότερο που μπορείς να πάρεις ειναι το tp link W722N αν δεν κανω λαθος παιζει κοντά στο 10αρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

ακύρωσε την παραγγελία

το λιγότερο που μπορείς να πάρεις ειναι το tp link W722N αν δεν κανω λαθος παιζει κοντά στο 10αρικο.

Δεν γίνεται, το έχουν στείλει ήδη. Είπαμε, δεν πειράζει, μικρό το κακό, από πολλά έχουμε ανάγκη.

 

Άλλη ερώτηση, αυτό το μαραφέτι πρέπει να μπει πάνω στο pc  ή μπορώ να το βάλω και στο usb πολυμπριζο (hub νομίζω);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς άνετα να μην παραλάβεις, ούτε θα χρεωθείς ούτε τίποτα.

αν έχεις ελεύθερη θυρα usb βάλτο εκει περα καλύτερα, μπορεί το hub να μην μπορεί να δώσει την απαιτούμενη ισχυ οταν έχει και άλλες συσκευές πάνω και πχ να κατεβάζεις κάτι, να μην του επαρκεί το ρεύμα και να αποσυνδέεται απο τον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν το usb ήρθε, το εγκατέστησα και προς το παρόν δουλεύει εξαιρετικά. Στο μέλλον είδομεν...

Δείτε και τα στοιχεία:

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από papresa
Προσθήκη εικόνας
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενώ δούλευε καλά, χωρίς πρόβλημα, από χθές που έβαλα μου ήρθε <<καινούργιος>> υπολογιστής, τον σύνδεσα και έβαλα το στικάκι, δεν έχω καλό ίντερνετ. Παίζει να φταίει ο υπολογιστής ή ότι στον προηγούμενο το usb ήταν σε οριζόντια θέση και τώρα σε κάθετη και πιθανόν να μην έχει καλή ζεύση νε το router;

Ο υπολογιστής φόρτωσε μόνος του τις ρυθμίσεις, μήπως πρέπει να βάλω και το cd; 

Επεξ/σία από papresa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...