Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Pocophone F1 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Γιατί όταν κάποιος διαφωνεί είναι hater; Δηλαδή εσύ που διαφωνείς με μένα για το mi8, είσαι hater;

Και εγώ xiaomi έχω, αλλά δεν έχω κανένα από τα 2. Γιατί να μισώ το poco και όχι το mi8;

Το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να προλάβω μερικούς, που θα το έπαιρναν με κλειστά τα μάτια, ότι έχει και μειονεκτήματα. Και λέω ότι όσοι θέλουν καλή ποιότητα οθόνης, ωραία χρώματα κτλ να πάνε σε mi8 αλλιώς ας πάρουν το poco. Για μένα η οθόνη του poco είναι κάτω από του μετρίου. Όχι επειδή είναι lcd, αλλά γιατί είναι κάτω του μετρίου. Και λέω να δείτε δίπλα δίπλα με mi8, αν έχετε την δυνατότητα, γιατί όλη η πληροφορία του κινητού από την οθόνη πηγαίνει σε μας και όχι από την cpu. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχουμε ακόμη θύρα hdmi στο κεφάλι να τα συνδέουμε με το οπτικό νεύρο άμεσα.

Δεν ειπα καπου οτι οποιος διαφωνει ειναι hater.

Αλλα οταν μπαινει καποιος και χωρις να το εχει πιασει στα χερια του σχολιαζει,ε τι ειναι?

Εσυ αν το εχεις δει και δε σου αρεσε κατι,σεβαστο.

Εγω που εχω δει ομως amoled,δε με ενθουσιασαν τα χρωματα ωστε να σκασω χρηματα παραπανω για να εχω μια.Διαφορετικες αναγκες οπως ειπα...

Μειονεκτηματα προφανως και εχει η συσκευη.Αυτο ελειπε.Αν δεν ειχε απλα θα ειχαν κλεισει ολες οι υπολοιπες εταιρειες και θα εβγαζε μονο αυτο το μοντελο η χιαομι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δεν ειπα καπου οτι οποιος διαφωνει ειναι hater.

Αλλα οταν μπαινει καποιος και χωρις να το εχει πιασει στα χερια του σχολιαζει,ε τι ειναι?

Εσυ αν το εχεις δει και δε σου αρεσε κατι,σεβαστο.

Εγω που εχω δει ομως amoled,δε με ενθουσιασαν τα χρωματα ωστε να σκασω χρηματα παραπανω για να εχω μια.Διαφορετικες αναγκες οπως ειπα...

Μειονεκτηματα προφανως και εχει η συσκευη.Αυτο ελειπε.Αν δεν ειχε απλα θα ειχαν κλεισει ολες οι υπολοιπες εταιρειες και θα εβγαζε μονο αυτο το μοντελο η χιαομι.

Δεν έχει σχέση το ότι είναι amoled. Βάλε το δίπλα σε mi6, mi note 3 κτλ που έχουν lcd και θα καταλάβεις την διαφορά... Η οθόνη είναι κάτω του μετρίου. Αν κάποιος δεν έχει μέτρο σύγκρισης, μπορεί να του αρέσει. Μέχρι να δει τι οθονάρα μπορεί να πάρει με 70 ευρώ παραπάνω...

Εσύ έχεις poco; Γιατί δεν θέλω να αναφέρω για χιλιοστή φορά εδώ μέσα την έμφυτη και επιστημονικά αποδεδειγμένη τάση του ανθρώπου να υπερασπίζεται την επιλογή του. Πάντα να κοιτάς τι λένε αυτοί που δεν το έχουν και το συγκρίνουν με τηλέφωνα που επίσης δεν έχουν, αλλά είχαν την ευκαιρία να κάνουν την σύγκριση....

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν έχει σχέση το ότι είναι amoled. Βάλε το δίπλα σε mi6, mi note 3 κτλ που έχουν lcd και θα καταλάβεις την διαφορά... Η οθόνη είναι κάτω του μετρίου. Αν κάποιος δεν έχει μέτρο σύγκρισης, μπορεί να του αρέσει. Μέχρι να δει τι οθονάρα μπορεί να πάρει με 70 ευρώ παραπάνω...

Εσύ έχεις poco; Γιατί δεν θέλω να αναφέρω για χιλιοστή φορά εδώ μέσα την έμφυτη και επιστημονικά αποδεδειγμένη τάση του ανθρώπου να υπερασπίζεται την επιλογή του. Πάντα να κοιτάς τι λένε αυτοί που δεν το έχουν και το συγκρίνουν με τηλέφωνα που επίσης δεν έχουν, αλλά είχαν την ευκαιρία να κάνουν την σύγκριση....

Eχω δει αρκετες συσκευες και κανενα δε με ενθουσιασε για να πω ,θα τα σκασω για το ταδε λογω οθονης.Αν εσυ βλεπεις τοση διαφορα και θεωρεις οτι αξιζει να τα δωσεις,τοτε καλα κανεις.

Επισης εμφυτη ειναι και η ταση να απαξιωνουμε μια καλυτερη επιλογη που μπορει να εκανε καποιος αλλος ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν έχει σχέση το ότι είναι amoled. Βάλε το δίπλα σε mi6, mi note 3 κτλ που έχουν lcd και θα καταλάβεις την διαφορά... Η οθόνη είναι κάτω του μετρίου. Αν κάποιος δεν έχει μέτρο σύγκρισης, μπορεί να του αρέσει. Μέχρι να δει τι οθονάρα μπορεί να πάρει με 70 ευρώ παραπάνω...

Εσύ έχεις poco; Γιατί δεν θέλω να αναφέρω για χιλιοστή φορά εδώ μέσα την έμφυτη και επιστημονικά αποδεδειγμένη τάση του ανθρώπου να υπερασπίζεται την επιλογή του. Πάντα να κοιτάς τι λένε αυτοί που δεν το έχουν και το συγκρίνουν με τηλέφωνα που επίσης δεν έχουν, αλλά είχαν την ευκαιρία να κάνουν την σύγκριση....

Για σένα είναι κάτω του μετρίου. Σωστα τοποθετηθηκες φιλέ μου. Εδω:

https://www.gsmarena.com/xiaomi_pocophone_f1-review-1808p3.php

οι μετρήσεις δείχνουν οτι είναι άνω του μετρίου.  Πολύ καλη θέαση κάτω απο τον ήλιο (για IPS), πολύ πίστα χρώματα (0,9 Delta, πολύ λιγα κινητά έχουν τόσο μικρή απόκλιση) και αρκετά άνω του μετρίου φωτεινότητα. Ίσως το μόνο πράγμα που χωρίζει την οθόνη του απο την τελειότητα είναι η φωτεινότητα,  αλλά ακόμα και αυτή δεν είναι κάτω του μετρίου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, johncorfas είπε

Γράφει πουθενά water cooling φίλε μου; Liquid cooling γράφει έξω από το κουτί του. Εδώ είναι το πώς δουλεύει η υδρόψυξη στα κινητά:

https://www.howtogeek.com/365535/how-does-water-cooling-work-in-a-phone/

Υπάρχει υδρόψυξη στα κινητά φίλε μου:

https://www.howtogeek.com/365535/how-does-water-cooling-work-in-a-phone/

 

 

Αρα με την δικη σου λογικη το λαπτοπ μου και η 212 evo που εχω ειναι και αυτα υδροψυκτα ? Το λεω γιατι και τα δυο εχουν heatpipes..  και μαντεψε, ναι εχουν και αυτα liquid (υγρο) μεσα οπως ολα! Σοκ! 

passive cooling λεγετε αυτο φιλε μου, οχι liquid cooling. Ο κατασκευαστης μπορει να λεει οτι θελει για λογους μαρκετινγκ.  

θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε εδω μεσα!

Επεξ/σία από mixalis95320
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dantε είπε

Eχω δει αρκετες συσκευες και κανενα δε με ενθουσιασε για να πω ,θα τα σκασω για το ταδε λογω οθονης.Αν εσυ βλεπεις τοση διαφορα και θεωρεις οτι αξιζει να τα δωσεις,τοτε καλα κανεις.

Επισης εμφυτη ειναι και η ταση να απαξιωνουμε μια καλυτερη επιλογη που μπορει να εκανε καποιος αλλος ;)

Μα δεν επέλεξα κανένα από τα 2... :)

Ούτε αγόρασα κινητό τώρα...

Ούτε είμαι στην διαδικασία αλλαγής κινητού!

Οπότε μένουμε μόνο στην έμφυτη τάση της υπεράσπισης της επιλογής μας...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα δεν επέλεξα κανένα από τα 2... :)

Ούτε αγόρασα κινητό τώρα...

Ούτε είμαι στην διαδικασία αλλαγής κινητού!

Οπότε μένουμε μόνο στην έμφυτη τάση της υπεράσπισης της επιλογής μας...

Δεν εχω καν ποκο,αρα που μενουμε?Πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johncorfas είπε

Για σένα είναι κάτω του μετρίου. Σωστα τοποθετηθηκες φιλέ μου. Εδω:

https://www.gsmarena.com/xiaomi_pocophone_f1-review-1808p3.php

οι μετρήσεις δείχνουν οτι είναι άνω του μετρίου.  Πολύ καλη θέαση κάτω απο τον ήλιο (για IPS), πολύ πίστα χρώματα (0,9 Delta, πολύ λιγα κινητά έχουν τόσο μικρή απόκλιση) και αρκετά άνω του μετρίου φωτεινότητα. Ίσως το μόνο πράγμα που χωρίζει την οθόνη του απο την τελειότητα είναι η φωτεινότητα,  αλλά ακόμα και αυτή δεν είναι κάτω του μετρίου.

Καταρχήν έχει καλό contrast. Αλλά δες λίγο το contrast κάτω από τον ήλιο. Έχει σχεδόν το χειρότερο.

Όσον αφορά το color delta, πρόσεξε τι γράφει

Αναφορά σε κείμενο

 Going for the 'Standard contrast' mode you'd be getting an average DeltaE of 0.9 (when compared against the sRGB color space) and the most accurate whites of all modes

Η σύγκριση έχει γίνει με φτωχό, σε σχέση με άλλα color spaces, σε χρώματα sRGB. Μην μπερδεύεις το color delta με το color gamut. Υπάρχουν κινητά με πολύ wider gamut και πολύ πιο ωραία saturated χρώματα. To ΜΙ8 έχει DCI-P3.

Επίσης το color delta γενικά δεν παίζει μεγάλο ρόλο στο πόσο ωραία σου φαίνεται μία οθόνη, εκτός και αν ξεφεύγει πολύ. Είναι περισσότερο για τον επαγγελματία που θέλει αυτό το χρώμα που βλέπει να είναι το σωστό.

Και επίσης δες και τα προβλήματα του poco με το backlight bleeding

https://www.google.gr/search?q=poco+screen+backlight+bleeding

 

43 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δεν εχω καν ποκο,αρα που μενουμε?Πουθενα.

Οπότε έχεις δει το Poco δίπλα σε κάποιο άλλο και σου άρεσε; Πάντως εσύ μπήκες και με είπες hater (ναι ξέρω, μιλούσες γενικά)

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα προβληματα με το bleeding ηταν στις πρωτες παρτιδες και δεν υπαρχει πλεον.

Σε οποιο κινητο που πουλησε εαν γκουγκλαρεις οποιοδηποτε προβλημα,θα βρεις δεκαδες περιπτωσεις.

Ποσο μαλλον σε συσκευη που πουλαει τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Tα προβληματα με το bleeding ηταν στις πρωτες παρτιδες και δεν υπαρχει πλεον.

Σε οποιο κινητο που πουλησε εαν γκουγκλαρεις οποιοδηποτε προβλημα,θα βρεις δεκαδες περιπτωσεις.

Ποσο μαλλον σε συσκευη που πουλαει τοσο.

Έγραψα και άλλα πάντως...

Επίσης αλλάχθηκαν τα κινητά αυτά; Γιατί το bleeding συνήθως δεν καλύπτεται από εγγύηση....

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Έγραψα και άλλα πάντως...

Επίσης αλλάχθηκαν τα κινητά αυτά; Γιατί το bleeding συνήθως δεν καλύπτεται από εγγύηση....

Γιατι αλλαζει καμια εταιρεια για αυτο το λογο κινητα?

Εδω δε παραδεχονται χοντροτερα προβληματα.

Ναι την οθονη τη θεωρησα ικανοποιητικη.Και οπως και σε review τη λενε ανω του μετριου.

Τωρα να παιζουμε το παιχνιδι του να προσπαθεις σοι και καλα να το βγαλεις κακη επιλογη και εγω να βρισκω κατι,δεν εχει νοημα...

Τα εγραψες,τα διαβαζει οποιος τον ενδιαφερει και εαν θελει το παιρνει.Υπαρχουν απειρες πληροφοριες πλεον για το κινητο αυτο.Και η συντριπτικη πλειοψηφια οσων το παιρνει,ειναι ικανοποιημενη απο αυτο.Αυτο εχει σημασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Έγραψα και άλλα πάντως...

Επίσης αλλάχθηκαν τα κινητά αυτά; Γιατί το bleeding συνήθως δεν καλύπτεται από εγγύηση....

Μιλαμε για το 0.3% των συσκευών αρα ουσιαστικα τιποτα . Ακομα κ για αυτό εβγαλε update  που εκανε μη ορατο το bleeding. Ειτε το θελουν καποιοι ειτε όχι στο support του f1 η xiaomi διδαξε πως γινεται. Δυο μηνες μετα την κυκλοφορια του εχει ηδη pie gcm με το port του pixel 3 και φυσικα miui 10. Οσο για τις οθονες επειδή ειχα το mi 6, δεν πλησιαζει καν το poco σε απεικονιση χρωματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, vargas είπε

Μιλαμε για το 0.3% των συσκευών αρα ουσιαστικα τιποτα . Ακομα κ για αυτό εβγαλε update  που εκανε μη ορατο το bleeding. Ειτε το θελουν καποιοι ειτε όχι στο support του f1 η xiaomi διδαξε πως γινεται. Δυο μηνες μετα την κυκλοφορια του εχει ηδη pie gcm με το port του pixel 3 και φυσικα miui 10. Οσο για τις οθονες επειδή ειχα το mi 6, δεν πλησιαζει καν το poco σε απεικονιση χρωματων.

Το pie gcm δεν το πήρε από την xiaomi. Απλά ενεργοποίηθηκε το camera2api για να φτιάξει το δικό της night mode και επι ευκαιρίας κάνανε διαφοροι devs port την κάμερα...

35 λεπτά πριν, Dantε είπε

Γιατι αλλαζει καμια εταιρεια για αυτο το λογο κινητα?

Εδω δε παραδεχονται χοντροτερα προβληματα.

Ναι την οθονη τη θεωρησα ικανοποιητικη.Και οπως και σε review τη λενε ανω του μετριου.

Τωρα να παιζουμε το παιχνιδι του να προσπαθεις σοι και καλα να το βγαλεις κακη επιλογη και εγω να βρισκω κατι,δεν εχει νοημα...

Τα εγραψες,τα διαβαζει οποιος τον ενδιαφερει και εαν θελει το παιρνει.Υπαρχουν απειρες πληροφοριες πλεον για το κινητο αυτο.Και η συντριπτικη πλειοψηφια οσων το παιρνει,ειναι ικανοποιημενη απο αυτο.Αυτο εχει σημασια

Δεν παίζω κανένα παιχνίδι όπως δεν παίζετε και εσείς. Αμάν πια...

Είπα εξαρχής ότι το Poco είναι πολύ vfm κινητό και ανάλογα με τι θέλει ο καθένας, καλύτερο από το mi8. Απλά θεωρώ ακομη πιο vfm το mi8 και πολύ πιο σημαντικά ΓΙΑ ΜΈΝΑ και για οποίον έχει προτιμήσεις σαν τις δικές μου σε σημαντικά πράγματα, όπως η οθόνη. 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mixalis95320 said:

passive cooling λεγετε αυτο φιλε μου, οχι liquid cooling. Ο κατασκευαστης μπορει να λεει οτι θελει για λογους μαρκετινγκ.  

Αυτό είναι passive?

Download video

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Αυτό είναι passive?

Download video

Passive ειναι οτι δεν έχει κάποιο ενεργό τρόπο να ανταλλάσει θερμοκρασία με την ατμόσφαιρα. Πχ ένα ανεμιστήρακι. Το οποίο δεν έχει βέβαια σχέση με το αν κάτι είναι liquid cooling η οχι. Εδώ έχουμε ένα Passive σύστημα ανταλλαγής θερμότητας λοιπόν. Αυτό όπως είπα δεν σημαινει ότι δεν liquid cooling. Αλλά liquid cooling, όπως φανερώνει και η λέξη, σημαίνει ψύξη με υγρό. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ατμό. Είναι κάτι ενδιάμεσο. Δεν ξέρω αν μπορούμε να το πούμε έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...