Προς το περιεχόμενο

Αγορά laptop από Αμερική


Feor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλη την παρέα του insomnia. 

Θέλω παρακαλώ πολύ αν γνωρίζει κάποιος να μου πει ακριβώς η πάνω κάτω τα ποσά που θα πληρώσω τελωνείο αν φέρω ένα laptop από Αμερική με ταχυμεταφορα από site Αμερικής. Και αν υπάρχει τρόπος να γλυτώσω το τελωνείο πχ να μου το στείλει φίλος με κουριερ. 

Το laptop κοστίζει 1700 δολλαρια δηλαδή 1550 ευρώ. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γλυτωνεις εκτος κι αν στο φερει καποιος απο εκει χωρις κουτια. 

Το τελωνειο θα σου ερθει περιπου 30% πανω απο την αξια του συν μεταφορικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι απο amazon.com πολλες φορες εχει συζητηθει. Πληρωνεις μονο οτι σου λεει το amazon (παντα το amazon ως seller). Ψαξε το forum υπαρχουν νηματα που εξηγουν το πως και το γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2018 στις 9:00 ΠΜ, Feor είπε

Γειά σε όλη την παρέα του insomnia. 

Θέλω παρακαλώ πολύ αν γνωρίζει κάποιος να μου πει ακριβώς η πάνω κάτω τα ποσά που θα πληρώσω τελωνείο αν φέρω ένα laptop από Αμερική με ταχυμεταφορα από site Αμερικής. Και αν υπάρχει τρόπος να γλυτώσω το τελωνείο πχ να μου το στείλει φίλος με κουριερ. 

Το laptop κοστίζει 1700 δολλαρια δηλαδή 1550 ευρώ. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Αναλυτικά τι ισχύει για το τελωνειο και τις υποπεριπτωσεις ΕΔΩ -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Το πιο συμφέρον ειναι να στο φέρει κάποιος και το δευτερο πιο συμφερον ειναι να ψωνισεις απο το amazon.com (να το πουλά το ιδιο το amazon ή να λεει fullfilled by amazon και ΟΧΙ απο κάποιον αλλο πωλητη) οπου στην τελική πλρωτέα τιμή βγαινει και το τελωνειο το οποιο προπληρώνεις και ειναι φθηνοτερο απο το αντιστοιχο ελληνικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 99% των μετασχηματιστών laptops ειναι για 110-240v οποτε ειτε Ευρώπη ή Αμερική, παιζουν μια χαρα. Η μονη διαφορά ειναι το ακρο του βυσματος που ευκολα λύνεται με ενα dummy adaptor των 1-2 ευρω ή οπου βολευει με αντικατασταση του καλωδιου απο την πλευρά της πριζας γιατί σε πάρα πολλα ειναι αποσπώμενα και βαζεις οτι θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...εαν χρειαστεί κάτι μες στην εγγύηση, δεν πρέπει να το ξαναστειλουμε Αμερική? Και εάν ναι, ενδέχεται να πληρώσουμε τελωνείο όταν μας το ξαναστειλουν? 

Επεξ/σία από ge-lyk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να είσαι σιγουρος καταρχήν οτι σε συμφέρει να ψωνίσεις απο Αμερική σε σχέση με εδώ η Ευρώπη. Το ευρώ/δολάριο ειναι χαμηλά και έχεις και έξοδα (μεταφορικά, τελωνείο).

Αλλα αν πράγματι συμφέρει, προτίμησε κάποιο γνωστό σου που θα το φέρει χωρίς τη συσκευασία (εννοω να το εχει ανοίξει και να φαίνεται σαν δικό του).

Συνηθως οι εγγυήσεις ειναι παγκόσμιες (π.χ. Lenovo) οποτε εξυπηρετείται τοπικά η έστω ευρωπαϊκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω τώρα από Καναδά να μου φέρει ένα laptop ένας φίλος ανοιγμένο χωρίς το κουτί του για ευνόητους λόγους ... αν ψωνίσεις από site σχεδόν στο 99% τον περιπτώσεων στην τιμή περιελάμβανονται ολά ταχυδρομικά τελωνεία  φυσικά αναφέρεται....  τώρα όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω η τιμές είναι δελεαστικές αλλά Οταν βγει το τελικο σύνολο είναι μια η άλλη  σαν να το αγόρασες από Ευρώπη. Φυσικά με προσεκτικό ψάξιμο βρίσκεις και πραγματικές ευκαιρίες. Τέλος όσον αφορά εγγυήσεις ισχύουν, ρεύματα λύνονται εύκολα με ανταπτορα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...