Προς το περιεχόμενο

Η Apple σχεδιάζει να επαναφέρει το iPhone X στην αγορά για να ανακάμψει από τις χαμηλές πωλήσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 minutes ago, HardwareZone said:

Να κάνουμε έναν έρανο για την καημένη την Apple που πάντα νοιαζόταν για τον καταναλωτή.

Που χάθηκε αυτή η ψυχή ο billdanos να μας δικαιολογήσει τις τελευταίες κινήσεις της λαοφιλούς κυρίας Apple.

Εδώ είμαι. Απλά έχω εθιστεί στα pop corn (κι εγώ). 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, giannis2156 είπε

sorry-im-late-had-to-get-enough-popcorn-forall-of-14821099.png

σε αυτό το θέμα δεν θα φτάσει εδώ η φάση είναι έτσι (φαντάσου με καλαμπόκι)

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε οτι έχει χαμηλές πωλήσεις σε τεμάχια, ok, αλλά έχω την αίσθηση οτι ο τζίρος της είναι καλός. Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος απλά είχα διαβάσει ένα σχετικό άρθρο πρόσφατα αλλά μπορεί να μην θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φύγει ο Cook επειγόντως. Τρίζουν τα κόκκαλα του Steve. Από τότε που έφυγε άλλαξε η Apple προς το χειρότερο ... ή καλύτερα δεν άλλαξε τίποτα - που σημαίνει καμία καινοτομία, απλά τιμές στην κορυφή χωρίς πραγματική αιτία. Και για να προλάβω μερικούς, είμαι και αϊφονάκιας και με Μακ ασχολούμαι ακόμη περισσότερα χρόνια.

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stamer είπε

Ξέρουμε οτι έχει χαμηλές πωλήσεις σε τεμάχια, ok, αλλά έχω την αίσθηση οτι ο τζίρος της είναι καλός. Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος απλά είχα διαβάσει ένα σχετικό άρθρο πρόσφατα αλλά μπορεί να μην θυμάμαι καλά.

Σημασία δεν έχει μόνο ο τζίρος αλλά και το ποσοστό της αγοράς. Γιατί αν πέσει το ποσοστό πολύ τότε δεν θα υπάρχουν αρκετοί κάτοχοι για να αγοράσουν από το store και οι devs θα φύγουν.

Απλά λέω γιατί έχει σημασία. Όχι ότι θα γίνει τώρα, αλλά μάλλον θέλει να το σταματήσει πριν γίνει.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Markantonis είπε

Να φύγει ο Cook επειγόντως. Τρίζουν τα κόκκαλα του Steve. Από τότε που έφυγε άλλαξε η Apple προς το χειρότερο ... ή καλύτερα δεν άλλαξε τίποτα - που σημαίνει καμία καινοτομία, απλά τιμές στην κορυφή χωρίς πραγματική αιτία. Και για να προλάβω μερικούς, είμαι και αϊφονάκιας και με Μακ ασχολούμαι ακόμη περισσότερα χρόνια.

Και εγώ αυτό πιστεύω. Γενικά νομίζω οτι η Apple μπορεί ακόμα και απολαμβάνει των κόπων του Jobs.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε επιχειρηματίας που πουλάει μια υπηρεσία ή ένα προϊόν, προσπαθεί να βρεί την τέλεια εξίσωση. Την τιμή η οποία θα μεγιστοποιήσει το κέρδος του.

Αυτό το κάνει και ο καφετζής της γειτονιάς, το κάνει και η Apple.

Ο  Cook, ξεκόλλησε από τις ιδιοτροπίες του Τζομπς. Αντί για μία συσκευή, πουλάει 6-7 διαφορετικές ταυτόχρονα για να πιάσει όσους περισσότερους καταναλωτές μπορεί.  Σιγά σιγά αύξησε την τιμή των συσκευών, γιατί είδε ότι ... μπορεί να το κάνει. Αν πουλάς κάτι στα 100, και μετά το πας στα 120 και αντί να πέσουν οι πωλήσεις, αυτές αυξάνονται, δεν λες "τι μ@λ@κ@ς που ήμουν όταν το πουλούσα 100" ;

Ειλικρινά απορώ με όλους τους "μανατζαρέους" εδώ μέσα, που γραφουν αυτά τα σχόλια. Λες και όλοι αυτοί στα μαγαζιά τους (ας πούμε ότι είχαν σουβλατζίδικο) θα πουλούσουν το κουτάκι της κοκα κολα 0.65€ (όσο έχει στο ΣΜ) και όχι 1.20€, γιατί "το κέρδος είναι αισχρό και δεν πρέπει να "ληστεύουμε" τον λαό" ...

 

Η  Apple νομίζω ότι δοκιμάζει τα όρια της αγοράς. Μακάρι φέτος να έπιασε ταβάνι και να ρίξει νερό στο κρασί της από του χρόνου, γιατί έχω ξεμείνει με το iPhone 6. Αν όμως τα έσοδα κάνουν νέο ρεκόρ, του χρόνου παίζει να τσιμπήσει κι άλλο τις τιμές.
 

  • Like 9
  • Thanks 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, coffeex είπε

Τα πράγματα είναι απλά... τιμή στα 600 - 650 €  και θα ξεπουλήσεις σε χρόνο dt. 

Και με το κόστος παραγωγής που είναι περί τα $500 συν την απόσβεση του R&D τι γίνεται??

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Markantonis είπε

Αυτό ακριβώς.

Όχι οτι ο Jobs ήταν ο αγαπημένος μας, κάθε άλλο (απλά ήξερε το καλύτερο για την εταιρεία του)! Ποτέ τελικά δεν μου έδωσε dual sim!!! Και ίσως καλύτερα... γιατί αν το έκανε, το πιο πιθανό είναι να ήμουν ακόμα κολλημένος με iphone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...