Προς το περιεχόμενο

Xiaomi mi mix 2s 128gb (399 ευρώ) & 64gb (349 ευρώ)


Gawain1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, music_lover είπε

Επειδή δεν βλέπω σε τι είναι καλύτερο το Mi Mix 2S, ανέφερε αν θες μερικά σημεία στα οποία υπερτερεί για να καταλάβω.

Μην μου αναφέρεις όμως εμφάνιση,υλικά κατασκευής κτλ, σε hardware αναφέρομαι (cpu-gpu-ram-screen-battery).

Τα εχω αναγραψει παραπανω και ετυχε να μην τα δεις λογω επεξεργασιας μετα απο 2 λεπτα.

"Χωρις να ψαξω αναλυτικα, κεραμικο εναντι πλαστικου, NFC, wireless charging, camera. "

Να προσθεσω οτι η διαφορά στην καμερα ειναι χαοτικη, OIS και optical zoom.

Περαιτερω λεπτομερειες δεν ειναι απαραιτητες μετα απο αυτα, μιλαμε για αλλη κατηγορια κινητων.

Να ειχαν 100€ διαφορά, να το σκεφθει ο καθενας αναλογα τις αναγκες του+τσεπη του.

Για 50€ ειναι πολυ κριμα.

Μην το παιρνεις προσωπικα, μου φανηκε αστειο και εγραψα αυθορμητα, με συγχωρεις αν εγραψα αποτομα.

9 λεπτά πριν, zygorito είπε

To mi mix 2s έχει OIS και θα παρει το λογισμικό της κάμερας του Μi Mix 3 (για το ποκοφον δε ξερω). Επίσης το Pocophone δεν εχει nfc που για καθημερινές πληρωμές βολεύει (ίσως μεγαλύτερη χρήση απο την ίδια την κάμερα για κάποιους).  Γενικά το κακό με την xiaomi είναι ότι δεν είχε βγάλει ολοκληρωμένη συσκευή, δλδ τοπ καμερα + ασυρματη φορτιση + super amoled, πχ το δικο μου mi8 δεν εχει ασυρματη και έχει amoled ενώ το mi mix2s δεν εχει amoled και έχει ασύρματη :D Ευτυχώς το mi mix 3 έχει όλο το σετ αλλα θα αργήσει το global και σε καλή τιμή ~300-340 :P

Ετσι, αυτο ειναι το ζουμι!

Αντε να βγει και ενα νεο μικροτερο/ελαφρυτερο μοντελo απο το mix 3, με ασυρματη φορτιση και amoled.

 

 

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, nek4d είπε

Τα εχω αναγραψει παραπανω και ετυχε να μην τα δεις λογω επεξεργασιας μετα απο 2 λεπτα.

"Χωρις να ψαξω αναλυτικα, κεραμικο εναντι πλαστικου, NFC, wireless charging, camera. "

Να προσθεσω οτι η διαφορά στην καμερα ειναι χαοτικη, OIS και optical zoom.

Περαιτερω λεπτομερειες δεν ειναι απαραιτητες μετα απο αυτα, μιλαμε για αλλη κατηγορια κινητων.

Να ειχαν 100€ διαφορά, να το σκεφθει ο καθενας αναλογα τις αναγκες του+τσεπη του.

Για 50€ ειναι πολυ κριμα.

Μην το παιρνεις προσωπικα, μου φανηκε αστειο και εγραψα αυθορμητα, με συγχωρεις αν εγραψα αποτομα.

OK αλλά δεν υπερτερεί σε όλα πχ έχει μικρότερη οθόνη, είναι βαρύτερο, δεν παίρνει κάρτα sd, έχει χειρότερη selfie κάμερα, δεν έχει 3.5mm jack, δεν έχει ραδιόφωνο και έχει αρκετά μικρότερη μπαταρία.

Θέλω να πω, ε δεν το πατάει και κάτω, έχει τα προβληματάκια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλω και γω το λιθαρακι μου στο off topic, το Mix δεν εχει θυρα ακουστικων.

Παντως ειναι πολυ κοντα οι συσκευες, αν καποιον δεν τον νοιαζει η εμφανιση (γουστα), η ποιοτητα κατασκευης(αυτο ειναι ενα θεμα αλλα οι περισσοτεροι ουτως ή αλλως τα χωνουμε σε θηκες) και η καμερα (την οποια πληρωνεις με την διαφορα ουσιαστικα), θα παει στο Poco. Οταν το NFC γινει καθημερινοτητα (πχ να βγαλει εφαρμογη ο ΟΑΣΑ και να εχουμε ηλεκτρονικα την καρτα μας), τοτε το συζηταμε, γιατι και γω που εχω NFC (OP3T) μονο σε κατι tags στο σπιτι το χαιρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, teotsi21 είπε

Οταν το NFC γινει καθημερινοτητα (πχ να βγαλει εφαρμογη ο ΟΑΣΑ και να εχουμε ηλεκτρονικα την καρτα μας),

[offtopic]Μα νομίζω ήδη υπάρχει αυτό. Έχει βγει το app της Athena card για φόρτιση μέσω NFC.[/offtopic]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ghortman είπε

[offtopic]Μα νομίζω ήδη υπάρχει αυτό. Έχει βγει το app της Athena card για φόρτιση μέσω NFC.[/offtopic]

Εννοούσα για να "χτυπάω" την κάρτα χωρίς να βγάζω το πορτοφόλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε guys ποιο από τα 2 τελικά;  Poco ή 2S?

Κυρίως για θέαση video / youtube θα πάει.  Στο 2S με χαλάει που δεν έχει θύρα ακουστικών και στο Poco μου τη σπάει το notch.

Ποιος έχει το poco Ελλάδα σε προσφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papars είπε

Ρε guys ποιο από τα 2 τελικά;  Poco ή 2S?

Κυρίως για θέαση video / youtube θα πάει.  Στο 2S με χαλάει που δεν έχει θύρα ακουστικών και στο Poco μου τη σπάει το notch.

Ποιος έχει το poco Ελλάδα σε προσφορά;

Αν υπο8εσουμε οτι και τα δυα 128GB εχουν ιδια τιμη (400Ε) στα θετικα του poco ειναι η μεγαλυτερη μπαταρια (μεγαλο πλεονεκτιμα), το 3.5mm jack, το ραδιο, η microSD, καλυτερο μεγαφωνο αλλα απο την αλλη κατα τη γνωμη μου ειναι απο τα πιο ασχημα κινητα λογω της οθονης. Η οθονη με το notch και τις (πολυ) καμπυλες γωνιες της (τα μαυρα στις ακρες) ειναι ως ενα σημειο εως και ενοχλητικες για πολυ χρονο χρησης και μη σου πω οτι αν και μεγαλυτερη σε διασταση μπορει σε εμβαδο να ειναι και μικροτερη τελικα. Επισης, επειδη το εχω δει, η ποιοτητα των υλικων ειναι πολυ μετρια, δηλαδη το redmi note 6 εχει ελαφρως καλυτερο πλαστικο (ή αλουμινιο;) στην πλατη. Η οθονη του poco σαν χρωμα/ευκρινεια/κινηση ειναι απλα καλη, στο μεσο ορο δηλαδη. Του Mix υποθετω ειναι καλυτερη.

Τωρα το Μix ειναι πολυ premium συσκευη σαν ομορφια και υλικα. Αυτο μετραει σε πολλους που ειναι ολη τη μερα με το κινητο στο χερι. Ενδεχομενως, να εχει και καλυτερο hardware οσον αφορα τη ληψη σηματος/wifi/gps καθως και ηχου ακουστικου στις κλησεις ενω για το poco  δεν εχω διαβασει τα καλυτερα σε αυτο το θεμα.

Η camera του poco αν και καλη ειναι χειροτερη του Mix που εχει OIS και πιο γρηγορο φακο.

Το UX (αποκριση/κυλιση) ειναι μαλλον καλυτερο στο mix , αλλα πιθανον να βελτιωθει στο poco με firmare updates.

Το poco παιζει να ειναι ελαφρως πιο γρηγορο λογω της υδροψηξης αλλα αμφιβαλω αν φαινεται η διαφορα.

Φυσικα το Mix εχει και NFC και Qi για οποιον ενδιαφερεται.

Τελικα για καποιον που δεν τον ενοχλει το σχημα της οθονης και δεν το ενδιαφερει ιδιαιτερα η εμφανιση και τα υλικα του, καλυτερη επιλογη ειναι το poco λογω μπαταριας, 3.5mm και ραδιο.

Δηλαδη φαινεται πιο πληρης συσκευη τελικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 έχουν καμπύλες γωνίες στην οθόνη.

Για το 2S λέω να πάω τελικά παρόλο που το Banggood έχει το poco €270.  Μόνο το plaisio το έχει σε καλή  τιμή το 2s;

Βέβαια, με την χρήση που κάνω υποθέτω ότι και το note 6 pro θα με βολέψει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, criminal85 είπε

Σε σχεση με το  mi8 που εβγαλε ο γερμανος τι λετε?

https://www.germanos.gr/product/xiaomi-mi-8-dual-64gb/20375731/

Για μένα το mi8 είναι καλύτερο(γιατί είναι ανάλογο με τις απαιτήσεις σου), αλλά ειναι 100€ παραπάνω...

Επεξ/σία από xristoslet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...