Προς το περιεχόμενο

Προς κατόχους S9


Narcos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρα παιδες. Πανω που ετοιμαζομουν να τσιμπησω ενα S9, διαβασα σε διαφορα sites/forums πως η μπαταρια του ειναι στην καλυτερη περιπτωση ΑΙΣΧΟΣ. Λιγο πολυ οι περισσοτεροι περιμενουν την αναβαθμιση σε Android 9 μπας και αλλαξει κατι προς το καλυτερο ως προς την διαχειριση. Τι φαση τελικα? Δεν βγαζει απο πρωι εως βραδυ με μια φορτιση? Η χρηση που κανω συνηθως και την θεωρω νορμαλ ειναι:

Wifi ανοιχτο σχεδον ολη μερα, φωτεινοτητα 0-100% αναλογως το που βρισκομαι, AOD ON, σκουρο θεμα παντου, social media, youtube, browsing, παιχνιδια ΟΧΙ, μουσικη ΟΧΙ, 4G ΟΧΙ, ελάχιστες κλήσεις.

θα χρειαζεται να το φορτιζω και στο ενδιαμεσο? Με προηγουμενες συσκευες (πχ iPhone 7 Plus) ειχα την συνηθεια να φορτιζω μια και καλη το βραδυ που πεφτω για υπνο και τελος.

Επεξ/σία από Narcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Το aod ειδικά σκοτώνει τη μπαταρία. Δυσκολο να σε βγάζει έτσι όπως λες όλη τη μερα.

Δες το plus 

Το σκεφτηκα, ομως ολο το point ειναι οτι ψαχνω μια σχετικα compact συσκευη για το χερι. Με κουρασαν τα μεγαλα κινητα που ειχα στο παρελθον. Και τα S8/S9, ειναι και μικρα και με μεγαλη οθονη ταυτοχρονως! Κατα τα αλλα τσεκαρω και S8+/S9+ , Note 9...... ομως ολα πολυ μεγαλα ρε γαμωτο! Και με μια θηκη γινονται.....αντε γεια!

Επεξ/σία από Narcos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, shooterg είπε

Εγώ κάνω την ίδια χρήση με εσένα και μου βγάζει άνετα μια μέρα..κάτοχος s9

Αντε και καποιος να μας ανεβασει λιγο... Χαχα! Με ανεση βγαζεις τη μερα ή με την ψυχη στο στομα? Επισης με την official rom 8.0?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Narcos είπε

Το σκεφτηκα, ομως ολο το point ειναι οτι ψαχνω μια σχετικα compact συσκευη για το χερι. Με κουρασαν τα μεγαλα κινητα που ειχα στο παρελθον. Και τα S8/S9, ειναι και μικρα και με μεγαλη οθονη ταυτοχρονως! Κατα τα αλλα τσεκαρω και S8+/S9+ , Note 9...... ομως ολα πολυ μεγαλα ρε γαμωτο! Και με μια θηκη γινονται.....αντε γεια!

Συμφωνώ ως προς το μέγεθος και για μένα το s9 ηταν μια χαρά , αλλα πέρα απο τη μπαταρία ειναι και τα 6 γίγα ram (κυρίως) και η κάμερα.

Σκεψου το!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Συμφωνώ ως προς το μέγεθος και για μένα το s9 ηταν μια χαρά , αλλα πέρα απο τη μπαταρία ειναι και τα 6 γίγα ram (κυρίως) και η κάμερα.

Σκεψου το!

Το παλευω μεσα μου αλλα δυσκολευομαι πολυ... Αλλη αισθηση (για μενα), να εχω ενα ελαφρυ κινητο στο χερι, που ομως δεν του λειπει και η μεγαλη οθονη! Δεν ξερω πολυ μπερδεμενος γενικοτερα... Μεχρι προχθες γλυκοκοιταζα λιγο και το καινουργιο Sony XZ3 που εχει οθοναρα και αυτο... Ομως πηγαινοντας στον Γερμανο να το δω φοβηθηκα απο το μεγεθος... Στα καπακια διπλα ακριβως πιανω ενα S9... Τρομερο!

By the way, αν αλλαξω γνωμη για μεγαλυτερο.. Θα αυξησω το μπατζετ να παω απευθειας για Note 9 αντι του S9+!

Επεξ/σία από Narcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο λέτε για χρήση και και και και, αλλά δεν αναφέρετε ΠΟΤΕ την φωτεινότητα. 

ΑΝ το έχεις με 30% φωτεινότητα, θα σου βγάζει την μέρα με 5+ ώρες sot. (5:40 το max μου με το μικρό S9)

Με 100% φωτεινότητα, 3 ώρες και λίγο. 

AOD δεν έχω ποτέ.

 

Έχω περασμένη τώρα την Pie (beta) και η μπαταρία είναι λιιιιιιγο χειρότερη απ την oreo.. λογικό, beta είναι.

5 ώρες πριν, margaritagr είπε

Συμφωνώ ως προς το μέγεθος και για μένα το s9 ηταν μια χαρά , αλλα πέρα απο τη μπαταρία ειναι και τα 6 γίγα ram (κυρίως) και η κάμερα.

Σκεψου το!

Η κάμερα είναι ίδια. Μόνο το portrait mode (aka live focus) αλλάζει και το optical zoom. 

Σιγά τα αυγά :P 

Μόνο η ram αξίζει και η μεγαλύτερη μπαταρία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HateMe είπε

Όλο λέτε για χρήση και και και και, αλλά δεν αναφέρετε ΠΟΤΕ την φωτεινότητα. 

ΑΝ το έχεις με 30% φωτεινότητα, θα σου βγάζει την μέρα με 5+ ώρες sot. (5:40 το max μου με το μικρό S9)

Με 100% φωτεινότητα, 3 ώρες και λίγο. 

AOD δεν έχω ποτέ.

Έχω περασμένη τώρα την Pie (beta) και η μπαταρία είναι λιιιιιιγο χειρότερη απ την oreo.. λογικό, beta είναι.

Γι'αυτο ακριβως εγραψα 0-100% φωτεινοτητα, αναλογως την κατασταση. Σε φαση που ειμαι εξω με ηλιο θα το εχω στο 100% ... Στο σπιτι στο 50% ... Και στο κρεβατι ισως και στο 0% που λεει ο λογος! Δεν υπαρχει κατι στανταρντ! Εν τω μεταξυ αυτο το SOT ποτε δεν το καταλαβα... Υπο την εννοια πως δεν μου λεει κατι το 3 ωρες... 5 ωρες... 2,5 ωρες... Διοτι απλουστατα δεν μπορω να υπολογισω ποσες ωρες εχω ανοιχτη την οθονη, αρα δεν γνωριζω κιολας αν για παραδειγμα το "3 ωρες sot" με καλυπτει ως απαντηση απο καποιον! Πιο πολυ με ενδιαφερει το γενικοτερο "με την ταδε χρηση"... βγαζει ολοκληρη μερα ή οχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Narcos είπε

Γι'αυτο ακριβως εγραψα 0-100% φωτεινοτητα, αναλογως την κατασταση. Σε φαση που ειμαι εξω με ηλιο θα το εχω στο 100% ... Στο σπιτι στο 50% ... Και στο κρεβατι ισως και στο 0% που λεει ο λογος! Δεν υπαρχει κατι στανταρντ! Εν τω μεταξυ αυτο το SOT ποτε δεν το καταλαβα... Υπο την εννοια πως δεν μου λεει κατι το 3 ωρες... 5 ωρες... 2,5 ωρες... Διοτι απλουστατα δεν μπορω να υπολογισω ποσες ωρες εχω ανοιχτη την οθονη, αρα δεν γνωριζω κιολας αν για παραδειγμα το "3 ωρες sot" με καλυπτει ως απαντηση απο καποιον! Πιο πολυ με ενδιαφερει το γενικοτερο "με την ταδε χρηση"... βγαζει ολοκληρη μερα ή οχι!

Την πήρες την απάντηση σου στο quote που μου έκανες :P

*ΑΝ το έχεις με 30% φωτεινότητα, θα σου βγάζει την μέρα με 5+ ώρες sot. (5:40 το max μου με το μικρό S9)*

 

ΥΓ. Αν έχεις θέμα, μπορείς να το βάλεις και σε ένα powerbank για 10-15 λεπτάκια και τελείωσε το θέμα. 

ΥΓ2. Πήγαινε σε S9 plus αν σε βολεύει η οθόνη. Αξίζει τα 100 παραπάνω :)

Ίσως κάνω και εγώ την αλλαγή σε κανα 2μηνο.

ΥΓ3. TO ANDROID 9 ΜΕ ΤΟ ONE UI EINAI K @ ΥΛΑ ΣΚΕΤΗ ! Άλλο κινητό κυριολεκτικά.. 

Επεξ/σία από HateMe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Narcos είπε

Αντε και καποιος να μας ανεβασει λιγο... Χαχα! Με ανεση βγαζεις τη μερα ή με την ψυχη στο στομα? Επισης με την official rom 8.0?

Εγώ φίλε να σου πω την αλήθεια όλη μέρα την φωτεινότητα την έχω στο αυτόματο το φορτίζω κάθε βράδυ..στο τέλος της ημέρας είμαι με 40% περίπου με την ίδια χρήση ακριβώς με εσένα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καλή διαχείρηση μπαταρίας το S8/S9.

Το κακό σήμα και η φωτεινότητα στο τέρμα όμως την ξεσκίζουν όπως και σε όλα τα κινητά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το mi mix 2s .τρομερό κινητό και καλώς ή κακώς ποιο γρήγορο από το s9.αγόρασα κ γω το s9 καινούργιο. Εκπληκτικό κινητό από ποιότητα (για μένα) και το αλλάξα γιατί με κούρασαν τα μεγάλα κινητά. Αυτό με τη μπαταρία λοιπόν ισχύει 100%.απογοήτευση.δεν βγάζει μέρα ενώ το Xiaomi μου έβγαζε σίγουρα 1μιση μέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mike_Racer είπε

Είχα το mi mix 2s .τρομερό κινητό και καλώς ή κακώς ποιο γρήγορο από το s9.αγόρασα κ γω το s9 καινούργιο. Εκπληκτικό κινητό από ποιότητα (για μένα) και το αλλάξα γιατί με κούρασαν τα μεγάλα κινητά. Αυτό με τη μπαταρία λοιπόν ισχύει 100%.απογοήτευση.δεν βγάζει μέρα ενώ το Xiaomi μου έβγαζε σίγουρα 1μιση μέρα.

Με το ONE UI δεν νομίζω να είναι πιο γρήγορο πλέον. 

Η ταχύτητα του πλέον συμβαδίζει με stock android για πλάκα. 

Έχω ήδη την beta στο δικό μου και είναι μέρα με την νύχτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...