Προς το περιεχόμενο

Τα κινητά που εκπέμπουν τα υψηλότερα επίπεδα ακτινοβολίας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, TheGreekPsycho είπε

επετρεψε μου να διαφωνισω.Οποιαδηποτε επιστημονικη ερευνα εχει γινει δειχνει οτι αυτη η ακτινοβλια του κινητου δεν επηρεαζει καθολου την υγεια του ανθρωπου.Περα απο αυτο δεν χρειαζονται καν ερευνες,γιατι μιλαμε για απλη φυσικη(ιονιζουσα-μη ιονιζουσα ακτινοβολια)

Δεν διαφωνώ ιδιαίτερα με αυτό που λες, αλλά, γιατί να έχουν θεσπιστεί όρια τότε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, anivas11 είπε

To SAR είναι ένα ακόμα κόλπο του μαρκετινκ. Το κινητό όσο πιό  λίγο σήμα έχει, τόσο πιό πολύ αυξάνει την ισχύ ακτινοβολίας του.  Κάποιοι  σκεύτηκαν να κάνουν κατευθυντικές τις κεραίες στα κινητά, ώστε όταν τα έχουμε στο αυτί να κατευθύνουν την ακτινοβολία πρός το πίσω μέρος.  Όμως στα μεγέθη του κινητού, ελάχιστα πράγματα μπορούμε να περιμένουμε σε κατευθυντικότητα.  Όπως και νάχει, η σχεδίαση και η υλοποίηση μιάς κεραίας κινητού, δεν είναι κάτι που αυξάνει το κόστος του κινητού, οπότε καμία εταιρεία δεν έχει λόγο να βάζει κακοσχεδιασμένη  κεραία.  Αποφεύγετε να μιλάτε όταν έχετε χαμηλό σήμα και να κρατάτε το κινητό πάνω στο σώμα σας.  Τα υπόλοιπα είναι εμπορικά κόλπα να κρατάμε μακριά τους Κινέζους σχεδιαστές.

Το παλεψες λιγο αλλα το χαλασες με την τελευταια ατακα με τα εμπορικα κολπα...αγοραζοντας κινεζικα κανεις συμβιβασμους οποτε και SAR θα φας με τη σεσουλα και πλαστικουρα ατελειωτη και καμερα της πλακας και, και...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, logistoulis είπε

Φίλε όταν είχα κινητό με sar κοντά στο δικό σου δεν είχα πρακτικά σήμα

Δεν θα έλεγα το ίδιο για το a1

Ειναι αναλογα και με τα δίκτυα. Στην Ελλάδα κινητό με μετριο μέγιστο sar  πχ 0.7 ειναι οκ, αν το χρησιμοποιήσεις πχ στη Γερμανία, καις εγκεφαλικα κύτταρα στο 5 λεπτο

9 ώρες πριν, DivisionBell είπε

Για να πιάνει ένα κινητό καλά σημα πρέπει να έχει  τουλάχιστον 0.6 watt αλλιώς έχεις διακοπές και σου φταίει η κόσμοτε η βοντα και γουιντ

https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/c52c4895

Αρα ολα τα Samsung πεταμα :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτές οι μετρήσεις SAR μου θυμίζουν εργοστασιακές τιμές κατανάλωσης αυτοκινήτων ,

Nr.  Hersteller   Typ SAR [W/kg] ΚΕΦΑΛΑ SAR [W/kg] ΚΟΡΜΑΡΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Bemerkungen
333 Apple  aktuelles Modell iPhone X (Modell A1901)  0,92 0,95 0,5 Smartphone
335 Apple  aktuelles Modell iPhone 8 Plus (Modell A1897)  0,99 0,99 0,5 Smartphone
337 Apple  aktuelles Modell iPhone 8 (Modell A1905)  1,32 1,36 0,5 Smartphone
3187 Xiaomi aktuelles Modell  Xiaomi Mi 8 0,701 1,662 0,5 Smartphone
3190 Xiaomi aktuelles Modell  Mi Mix 2s 0,542 1,593 0,5 Smartphone
3192 Xiaomi aktuelles Modell  Mi Mix 2 LTE Dual SIM (Model MDE5) 0,39 1,77 0,5 Smartphone

 

πωτς γκένεν τα μήλα να έχουν ίδιο sar στο κεφάλι κ σώμα ενώ τα Κινέζια ντάμπλ κ τρίπλ σκόρ οεο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jerk είπε

Διευκρίνηση, ο ήχος δεν είναι ακτινοβολία αλλά κύμα που διασχίζει ένα μέσο διάδοσης, γιαυτό και δεν μπορούμε να ακούσουμε ήχους στο κενό [1]. Ακτινοβολία, χονδρικά είναι οι ελεύθεροι φορείς (ηλεκτρόνια) οι οποίοι είναι φορτισμένοι και κινούνται παντού ακόμα και στο κενό. Παράδειγμα το ορατό φως (ήλιος), η υπέρυθρη ακτινοβολία (καλοριφέρ) κ.α. [2]. Σύμφωνα με ένα καθηγητή μας πάντως η ακτινοβολία του κινητού μέσα σε πέντε λεπτά είναι ικανή να ανεβάσει την θερμοκρασία των εγκεφαλικών κυττάρων κατά 1 βαθμό κελσίου, ξεκινώντας έτσι την διάσπαση αυτών.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Sound

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Radiation

...(τα νευρα μου)

Λοιπον.

1)Ο ήχος Θεωρειτε ακτινοβολια.Η ακτινοβολια ειναι κυματα.Δεν νευριαζω επειδη ειμαι κακος ανθρωπος,απλα νευριαζω γιατι Η ίδια η πηγη που μου εστειλες λεει οτι ο ηχος θεωρειται ακτινοβολια και μαλιστα στην πρωτη παραγραφο,αρα δεν διαβαζεις την πηγη που παραθετεις.Συγκεκριμενα ακουστικη ακτινοβολια,η οποια χωριζεται σε υπερηχη,ακτινοβολια ηχου,και σεισμικη ακτινοβολια.

2)Αυτο που σου ειπε ο καθηγητης σου ειναι λανθασμενο,αρχικα γιατι η ακτινοβολια δεν εχει να κανει με την θερμοκρασια.Η θερμοκρασια που ανεβαζει ενα κινητο δεν ειναι αρκετη για να κανει ζημια στους χημικους δεσμους των κυτταρων σου,αν ειχε οσοι φορανε σκουφο την ανοιξη για καμια ωρα θα ηταν στο νοσοκομειο.Γενικα η παραμικρη αλλαγη στην θερμοκρασια μπορει να εχει αρνητικες συνεπειες στα κυτταρα σου (για αυτο και θεωρουμε επικυνδυνο για παραδειγμα τον πυρετο,παρολο που ανεβαζει την θερμοκρασια μας 1-2 βαθμους) αλλα αυτο εχει να κανει με την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ θερμοκρασια μας,οχι την εξωτερικη.

7 ώρες πριν, dali13gr είπε

Δεν διαφωνώ ιδιαίτερα με αυτό που λες, αλλά, γιατί να έχουν θεσπιστεί όρια τότε; 

Δεν ξερω σιγουρα,παντως οταν ξεκινησαμε να υπολογιζουμε το SAR στιςσυσκευες αρκετο καιρο πριν βγουν τα πρωτα smartphones,δεν υπηρχαν αρκετες ερευνες πανω στο θεμα οποτε η ανυσηχια ηταν κατανοητη τοτε

17 ώρες πριν, Alexandros7474 είπε

κανεις λάθος 

αλλα δεν χρειάζεσαι έρευνα . Μίλησε μια ώρα με το τηλέφωνο στο αυτί και θα καταλάβεις 

????Μιλαω...τι επρεπε  να παρατηρησω?Εγω δεν εχω κανενα θεμα υγειας,ουτε πονοκεφαλο,ουτε ποναω πουθενα,γενικα μια χαρα ειμαι και 1 και 2 ωρες να μιλαω.Το "δεν χρειαζεται ερευνα" δεν τον σχολιαζω καν.Γενικα αμα παμε με το πως "νιωθουμε" τοτε ξερεις ποσοι νιωθουν καλυτερα αν τους δωσεις καραμελες και τους πεις οτι ειναι χαπια για το κρυολογημα?Placebo effect δεν τον εχεις ακουσει ποτε?

Γενικα το να απαντας σε επιχειρηματα με "κανεις λαθος.Και η επιστημη κανει λαθος." ειναι κατι που θα σου προτεινα να σταματησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheGreekPsycho είπε

...(τα νευρα μου)

Λοιπον.

1)Ο ήχος Θεωρειτε ακτινοβολια.Η ακτινοβολια ειναι κυματα.Δεν νευριαζω επειδη ειμαι κακος ανθρωπος,απλα νευριαζω γιατι Η ίδια η πηγη που μου εστειλες λεει οτι ο ηχος θεωρειται ακτινοβολια και μαλιστα στην πρωτη παραγραφο,αρα δεν διαβαζεις την πηγη που παραθετεις.Συγκεκριμενα ακουστικη ακτινοβολια,η οποια χωριζεται σε υπερηχη,ακτινοβολια ηχου,και σεισμικη ακτινοβολια.

2)Αυτο που σου ειπε ο καθηγητης σου ειναι λανθασμενο,αρχικα γιατι η ακτινοβολια δεν εχει να κανει με την θερμοκρασια.Η θερμοκρασια που ανεβαζει ενα κινητο δεν ειναι αρκετη για να κανει ζημια στους χημικους δεσμους των κυτταρων σου,αν ειχε οσοι φορανε σκουφο την ανοιξη για καμια ωρα θα ηταν στο νοσοκομειο.Γενικα η παραμικρη αλλαγη στην θερμοκρασια μπορει να εχει αρνητικες συνεπειες στα κυτταρα σου (για αυτο και θεωρουμε επικυνδυνο για παραδειγμα τον πυρετο,παρολο που ανεβαζει την θερμοκρασια μας 1-2 βαθμους) αλλα αυτο εχει να κανει με την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ θερμοκρασια μας,οχι την εξωτερικη.

Δεν ξερω σιγουρα,παντως οταν ξεκινησαμε να υπολογιζουμε το SAR στιςσυσκευες αρκετο καιρο πριν βγουν τα πρωτα smartphones,δεν υπηρχαν αρκετες ερευνες πανω στο θεμα οποτε η ανυσηχια ηταν κατανοητη τοτε

????Μιλαω...τι επρεπε  να παρατηρησω?Εγω δεν εχω κανενα θεμα υγειας,ουτε πονοκεφαλο,ουτε ποναω πουθενα,γενικα μια χαρα ειμαι και 1 και 2 ωρες να μιλαω.Το "δεν χρειαζεται ερευνα" δεν τον σχολιαζω καν.Γενικα αμα παμε με το πως "νιωθουμε" τοτε ξερεις ποσοι νιωθουν καλυτερα αν τους δωσεις καραμελες και τους πεις οτι ειναι χαπια για το κρυολογημα?Placebo effect δεν τον εχεις ακουσει ποτε?

Γενικα το να απαντας σε επιχειρηματα με "κανεις λαθος.Και η επιστημη κανει λαθος." ειναι κατι που θα σου προτεινα να σταματησεις

https://www.protothema.gr/ugeia/article/582506/ereuna-i-aktinovolia-ton-kiniton-auxanei-ton-kinduno-ekdilosis-karkinou/

Πως γίνετε να μην εχεις διαβάσει μια από τις χιλιάδες έρευνες ; 

Τις συμβουλές κρατά τες για τον εαυτό σου καθώς και το ειρωνικό ύφος σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

https://www.protothema.gr/ugeia/article/582506/ereuna-i-aktinovolia-ton-kiniton-auxanei-ton-kinduno-ekdilosis-karkinou/

Πως γίνετε να μην εχεις διαβάσει μια από τις χιλιάδες έρευνες ; 

Τις συμβουλές κρατά τες για τον εαυτό σου καθώς και το ειρωνικό ύφος σου 

Αρχικα σορρυ αν το εξελαβες σαν ειρωνεια,οπως εχω πει και ποιο πανω δεν εχω κανενα θεμα με κανεναν απο εδω και ουτε θελω να προσβαλω κοσμο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Non-ionizing_radiation#Health_risks 

https://www.tnuda.org.il/en/health-effects/background/non-ionizing-radiation-harmful-health

Οπως λενε και οι παραπανω πηγες,οι επιστημονες εχουν καταληξει στο οτι η μη ιονιζουσα ακτινοβολια δεν μπορει να προκαλεσει μεταλλαξεις στο DNA και επομενως δεν προκαλει καρκινο,μπορει μονο σε πολυ δυνατες δοσεις να προκαλεσει εγκαυματα και αλλα προβληματα(αλλα μιλαμε για εξωπραγματικα ποσα,και σε κινητα να θαφτεις δεν προκειτε να νιωσεις τιποτα απο ακτινοβολια).

Οσο αναφορα για την ερευνα που επισυναπτεις(η οποια δεν ειναι καν ερευνα ολοκληρη,αλλα τελοσπαντων δεν ηθελες να κατσεις με τις ωρες να ψαξεις και να διαβασεις ερευνες για ενα comment στο internet οποτε κατανοητο) λεει και απο μονη της μεσα οτι "Δεν επισημάνθηκε κάποιος σαφής βιολογικός μηχανισμός, που να εξηγεί τον αυξημένο κίνδυνο",

"Τόσο οι ίδιοι οι ερευνητές, όσο και άλλοι επιστήμονες, επισήμαναν την ανάγκη να γίνουν περαιτέρω έρευνες.",

"Αμέσως, σύμφωνα με τους «Τάιμς της Νέας Υόρκης», το «Science» και το «Scientific American», ξεσηκώθηκαν επιστημονικές αντιδράσεις κατά της μελέτης, με διάφορες αιτιάσεις, όπως ότι οι ερευνητές βιάστηκαν να δώσουν προκαταρκτικά στοιχεία στη δημοσιότητα, χωρίς καν η μελέτη τους να έχει δημοσιευθεί σε κάποιο επιστημονικό περιοδικό και να έχει έτσι περάσει τη «βάσανο» της αξιολόγησης από άλλους επιστήμονες."

Οποτε μιλαμε για προωρα αποτελεσματα μιας ερευνες που δεν εχει αξιολογηθει και δεν εχει βγαλει συμπερασμα ως προς την αιτια.Οσο αναφορα τις χιλιαδες ερευνες,θα διαφωνησω και παλι.Εαν θες μπες και ψαξε και μονος σου "Is non-ionizing radiation bad for you?" η googlαρε συγκεκριμενα για τα κινητα και διαβασε οτι βγει απο επιστημονικα αρθρα,δες και κανενα βιντεακι και πες μου.Εγω πραγματικα βρισκω το 99% των πηγων να  μου λενε το αντιθετο απο αυτο που ισχυριζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν οι γιατροι σου λεγανε να καπνισεις γιατι κανει καλο στην υγεια σου.....Η έλλειψη ερευνας και μακροχρονιων αποτελεσματων αυτα κανει.Το 1947 που ηταν στην μοδα το καπνισμα αν τους ελεγες οτι σου δημιουργει καρκινο και θα πεθανεις θα γελουσανε μεχρι αυριο και ναμαστε 71 χρονια μετα με ποσους θανατους το χρονο εξαιτιας του.Αυτο που θελω να πω ειναι μπορει να ειναι και ακινδυνη  η ακτινοβολια μπορει και να κανει ζημια.Το πιο ασφαλες για μας ειναι να πιστευουμε οτι ειναι επικινδυνη.

lucky-strike-cigarette-ad.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ιστορία με τo SAR είναι λίγο πονεμένη γιατί αλλιώς μετράει η Ευρώπη αλλιώς η Αμερική και αλλιώς ο κάθε κατασκευαστής (ψάξτε λίγο στο διαδύκτιο και θα καταλάβετε). Και τα κινητά στη λίστα είναι λίγο παλιά.

Κάποιοι ερευνητές λένε ότι το ομοίωμα κεφαλιού που χρησιμοποιείται για τις μετρήσεις δεν συμπεριφέρεται όπως ένα κανονικό κεφάλι. Υπάρχει ακόμη και διαφορά από κεφάλι σε κεφάλι.

Και μια παρατήρηση. Αντί να συζητάμε για το SAR γιατί δεν συζητάμε για το κυνήγι τοποθέτησης κεραιών που έχει σαν αποτέλεσμα να δουλεύουν τα κινητά σε μεγάλη ισχύ με ότι αυτό συνεπάγεται για την υγεία μας. Ποτέ θα καταλάβουμε επιτέλους ότι αντί για λίγες κεραίες μεγάλης ισχύος είναι καλύτερα οι πολλές μικρής;

Όλοι θέλουν καλό σήμα αλλά κανείς κεραία κοντά του!

Υπαρχει και η άλλη λύση βέβαια να πετάξουμε τα κινητά.

Επεξ/σία από Regulus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μονο που δεν υπαρχει ερευνα βλαβεροτητας είναι τα αυτοκίνητα κ η ευρυτερη μολυνση του αέρα στις πολεις απο τα καυσαερια των ΙΧ/φορτηγων κλπ.Περιεργο?τυχαιο?Φταει το τσιγαρο,φταιει η ζαχαρη,φταιει το καθησιο,φταιει ο αναδρομος ερμης,αλλα ενας να πει κατσε ρε φιλε,τι αναπνεουμε 24/7 απτα γενοφασκια μας κ τι εχουμε πιει παραλληλα (γιατι ολη αυτη η καπνια περναει κ στο νερο μεσω κυκλου βροχης).

Δε γινεται μολις μπαινεις ελευσινα να σε πιανει η μποχα της αθηνας απτη μυτη κ ολα ναναι νορμαλ.

Οσο για τα κινητα,κ 1 ποντο να το κρατας μακρυα απτο αυτι σου κοβεις πανω απτα μισα.κ οχι επιλυση του κυπριακου χωρις handsfree..πχ κλησεις ανω του 10'.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2018 στις 8:49 ΠΜ, ScorpioX777 είπε

Το παλεψες λιγο αλλα το χαλασες με την τελευταια ατακα με τα εμπορικα κολπα...αγοραζοντας κινεζικα κανεις συμβιβασμους οποτε και SAR θα φας με τη σεσουλα και πλαστικουρα ατελειωτη και καμερα της πλακας και, και...

Όντως τα iPhone μια ζωή έχουν από τα μεγαλύτερα sar. Μην παραπληροφορειτε τον κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...