Προς το περιεχόμενο

Laser, ασπρόμαυρος, κόστος κάτω από 0.15c η σελίδα και drum-toner μαζί


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω πως ο τιτλος τα λέει όλα

Ψάχνω εκτυπωτή για τις παραγγελίες που στέλνουμε στην αποθήκη μιας και αυτός που έχουμε ειναι 3μήνου και το μελάνι του έχει 90-100 ευρώ.

Σκεφτόμουν μήπως πάμε σε ενοικίαση αλλά το αφεντικό ήταν αρκετά κάθετο σε αυτό το θέμα

Ασπρόμαυρος laser, το κόστος να βγαίνει κάτω από 0,15 cents η σελίδα και Να έχει μαζί το drum με το τόνερ.

Επειδή σε αυτόν τον εκτυπωτή που έχουμε τώρα είχαμε θέμα με συμβατό μελάνι (ήταν ναι μεν ελαττωματικό και μας το πιστώσανε) αλλά είπαμε να πάμε σε αυθεντικό. 

Το κόστος ανά σελίδα αυτή την στιγμή μας βγαίνει 0,24 μέχρι 0,28 λεπτά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει οπωσδήποτε να είναι laser; Υπάρχουν οι Epson Ink Tank με γελοιωδώς χαμηλό κόστος εκτύπωσης. Έχει το μαύρο μελάνι 10 ευρώ και βγάζει 8-10.000 σελίδες.

Στους laser ισχύει ότι όσο πιο ακριβός ο εκτυπωτής τόσο πιο φθηνό το κόστος ανά σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όντως σίγουρα ισχύει με τους Laser...Λες να πάμε σε inkjet? Με τόσο χαμηλό κόστος σωθήκαμε. Να μη σου πω να αλλάξουμε όλα τα μηχανήματα.

Από ταχύτητα φτάνει καθόλου τους laser? Γιατί θέλουμε γρήγορη εκτύπωση (όχι τόσο για την Αποθήκη) αλλά κυρίως για την τιμολόγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ταχύτητα σαφώς υπερτερεί με διαφορά ο λέιζερ ειδικα αν το τιμολογιο εχει πολλές γραμμές/σελίδες...

Αν θες να τυπώνει το τιμολόγιο σε εντελώς λευκό χαρτί τότε τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nik0laus είπε

Σε ταχύτητα σαφώς υπερτερεί με διαφορά ο λέιζερ ειδικα αν το τιμολογιο εχει πολλές γραμμές/σελίδες...

Αν θες να τυπώνει το τιμολόγιο σε εντελώς λευκό χαρτί τότε τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα.

Εννοείται ότι υπερτερεί O Laser αλλά θα δούμε. Το τιμολόγιο είναι σε προτυπωμένο χαρτί (προτυπωμένο μόνο με το λογότυπο και τα στοιχεία της εταιρίας) . Τα υπόλοιπα στοιχεία τυπώνονται από το πρόγραμμα. Πλαίσια, γραμμές, διευθύνσεις , στοιχεία, είδη

Σε ότι αφορά την αποθήκη οι παραγγελίες τυπωνοντα εξολοκλήρου σε λευκό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πόσο μεγάλο όγκο εκτυπώσεων μιλάμε ;

Πόσα τιμολόγια και παραγγελίες κόβετε την ημέρα ;

edit: Από τη στιγμή που στο τιμολόγιο εκτυπώνει και πλαίσια και τα πάντα όλα εκτός από την επωνυμία και τα στοιχεία της εταιρείας τότε θα είναι πιο αργός κι από τη καθυστέρηση ο inkjet .... Laser δαγκωτό

 

 

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Αυτό όντως σίγουρα ισχύει με τους Laser...Λες να πάμε σε inkjet? Με τόσο χαμηλό κόστος σωθήκαμε. Να μη σου πω να αλλάξουμε όλα τα μηχανήματα.

Από ταχύτητα φτάνει καθόλου τους laser? Γιατί θέλουμε γρήγορη εκτύπωση (όχι τόσο για την Αποθήκη) αλλά κυρίως για την τιμολόγηση

Ταχύτητες είναι ικανοποιητικές, σίγουρα όχι όπως ένας laser αλλά αρκετά καλές. Ο ακόλουθος για παράδειγμα βγάζει 30+ σελίδες το λεπτό:

https://www.skroutz.gr/s/3217038/Epson-WorkForce-M100.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elorant είπε

Ταχύτητες είναι ικανοποιητικές, σίγουρα όχι όπως ένας laser αλλά αρκετά καλές. Ο ακόλουθος για παράδειγμα βγάζει 30+ σελίδες το λεπτό:

https://www.skroutz.gr/s/3217038/Epson-WorkForce-M100.html

30+  σελ/ λεπτό με επικάλυψη 5%  δηλαδή 2 γραμμές στην κορυφή για παράδειγμα ...

Δοκίμασε σε έναν inkjet να τυπώσεις ένα ολοσέλιδο πίνακα  excel με 1 ψηφίο στο πάνω αριστερά κελλί  και ένα στο κάτω δεξιά και με συνολικό περίγραμμα απλά (όχι περίγραμμα σε κάθε κελί)  επικάλυψη ούτε 2% και σύγκρινε τους χρόνους. άμα βγάλει 6-7  το λεπτό θα παίξω βασικός στα 48 μου στη Γιουβέντους παρέα με τον Κριστιάνο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως 5% επικάλυψη θεωρείται μια σελίδα γεμάτη κείμενο. Από εκεί και πέρα, και 7 σελίδες το λεπτό μια χαρά είναι. Δηλαδή πόσα τιμολόγια την ώρα τυπώνει μια μέση επιχείρηση; 20-30 το πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 sec δε φτάνουν να πάρει το χαρτί και να το βγάλει χωρίς καν να εκτυπώσει και να πάρει το επόμενο ......

Ακόμα χειρότερα,  μάλλον με το 34ppm εννοούν μια γραμμή στη κορυφή σε draft ποιότητα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πρότειναν τον παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/12100154/HP-Laserjet-Enterprise-M607n.html

Βασικά για την εταιρία τον θέλουμε. Το ακριβό ακριβό μελάνι το οποίο ειναι μαζί με drum έχει γύρω στα 400 ευρώ. Σε μικρό βάθος χρόνου πιστεύω ότι συμφέρει

41000 χιλιάδες σελίδες μπορεί να τυπώσουμε σε 10-11 μήνες. Αν θέλουμε αυτή την στιγμή ένα CF230X που παιρνει ο τωρινός και επειδή βάζουμε αυθεντικό μόνο μας βγαίνει κοντά στα 900 ευρώ για 10-11 μήνες. Οπότε συμφέρει , και στην προκειμένη φάση κοστίζει με το ακριβό μελάνι 1 cent η σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/11710834/Lexmark-MS317dn.html

τυπωνει 33 σελιδες το λεπτο, για μενα πανγρηγορος.

Το τονερ του (συμβατο) εχει 30 ευρω και τυπωνει 1500 σελιδες.

μεχρι στιγμης εχω τυπωσει μια κουτα Α4 και εχω φαει ενα τονερ και λογικα ειμαι στη αρχη προς την μεση του δευτερου.

Προχθες τυπωσα το μανιουαλ του αυτοκινητου μου (400 σελ) και τυπωσε για πλακα σε λιγα λεπτα.

Τον ειχα παρει βεβαια 60 ευρω αλλα βλεπω τωρα τσιμπησε λιγο, ακομα και ετσι ειναι εκτυπωτης που δεν καταλαβαινει τιποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tornado είπε

https://www.skroutz.gr/s/11710834/Lexmark-MS317dn.html

τυπωνει 33 σελιδες το λεπτο, για μενα πανγρηγορος.

Το τονερ του (συμβατο) εχει 30 ευρω και τυπωνει 1500 σελιδες.

μεχρι στιγμης εχω τυπωσει μια κουτα Α4 και εχω φαει ενα τονερ και λογικα ειμαι στη αρχη προς την μεση του δευτερου.

Προχθες τυπωσα το μανιουαλ του αυτοκινητου μου (400 σελ) και τυπωσε για πλακα σε λιγα λεπτα.

Τον ειχα παρει βεβαια 60 ευρω αλλα βλεπω τωρα τσιμπησε λιγο, ακομα και ετσι ειναι εκτυπωτης που δεν καταλαβαινει τιποτα....

Για το σπίτι η μια μικρή επιχείρηση για να τυπώνουν πχ 3-4 άτομα ειναι καλος. Με το συμβατό τόνερ βγαίνει 0.20 η σελίδα. 

Γενικά αυτό που ισχύει με τους laser είναι πως το ακριβό μοντέλο θα σου κοστίσει και λιγότερα σε αναλώσιμα. Είναι μεγάλο ειδικά πλεονέκτημα κάθε φορά που αλλάζω το τόνερ να αλλάζω μαζί και το drum και να μην πληρώνω έξτρα. Βασικά πιστεύω ότι θα πάμε σε hp . Τα ακριβά της μοντέλα είναι σε γενικές γραμμές πολύ καλή επιλογή για επιχειρήσεις.

Από κει και πέρα. Το τονερ-drum που θέλουμε μαζί με τον printer είναι το CF237Y. Πως γίνεται να το έχει κατάστημα στα 265 και ο επόμενος να το έχει 366 στο skroutz. 

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2018 στις 12:04 ΠΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

 Με το συμβατό τόνερ βγαίνει 0.20 η σελίδα. 

 

νομιζω οτι το κομπιουτερακι σου εχει χαλασει,

ξανακαντα αλλη μια να εχεις σωστη εικονα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2018 στις 11:24 ΠΜ, tornado είπε

νομιζω οτι το κομπιουτερακι σου εχει χαλασει,

ξανακαντα αλλη μια να εχεις σωστη εικονα.

Εκ παραδρομής...0,02 ήθελα να πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...