Προς το περιεχόμενο

H NASA επέλεξε το σημείο προσεδάφισης για το Mars 2020 rover


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, project.breeze είπε

Καταλαβαίνω την λογική σου αλλά θα ήταν πολύ πιο αποδοτικό το να μειώσουν οι ΗΠΑ (και γενικότερα όλοι οι ισχυροί) το budget για τον στρατό τους παρά να ακυρώσουν τις αποστολές με σκοπό να ανακατευθύνουν τα χρήματα αλλού. Συγκεκριμένα για το 2018 το συνολικό budget της NASA ήταν 20,7 δις ενώ το budget για την πολεμική μηχανή των ΗΠΑ ήταν 639,1 δις. Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο πιο εύκολο θα ήταν να κοπούν πολύ περισσότερα χρήματα από αλλού και όχι από την NASA.

ΚΑΙ αυτό ειναι ένα προβλήμα (των ΗΠΑ) που πέφτει τρελή μάσα και με τον ιδιο τροπο πρεπει να αντιμετωπιστει (απο αυτους), οχι να συγκρίνουμε ποιος τρώει τα περισσότερα. Αυτη ειναι η λογική μου. 

Το budget που εχουν οι ΗΠΑ για το στρατο έχει στην πραγματικότητα εχει αλλο σκοπο και όφελος απο την προστασία του κρατους τους. Το budget του στρατου τους εχει κυρίως επεκτατικό χαρακτήρα και οχι χαρακτήρα  αμυντικο-προστασίας. Οι επελάσεις σε αφγανιστάν, συρία, λιβυη (αραβική άνοιξη) ειναι για τους φυσικούς πόρους και τα παραγωγα τους, αλλά για τα μάτια του κόσμου λένε για ταλιμπαν, δικτάτορες, κλπ δηλαδη ανθρώπους και ομάδες που οι ίδιοι χρηματοδοτουσαν, πάλι για να εξασφαλιζουν φυσικους πορους. Αν απο τα 640 δις (δεν εχω διασταυρωσει νουμερα, σε πιστευω) έκοβε ενα 10% και το εριχνε στην εγχώρια ιατρική φροντιδα ο πολίτης ΤΟΥ θα ειχε καλύτερες συνθήκες (ξέρεις οτι στην αμερική αν δεν εχεις ασφάλιση σε αφήνουν στο πεζοδρόμιο να ψοφήσεις - πράγμα για μενα τραγικό για την πολιτισμένη ανθρωπότητα).

Βέβαια το φαινομενο της μάσας μέσω του στρατου και η επεκτασιμότητα δεν ειναι συγχρονο φαινομενο αλλα με βαθιες ιστορικές ριζες. Ολοι οι πολιτισμοι έκαναν στρατιωτικές επεμβάσεις με σκοπο το προσωπικό κέρδος αλλα έλεγαν οτι το εκαναν για ανθρωπιστικους και κοινωνικούς λογους και για την αυτοπροστασία τους. Ναι, υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις αλλά ειναι ποσοτικά μηδαμινες σε σχέση με τον όγκο. 

Η νάσα λοιπον παίζει αντιστοιχο παιχνιδι, δηλαδη βασιζομενη σε φήμη και κάποιο ρομαντικο όραμα προσπαθει όσο μπορει να ρουφήξει πόρους που η πλειοψηφία τους ειναι cash burn. Και εγω αν ήμουν nasa μάλλον το ιδιο θα έκανα, αλλά αν ήμουν ηγέτης μάλλον θα προσεχα περισσοτερο τη μοιρασιά της πιτας με βάση τις πραγματικές αναγκες και οταν/αν περισσεψει κάτι πάρε νασα και στειλε οτι μπορεις οπου θες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σαν επένδυση να το δει κάποιος α 20,7 δις που απορροφά η NASA τον χρόνο είναι απειροελάχιστα σε σχέση με τα αναμενόμενα οφέλη που μπορεί να φέρει αυτή η επένδυση. Μιλάμε για λιγότερο από 3% του budget που διατίθεται στον στρατό. 

25 λεπτά πριν, isay είπε

Η νάσα λοιπον παίζει αντιστοιχο παιχνιδι, δηλαδη βασιζομενη σε φήμη και κάποιο ρομαντικο όραμα προσπαθει όσο μπορει να ρουφήξει πόρους που η πλειοψηφία τους ειναι cash burn. Και εγω αν ήμουν nasa μάλλον το ιδιο θα έκανα, αλλά αν ήμουν ηγέτης μάλλον θα προσεχα περισσοτερο τη μοιρασιά της πιτας με βάση τις πραγματικές αναγκες και οταν/αν περισσεψει κάτι πάρε νασα και στειλε οτι μπορεις οπου θες

Σε αυτό διαφωνώ καθώς η Nasa στην συντριπτική της πλειοψηφία αποτελείται από επιστήμονες και όχι πολιτικούς. Μπορεί να είναι ρομαντικοί όπως λες αλλά αυτό είναι αποτέλεσμα της δίψας που έχουν για πρόοδο και ανακάλυψη. Και κακά τα ψέμματα, η Nasa φέρνει αποτελέσματα και οι επιτυχίες της είναι όσο παταγώδεις όσο οι αποτυχίες της, δεν υπάρχουν σκοτείνες υπόγειες διαδρομές και παρακράτος, ούτε blackwater, Ντόναλντ Ράμσφελντ και security contractors να απομυζούν τον προϋπολογισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα έλεγα εκεί στη NASA να ανακαλύψουν πως υπάρχει και το playstation4  για να παίζουμε που αξίζει μόνο 352 ευρώ και δεν είναι ανάγκη να ξοδεύουν 21,7 δις όπως είπε κάποιος συμφουρμίτης (εγώ δεν το ξέρω) για να παίξουν με ένα rover σε κάποια έρημη  επιφάνεια.

6 ώρες πριν, project.breeze είπε

14 άνθρωποι σκοτώνονται σε τροχαία δυστυχήματα στην Ελλάδα την βδομάδα, δεν καταλαβαίνω την λογική σου. Το μη επανδρωμένο όχημα εκτός του ότι κοστίζει σημαντικά λιγότερο λόγω της μη ανάγκης ύπαρξης συστημάτων διατήρησης της ζωής, δεν έχει οικογένεια και φίλους στην Γη και γι'αυτό δεν κρίνεται απαραίτητη και η επιστροφή του το οποίο επίσης είναι εξαιρετικά κοστοβόρο. Άλλωστε σε αυτή την πρώτη φάση δεν κρίνεται απαραίτητη η παρουσία ανθρώπου στον Άρη. Σε 20-30 χρόνια ίσως και να αλλάξει αυτό.

Αυτό που λέει καλύτερα 1.000.000 ένοχοι ελεύθεροι παρά ένας αθώος στη φυλακή  το ξέρεις;;;; Οι άνθρωποι που σκοτώνονται σε τροχαία ατυχήματα δεν έχουν καμία  σχέση με αυτούς που σκοτώνονται σε προδιαγεγραμμένα εγκλήματα για τα οποία κανείς από τη NASA δεν πήγε φυλακή.Και γιατί να πάει άλλωστε.Αναλώσιμοι είμαστε για αυτούς.

Επεξ/σία από papoys1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αυτό που λέει καλύτερα 1.000.000 ένοχοι ελεύθεροι παρά ένας αθώος στη φυλακή  το ξέρεις;;;; Οι άνθρωποι που σκοτώνονται σε τροχαία ατυχήματα δεν έχουν καμία  σχέση με αυτούς που σκοτώνονται σε προδιαγεγραμμένα εγκλήματα για τα οποία κανείς από τη NASA δεν πήγε φυλακή.Και γιατί να πάει άλλωστε.Αναλώσιμοι είμαστε για αυτούς.

Νομίζω πως είναι εντελώς άτοπο το επιχείρημά σου (εάν είναι επιχείρημα). Όταν προσπαθείς να πιέσεις τα όρια της ανθρώπινης γνώσης και κατασκευάζεις πανίσχυρα, πρωτοπόρα μηχανήματα όπως είναι τα SSSRB (Space Shuttle Solid Rocket Boosters) και τα διαστημικά λεωφορεία παίζεις στα όρια της ανθρώπινης γνώσης και κατανόησης, δημιουργείς τεχνογνωσία και αναθεωρείς την ίδια την επιστήμη είναι απόλυτα λογικό να υπάρχουν και άσχημα επακόλουθα. Οι αστροναύτες, όπως και οι επιστήμονες που εργάζονται στην NASA είναι στην κορυφή του πεδίου τους ο καθένας και τα 14 άτομα που λες είναι μικρό τίμημα μπροστά σε όλα αυτά που έχουν προσφέρει στην ανθρωπότητα. Το παράδειγμα που έφερα με τα τροχαία δείχνει την διαφορά ανάμεσα σε έναν εντελώς ανούσιο και πολύ εύκολα αποφευκτέο θάνατο που συμβαίνει μία μόνο βδομάδα σε μία μικρή χώρα όπως είναι η Ελλάδα σε σχέση με τους θανάτους που προέκυψαν στην πορεία της εξέλιξής μας ως είδος. Οι αστροναύτες είναι υψηλού επιπέδου επαγγελματίες (και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι και επιστήμονες) που έχουν απόλυτη γνώση του ρίσκου στο οποίο εμπλέκονται παρόλα τα αδιανόητα υψηλά επίπεδα ποιοτικού ελέγχου και ασφαλείας της NASA.

Επεξ/σία από project.breeze
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο μ'αρέσει να διαβάσω απόψεις τύπου ότι ξοδεύουμε και σπαταλάμε χρήματα για έρευνα ενώ τα παιδιά στην Αφρική πεινάνε σε ένα τεχνολογικό φόρουμ... μου κάνει επίσης εντύπωση το ότι κάθε ανακάλυψη ή έρευνα θα πρέπει να κάνει απόσβεση για τα χρήματα που δαπανήθηκαν λες και πρέπει οποιαδήποτε ανακάλυψη να βγάλει και κέρδος...  

ισολογισμός κύριοι...

ισολογισμός μεταξύ επιστήμης, ανθρωπότητας και χρημάτων...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πόσο μ'αρέσει να διαβάσω απόψεις τύπου ότι ξοδεύουμε και σπαταλάμε χρήματα για έρευνα ενώ τα παιδιά στην Αφρική πεινάνε σε ένα τεχνολογικό φόρουμ... μου κάνει επίσης εντύπωση το ότι κάθε ανακάλυψη ή έρευνα θα πρέπει να κάνει απόσβεση για τα χρήματα που δαπανήθηκαν λες και πρέπει οποιαδήποτε ανακάλυψη να βγάλει και κέρδος...  

ισολογισμός κύριοι...

ισολογισμός μεταξύ επιστήμης, ανθρωπότητας και χρημάτων...

Η πλάκα είναι όμως να συζητάμε με απάθεια εδώ για δις  και μετά να φεύγουμε από εδώ να πηγαίνουμε στις αγγελίες και να ψάχνουμε για καμία φτηνή μεταχειρισμένη μητρική γιατί η δική μας τα έχει παίξει και δεν βγαίνει με τίποτε ο ισολογισμός για καινούργια.

Εκεί ξεφεύγουμε από τα δις και πάμε στο  "έλα να δεις".☺️

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Η πλάκα είναι όμως να συζητάμε με απάθεια εδώ για δις  και μετά να φεύγουμε από εδώ να πηγαίνουμε στις αγγελίες και να ψάχνουμε για καμία φτηνή μεταχειρισμένη μητρική γιατί η δική μας τα έχει παίξει και δεν βγαίνει με τίποτε ο ισολογισμός για καινούργια.

Εκεί ξεφεύγουμε από τα δις και πάμε στο  "έλα να δεις".:lol:

ή να συγκρίνουμε το φροντιστήριο των παιδιών με το αν θα φάμε 2 ή 3 φορές κρέας την βδομάδα... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/11/2018 στις 12:12 ΠΜ, orgixmh είπε

Δεν σε βάζει σε σκέψεις ότι υπάρχουν πηγές μεθανίου πάνω στον Άρη μιας και το μεθάνιο είναι οργανική ένωση; Πιστεύω πάντως ότι αν όλα πάνε καλά και το rover κατέβει ζωντανό στον Άρη, οπλισμένο με την τις πληροφορίες του Trace Gas Orbiter και το τρυπάνι 2 μέτρων που φέρει στον "οπλισμό" του θα έχουμε συναρπαστικές ανακαλύψεις.

και για το μεθάνιο, υπάρχει ο τιτάνας που έχει ακόμη και καταιγίδες από μεθάνιο.

Στις 24/11/2018 στις 11:42 ΜΜ, orgixmh είπε

Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε, διαφωνώ κάθετα όμως σχετικά με την εντύπωση ότι η επένδυση στο διάστημα είναι λάθος, ακόμα και αν δεν υπήρχε ποτέ η νάσα τα περισσότερα προβλήματα που περιγράφεις (όπως η φτώχια) θα ήταν ακριβώς τα ίδια. Οι πόροι της γης είναι αρκετοί για να είμαστε όλοι χορτάτοι, το ότι ένα μικρό ποσοστό μας κατέχει περισσότερα σε σχέση με το σύνολο μας δεν έχει καμία σχέση με τα κονδύλια της νάσα.

Προσωπικά θεωρώ την εξερεύνηση του σύμπαντος ως τον απόλυτο ανθρώπινο στόχο, πιστεύω ότι οι άνθρωποι έχουμε καθήκον να διατηρήσουμε τον ανθρώπινο σπόρο σε ζωή, να τον σπείρουμε στα άκρα του σύμπαντος και να εξασφαλίσουμε ότι η γνώση μας θα περάσει στους επόμενους. Η γη σήμερα υπάρχει, αύριο όμως κανείς δεν ξέρει, πιστεύω λοιπόν σε αποικίες μακριά από την γη, σαν backup,  οι δεινόσαυροι έσβησαν σε μία ημέρα και ελπίζω να μην τελειώσει και ο άνθρωπος έτσι.

δυστυχώς η μετανάστευση σε άλλο πλανήτη , είναι η δυσκολότερη διαδικασία. Δε μπορείς να κάνεις αποικίες έχοντας όλους τους ανθρώπους 24/7 μέσα σε ειδικά κουβούκλια και έξω να μετακινούνται με ειδικές στολές επιβίωσης. Είναι σχεδόν απίθανο να υπάρχει πλανήτης με την ίδια σύσταση ατμόσφαιρας, καθώς με σχεδόν παραπλήσια βαρυτική έλξη (μικρότερη βαρύτητα=μείωση οστικής μυϊκής μάζας) , καθώς και τις περιστροφές, διάρκεια έτους, εποχές, διάρκεια μέρας, επίσης το μικροβιακό φορτίο του νέου πλανήτη θα αποδεκατίσει μεγάλο ποσοστό της πρώτης αποικίας λόγω  απουσίας άμυνας του ανοσοποιητικού. Oι αποικίες σε άλλους πλανήτες ίσως είναι το μεγαλύτερο επιστημονικό εμπόδιο , μεγαλύτερο ακόμη και από το να βρούμε πρώτα τεχνολογίες που να μπορούν να μας ταξιδέψουν στο διάστημα σε εύλογο χρονικό ορίζοντα.

Επεξ/σία από gdriver
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...